Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia

Streszczenie

Książka oprócz podziału na rozdziały została rozdzielona na dwie księgi. Z rozdziału pierwszego księgi pierwszej dowiadujemy się, że Bilbo Baggins świętuje swoje sto jedenaste urodziny. W tym samym dniu jego krewny Frodo Bagginns obchodzi swoje trzydzieste trzecie urodziny. Biblo organizuje przyjęcie w swojej miejscowości w Shire, podczas którego wymyka się, twierdząc, że udaje się na wieczne wakacje. Przy użyciu Pierścienia staje się nie widzialny, dzięki czemu spokojnie może udać się do swojego domu, skąd zabiera tylko najpotrzebniejsze rzeczy, pozostawiając Pierścień dla Frodo. Na przyjęciu pojawił się również Gandalf, wieloletni przyjaciel Bilba. Czarodziej prosi Frodo, aby ten utrzymał w tajemnicy istnienie Pierścienia, a następnie opuszcza Shire. Przez kolejne 17 lat Gandalf odwiedza kilkukrotnie Shire. Podczas jednej wizyty wyjawia Frodowi prawdę o Pierścieniu. Okazuje się, że jest to Jedyny Pierścień Saurona, Władcy Ciemności, który wykuł go, aby zawładnąć nad Śródziemiem. Niestety nie udało mu się to, gdyż podczas Wojny Ostatecznego Przymierza Sauron został pokonany przez Gil-galada– elfiego króla oraz Elendila – króla Arnoru i Gongoru. W bitwie Isildur (syn Elendila) odciął palec Władcy Ciemności, na którym nosił Pierścień, pokonując Saurona. Pierścień nie został jednak zniszczony, Isildur zatrzymał go dla siebie. Syn Elendilastarcił życie w bitwie na polach Gladden, a sam Pierścień zaginął w Wielkiej Rzece Anduina. Wiele lat później został odnaleziony przez jednego hobbita imieniem Deagol. Przyjaciel hobbita – Smeagol pragnął pierścienia tylko dla siebie, dlatego też zamordował Deagola. W posiadaniu Pierścienia był przez wiele lat, ale poniósł z tego faktu konsekwencje. Jego wygląd kompletnie się zmienił, nie wyglądał już jak Hobbit, stał się istotą owładniętą siłą swojego skarbu. Pierścień następnie trafił w ręce Bilba, który zalazł go podczas swojej podróży ukazanej w Hobbicie, a teraz w jego posiadaniu jest Frodo.
Gandalf wyjawił również Hobbitowi, iż Sauron powstał ponownie, aby znaleźć Pierścień, który pozwoli mu zapanować nad Śródziemiem. Czarodziej nie ukrywa przed Frodo zdolności oraz konsekwencji, wynikających z posiadania Pierścienia. Tłumaczy, że jeśli Pierścień jest zbyt długo noszony, potrafi zawładnąć umysłem posiadacza oraz osoby, przebywającej niedaleko niego. Gandalf informuje Frodo, że Smeagol, który po owładnięciu przez swój skarb stał się Gollumem, został porwany przez Saurona. Istota została poddana torturom, w wyniku których wyjawiła fakt, iż Pierścień został mu odebrany przez hobbita Bagginsa. Czarodziej podkreśla, że tak potężny przedmiot nie może trafić w ręce Władcy Ciemności, a niestety nie jest już bezpieczny w Shire. Gandalf poleca Frodo udanie się do Rivendell, gdzie zarówno on jak i Pierścień powinni być bezpieczni. Okazuje się, że całą rozmowę podsłuchiwał ogrodnik i przyjaciel Froda – Samwise Gamgee. Zostaje on przyłapany na gorący uczynku, jednak ten zgadza się towarzyszyć przyjacielowi w jego wyprawie.
Prze lato Frodo planuje swoją wielką wyprawę. W przygotowaniach pomagają mu przyjaciele. W podróż planuje wyruszyć w towarzystwie Sama (ogrodnika), Peregrina Tuka (zwanego również Pippina), Meriadoka Brandybucka (nazywanego zdrobniale Merrym) oraz Fredegara Bolgera (przezywanego Grubasem). Frodo nie wtajemniczył w prawdę o Pierścieniu nikogo ze swoich towarzyszy. Tylko Sam wiedział co grozi jego przyjacielowi. Podczas przesilenia letniego Gandalf opuszcza Shire, lecz obiecuje dołączyć do Frodo najszybciej jak tylko będzie mógł. W dniu planowanej wyprawy czarodziej się jednak nie pojawia, więc Hobbit postanawia wyruszyć bez niego. Już na samym początku wyprawy Frodo i jego przyjaciół ścigał tajemniczy, czarni jeźdżcy, którymi okazały się Nazgule – słudzy Saurona. Cudem wszystkim udało się uciec. Baggins domyślił się, że cała ta sytuacja była związana z Pierścieniem, który przekazał mu Bilbo. Paczce przyjaciół udaje się dotrzeć do Crickhollow, gdzie Sam, Pippin oraz Merry decydują się kontynuować podróż u boku Frodo. Hobbici wędrują przez Straszny Las oraz Wzgórza Kurhanów. Podczas przemierzania lasu, wszyscy podróżnicy zasypiają na noc, kładąc się pod Starą Wierzbą. Po przebudzeniu dostrzegają, ze stare drzewo próbuje ich udusić, lecz z opresji ratuje ich niejaki Tom Bombadila. W dalszej części podróży natrafiają na Upiora Kurhanu, lecz ponownie z pomocą Toma uda się uciec hobbitom przed niebezpieczeństwem. Nareszcie drużyna dociera do wioski Bree, gdzie spotykają przyjaciela Gandalfa – Strażnika Aragorna, który zostaje ich przewodnikiem do Rivendell.
Następnie podróżnicy trafili na wzgórza Amin Sul, gdzie dochodzi do potyczki z Nazgulami. Podczas ataku sług Saurona zanim Strażnik Aragorn przepędzi potwory pochodnią, Frodo zostaje dźgnięty przeklętym ostrzem. Niestety część ostrza pozostaje w ranie, co grozi życiu hobbita. Aragorn wyjaśnia, że jeśli szybko nie pozbędą się ostrza Frodo zamieni się w upiora. Wszyscy decydują się jak najszybciej dostać się do Riverdell. Po drodze spotykają elfa Glorfindela, który pomaga podróżnym dotrzeć do Bruinen, niedaleko Rivendell. Niestety na podróżnych ponownie napadają Nazgule, które przygotowały zasadzkę. Na szczęście koń Glorfindela, na którym zasiada Frodo, szybko

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

Książka została podzielona na księgi, z których pierwsza nosi tytuł „Powrót Cieni”, zaś druga „Drużyna Pierścienia”. W krainie zwanej Śródziemiem wykuto 19 magicznych pierścieni. Dziewięć z nich trafiło do ludzi, trzy otrzymały elfy, zaś siedem podarowano krasnoludom. Pierścienie miały dawać ich właścicielowi moc zapanowania nad dana rasą. Jednakże wszyscy zostali oszukani, gdyż został wykuty jeszcze dwudziesty pierścień, który miał najsilniejszą moc. Pozwalał on panować nad wszystkimi rasami Śródziemia. Ostatni pierścień trafił w ręce Saurona (zwanego również Władcą Ciemności), który pragnął zawładnąć nad całym Śródziemiem. Przez wiele lat Pan Ciemności zyskiwał coraz więcej sojuszników. Ci, którzy postanowili sprzeciwić się Sauronowi wyruszyli do Góry Przeznaczenia, gdzie stoczyli z nim bitwę. Pomimo liczniejszej armii Władca Ciemności przegrał potyczkę. Wynik taki był możliwy dzięki przybyciu królewski syn Isildur, który przy pomocy miecza pozbawił Saurona Pierścienia Mocy. Isildur mógł raz na zawsze uratować Śródziemie przed Władcą Ciemności, wrzucając Pierścień do ognia, w którym powstał, lecz żądny władzy zachował go dla siebie, co doprowadziło do jego upadku. Prze kolejne lata pierścień miał kilku właścicieli. W końcu został znaleziony przez hobbita, który zostaje zabity przez swojego przyjaciela Smeagola. Morderca tak bardzo zapragnął pierścienia, że zamordował własnego przyjaciela. Od tej pory Smeagol opętany mocą pierścienia zmieniał się. Przestał przypominać hobbita, przekształcić się w dziwnego stwora o imieniu Gollum. Zabrał on pierścień i zaniósł go aż w Góry Mgliste, gdzie ukrywał się ze swoim skarbem przez wiele lat. Pewnego dnia do Golluma przypadkowo trafił inny Hobbit – Bilbo Baggins, który zalawszy pierścień zabrał go i opuścił Góry Mgliste. Niedługo później Bilbo wrócił z pierścieniem do domu do Shire. Skarb Golluma zapewnił Hobbitowi długie życie oraz pozwalał mu stać się nie widzialnym. Pomimo posiadania go przez lata, pierścień nie opętał umysłu Bagginsa w tak dużym stopniu jak w przypadku Smeagola.
W dniu, w którym Bilbo Baggins świętuje swoje sto jedenaste urodziny jego krewny – Frodo obchodzi trzydzieste czwarte. Starszy Baggins zorganizował przyjęcie z okazji swoich urodzin, na które zaprosił wszystkich mieszkańców Shire. Zjawił się nawet wieloletni przyjaciela ponad sto letniego hobbita czarodziej Gandalf, który przyniósł ze sobą wóz z fajerwerkami. Bilbo żegna się ze wszystkimi twierdząc, że udaje się w podróż i nigdy nie wróci już do Shire. Po zdmuchnięciu świeczek Bilbo wykorzystując moc pierścienia stał się niewidzialny, dzięki czemu wymknął się z przyjęcia. Wszedł do swojego domu, w którym spakował tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Pierścień postanowił zostawić Frodo. Bilbo opuścił Shire. Gandalf wytłumaczył młodemu Bagginsowi, że jego wuj wyruszył w podróż i może nigdy nie wrócić z powrotem w rodzime strony. Poprosił również Frodo, aby ten zaopiekował się pierścieniem, aby nikt się o nim nie dowiedział.
Pewnego dnia Gandalf ponownie zjawił się u Frodo. Czarodziej ujawnia przed Hobbitem moce pierścienia. Tłumaczy, że jest bardzo niebezpieczny, gdyż potrafi manipulować właściciele oraz osobami, pozostającymi blisko niego. Gandalf powiadomił Bagginsa, że nadeszły przerażające czasu. Sauron odrodził się i za wszelka cenę będzie chciał odzyskać pierścień, aby podbić całe Śródziemie. Czarodziej mówi hobbitowi, że dowiedział się, iż Sauron przetrzymuje Golluma, który niegdyś był właścicielem pierścienia. Tłumaczy, że stwór podczas tortur wyznał, że pierścień został mu odebrany przez hobbita Bagginsa. Frodo nie jest już bezpieczny w Shire. Czarodziej powiedział młodemu Bagginsowi, że pierścień należy zanieść do elfów, gdzie Hobbit i pierścień będą bezpieczni, poza zasięgiem Saurona. Gandalf polecił hobbitowi niedługo wyruszyć do Rivendell. Obiecał, że dołączy do Bagginsa i razem z nim uda się w podróż. Okazało się, że rozmowę podsłuchiwał ogrodnik, przyjaciel Frodo – Samwise Gamgee. Chłopak został wtajemniczony w cała sytuację.
Nadchodzi dzień rozpoczęcia podróży Froda, lecz Gandalf się nie zjawia. Baggins postanawia wyruszyć bez niego. O towarzystwo prosi swoich przyjaciół Peregrina Tuka (zwanego Pippinem), Meriadoka Brandybucka (nazywanego Merrym) oraz Fredegar Bolger (przezywanego Grubasem). Oczywiście do grupki dołącza Sam. Już na samym początku wędrówki podróżników zaczyna ścigać nieznany czarny jeździec. Na szczęście przyjaciołom udaje się mu umknąć. Frodo sądzi, że pościg mógł być związany z posiadanym przez niego pierścieniem. Hobbici docierają do Bucklandu, gdzie Bolger opuszcza przyjaciół, gdyż jako jedyny nie postanawia towarzyszyć Frodowi w dalszej wędrówce. Podróżnicy przemierzają Stary Las, w którym pod wielkim drzewem postanawiają odpocząć. Po przebudzeniu spostrzegają, że wrastają w korę drzewa. Próbują się uratować, lecz bezskutecznie. Na ratunek przybywa im Tom Bombadil. Po pożywieniu się w domku swojego wybawiciela hobbici wyruszyli w dalszą podróż. Przemierzając Wzgórza Kurhanów zostają złapani przez duchy. I tym razem przybywa im na ratunek Tom. Bombadil postanowił dołączyć do odważnych podróżników.
Hobbici za radą Toma udali się do gospody „Pod rozbrykanym kucykiem” w Bree, gdzie ponoć miał czekać na nich Gandalf, lecz we wskazanym miejscu nie odnaleźli czarodzieja. W rogu pomieszczenia Frodo dostrzegł tajemniczego mężczyznę okrytego ciemnym płaszczem. Obawiał się, że przybysz mógł zostać wysłany, aby odebrać mu pierścień. Niestety przyjaciele Bagginsa nie przejmując się niebezpieczeństwem ochoczo zaczęli dyskutować na temat nagłego zniknięcia Bilbo. Frodo chciał uciszyć rozgadane grono, w wyniku, czego przypadkowo wsunął pierścień na palec i zniknął. Schował się nieopodal tajemniczego przybysza w płaszczu, gdzie zdjął pierścień. Podejrzany mężczyzna – Aragorn wytłumaczył Bagginsowi, że jest przyjacielem Gandalfa i przybył, aby pomóc mu dotrzeć do siedziby elfów. Aragorn nakazał przyjaciołom, aby pościelili swoje łózka w gospodzie, tak, aby wyglądały jakby ktoś w nich spoczywał. Podejrzewał, że ktoś pod osłona nocy może przybyć, aby zgładzić śmiałków. Po wszystkim zabrał grupkę w bezpieczne miejsce, gdzie nikt nie będzie wiedział o ich obecności. Aragorn nie mylił się. Nocą do gospody przyjechali czarni jeźdźcy, którzy mieczami pocięli łózka, w których mieli znajdować się hobbici. Aragorn, jako przewodnik dołączył do hobbitów i Toma Bombadila.
Dalsza droga okazała się zdecydowanie trudniejsza niż trasa, którą hobbici przebyli do tej pory. Aragorn w celu zapewnienia przyjaciołom względnego bezpieczeństwa prowadził grupę przez mokradła, duże wzniesienia i skały. Podróżnicy do tarli do Wichrowego Czuba, gdzie hobbici dowiedzieli się, że pokonali już połowę drogi prowadzącej do Rivendell. Ucieszeni zaczęli wierzyć w pomyślność misji. Zarządzono postój. Nocą Frodo po obudzeniu się ze snu słyszy dźwięki walki. Nie widzi Aragorna, co tylko utwierdza go w przekonaniu, że dzieje się najgorsze. Nagle zauważa, że zbliżają się do niego czarni jeźdźcy. Jeden ze sług Saurona ugodził hobbita przeklętym ostrzem. Po chwili przybył Aragorn, który odpędził przeciwników. Okazuje się, że Frodo ugodzony przeklętym ostrzem bez odpowiedniej pomocy przemieni się w upiora. Grupa od razu wyruszyła w dalszą drogę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu, gdzie elfy będą mogły pomóc uratować życie hobbita. Aragorn postanawia dalej podróżować głównymi trasami, które oczywiście mogą narazić ich na niebezpieczeństwo, lecz jest to jedyny sposób, aby szybko dostać się do siedziby elfów. Po drodze sp

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

W Shire swoje sto jedenaste urodzony obchodzi Bilbo Baggins. Hobbit podczas przyjęcia wsuwa na palec magiczny pierścień i znika, aby w domu spakować swoje rzeczy i zostawić pierścień dla krewnego Frodo. Kilka lat później do młodego Bagginsa przybył czarodziej Gandalf, aby wytłumaczyć Frodo czym jest pierścień, jaką moc posiada i w jaki sposób powstał. Ponadto to ostrzega go przed niebezpieczeństwem ze strony Saurona, prosząc młodzieńca, aby wyruszył do elfów do Rivendell. Nadchodzi dzień wyprawy, lecz czarodziej nie przybył na spotkanie. Frodo postanowił nie czekać i w towarzystwie Pippina, Merry’ego, Grubasa i Sama wyruszyć w drogę. Na samym początku zostają zaatakowani przez czarnego rycerza. Uciekając przed nim docierają do Bucklandu, gdzie Grubas się z nimi rozdziela, nie chcąc kontynuować przeprawy. Wędrując przez Stary Las i Wzgórza Kurhanów hobbici zostają dwukrotnie uratowani z opał przez Toma Bombadila, która dołącza do śmiałków. W dalszej części podróży dostają się do gospody w Bree, gdzie spotykają przyjaciela Gandalfa – Strażnika Aragorna. Przyjaciele podróżują z daleka od głównych dróg, lecz nie ochrania ich to przed niebezpieczeństwem. Pewnej nocy napadają na nich słudzy Władcy Ciemności Nazgule, którzy poważnie ranią Frodo. Niedługo później grupa spotyka elfa Glorfindela, który użycza Bagginsowi własnego konia. Dochodzi do kolejnej potyczki z czarnymi jeźdźcami, podczas której ranny Hobbit na grzbiecie konia ucieka przed pościgiem, aż dociera do Rivendell.
Na miejscu król elfów Elrond ulecza Frodo. Po przebudzeniu się Hobbit spotyka Gandalfa i Bilbo. Poznaje wiele nowych osób, w tym przyjaciół jego wuja, którzy pomagali mu

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1. Sto jedenaste urodziny Bilbo Bagginsa.
2. Ucieczka Bilbo z przyjęcia z okazji jego urodzin.
3. Pozostawienie pierścienia dla Froda.
4. Opuszczenie przez Biblo domu w Shire.
5. Spotkanie Gandalfa z Frodo.
6. Opowieść o historii Pierścienia.
7. Nakrycie Sawise’a na podsłuchiwaniu konwersacji.
8. Podróż Froda w towarzystwie Merry’ego, Pippina i Sama.
9. Ucieczka hobbitów przed czarnym jeźdźcem.
10. Przemierzanie Starego Lasu i Wzgórza Kurhanów.
11. Uratowanie hobbitów przez Toma Bombadila.
12. Spotkanie Aragorna w gospodzie „Pod Rozbrykanym Kucykiem”
13. Nocny atak Nazguli.
14. Ugodzenie Froda przeklętym ostrzem.
15. Spotkanie z elfem Glorfindelem w trakcie podróży do Rivendell.
16. Pościg Nazguli.
17. Dotarcie rannego Froda do Rivendell.
18. Utrata przytomności przez Bagginsa.
19. Uleczenie hobbita przez króla Elronda.
20. Spotkanie Froda z Gandalfem i Bilbo.
21. Zwołanie Rady Elronda.
22. Dyskusje na temat dalszych losów pierścienia.
23. Podjęcie decyzji o zniszczeniu magicznego przedmiotu.
24. Mianowanie Froda Powiernikiem Pierścienia.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Recenzja pierwszej części trylogii, chociaż tak prawdę mówiąc nie powinniśmy na tę serię mówić trylogia, gdyż jest to nawet jedna książka tylko podzielona na trzy części.

„Drużyna Pierścienia” czyli pierwsza część powieści pana Tolkiena, który postanowił jeszcze w wolnym czasie napisać chociażby Hobbita (akcja serii Władcy Pierścienia nie przypadkowo często jest odniesieniem do tej powieści) opowiada o Frodo, chłopaku, który niespodziewanie wpada w posiadanie „Jedynego Pierścienia” który był własnością Bilbo Bagginsa, ale za namową Gandalfa jeszcze Szarego oddaje go właśnie Frodo. Chłopak dostaje za zadanie udać się do Mordoru aby owy klejnot zniszczyć, nie zdaje sobie sprawy, że chrapkę na przedmiot ma kilka złych stron mocy na czele z Sauronem, czyli królem mitycznej krainy Mordoru, klejnot miał mu zapewnić władzę i panowanie nad pozostałymi pierścieniami. To się jak wiemy nie udało bo najpierw trafił on pod władanie Bilbo a potem Frodo. Przyjaciele Frodo przemierzają góry i doliny, złowrogości i przyjemności, upadki i wzloty, często także rozpady w samej Drużynie Pierścienia, po to by dopełnić celu wyprawy czyli zniszczenia Jedynego.

Co można napisać o samej książce, ciekawostką może być fakt, że cała seria była pisana ponad 15 lat i w pierwowzorze miała być przedłużeniem serii „Silmarilion” jednak wynikły z tego losy wojny o pierścień co sprawiło, że autor musiał utworzyć z tego odrębną serię, która jak już wspomniałem została rozłożona na 3 części.

Wielu zgodnie twierdzi, że w tej powieści Tolkien wszedł na swój absolutnie najwyższy poziom pióra, i ja do grona tych osób się zaliczam. Fabuła poprowadzona w sposób absolutnie liniowy i fantastyczny, nie mamy tutaj poczucia zagubienia wątku, czy obaw, że pewne elementy z czasem pozostaną bez odpowiedzi. Język i zabawa słowem to absolutny majstersztyk, gdybym mógł to chyba nawet umieściłbym tę książkę w top3 najschludniej i najefektywniej napisanych książek jakie w życiu czytałem, po Doktorze Dolittle i Harrym Potterze. Opisywany przez autora świat, mieni się jako królestwo z jednej strony dobrobytu, pięknej, wręcz baśniowej mimo swojego nastawieni krainy, z drugiej często schodzimy do mrocznego, pełnego strachu i niepewności lochu, gdzie jesteśmy ciągle w gąszczu niepewności, zastanawiania się jakie problemy czyhają za zakrętem, wyobraźnia pozwala nam pracować na najwyższym obrocie niemal na każdej stronie, wytężając nas do wysiłku niemal karkołomnego by móc sobie zobrazować z czym bohaterowie muszą się mierzyć. Przyznaje, jest to być może czasem męczące i sprawiające, że ma się na kilka godzin

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” została napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Została wydana po raz pierwszy w 1954 roku. Jest to pierwszy tom trylogii „Władca Pierścieni”. Kolejne tomy to: „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” składa się z dwóch ksiąg: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia. Książka pierwotnie miała pozostałymi dwoma częściami stanowić jeden obszerny utwór, lecz nie zgodził się na to wydawca.
Książka opowiada o przygodzie hobbita Frodo, któremu Bilbo Baggins przekazuje Pierścień. Nie może pozostać w swoim rodzinnym Shire, gdyż Sauron, Władca Ciemności chce odzyskać swój pierścień, aby zawładnąć nad wszystkimi rasami. Frodo chce uratować całe Śródziemie.

Czas i miejsce akcji: Fabuła rozgrywa się wymyślonej krainie – Śródziemiu. Nie odbywa się to w czasie rzeczywistym. Akcja rozgrywa się około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Odwiedzane miejsca: m.in. Stary Las, Wzgórza Kurhanów, wioska Bree, gospoda w Bree, Shire, Rivendell, Wodogrzmoty Rauros, wzgórze Among Sul, Lothlorien, kopalnia Morii.

Ważni bohaterowie:
Frodo Baggins: główny bohater powieści. Jest to hobbit, krewny Bilbo Bagginsa, który wiele lat temu znalazł Pierścień w Górach Mglistych. Frodo mieszka w Shire, gdzie odbywają się urodziny jego krewnego, który przekazuje mu Pierścień. Niedługo później spotyka Gandalfa i rozpoczyna się jego przygoda do Rivendell, t

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” został napisany przez J.R. R. Tolkiena. Książka została wydana w 1954 roku. Jest to pierwszy tom trylogii pt. „Władca Pierścieni”. Tak jak pisałam w najważniejszych informacjach o „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” kolejne tomy to: „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” składa się z dwóch ksiąg: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia.
Książka „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” pierwotnie miała być połączona z jej kolejnymi tomami, tak aby wszystkie razem jako jeden utwór wydać. Taki był zamysł Tolkiena, lecz wydawca się na to nie zgodził, w wyniku czego aktualnie „Władcę Pierścieni” możemy czytać jako trylogię, która tak naprawdę jest całością, gdyż kiedy jedna część się kończy, od razu w tym momencie zaczyna się kolejna. Napisanie całej trylogii zajęło Tolkienowi aż 12 lat.

Czas i miejsce akcji: czas nierzeczywisty, około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Fabułą rozgrywa się w wymyślonej krainie zwanej Śródziemiem. Konkretne lokalizacje to m.in. Shire, Stary Las, Wzgórza Kurhanów, Lothlorien, wioska Bree, gospoda w Bree, wzgórze Among Sul, chatka Toma Bombadila, Rivendell, kopalnia starego krasnoludzkiego królestwa Morii, Wodogrzmoty Rauros.

O czym jest „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”?
W skrócie mówiąc o walce dobra ze złem. Bardziej szczegółowo, mnożna powiedzieć, że jest to wędrówka Froda, który w trakcie niej mężnieje, odważniej, zmienia się. Jak wida ową wędrówkę można zrozumieć na dwa sposoby: jako realną podróż do Rivendell i Mordoru bądź jako zmianę Froda, jego dorośnięcie (nie biologiczne lecz metaforyczne – gdyż sam Frodo miał 34 lata). Książka opowiada o jego podróży, podczas której poznaje wielu ciekawych ludzi. Często zaprzyjaźnia się z nimi. Zaczyna rozumieć, ze nawet jako mały hobbit może wiele zmienić, a nawet zaważyć o zwycięstwie sił dobra przeciwko Sauronowi.

Ważniejsi bohaterowie:
Frodo: główny bohater, hobbit, który wyrusza najpierw do Rivendell a później jako Powiernik Pierścienia do Mordoru. Po naradzie w twierdzy elfów dołącza do Drużyny Pierścienia. Frodo jest krewnym Bilba Bagginsa, który niegdyś odnalazł Pierścień w Górach Mglistych.
Sam: przyjaciel Froda, ogrodnik w Shire. Podsłuchał konwersację Gandalfa z Frodo, w wyniku czego zostaje wtajemniczony w historię Pierścienia. Wyrusza z młodym Bagginsem do Rivendell, a następnie łodzią

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Pierwotnie „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” miała stanowić razem z innymi tomami „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” miała stanowić jedną całość. Oznacza to, że historia nie miała zostać podzielona na trzy części. Tolkien chciał wydać je jako jedną wielką książkę. Nie zgodził się na to jednak wydawca. Ale zacznijmy od początku.
Tolkien napisał swojego „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, który stał się bardzo popularną powieścią fantasy. Wydawca więc poprosił pisarza, aby napisał kolejną książkę w podobnym klimacie, aby wykorzystać moment popularności na rynku wydawniczym. Tolkien zaczął pisać więc kilka propozycji. Na przykład „Rudego Dżila i jego psa”, „Łazikanty”, „Silmarilion”. Przedstawił je wszystkie wydawcy. Temu jednak ostatni nie przypadł do gustu. Nakazał również Tolk

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Frodo Baggins – hobbit, krewny Bilbo Bagginsa. Mieszka w Shire. Otrzymuje od Bilba Jedyny Pierścień Saurona. Wyrusza na wyprawę do Rivendell, a następnie do Mordoru. Wydawałoby się, że Hobbit nie mógłby zdobyć się na odwagę, aby podjąć się wykonania tak niebezpiecznej misji, jak pokonanie Saurona. Frodo jednak jest wytrwały w dążeniu do wyznaczonego celu, niezwykle dzielny i szlachetny. Nie zastanawia się nazbyt nad wędrówką do elfiej twierdzy. Na swoich barkach niesie niezwykle ciężkie brzemię.
Samwise Gamgee – ogrodnik, Hobbit, który podsłucha rozmowę Gandalfa z Frodo. Szybko został wtajemniczony w historie Jedynego Pierścienia i postanawia wyruszyć w przygodę razem z przyjacielem. W trakcie wędrówki niejednokrotnie udowodni swoje męstwo i oddanie przyjaciołom.
Gandalf Szary – niezwykle utalentowany i mądry czarodziej. Przyjaźni się z Bilbo, z którym niegdyś podróżował. Wtajemnicza Frodo w historię Pierścienia. Gandalf jest wyjątkowo szlachetną postacią, która potrafiłaby bez zastanowienia poświęcił własne życie dla przyjaciół. Dokonał tego, w trakcie walki z Balrogiem w kopalni Morii, gdzie wraz z potworem spadł w przepaść i zginał.
Aragorn – potomek Isildura. Nazywany jest również Obieżyświatem. Aragorn jest zakochany z wzajemnością w Arwenie, córce Elronda. Aragorn ma szlachetne serce i niebywałą odwagę. Jest przyjacielem Gandalfa. Co więcej, jest on doświadczonym wojownikiem i zdolnym mówcą.
Legolas – elf, najlepszy przyjaciel Gimliego. Elfy i krasnoludy nie przepadają za sobą, lecz Legolas i Gimli są niesamowitym wyjątkiem, często się przekomarzają, znają siebie nawzajem jak nikt inny. Legolas wspaniale posługuje się łukiem i strzałami.
Gimli – małomówny krasnolud, najlepszy przyjaciel Legolasa. Potrafi umiejętnie posługiwać się toporem.
Boromir – syn namiestnika Gondoru – Denethora, brat Faramira. Chciał odebrać Frodo Pierścień, aby ratować ojczyznę – Gondor. Jest silnym, odważnym i zdolnym wojownikiem. Żałuje tego co chciał zrobić.
Merry – pełne imię Merry’ego to Meriodok Brandybuck.Jego kuzynem jest Pippin. Hobbit, który wyruszył z Frodo do Rivendell. Pomógł również Frodo sprzedać dom w Bag End i zakupić nowy w Ustroni.
Pippin – pełne imię Pippina to Peregrin Tuk. Hobbit ten, wyruszył z Frodo do Rivendell. Jego kuzynem jest Merry. Jest nierozważny i początkowo nieco tchórzliwy. Zmienia się to w trakcie książki. W Starym Lesie został zaatakowany przez wierzbę, która chciała pochłonąć go, lecz został u

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka najważniejszych bohaterów:

Frodo Baggins – Jest niskim Hobbitem o brązowych włosach i niebieskich oczach. Ma nieco jaśniejsze włosy od innych hobbitów. Urodził się 24 września 2968 TE (Trzeciej Ery). Odszedł ze Śródziemia w kierunku Amanu 29 września 3021 TE. Dołączył do Drużyny Pierścienia i stał się Powiernikiem Pierścienia. Otrzymał do wykonania bardzo ważną misję – zniszczenie Jedynego Pierścienia, aby w ten sposób pokonać Saurona. Pierścień przez cały czas nosi na szyi. Początkowo wędruje tylko z najlepszymi przyjaciółmi: Samem, Merrym i Pippinem. Frodo był wrażliwy i współczujący, potrafił pokazać litość i miłosierdzie, udowodnił to obłaskawiając Golluma, chcącego odebrać mu pierścień. Był naiwny i ufny, uważał, ze Gollum naprawi swoje zachowanie i przestanie pragnąć mocy pierścienia. Od momenty posiadania pierścienia ogarnia go szaleństwo, pierścień próbuje nim manipulować. Frodo jest bardzo lubiany, ma wielu przyjaciół: np. Sama, Merry’ego, Pippina, Gandalfa, Bilbo, Aragorna.

Gandalf – Jest bardzo uzdolnionym i mądrym czarodziejem. Z pochodzenia jest Majarem, który został wysłany do Śródziemia, aby pokonać Saurona. Jest on niskim, siwowłosym starcem, którego broda sięgała aż poniżej pasa, a gęste brwi wystawały poza kapelusz. Gandalf ubrany jest duże, czarne buty, szare szaty i duży, niebieski kapelusz. Jest niezwykle mądrym, uczciwym i miłosiernym czarodziejem. Pokłada wielkie nadzieje w niepozornym Hobbicie Frodo. Widzi więcej niż inni mieszkańcy Śródziemia. Gandalf jest niezwykle przyjacielski i wrażliwy, ma wielu towarzyszy, którzy oddaliby za niego życie. Z kolei Gandalf sam również poświeciłby się za nich, co z resztą zrobił w kopalni Morii. Był członkiem Drużyny Pierścienia.

Aragorn – Większość ludzi zna go pod przezwiskiem Obieżyświat, ponieważ podróżował samotnie w skromnym odzieniu. Urodził się 1 marca 2931 TE. Jest synem Arathorna II i Gilraeny. Aragorn jest potomkiem Isildura. W jego żyłach płynie krew Majarów, elfów i ludzi. Aragorn jest silnym i postawnym mężczyzną o czarnych włosach i szarych oczach. Jest bardzo szlachetnym, odważnym wojownikiem o dobrym sercu. Zawsze przeciwstawia się niesprawiedliwości. Jest niezwykle łaskawy i mądry, pełen miłości i chęci naprawy tego co jest złe. Był członkiem Drużyny Pierścienia.

Legolas – Był elfem, syn króla Thranduila, władcy Mrocznej Puszczy i ksieciem Leśnego Królestwa. Legolas był mężczyzną o szczupłym ciele, blond długich włosach i szarych oczach. Posiadał niezwykłe umiejętności precyzyjnego strzelania z łuku, co czyniło go bardzo dobrym żołnierzem i wartościowym członkiem Drużyny Pierścienia. Miał dobry s

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji pierwszego tomu trylogii „Władcy Pierścieni” Tolkiena – „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”
Czas akcji:
Akcja pierwszego tomu „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia” rozgrywa się dokładnie 60 lat po tym, jak hobbit z Shire – Bilbo Baggins powrócił ze swojej wyprawy z Gandalfem z powieści Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jego krewny Frodo Baggins zostaje głównym bohaterem „Władcy Pierścieni”. Fabuła rozpoczyna się w dniu sto jedenastych urodzin Bilba i trzydziestych czwartych Froda, czyli w roku 3001 TE. (Skrót TE oznacza Trzecią Erę – jest to system mierzenia czasu w uniwersum tolkienowskim. Jest jeszcze Druga Era i Pierwsza Era). Fabuła pierwszego tomu kończy się rozdzieleniem się Drużyny Pierścienia. Frodo i Sam uciekają łodzią i udają się do Mordoru. Aragorn, Gimli, Boromir, Legolas, Merry i Pippin pozostają w Wodogrzmotach Rauros.
Jako ciekawostka: Trzecia Era trwała w uniwersum tolkienowskim, w Śródziemiu od 1 TE do 3021 TE. Okres ten liczony jest

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

„Drużyna pierścienia” to tytuł pierwszego tomu powieści z cyklu „Władca Pierścieni” autorstwa J.R.R. Tolkiena (John Ronald Reuel Tolkien). Pierwsza publikacja miała miejsce dnia 29 lipca 1954 roku. Tekst reklamowy oraz recenzję książki napisał C.S. Lewis, oddany przyjaciel Tolkiena, autor „Opowieści z Narnii”. Cykl powstawał w latach 1936-1949, a więc za czasów drugiej wojny światowej. Niewątpliwie ten burzliwy i pełen napięcia okres wpłynął na twórczość autora, który zamieścił wiele nawiązań do wojny, totalitaryzmu czy faszyzmu. To właśnie owe ustroje odkryjemy pod postacią tolkienowskiego Morgotha i jego sługi, Saurona. Polityka nie jest jednak osią napędową tej książki. Jest to powieść z gatunku fantastyki, a więc znajdziemy tu także wyrazistą walkę pomiędzy dobrem a złem. To właśnie jest główną problematyką utworu, jakże często spotykaną i charakterystyczną w fantastyce. Utworzona m.in. z hobbitów drużyna symbolizuje przyjaźń, lojalność i bohaterstwo. Z kolei tytułowy pierścień to walka ze swoimi słabościami i lękami. Tolkien ukazuje, że nawet bohaterowie z pozoru słabi mogą wykazać się męstwem i poświęceniem w imię ogólnego dobra. W opo

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

Rozprawka na temat przyjaźni w pierwszej części trylogii ,,Władcy Pierścienia”.

Przyjaźń. Każdy człowiek pragnie przyjaciela. Osoby która nam pomoże. Wskoczy za nami w ogień. Ale tak naprawdę kiedy uświadamiamy sobie że to przyjaźń? Nie złwykłe koleżeństwo. Przyjaźń to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. Przyjacielem można nazwać osobę z którą znamy się od zawsze, ale czy to oby na pewno przyjaźń? Czy to oby nie jest przyzwyczajenie? Jako tezę obejme smormułowanie: ,, Przyjaźń pojawia się w najtrudniejszych momentach naszego życia oraz to nie my o niej decydujemy”. Zdajemy sobie wedy sprawę ile dla nas znaczy dana osoba, której kiedyś nie byliśmy wstanie wyobrazić sobie za bliską osobę. Moją teze popre podanymi argumentami.

Za pierwszy przykład obejmę relacje jaka łączy Frodo Bagginsa oraz Samwisa Gamgee. Na pierwszy rzut oka zwykła relacja. Szef-ogrodnik. Niestety zrządzenie losu postanowiło inaczej. Sam podsłuchał rozmowę jaka wywiązała się między Frodem a Gandalfem na temat pierścienia. Musiał on wyruszyć w śmiertelnie niebezpieczna przygodę. Nie wiedział na co się pisze oraz nie mógł temu zaprzeczyć. Wiele osób mogło stwierdzić że Sam będzie zły, lecz on nigdy nie miał mu tego za złe. Gdy dowiedział się o tym że będzie towarzyszyc Frodo w jego misji był szczęśliwy. Więź jaka połaczyła młodych hobbitów była niesamowita. Sam Gamgee był pod wielkim wrażeniem odwagi Froda. Był mu wierny i zawsze pragnął dla niego jak najlepiej, choć on sam mógł źle na tym wyjść. Był w stanie wskoczyć za nim w ogień co nie raz udowodnił. Był mu oddany. Frodo natomiast był sceptycznie nastawiony do pomysłu aby Sam wyryszał z nim w tak niebezpieczną podróź. Obawiał się że Gamgeesowi się coś stanie. Pod koniec pierwszej części trylogii Frodo postanawia chronić Hobbita i w resztę podróży wybrać się sam. Gamgee natomiast znowu przełożył bezpieczeństwo Bagginsa po nad swoje i wybrał się z nim. Jednym słowem przyjaźń która zrodziła się z przypadku była w stanie przetrwa

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia – J.R.R. Tolkien – CharakterystykaInformacje o książceWładca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (kiedyś inaczej tłumaczone, jako „Bractwo Pierścienia lub „Wyprawa”; oryginalny tytuł to po angielsku: „The Fellowship of the Ring”) to książka należąca do gatunku literackiego, którym jest fantasy, napisana przez J.R.R. Tolkiena (Johna Ronalda Reuela Tolkiena). Jest to pierwszy tom z całej powieści Władca Pierścieni. Został wydany 29 lipca 1954 roku przez wydawnictwo Allen & Unwin w oryginalnym języku angielskim, w Wielkiej Brytanii. W Polsce natomiast ukazał się dopiero 7 lat później, w 1961 roku, w przekładzie Marii Skibniewskiej. Składa się z dwóch ksiąg: I – „Powrót Cienia”, II – „Drużyna Pierścienia”. Oprócz tego tomu, pojawiły się jeszcze dwie kolejne części: „Dwie wieże” oraz „Powrót Króla”.Krótkie streszczenieZ powodu urodzin hobbita Bilba Bagginsa, a także swoich interesów, do jego wioski hobbitów – Shire’u przybywa Gandalf – znany i lubiany czarodziej, a zarazem przyjaciel Bilba. Władca magii oznajmia hobbitowi, że przybył z powodu Pierścienia, który wrócił z wyprawy wraz z małym przyjacielem Gandalfa. Jak się niedługo później okazuje, Pierścień, który posiada hobbit jest tak zwanym „Pierścieniem Jedynym”, to znaczy, że tylko dzięki niemu, Sauron może odzyskać dawną moc, a co za tym idzie, władzę nad całym światem. Jedynym więc sposobem, by do tego nie dopuścić, jest zniszczenie złotej obrączki tam, skąd powstała. Ponieważ Bilbo jest już dość stary i schorowany, Gandalf postanawia poprosić jego siostrzeńca Froda, by wziął udział w wyprawie pełnej niebezpieczeństw (oczywiście nie mówi tego wprost, bo okazałoby się, że hobbit odmówi pomocy, a na to Gandalf nie mógł pozwolić) i pomógł mu zniszczyć Pierścień.W tym samym czasie Sauron rozpoczyna przygotowania wojska do walki i wysyła czarne, upiorne potwory – Nazgule, których było aż dziewięć, co też odniosło się do ich nazwy: Dziewięć Upiorów Pierścienia.Wraz z Frodem, w podróż wyrusza jego przyjaciel Sam Gamgee, który podsłuchał jego rozmowę z czarodziejem, oraz spotkani na polu Magota bracia, Merry i Pippin. Cała czwórka wyrusza do Bree,a dokładniej do gospody „Pod Rozbrykanym Kucykiem”, która się tam znajduje. Podążali do tego miejsca, bo to właśnie tam miał czekać na nich Gandalf. Po dotarciu do celu, ku ich zdziwieniu nie spotkali czarodzieja, lecz jednego z jego wysłanników – Obieżyświata. To dzięki niemu przetrwali atak Nazguli w nocy (uciekli dosłownie chwilę przed nimi).Nie patrząc za siebie hobbicie wraz z Obieżyświatem uciekają z Bree do Riwendell – krainy elfów, a zarazem do domu Elronda. Jednak przed dotarciem, napadają na nich Nazgule, i ledwo udaje im się ujść z życiem. Jest to jedyny plus tej sytuacji, ponieważ Frodo został ciężko ranny i potrzebuje natychmiastowej pomocy.Dzięki szybkiemu dotarciu do celu, mały hobbit przeżywa. To tam podróżnicy spotykają Gandalfa i Bilba. Niedługo później, gdy Frodo jest w pełni sił, odbywa się nadzwyczajna rada, na której ma zapaść decyzja, co należy zrobić z Pierścieniem. Po wielu sporach i kłótniach wszystkich klanów z powodu różnych racji na temat, jak zniszczyć złotą obrączkę, do Mordoru, który jest bardzo dobrze strzeżony, i w

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: