Ania z Zielonego Wzgórza

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ania z Zielonego Wzgórza, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Książka Lucy Maud Montgomery pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza” (oryginalny tytuł – „Anne of Green Gables”) poruszyła mnóstwo serc na całym świecie. Każdego wzrusza dobro i miłość, jakie może dawać dziecko. Poza przyjaźnią i wieloma przygodami to właśnie jest jeden z głównych tematów tej książki. Zalicza się do rodzaju literackiego jakim jest epika, a jej gatunek to powieść. Jest to książka o charakterze obyczajowym i przygodowym. Występuje w niej narracja trzecioosobowa.
Czas i miejsce akcji:
Akcja rozgrywała się w drugiej połowie XIX wieku. Dokładniej, trwała od czerwca 1877 roku do wakacji 5 lat później. Wszystkie przygody miały miejsce w Kanadzie na Wyspie Księcia Edwarda. Większość czasu tytułowa bohaterka spędzała w Avonlea – fikcyjnej miejscowości. Poza tym także w Carmody, Białych Piaskach oraz Charlottetown.
Dalsze części:
„Ania z Avonlea” (tom 2) oryginalny tytuł – „Anne of Avonlea”

„Ania na uniwersytecie” (tom 3) oryginalny tytuł – „Anne of the Island”

„Ania z Szumiących Topoli” (tom 4) oryginalny tytuł – „Anne of Windy Poplars”

„Wymarzony dom Ania” (tom 5) oryginalny tytuł – „Anne’s House of Dreams”

„Ania ze Złotego Brzegu” (tom 6) oryginalny tytuł – „Anne of Ingleside”

„Dolina Tęczy” (tom 7) oryginalny tytuł – „Rainbow Valley”

„Rilla ze Złotego Brzegu” (tom 8) oryginalny tytuł – „Rilla of Ingleside”

„Ania z Wyspy Księcia Edwarda” (tom 9) oryginalny tytuł – „The Blythes Are Quoted”

Bohaterowie:
Ania Shirley- wierna, niezwykle mą

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Książka pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery to wspaniała powieść. Opowiada o niejakiej Annie Shirley, która straciła rodziców. Była przekazywana z rąk do rąk, aż w końcu trafiła do sierocińca. Potem na skutek pomyłki z domu dziecka przyjechała do państwa Cuthbertów, na Zielone Wzgórze…
Maryla i Mateusz Cuthbertowie podjęli decyzję o zaadoptowaniu chłopca. Przez przypadek została do nich wysłana… dziewczynka o imieniu Ania! Mateusz Cuthbert bardzo przywiązał się do Anny, która nazwała go „bratnią duszą”. Maryla miała przeciwne nastawienie i już miała oddać dziewczynkę, jednak ze względu na swojego brata zmieniła zdanie. Ku niezwykłej radości Ani, została na Zielonym Wzgórzu!
Ania była bardzo chuda, miała rude włosy i piegi. Jej zachowanie czasem było spokojne, a niekiedy gwałtowne i porywcze. Uwielbiała fantazjować, więc bez przerwy chodziła z głową w chmurach. Często zapominała o różnych rzeczach i się zamyślała. Była bardzo niezadowolona ze swojego wyglądu, lecz potrafiła sobie wyobrazić, że jest bardzo piękna. Lecz jej rude włosy – to był problem! Nawet wyobraźnia dziewczynki nie mogła im podołać. Naprawdę wiele by oddała, aby jej włosy były choćby trochę bardziej kasztanowe! Jej marzeniem była sukienka z bufami. Chciała też mieć przyjaciółkę, a tak się złożyło, że nieopodal Zielonego Wzgórza mieszkała dziewczynka o imieniu Diana. Od razu się zaprzyjaźniły i poszły razem do szkoły. Bardzo mi się podobało, jak autorka opisała ich przyjaźń. Nie kłóciły się i uwielbiały się ze sobą spotykać. Były sob

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Zawsze wścibska i dociekliwa Małgorzata Linde, jak zwykle siedziała w kuchni i obserwowała poczynania sąsiadów. Akurat w tym czasie kiedy ona siedziała i wyglądała za okno kuchenne, Mateusz Cuthbert, jechał po Anię Shirley.
Zdziwiona pani Linde z powodu odświętnie ubranego Mateusza, zaraz postanowiła odwiedzić Marylę w celu dowiedzenia się po co jedzie Mateusz. Pani Małgorzata przeszła się pieszo do oddalonego domu Cuthbertów. Kiedy pani Linde weszła na podwórze uderzył ją idealny porządek. Zastała Marylę siedzącą nad robótkami. Dostrzegła zastawiony stół trzema zwykłymi talerzami. Ciekawość Małgorzaty zwyciężyła i zapytała dlaczego ma aż trzy zwykłe talerze. Pani domu odpowiedziała, chcą zaadoptować chłopca do pomocy w polu. Pani Linde dała całą masę rad, jak wychowywać dziecko, lecz Maryla nie chciała jej słuchać.
Mateusz jechał na stację, gdzie miał zastać pomoc do pracy. Kiedy dojechał na miejsce spostrzegł, że nie ma tam nikogo prócz małej dziewczynki. Poszedł do zawiadowcy stacji i zapytał, kiedy spodziewa się nadejścia pociągu. Ten pokazał siedzącą dziewczynkę, która właśnie nim przyjechała. Zdziwiony Mateusz, dla którego była to wielka pomyłka, bo spodziewał się dziecka o innej płci. Podszedł do dziewczynki, chwyciła swoją torbę i przywitała się z nim. Nie poinformował jej o zaistniałej pomyłce i postanowił zabrać ją do domu. Jedenastoletnia Ania bardzo ucieszyła się, że będzie miała prawdziwy dom. Po drodze do posiadłości Cuthbertów opowiadała przyszłemu opiekunowi o swoich problemach i odczuciach. Zachwycała się wszystkim dookoła i nazywała przeróżne miejsca własnymi, romantycznymi nazwami. Wreszcie dojechali do domu, weszli, Maryla ze zdziwienia straciła całe opanowanie. Obrzuciła krzykami i pytaniami brata, gdzie jest ich chłopiec, ten sam nie wiedział dlaczego nie ma chłopca. Tłumaczył się tym, że dziecka nie mógł zostawić na ulicy. Ania wymyśliła, żeby mówić do niej ,,Kordelia”.
Na następny dzień, Ania po śniadaniu zaproponowała pozmywanie naczyń. Zrobiła to i miała zająć się czymkolwiek do obiadu. Później miały jechać wyjaśnić pomyłkę u pani Spencer. Mateusz bardzo chciał zatrzymać Anię u siebie. Ania opowiadała swoją historię. U pani Spencer wyszło na jaw, że córka szwagra pani Spencer pomyliła płeć dziecka. Maryla zabrała dziewczynkę na Zielone Wzgórze, ponieważ zaczęła współczuć Ani, tłumacząc, że musi naradzić się z Mateuszem. Wieczorem Ma

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” – streszczenie szczegółoweRozdział 1 ,,Co zadziwiło panią Małgorzatę”
Rodzeństwo Cuthbertów (Mateusz, Maryla) mieszkające na Wyspie Księcia Edwarda w wiosce Avonlea postanawia zaadoptować chłopca z sierocińca, by pomagał im w pracy na polu i przy zwierzętach. Bardzo tym irytują swoją sąsiadkę, Małgorzatę Linde, która jest zdania, iż cudze osierocone dziecko może spowodować wiele niechcianych incydentów.
Rozdział 2 ,,Co zadziwiło Mateusza Cuthberta”
Kiedy Mateusz wybiera się na stację w Bright River po chłopca, okazuje się, iż przez pomyłkę zamiast niego przyjechała jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Mężczyźnie robi się jej żal i postanawia zabrać ją do domu. Mała w drodze na Zielone Wzgórze do posiadłości Cuthbertów wykazuje się wyjątkową wyobraźnią i gadatliwością.
Rozdział 3 ,,Co zadziwiło Marylę Cuthbert”
Maryla jest bardzo przeciwna wzięciu dziewczynki, która przedstawiła się jako Ania. Twierdzi, że na nic się jej nie przyda. Zrozpaczona mała zajmuje pokój na poddaszu i całą noc nie śpi, płacząc nad swoją niedolą.
Rozdział 4 ,,Poranek na farmie Zielone Wzgórze”
Ania po przebudzeniu przez chwilę jest zachwycona pięknem otaczającego ją świata, dopóki nie uświadamia sobie, że czekają ją tego dnia same przykrości.
Maryla oznajmia, że zamierza zabrać ją do domu pani Spencer w Białych Piaskach, by ta wyjaśniła całą sprawę i odesłała Anię z powrotem do sierocińca. Wchodząc do powozu, dziewczynka słyszy jeszcze, jak Mateusz mówi o najęciu chłopca do pomocy.
Rozdział 5 ,,Dzieje Ani”
W drodze do pani Spencer Ania opowiada Maryli historię swojego życia. Okazuje się, że jej rodzice pracowali jako nauczyciele w tej samej szkole, a niedługo po jej urodzeniu zmarli. Pracowała u niejakiej pani Hammond, a także u pani Thomas. W obydwu miejscach była niechciana. Później trafiła do sierocińca, skąd zabrała ją pani Spencer. Maryli zaś robi się jej żal.
Rozdział 6 ,,Maryla podejmuje decyzję”
Incydent zostaje szybko wyjaśniony, ale kiedy Maryla z Anią zbierają się już do odejścia, panią Spencer odwiedza pani Blewett. Pani Blewett zgadza się na przyjęcie Ani, gdyż właśnie szuka kogoś do pomocy. Kiedy jednak Maryla dostrzega przerażone spojrzenie Ani, postanawia rozważyć sprawę jeszcze raz i wraca z dziewczynką do domu.
Rozdział 7 ,,Ania się modli”
Okazuje się, że Ania nie umie odmawiać modlitwy, więc Maryla każe jej wymyślić własną.
Ale improwizowana modlitwa nie jest ani trochę chrześcijańska i jej treść przeraża opiekunkę, więc postanawia następnego dnia nauczyć dziewczynkę prawidłowego sposobu modlenia się.
Rozdział 8 ,,Rozpoczyna się wychowywanie Ani”
Ania zaczyna się już zadomawiać w domu Cuthbertów, a jest już szczególnie uradowana, gdy Maryla mówi jej o swojej decyzji, iż zamierza ją zatrzymać, jeśli będzie się dobrze sprawować i jej słuchać. Każe jej mówić do siebie ,,Marylo”. Dziewczynka dostaje też odpowiedź na swoje pytanie, czy wśród sąsiadów jest ktoś w jej wieku. Okazuje się, że całkiem niedaleko mieszka jedenastoletnia Diana Barry.
Rozdział 9 ,,Pani Małgorzata Linde przeżywa szok”
Zielone Wzgórze odwiedza pani Linde i od razu wytyka Ani, że jest okropnie chuda, ruda i brzydka, a dziewczynka śmiertelnie się na nią obraża i postanawia nigdy jej nie wybaczyć.
Rozdział 10 ,,Ania udaje się z przeprosinami”
Ania zgadza się na przeproszenie pani Linde dopiero wtedy, gdy potajemnie odwiedza ją Mateusz i prosi ją, by zrobiła to dla niego.
Przeprosiny, którymi Ania raczy Małgorzatę, są tak zabawne i niewinne, że poczciwa kobieta wybacza dziewczynce i okazuje się nawet jej bratnią duszą.
Rozdział 11 „Pierwsze wrażenia Ani ze szkółki niedzielnej”
Ania wzbudza okoliczną sensację, kiedy wybiera się sama do szkółki niedzielnej w brzydkiej sukience od Maryli i w kapeluszu przyozdobionym wiankiem z kwiatów, które znajduje po drodze. Pani Małgorzata dostrzega ją po drodze i mówi o tym Maryli. Ania jeszcze bardziej pogarsza sprawę, składając relację ze swoich wrażeń, szczególnie opierającą się na tym, że była jedyną dziewczynką, która nie miała sukienki z bufiastymi rękawami.
Rozdział 12 ,,Ślubowanie dozgonnej przyjaźni”
Maryla postanawia zapoznać Anię z Dianą Barry, o której już wcześniej wspominała dziewczynce.
Ania ogromnie się cieszy ze spotkania i tak jej się podoba Diana, że dziewczynki postanawiają złożyć w ogrodzie uroczystą przysięgę, która ma na zawsze przypieczętować ich przyjaźń.
Rozdział 13 ,,Radość oczekiwania”
Ania bardzo się cieszy na piknik organizowany przez pastora dla dzieci ze szkółki niedzielnej. Piknik  ma się odbyć na polu pana Harmona Andrewsa. Po długich błaganiach Ani Maryla w końcu wyraziła zgodę, by dziewczynka również była na nim obecna. Ani bardzo wpada w oko broszka Maryli z ametystem, którą to broszkę kobieta odziedziczyła po matce.
Rozdział 14 ,,Ania przyznaje się do winy”
Wieczorem dnia poprzedzającego piknik Maryla zauważa, że zginęła jej ametystowa broszka i po długich poszukiwaniach wina pada na Anię. Maryla ostrzega ją, że jeśli się nie przyzna, nie pójdzie na piknik. Zrozpaczona dziewczynka przez całą noc wymyśla historyjkę, którą następnego dnia ,,przyzna się” Maryli. Maryla po jej zmyślonej relacji tak się wścieka, że mimo wszystko nie pozwala jej wybrać się na piknik i zamyka ją w pokoju.
Wkrótce znajduje broszkę i wybacza Ani, której pozwala jeszcze pójść na piknik, który już dawno się rozpoczął.
Rozdział 15 ,,Szkolne problemy, czyli burza w szklance wody”
Ania po raz pierwszy wybiera się do szkoły i od Diany dowiaduje się, że dziś – po kilkuletniej nieobecności – wróci do szkoły niejaki Gilbert Blythe, w którym podkochiwało się większość dziewcząt. Chłopak naraża się jednak na złość Ani, ciągnąc ją za warkocz i szepcząc: ,,Marchewa!”. Dziewczynka za karę rozbija na jego głowę tabliczkę i do końca lekcji musi stać przed tablicą. Następnego dnia spóźnia się na lekcję i zostaje ukarana siedzeniem w ławce ze znienawidzonym Gilbertem. Dziewczynka po takim poniżeniu postanawia już nigdy nie przyjść do szkoły. Maryla wyraża zgodę.
Rozdział 16 ,,Podwieczorek i jego opłakane skutki”
Ania zaprasza Dianę na podwieczorek, podczas którego może ją poczęstować sokiem malinowym. Ale przyjaciółka po trzech wypitych szklankach zaczyna się dziwnie zachowywać. Okazuje się, iż sok, który wypiła Diana, był winem porzeczkowym, które kiedyś Maryla przelała do pustej butelki po soku malinowym. Po tym wydarzeniu pani Barry nie pozwala Ani na kontakt ze swoją córką, gdyż uważa, że Ania dla zabawy upiła Dianę.
Rozdział 17 ,,Ania odzyskuje chęć do życia”
Ania wraca do szkoły i postanawia być najlepsza w nauce. Musi pod tym względem rywalizować z Gilbertem, który również bardzo dobrze się uczy. Wkrótce odzyskuje chęć do życia, choć nie może się już kontaktować z ukochaną przyjaciółką.
Rozdział 18 ,,Ania spieszy na ratunek”
Ania zostaje w domu z samym Mateuszem, gdyż Maryla wraz z państwem Barry wyjechała na spotkanie z premierem. Kiedy dziewczynka wychodzi na dwór po jabłka, spotyka tam zrozpaczoną Dianę, która błaga o pomoc, gdyż jej siostrzyczka jest śmiertelnie chora. Ania natychmiast przybiega z pomocą, Mateusz zaś jedzie po lekarza. Ania stwierdza u dziewczynki krup i znajduje lekarstwo. Kiedy lekarz w końcu dociera na miejsce, stwierdza, że gdyby nie Ania, siostra Diany już by nie żyła. Dziewczynka odzyskuje dobrą opinię u pani Barry, która

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Książka pt. „Ania z zielonego wzgórza” została napisana przez Lucy Maud Montgomery.
Jest to opowieść o jedenastoletniej dziewczynce Ani Shirley, która została osierocona niedługo po swoich narodzinach.
Ania źle wspomina swoje trudne dzieciństwo spędzone w sierocińcu, pozbawione miłości, spokoju i szczęścia. Poprzez zbieg okoliczności trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbert- rodzeństwa zamieszkującego niewielkie miasteczko Avonlea, gdzie toczy się cała akcja powieści.
Początkowo Maryla jest przerażona zaistniałą pomyłką związaną z adopcją.
Zamiast chłopca, który miał pomagać Mateuszowi, w ich domu pojawiła się wątła, rudowłosa dziewczynka.
Ania początkowo sprawiała swoim opiekunom wiele problemów. Jednak z upływem czasu bohaterka okazała się bardzo sympatyczną osobą, choć często bujającą w obłokach.
Jej początki w nowej szkole nie były łatwe. Już pierwszego dnia pokłóciła się z Gilbertem Blythe i zaczęła z nim rywalizować o tytuł najlepszego ucznia. Poprzez swą ciekawość świata i empatię zyskała wielu oddanych przyjaciół, z

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1. Na stację jedzie Mateusz Cuthbert by odebrać chłopca z sierocińca, który ma zamieszkać z nim i jego siostrą Marylą.
2. Zamiast chłopca Mateusz spotyka dziewczynkę – Anię.
3. Mateusz wraca z Anią do domu i przedstawia ją Maryli.
4. Maryla nie akceptuje Ani i za jej decyzją jadą oddać Anię do domu sierot.
5. Maryla daje szansę Ani po tym, jak poznała jej smutną przeszłość.
6. Ania opowiada o jej fantazyjnych myślach.
7. Wydarza się incydent z panią Małgorzatą Linde.
8. Ania przeprasza panią Małgorzatę, przy tym poznaje Dianę Berry.
9. Na spotkaniu w szkółce niedzielnej, Maryli gubi się broszka, o której kradzież osądza Anię.
10. Ania z Marylą i Mateuszem wybierają się na wcześniej zapowiedziany piknik.
11. Ania wybiera się do szkoły w której od razu zauważa Dianę Berry.
12. Nowo poznany chłopak, Gilbert Blythe, którego Ania ignoruje od początku, zaczepia ją podczas lekcji nazywając ją „marchewa”.
13. Zdenerwowana Ania uderza Gilberta tabliczką do pisania, powodując szkody.
14. Ania wróciwszy do domu,

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

”Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery jest już klasyką – powieść została po raz pierwszy wydana w Kanadzie 1908 roku, a w Polsce pojawiła się dopiero w 1911. Z początku drukowano ją w regularnie wychodzących zeszytach, ale mimo to książka z miejsca stała się bestsellerem. Była tym, na co wszyscy czekali, zarówno ze względu na charyzmatyczną bohaterkę – Anię, jak jak i poruszaną problematykę – życia dorastającej, nieprzeciętnej ze względu na wygląd i charakter dziewczynki, towarzyszącym temu emocjom, radościom, smutkom i innym uczuciom, a także jej relacji z bliskimi i dalszymi osobami.
Ania miała niełatwe życie – jej rodzice zmarli parę miesięcy po urodzeniu dziewczynki. Bohaterka została wówczas wysłana do pani Hammond, która stała się jej opiekunką, jednak bardzo źle traktowała Anię. Po śmierci męża opiekunki Ania wyprowadziła się i zamieszkała u pani Thomas, jednak i ona miała jej dość. Serce dziewczynki było przepełnione rozpaczą. Bardzo obrazowo ukazywana jest problematyka cierpień Ani podczas wycieczek do różnych miejsc, w których jej nie chciano. Dziewczynka cierpiała również z powodu rudych włosów. Jej historia wzrusza czytelników i pozwala wgłębiać się w lekturę.
Główna problematyka opiera się na losach Ani, które obserwujemy przez pięć lat jej życia. Śledzimy uczucia bohaterki mieszkającej na Zielonym Wzgórzu, kiedy popełnia kolejne błędy. Ania miała dar do popełniania gaf, przez co często znajdowała się w tarapatach. Była bardzo wrażliwa, przez co po każdej pomyłce cierpiała bardziej, niż większość jej rówieśników, i na długo zamykała się w sobie. Przykładem takiej sytuacji jest poczęstowanie swojej przyjaciółki, Diany Barry, winem porzeczkowym, z takim skutkiem, że jej matka zabroniła jej się z nią spotykać. Ania myślała wówczas, że daje Dianie sok malinowy.
Książka ukazuje na pozór znane nam przedtem uczucia w zupełnie innym świetle. Ukazuje prawdziwą wartość przyjaźni i poświęcenia, a także umiejętności stanięcia w obronie innych. Każdy, kto ją przeczyta, rozumie, że warto posiadać te cechy, a motywy zawarte w książce mogą mu pomóc w życiu. Powieść jest skierowana nie tylko do dzieci – mo

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Anna Shirley to tytułowa i główna bohaterka książki Lucy Maud Montgomery. Urodziła się w Nowej Szkocji. Została osierocona w trzecim miesiącu życia. Jej rodzice (Walter Shirley i Berta Shirley) zmarli na febrę. Po ich śmierci pani Thomas wzięła dziewczynkę pod opiekę. Ania pomagała tam piastować dzieci. Gdy pan Thomas zginął pod pociągiem, dziewczynka przybyła do pani Hammond. U niej również zajmowała się dziećmi. Po śmierci pana Hammond Ania musiała iść do sierocińca w Hopetown, bo nikt jej nie chciał. Na skutek pomyłki znalazła się u Mateusza i Maryli Cuthbertów. Przez pośredników poprosili panią Spencer, aby przywiozła im chłopca, ale informacja została źle przekazana i przyjechała do nich Anna Shirley. W końcu postanowili – ku wielkiej radości Ani – że zostanie u nich.
Na początku książki Ania była chuda, a jej lico pokrywały liczne piegi, miała rude włosy, duże usta oraz spiczasty i wydatny podbródek. Moją uwagę szczególnie przyciągnęły jej oczy, które „przybierały to zieloną, to znów szarą barwę”. Jej czoło było rozumne, wyraziste i szerokie. Gdy była starsza, przez przypadek zabarwiła sobie włosy na zielono i musiała je obciąć, a gdy odrosły przybrały kasztanowatą barwę. Wtedy ziściło się jedne z marzeń Ani. Nie cierpiała swoich rudych włosów.
Ania była mądrą, pojętną, ambitną i inteligentną dziewczynką. Uwielbiała czytać. Była bardzo pomysłowa i kreatywna. Lubiła marzyć i fantazjować. Wymyślała swoje własne przyjaciółki, jak Katie Maurice (odbicie w szybie) i Violetta (echo). Dla niektórych rzeczy wymyślała piękne, bajkowe nazwy. Więcej niż idealnie określały urok miejsc i roślin. Zwróciłam też uwagę na jej gadatliwość. Tę cechę podkreśla następujący cytat: „- Zmiłuj się, przestań paplać – rzekła Maryla. – Stanowczo, dziewczynka nie powinna tak dużo mówić”. Gadatliwość nie zawsze jest doszczętnie zła. Wtedy nie brakuje tematu do rozmów i można łatwo kogoś zainteresować. Ale, jak brzmi przysłowie: „mowa jest srebrem, a milczenie złotem”.
Tytułowa bohaterka była pełna optymizmu. Dodawała tym czytelnikowi radości i otuchy. Bujna wyobraźnia nie pozwalała jej się nudzić. Była bardzo wrażliwa na piękno otaczającego ją świata. Według niej wiele rzeczy było pięknych i cudownych. Te wszystkie rzeczy sprawiają, że Ania to wspaniała i oryginalna dziewczynka.
Ania była bardzo miła i grzeczna w stosunku do Maryli i Mateusza. Tylko raz w powieści skłamała, ale było to wymuszone pod groźbą niepójścia na piknik. Jednak nikt nie jest idealny. Główna bohaterka powieści potrafi

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

Miejscem, w którym rozgrywa się akcja książki „Ania z Zielonego Wzgórza”, którą napisała Lucy Maud Montgomery, jest Wyspa księcia Edwarda na Zielonym Wzgórzu. Większość cudownych przygód rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Avonlea. Mnóstwo czasu tytułowa bohaterka spędzała w domu Maryli (nieco ostrej, rzadko uśmiechającej się opiekunki) oraz jej brata Mateusza (serdecznego, dobrego, pracowitego starszego pana) Cuthbrtów. Jednak zdecydowanie najwięcej czasu Ania poświęcała swojej najlepszej przyjaciółce – Dianie Barry. Spacerowały razem po przepięknych, ponazywanych wyjątkowo przez dziewczynkę zakątkach cudownego miasteczka, w którym Ania znalazła się przez zwykły przypadek. Praktycznie cały czas podczas tych wędrówek dziewczynki rozmawiały o wszystkim. Tutaj właśnie Ania poznawała nowych przyja

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Ania Shirley – Ania, główna bohaterka książki, zazwyczaj jest odbierana jako postać bardzo pozytywna. Jej myśli są niezwykle optymistyczne, a wyobrażenia często nierealne, lecz zawsze bardzo wyraziste. Ania jest nieprzeciętną osóbką o bardzo ognistym charakterze. Gdy ktoś jej dokuczy, zawsze mu odda, czego przykładem jest rozbicie tabliczki na głowie niejakiego Gilberta Blytha, chłopaka ze szkoły, za otwarte kpiny z jej włosów.
Ma bogatą wyobraźnię i uwielbia bujać w obłokach.
Ania jest bardzo chuda. Ma ogromne, szarozielone oczy, co każde światło zmieniające barwę, duże usta, zgrabny piegowaty nosek i grube, płomiennorude warkocze. To na ich punkcie miała pewnego bzika; uważała, że są okropne.
Dziewczynka marzyła, by znaleźć dom, w którym ciepło ją przyjmą, oraz by jej miedziane warkocze zmieniły barwę na kruczoczarny.

Diana Barry – Niedługo po przybyciu Ani na Zielone Wzgórze Diana staje się jej najlepszą przyjaciółką.
Diana Barry urodziła się w lutym (dokładna data urodzin jest nieznana). Dziewczynka jest dobrze wychowana, grzeczna i zawsze posłuszna rodzicom. Zawsze staje w obronie Ani, chociaż często nie rozumie jej wzniosłych frazesów, bowiem nie posiada tak bogatej wyobraźni.
Dziewczynka jest bardzo ładna. Jej czarne loki i duże, ciemne oczy zawładnęły sercami mnóstwa chłopców z Avonlea już we wczesnym dzieciństwie.

Maryla Cuthbert – opiekunka Ani. Jest kobietą w średnim wieku i chociaż z zewnątrz wydaje się bardzo surowa, w środku jest troskliwa i czuła, co szczególnie ukazuje po śmierci swojego brata Mateusza.
Maryla bardzo ceni sobie p

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Powieść Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” została wydana w 1908 roku. Mówi o życiu zwyczajnych ludzi i ich rzeczywistych problemach.
Pisarka pracowała nad swoją powieścią ponad rok, a jej inspiracją było zdarzenie z 1892 roku. Wtedy zaczęła się ogólnokrajowa akcja charytatywna, która polegała na świadczeniu pomocy sierotom. Zachęcano rodziny do adopcji dziecka z sierocińca. Krewni pisarki zgłosili się do programu i pragnęli przysposobić chłopca, ale w wyniku pomyłki otrzymali trzyletnią dziewczynkę. Oczywiście musieli ją przygarnąć, tak jak Maryla i Mateusz Anię. To zdarzenie zapoczątkowało cykl o rudowłosej dziewczynce, którą pokochał cały

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Książka pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” to opowieść o sierotce, która bardzo chciała mieć prawdziwy dom. Dali jej go Maryla i Mateusz Cuthbert. Lektura mówi o rzeczywistości, która nas otacza, czyli naszych smutkach i radościach.
Główna bohaterka to rozmarzona rudowłosa dziewczynka. Maryla bardzo nie lubiła takiej postawy, wolała konkrety od fantazji, w której bezustannie tkwiła Ania. Uważała, że chłopiec byłby bardziej przydatny w ich gospodarstwie. Sierotka, próbując zadowolić Marylę i pozostać na Zielonym Wzgórzu, ze wszystkich sił uczyła się odpowiednio wykonać powierzone jej obowiązki domowe. Pewnego dnia pojechały do domu pani Spencer. Podczas drogi, Ania zaczęła opowiadać o sobie. Okazało się, że to dziecko od zawsze było odrzucane. Nikt nie chciał się nią zajmować. Nie miała nawet koleżanek. Wtedy Maryla podjęła decyzję, by pozostawić Anię w swoim domu. Nawet nie wiedziała, jak w cudowny sposób odmieniła los tego dziecka. Gdyby nie ona, dziewczynka nie nauczyłaby się tak wielu rzeczy, n

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Pani Maryla i pan Mateusz Cuthbertowie na początku chcieli zaadoptować chłopca, jednak przez pomyłkę do ich domu dotarła dziewczynka – Ania Shirley.

Rodzice Ani byli kochającą się parą mieszkającą w niedużym domu, lecz umarli obydwoje z powodu choroby. Dlatego bohaterka trafiła do paru rodzin zastępczych i do sierocińca.

Ania bardzo lubiła naturę, rozmawiała często z roślinami oraz miała bardzo bujną wyobraźnię.

Diana Barry to pierwsza prawdziwa przyjaciółka Ani.

Mateusz Cuthbert bał się kobiet oraz wstydził się, gdy widział jedną w pobliżu, ale gdy spotkał Anię po raz pierwszy, okazało się, że jest bardzo interesująca i szybko się zaprzyjaźnili.

Główna bohaterka bardzo starała się w szkole, a jej konkurentem był chłopak, którego nie lub

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.