Cudowna podróż

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Cudowna podróż, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Książka Selmy Lagerlof „Cudowna podróż” trafiła do mnie przypadkiem, około pół roku temu, kiedy moja babcia robiła porządki na strychu. Dając mi ją, powiedziała, że opowieść ta zabierze mnie w niezapomnianą podróż, tak jak kiedyś zabrała ją samą. Z ciekawością wzięłam książkę do domu i od razu zaczęłam czytać. Nie spodziewałam się jednak, że może ona zainteresować mnie aż tak, że nie będę w stanie się od niej oderwać. Babcia jak zwykle miała rację.
W powieści „Cudowna podróż” poznałam 14-letniego Nielsa Holgersonna, który był niegrzecznym, leniwym i mało sympatycznym chłopcem. Lubił znęcać się nad zwierzętami i nie słuchał rodziców. Gdy pewnego dnia przypadkiem zauważył krasnoludka, postanowił złapać go w siatkę i zrobić mu głupi dowcip. Nawet nie wyobrażał sobie, jak bardzo ta decyzja odmieni jego życie. Skrzatowi udało się uciec, a w ramach rewanżu zmniejszył on chłopca do rozmiarów krasnala. Niels próbował go odnaleźć, żeby wymusić na nim zdjęcie czaru. Nie wyobrażał sobie, jak mógłby normalnie żyć, skoro był mniejszy od palca. Na początku poszukał pomocy wśród zwierząt gospodarskich. Jednak one dobrze pamiętały, jak bardzo chłopiec im dokuczał. Chętniej oddałyby mu za krzywdy, które im wyrządził, niż mu pomogły. Dlatego też chłopiec nie uzyskał od nich żadnych wskazówek. W trakcie poszukiwań skrzata Niels przypadkowo i nieoczekiwanie stał się nagle uczestnikiem niezwykłej podroży. Na grzbiecie gąsiora Marcina dołączył do stada dzikich gęsi, które leciały do Laponii.
Książ

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Państwo Holgerssonowie przygnębieni udali się do kościoła. Ich niegrzeczny syn Nils niestety im nie towarzyszył. Planował świetną zabawę, jednak rodzice nakazali mu czytać Biblię Lutra. Ojciec zapowiedział, że go sprawdzi. Ociągają się Nils usiadł do lektury, po chwili zasnął. Po pewnym czasie obudził się i zauważył elfa. Po kilku próbach udało mu się go schwytać, jednak elf uciekł, a Nilsa zamienił w małego ludzika. Chłopiec został ogłuszony, a gdy doszedł do siebie, pomyślał, że lepiej wróci do czytania Biblii. Jednak zauważył, że stał się karłem. Chciał odszukać krasnoludka, bo nigdzie go nie widział. Prosił o pomoc zwierzęta z gospodarstwa, te jednak mu odmówiły. Pamiętały ile im krzywd wyrządził. Chłopiec zauważył lecące stada ptaków. Gdy nadleciało stado dzikich gęsi, młody domowy gąsior poderwał się i próbował przyłączyć się do lotu. Nils zapomniał, ż jest taki maleńki. Zarzucił ręce na szyję gąsiora, aby go zatrzymać. Ten jednak wzbił się w powietrze, a Nils razem z nim. Chłopiec obserwował krajobraz z lotu ptaka.
Marcin-młody gąsior próbował nadążyć za stadem, ale brakowało mu siły. Gdy gęsi wylądowały na przerwę, Nils pomógł Marcinowi się napić. Gąsior złapał okonia i w podziękowaniu podarował go Nilsowi. Po dyskusji z przewodniczką stada Akką, gąsior Marcin dołączył do stada. Miała ona jednak żądanie, aby pozbyć się Nilsa-człowieka. Noc gęsi spędziły na lodzie. Wyczuł je lis Mykita i udało mu się schwytać jednego z ptaków. Nils puścił się na ratunek. W końcu udało mu się uwolnić gęś, ale sam wpadł w tarapaty. Wyskoczył na małego buka i tam spędził noc. Lis nie odpuścił i czekał. Nad razem nadleciały gęsi, które zaczęły droczyć się z Mykitą. Tak długo latały na lisem, które próbował schwytać, że w końcu padł ze zmęczenia.
Jakiś czas później wyszła wiadomość w gazecie o małym elfie, który przyniósł młode wiewiórki do klatki w gospodarstwie, gdzie schwytana była ich matka. Tym elfem był Paluszek, który chciał, aby Akka pozwoliła mu lecieć razem z nimi i dobrymi czynami chciał skłonić Akkę do zmiany decyzji.
W trakcie lotu do Laponii gęsi zatrzymały się w Vittskovle. Tam dzieciom udało się złapać Marcina, którego zaniosły do domu. Wystraszony Paluszek ruszył za nimi. Po drodze trafił na zamek i odbył podróż po komnatach, schowany w pudełeczku na kwiaty. Gdy w końcu udało mu się wydostać, dotarł do gospodarstwa, gdzie odnalazł gąsiora. Gospodyni chciała obciąć Marcinowi pióra, aby nie mógł latać. Elf sprytnie wykorzystał swoją małą postać i podczas zaskoczenia gospodyni uwolnił Marcina. Razem odlecieli.
Po pewnym czasie Akka poinformowała Nilsa, że może odzyskać ludzką postać i wrócić do domu. Ten jednak wolał pozostać elfem i Akka pozwoliła mu pozostać z nimi. Gęsi doleciały do zamku Glimminge. Tam mieszkały szczury czarne. Wszyscy chcieli wybrać się na górę Kulla, także szczury czarne, aby zobaczyć taniec żurawi. Bocian przekazał informację, że szczury szare chcą przejąć zamek. Akka nie chciała do tego dopuścić. Przekazała Paluszkowi magiczny róg, który otrzymała od sowy Płomiennookiej. Róg ten miał posłużyć swym dźwiękiem, do wywabienia szarych szczurów z zamku. Chłopiec wyprowadził gryzonie daleko poza Glimminge.
Co jakiś czas na górze Kulla zbierały się zwierzęta, by tam pokazać swoje umiejętności. Podczas tego wydarzenia nikt nie polował na inne gatunki. Zakaz ten złamał lis Mykita, który zabił jedną z dzikich gęsi. Za ten czyn został skazany na wygnanie.
Wkrótce gęsi poleciały w dalszą drogę. Dotarły do Blekinge. Tam ponownie spotkały lisa Mykitę, który bardzo chciał się zemścić za wszystkie upokorzenia. Lis namówił inne zwierzęta jak kuna i wydra, aby połączyli siły. Nils zdążył z pomocą gęsiom. Mykita chciał dobić targu z Akką, aby w zamian za spokój oddała mu małego człowieczka. Ta jednak się nie zgodziła.
W dalszej części podróży stado dotarło do Karlskron. Tam Nils udał się na wycieczkę, gdzie dotarł do muzeum szkutnictwa. Odbywał ją w kapeluszu drewnianego Rosenbroma, który ożył, gdy usłyszał wołanie o pomoc Nilsa. Chłopcu deptał po piętach Karol XI, który także

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Akcja „Cudownej podróży” zaczyna się 20 marca. Głównym bohaterem powieści jest czternastoletni, leniwy chłopiec – Nils Holgersson. Nastolatek znęca się nad zwierzętami. Gdy rodzice chłopaka wychodzą z domu do kościoła, Nils – zamiast czytać Biblię – zasypia. Budząc się, spostrzega elfa, którego postanawia złapać. Nagle ktoś uderza chłopca, który mdleje. Gdy Nils odzyskuje przytomność, dochodzi do wniosku, że został zaczarowany i przemienił się w malutkiego elfa.Zamieniony w elfa chłopiec szuka krasnoludka. Główny bohater postanawia poprosić o pomoc zwierzęta, jednak wypominają one Nilsowi krzywdy, które chłopiec im wyrządził. Zwierzęta przezywają także nastolatka, nazywając go Paluszkiem. Gdy nad domem chłopaka przelatują dzikie gęsi, domowy gąsior – Marcin – dołącza do nich. Nils chce powstrzymać ptaka, lecz Marcin wzbija się w powietrze, a razem z nim chłopak, który siedział na jego grzbiecie. Gęsi lecą do Laponii.Zadomowiona gęś nie nadąża w wędrówce za resztą stada. Przewodniczka ptaków (Akka) nie ufa Marcinowi, a w szczególności wtedy, kiedy dowiaduje się, że Nils był niegdyś człowiekiem. Nastolatek pomaga zmęczonemu Marcinowi dotrzeć do wodopoju, po czym ptak i Nils zaprzyjaźniają się. Elf ratuje również jedną z gęsi przed lisem Mykitą, czym zyskuje zaufanie i szacunek całego stada gęsi. Jednak Mykita przysięga, że zemści się na Nilsie.W czasie podróży Nils dokonuje jeszcze wielu bohaterskich czynów. Chłopak przynosi uwięzionej wiewiórce jej młode, a dzięki temu sprawia, że gospodarze uwalniają zwierzątko. Nils ratuje także gąsiora, który został uwięziony w zamku. Nastolatek ma szansę odzyskać swoją dawną postać, ale postanawia zostać elfem i kontynuować przygodę.Pewnego dnia gęsi zostają zaproszone na Kongres Zwierząt. Przywódca stada nie chce zabrać ze sobą elfa. Nils ratuje czarne szczury, które zostały zaatakowane przez szare szczury. W nagrodę za czyny, których dokonał, może pójść z gęsiami na Kongres Zwierząt. Podczas spotkania Mykita zostaje skazany na wygnanie. Lis w ramach zemsty decyduje, że ruszy w pościg za gęsiami. Mykita proponuje gęsiom, że jeśli oddadzą mu chłopca, to przestanie je gonić. Jednak Akka odmawia drapieżnikowi.Podróżnicy poznają Skanię, a także legendy, kt�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

Tom I
1. Rodzice Nilsa wychodzą do kościoła
2. Nils przemienia się w skrzata
3. Stado dzikich gęsi przylatuje
4. Nils rozpoczyna podróż na grzbiecie Marcina
5. Dwójka odpoczywa nad jeziorem, co skutkuje nawiązaniem przyjaźni pomiędzy nimi
6. Rozmawiają z przewodniczką stada o imieniu Akka
7. Danie nauczki lisowi
8. Marcin zostaje uwolniony
9. Następuje obrona zamku przed szczurami
10. Dochodzi do ponownego spotkania z lisem Mykitą
11. Bohaterowie idą w nocy do muzeum szkutnictwa w Karlskronie
12. Udzielenie pomocy gąsce, która się zraniła
13. Usłyszenie legendy o motylu
14. Lisy zostają uwięzione na Małej Wyspie Koralowej
15. Udają się do Vinety – zatopionego miasta
16. Bohaterowie lecą nad Visby
17. Nils zostaje porwany przez wrony
18. Gospodyni umiera
19. Jezioro Takern zostaje ocalone
20. Usłyszenie przepowiedni od pani z Östergötland
21. Karo i Szaraczek się przyjaźnią.
22. Gąsienicowy problem.
23. Odejście Szaraczka.
24. Pan Karol gości bohaterów w ogrodzie.
25. Przeszkadzający deszcz.
26. Niedźwiedzia jaskinia odwiedzona.
27. Spotkany orze

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Problematyka książki „Cudowna podróż”Utwór przedstawia wędrówkę czternastoletniego Nilsa Holgerssona, jaką odbył ze stadem dzikich gęsi. Celem długiej podróży jest dotarcie do Laponii. Wędrówka rozpoczyna się, kiedy zmniejszony do rozmiarów elfa chłopiec unosi się przez przypadek z gąsiorem. Podróż trwa kilka miesięcy.Dla przewodniczącej stada gęsi (o imieniu Akka) jest to już kolejna wyprawa, zgodnie z porami roku. Z kolei domowy gąsior, który został namówiony do lotu, może poczuć po raz pierwszy wolność. Podczas lotu ma okazję udowodnić, że nie różni się od dzikich gęsi, których życie go fascynuje.Nils rozpoczyna podróż zupełnie nieoczekiwanie. Wcześniej zostaje zamieniony przez złośliwego elfa w ramach kary, gdyż był niedobry dla zwierząt. Podczas podróży przechodzi przemianę. Wcześniej był typowym urwisem, który ciągle dokuczał, szczególnie zwierzętom. Czuł się potężniejszy i ważniejszy od nich. Dzięki podróży zmienia się.Na początku swoją przygodę Paluszek traktuje jako przypadkowy lot. Z czasem n

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Bohaterowie1) Nils Holgersson jest głównym bohaterem powieści. Ma czternaście lat i mieszka z rodzicami w niewielkiej wiosce w Skanii. Jest niesforny i złośliwy w stosunku do wszystkich, szczególnie do zwierząt. Elf, którego chciał zamknąć w klatce, zmienił go w postać równie małą jak on sam. Chłopiec wraz ze stadem gęsi odbywa wielomiesięczną podróż do Laponii, przeżywa liczne przygody i bardzo się zmienia. Jest nazywany Nilsem Paluszkiem.2) Akka jest starą i dziką gęsią. To przywódczyni stada, które prowadziła do Laponii. Posiada wielkie doświadczenie i ogromną wiedzę dotyczącą zwyczajów ludzi i zwierząt, a także położenia i wyglądu wielu krain i miast w Szwecji.3) Morten jest domowym gąsiorem należącym do rodziców Nilsa. Pragnie latać razem z dzikimi gęśmi i udać się z nimi do Laponii. Na jego grzbiecie główny bohater odbywa podróż.4) Lis Smirre to znany grabieżca, który poluje na dzikie gęsi i domowe ptactwo. Za złamanie pokoju zostaje wygnany ze Skanii. Nie może upolować żadnej gąski – ciągle przegrywa ze sprytnym Paluszkiem. Zostaje w końcu pojmany i zamknięty w ogrodzie zoologicznym w Skansen.5) Ermenrich jest bocianem. Lubi narzekać. Znosi Nilsa na morski brzeg, w miejsce legendarnego miasta z dna morza.6) Elf to mały człowieczek znaleziony przez Nilsa w skrzyni. Zdenerwowany, zamienia głównego bohatera w elfa i nie ma

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Selma Lagerlof „Cudowna podróż” – charakterystyka bohaterów.
Nils Holgersson – główny bohater powieści, jest czternastoletnim chłopcem mieszkającym z rodzicami w niewielkiej wiosce w Skanii. Jest wysoki i szczupły, ma włosy koloru lnu a twarz pokrywają piegi. Słynie ze swej złośliwości oraz okrucieństwa w stosunku do innych a szczególnie względem zwierząt. Jest niesforny, krnąbrny, złośliwy i leniwy. Stroni od nauki. Nie szanuje rodziców. Nils za okrutne potraktowanie skrzata zostaje zamieniony w małego krasnoludka. Chłopiec odbywa wielomiesięczną podróż do Laponii wraz ze stadem gęsi. Przeżywa wiele przygód i bardzo się zmienia. Zostaje nazwany Nilsem Paluszkiem.
Akka – ponad stuletnia dzika gęś, przywódczyni stada, ma wielką wiedzę i ogromne doświadczenie, zna zwyczaje ludzi i innych zwierząt, ma dobre serce choć wydaje się, że jest surowa i oschła.
Morten – domowy, biały gąsior należący do rodziców Nilsa, marzący o lataniu z dzikimi gęśmi, z nimi odbywa podróż do Laponii wioząc na grzbiecie Paluszka.
Lis Smirre – grabieżca, który poluje na dzikie gęsi i domowe ptactwo, zostaje wygnany ze Skanii za złamanie pokoju, za względu na wiek nie potrafi upolować żadnej gęsi,

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Cudowna podróż” – opracowanie.
„Cudowna podróż” to powieść autorstwa Selmy Lagerlof. Jest napisana prozą. O wydarzeniach opowiada narrator. Przedstawia on historię zmiany Nilsa w elfa i jego kilkumiesięczną wędrówkę wraz ze stadem gęsi. W czasie swojej podróży bohater przeżywa wiele przygód, które są głównym motywem powieści. Jeśli chodzi o gatunek „Cudowna podróż” to powieść podróżniczo – przygodowa, posiada również elementy baśniowe. Rozdziały noszą tytuły. O wszystkich zdarzeniach opowiada narrator w trzeciej osobie. Ma on wiedzę o bohaterach, zna ich myśli i zamiary.
Dla Nilsa podróż to czas, w którym pokonuje swoje dotychczasowe słabości i wady. Odkrywa również swoje możliwości i cechy, które były dotąd mu nieznane. Podróż bardzo zmienia chłopca. Uczy szacunku i rozwagi. Nils poznaje też wartość przyjaźni.
Czas i miejsce wydarzeń.
Wydarzenia rozgrywają się w drugiej połowie XIX wieku w Szwecji. Bohater podróżuje po Laponii, zwiedzając wiele krain. Akcja rozpoczyna się w Skanii, w wiosce Vemminghog, następnie Nils leci ze stadem dzikich gęsi przez Smalandię, zwiedza jezioro Vattern. Potem gęsi kierują cię dalej na północ – ku Laponii. Wydarzenia rozpoczynają się 20 marca w niedzielę, kończą się 23 kwietnia w sobotę. Cała podróż dobiega końca w środę 9 listopada.
Bohaterowie.
Nils Holgersson – główny bohater powieści. Ma czternaście lat i mieszka z rodzicami w maleńkiej wiosce w Skanii. Jest złośliwy i niesforny w stosunku do wszystkich, a w szczególności do zwierząt. Elf, którego Nils chciał zamknąć w klatce, zmienił chłopca również w Elfa. Chłopiec wraz ze stadem gęsi odbywa wielomiesięczną podróż do Laponii. Przezywa tam wiele przygód. Podczas podróży bardzo się zmienia. Jest nazywany Nilsem Paluszkiem.
Ossa i Mats – rodzeństwo pochodzące ze Smalandii.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.