Zaczarowana zagroda - Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz – Najważniejsze informacje

Książkę pt. ,, Zaczarowana zagroda napisali Alina i Czesław Centkiewiczowie.

Ilustratorem jest S. Rozwadowski.

Postacie:
profesor, Andrzej, Janek, Włodek, pilot, pingwiny,

Miejsce akcji: Antarktyda, Stacja im. prof. Dobrowolskiego.

Wydarzenia opisane w książce są wynikiem licznych podróży i wypraw polarnych autorów.

Obok Stacji im. prof. Dobrowolskiego na Antarktydzie profesor obserwował pingwiny, które szykowały się do dorocznej wędrówki. Niektórym z nich zakładał metalowe obrączki. Chciał w ten sposób poznać szlaki podróży pingwinów Adeli.
Razem z młodymi przyrodnikami zbudował duży mur z tafli lodu. W ten sposób powstała zagroda, do które zapędzano ptaki. Nie była to łatwa sprawa, ponieważ pingwiny uciekały do morza. Ku zdziwieniu wszystkich każdego następnego ranka zagroda była prawie pusta.
Pewnego ranka w zagrodzie pozostał jeden pingwin, drugiego dnia dwa pingwiny. Wszyscy nie mogli zrozumieć, co stało się z pozostałymi ptakami.
Wątpliwości rozwiał pilot, który wylądował śmigłowcem na stacji. Z góry widział uciekające pingwiny. Podziwiał ich mądrość i śmiał się od ucha do ucha. Jeden pingwin opierał się o taflę lodu, z szeroko rozpostartymi skrzydłami, na jego plecach stał drugi, a po ich grzbietach wspinał się kolejny i tak dalej. Pozostałe pingwiny czekały w kolejce. Tak pingwiny tworząc drabinę z własnych ciał uciekały z zagrody.

Gdy przychodziły wiadomości od marynarzy z różnych zakątków świata o zaobrączkowanych pingwinach, profesor skrupulatnie, czerwonymi punktami odznaczał na mapie szlaki ich wędrówek.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.