Władca Lewawu - Władca Lewawu – Dorota Terakowska – Charakterystyka bohaterów

Bartek – Jest głównym bohaterem powieści Doroty Terakowskiej. Ma trzynaście lat i mieszka w krakowskim domu dziecka. Bardzo często ucieka z sierocińca na poszukiwanie swoich rodziców, o których wie tylko tyle, że kilka lat temu zniknęli w tajemniczych okolicznościach. Najczęściej udaje się na Wawel. Podczas trzynastej takiej ucieczki idzie do Smoczej Jamy, gdzie znajduje magiczne przejście do krainy Allian. W nowym miejscu okazuje się, że jest dużo wyższy, niż dorośli mieszkańcy tego miasta-państwa. Już na samym początku pokazuje swoją odwagę. Stawia czoło Pajęczakom, groźnym i wielkim bestiom, przypominającym pająki. W ostateczności też przeciwstawia się Nienazwanemu i doprowadza do obalenia jego rządów. Bardzo chce dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest. Na czole ma białe znamię w kształcie gwiazdy. Ten znak rozpoznaje jego mama. Bartek odnajduje swoją rodzinę w Wokarku i pozostaje tam na zawsze, już jako Ketrab.

Lorak – Jest to brodacz, mieszkający na ulicy U Ałsiw w Wokarku. Ma żonę Annę i dwoje dzieci Atram i Bukaja. Jest człowiekiem bardzo spokojnym i strachliwym. Jak wszyscy Allianie, boi się Nienazwanego i nie zamierza się buntować przeciw niemu. Gdy Bartek idzie na Lewaw przeciwstawić się Nienazwanemu, Lorak nie udaje się razem z nim. Bardzo się tego wstydzi. Postanawia zatem namówić innych mieszkańców Wokarku, aby razem udali się z pomocą Bartkowi.

Airam – Jest to mama Ketraba. Gdy Pajęczaki porwały jej syna była zrozpaczona. Jednak zawsze wierzyła, że Ketrab wróci do domu. Kiedy widzi dużego chłopca w drzwiach domu, od razu poznaje, że to jej zaginiony syn.

Kelef – To tata Ketraba. Początkowo nie wierzy, że wielki chłopiec to jego syn, jednak ich podobieństwo jest uderzające i szybko zmienia zdanie.

Aloj – Jest młodszą, sześcioletnią siostrą Bartka (Ketraba). Zawsze marzyła o starszym bracie.

Nienazwany – To władca Lewawu. Jest wielkim czarnoksiężnikiem, który przybrał postać chudego starca. Może przybierać różne twarze, bo sam nie ma własnej. Nienazwany jest nieśmiertelny i rządzi na Lewawie już od bardzo dawna. Przybył na Lewaw w postaci miłego staruszka i tam najpierw był ogrodnikiem. Gdy tylko się pojawił, wśród Allian zaczęły się kłótnie i spory. Pojawiły się też pierwsze Pajęczaki. Nikt tych wydarzeń nie łączył z miłym ogrodnikiem. Wkrótce Nienazwany został wybrany na „Zdowa”. Rozpoczął się ciężki czas dla Allian. Wielki czarnoksiężnik jest bardzo złym władcą-tyranem. Jego wiernymi sługami są Pajęczaki, które zabijają Allian. Nienazwany, zaraz po objęciu władzy, nakazał przynosić pod bramy Lewawu nowonarodzone dzieci. Wysysa z ich serc odwagę, aby nikt mu się nie sprzeciwiał. Jedyną osobą, której się boi, to odważny Bartek. Gdy czarnoksiężnik zostaje usunięty z tronu, ucieka z Lewawu w postaci wielkiego nietoperza.

Pajęczaki – Są to wielkie bestie przypominające pająki. Razem tworzą wielką armię Nienazwanego. Żywią się krwią Allian. Codziennie z tego powodu ginie kilka lub więcej osób.

Allianie – To mieszkańcy Wokarku. Są bojaźliwi i nie potrafią się przeciwstawić Nienazwanemu.

Rada Mędrców – Jest to rada Wokarku. Składa się z dziesięciu osób. Są one wybierane z pośród wszystkich Allian przez komputer, który nigdy się nie myli. Nie są to tylko mężczyźni, ani starcy. Wśród nich znajduje się młoda, kilkunastoletnia dziewczyna. Jak mawia najstarszy z Rady Mędrców: „mądrość nie zawsze idzie w parze z wiekiem”. Członkowie rady są ponumerowani pod względem wieku, najstarszy zwany jest Pierwszym, Dziesiąty to najmłodszy z nich (aktualnie to dziewczyna). Rada podejmuje decyzje ważne dla Allian. Są ważną częścią społeczności.

Łewap – Jest to jeden z Allian. Mieszka obok Loraka, który jest również jego przyjacielem. Gdy urodziło mu się dziecko, musiał iść w nocy pod Lewaw. Towarzyszył mu wówczas Bartek.

Keram – Jeden z Alian, który towarzyszy Lorakowi w wyprawie po ziele akbab. Niestety podczas wyprawy, pajęczaki ukąsiły jego żonę i dziecko, czym bardzo się zmartwił.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.