Zaczarowana zagroda - Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz – Opracowanie

Książką, którą opisuje jest „Zaczarowana zagroda” autorstwa Czesława i Aliny Centkiewiczów. Akcja dzieje się na stacji badawczej imienia Dobrowolskiego na Antarktydzie a dokładniej na wschodzie. Tak zwani polarnicy są bardzo ciekawi wędrówek pingwinów toteż postanawiają zbadać ich zwyczaje. Nie mają pomysłu jak to zrobić, jednak na swojej drodze napotykają pingwinka o imieniu Elegancik z charakterystyczną plamką na brzuchu przypominającą krawat. Usiłują więc w sposób szczególny oznakować pingwiny, malując ich farbami i przyczepiając obrączki.
Bohaterami są:
Profesor Dobrowolski jest podróżnikiem i badaczem, reprezentuje badaczy świata. Jego zainteresowaniem jest kontynent o nazwie Antarktyda. Ciekawi go również życie pingwinów Adeli. Zdobywa ulubieńca Elegancika. Dzięki niemu rozważył sposób na zbadanie pingwinów.
Janek, Władek i Andrzej są towarzyszami profesora.
Elegancik – pingwin z Adeli, w dodatku najważniejszy, ma tak jak wyżej wspomniałam łatkę na brzuchu przypominającą krawat, z tąd jego imię. Udaje, że rozumie profesora stąd ciągle z nim „rozmawia”. Jest mądrym i inteligentnym pingwinem. To właśnie on pomaga się wydostać kolegom pingwinom z zagrody. W sposób dość śmieszny, ponieważ kolejno pingwiny stawały na swoich plecach i powoli wychodziły z zagrody, jednak Elegancik został w niej i o nic się nie obawiał, co bardzo dziwi czytelników. Prawdopodobnie był pewien, iż nic mu nie grozi, a może oczekiwał na kogoś?
Problematyka dzieła Centkiewiczów jest dosyć skomplikowana. A mianowicie: opowiada o ludziach, którzy zamiast mieszkać w swoim rodzinnym „gnieździe” znajdują się w najdalszych zakątkach świata. Próbują też powiedzieć, że istnieje rodzące się uczucie pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem i mogą oni się porozumiewać dosłownie bez wspólnego języka. Można też intepretować, że chcieli przedstawić, iż marzenia się spełniają, ponieważ profesor spełnił je, badając życie pingwinów, dobrze się przy tym bawiąc.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.