Władca Lewawu - Władca Lewawu – Sempe i Goscinny – Czas i miejsce akcji

Akcja powieści „Władca Lewawu” rozgrywa się w rzeczywistym miejscu, jakim jest Kraków, miasto położone nad Wisłą, nad którym króluje Wawel. W jego podziemiach żył kiedyś smok, po którym pozostała do dziś smocza jama. Główny bohater Bartek lubi te okolice, zresztą uważa, że niedaleko Wawelu, na ulicy Skałecznej przyszedł na świat. Podwawelskimi ulicami: Grodzką, Kanoniczą, Poselską, Placem Wszystkich Świętych często spaceruje i lubi tam spędzać czas.
Jednak Bartek uważa, że miasto nie sprzyja człowiekowi i nie jest najdogodniejszym miejscem do życia. Denerwuje go smog-zanieczyszczone bardzo powietrze, brudne i szare kamienice oraz mocno zanieczyszczona Wisła.
To nie jest jednak jedyne miejsce akcji. Drugim, już fantastycznym, jest Wokark-miasto z marzeń Bartka. Jest łudząco podobne do Krakowa, ma podobny gród-Lewaw. Powietrze jest tu wyjątkowo czyste, a po jednej i drugiej stronie Wisły (Ałsiw) rośnie bujna roślinność. Woda w rzece jest przejrzysta. Architektura miasta też jest zupełnie inna. Kamienice czyste i kolorowe, samochody nie parkują na chodnikach, a mieszkańcy dbają o wygląd swojego miasta.
Tylko Lewaw jest mrocznym i potężnym zamkiem, bo mieszka tam czarnoksiężnik Nienazwany, a budowlę zamieszkują paskudne, wielkie Pajęczaki, napawające obrzydzeniem. Komnaty też nie mają tego blasku, który powinny mieć…
Czas akcji w świecie fantastycznym, to czas przed wieloma setkami lat, gdy żyli Allianie, potężny i bardzo rozwinięty lud, który posługiwał się bardzo współczesnymi technologiami. Niestety ród uległ czarnoksiężnikowi i państwo-miasto z dnia na dzień upadało. Bartek uwalnia Wokark od niewolnictwa.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.