Dzieci z Bullerbyn

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dzieci z Bullerbyn, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

CHARAKTERYSTYKA BOHATERÓW KSIĄŻKI „DZIECI Z BULLERBYN” ASTRID LINDGREN
Lisa
Jest bohaterką pierwszoplanową i narratorką książki. Ma długie blond włosy zaplecione zazwyczaj w dwa warkoczyki. Jest miła, chociaż nie raz zdarza jej się pokłócić z przyjaciółmi lub z rodziną. Jest zaradna, sympatyczna i potrafi wspinać się na drzewa, wiosłować oraz zbudować szałas.
Ma dwójkę rodzeństwa, Lassego i Bossego, którzy są od niej nieco starsi.
Lubi małe zwierzątka, a w szczególności jagnięta. W drugiej części książki Lisa dostała jagniątko, które nazwała Pontus.
Dziewczynka od wczesnego dzieciństwa przyjaźniła się z dwiema sąsiadkami, Brittą i Anną z Zagrody Północnej, a także z Ollem mieszkającym w Zagrodzie Południowej.
Bosse
Jest starszym bratem Lisy i ma osiem lat. Jest zabawny, miły, sympatyczny i odważny. Często bawi się z Lassem i Ollem. Umie wiosłować, pływać, szybko biegać, budować szałasy i dużo innych rzeczy. Kolekcjonuje ptasie jaja. Pragnie zostać wodzem Indian i mieć żonę o imieniu Śmiejąca Woda.
Jest strasznym śpiochem. Pewnego razu w Noc Sylwestrową, gdy wszystkie dzieci świętowały, Bosse powiedział: położę się na chwilkę, na parę minut, i zaraz zasnął.
Lasse
Starszy brat Lisy i Bossego i ma już dziewięć lat. Umie biegać o wiele szybciej niż jego rodzeństwo. Jest bardzo silny i opowiada bardzo ciekawe historie o duchach. Chciał zostać inżynierem majster-klepką.
Wynalazł już sposób na zgaszanie światła, siedząc w łóżku: otóż, przymocował do wtyczki kawałek tektury, a do tej konstrukcji przywiązał sznurek, który sięgał aż do jego łóżka.
Lasse lubi denerwować dziewczyny i się z nimi droczyć. Przykładem jest ich dowcip w rozdziale „Szukamy skarbu”, kiedy to ukryli perły na wyspie, udając, że to skarb człowieka, który kiedyś mieszkał w ich domu.
Anna
Anna jest najlepszą przyjaciółką Lisy. Dziewczynki są w tym samym wieku. Anna często wraz z Lisą bawi się w zabawy, których innym nie chcą zdradzić, na przykład bawią się w panią Larsson i panią Bengtsson (Anna jest panią Bengtsson). Obydwie panie mają dzieci „na niby” i się o nie kłócą.
Anna często pomaga swojej mamie w gospodarstwie. Jest dobrą koleżanką, jest zabawna, zakręcona, spokojna i życzliwa. Tak jak Lisa lubi małe zwierzątka. Być może w przyszłości zostanie piastunką dzieci.
Britta
Jest starszą siostrą Anny. Ma dziewięć lat i jest typową chłopczycą.
Jest zabawna, szczera i dobrze dogaduje się z chłopakami – czasami wraz z nimi śmieje się z zabaw Lisy i Anny. Chce wyjść za mąż za Las

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Recenzja książki ,,Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

Sięgnęłam po książkę ,,Dzieci z Bullebyn” w wakacje, w ciepły, letni wieczór. Wcześniej czytałam już krótsze wersje opowiadań i przypadły mi do gustu. Już od pierwszych zdań książka bardzo mi się spodobała.

Autorką książki jest Astrid Lindgren, która wychowywała się na szwedzkiej wsi w Smalandii. Doiła krowy, zajmowała się młodszym rodzeństwem, karmiła kury i pasła owce. Te właśnie doświadczenia życiowe pomogły jej w napisaniu ,,Dzieci z Bullerbyn”.
Autorką ilustracji jest Ilon Wikland.

Główną bohaterką książki jest Lisa, która ma siedem lat. Ma dwójkę rodzeństwa: Lassego i Bossego. Mieszkają w maleńkiej wsi, w której mieszczą się zaledwie trzy domy: Zagroda Środkowa (w niej mieszka Lisa i jej bracia), Zagroda Południowa (tę zagrodę zamieszkuje chłopiec o imieniu Olle, który nie ma rodzeństwa) i Zagroda Północna (mieszkają w niej dwie dziewczynki – Anna i Britta). Anna i Britta mieszkają z mamusią, tatusiem i dziadziusiem. Olle mieszka z mamusią i tatusiem, a Lisa i jej bracia z rodzicami oraz służącą Agdą i parobkiem Oskarem. Wszystkie Zagrody mają duże gospodarstwa. Są w nich kury, owce, krowy, koty i psy i jeszcze dużo innych zwierząt.

Bosse, Lasse, Olle, Lisa, Anna i Britta – wszystkie te dzieci, chodzą do tej samej szkoły i do tej samej klasy. Co prawda nie są w tym samym wieku, ale w całej szkole jest tylko dwadzieścioro

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Lektura, którą jako pierwszą przerabiamy w trzeciej klasie jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”. Jest to bardzo długa, ale zarazem bardzo interesująca i pełna przygód książka, opisująca codzienne życie dzieci mieszkających w bardzo małej wiosce Bullerbyn. W tej wiosce znajdowały się trzy zagrody: Zagroda Północna, Zagroda Południowa i Zagroda Środkowa. Głównymi bohaterami są dzieci Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta, Olle, któremu później urodziła się siostra Kerstin. Dzieci oprócz codziennych obowiązków domowych, chodzą do szkoły, która jest położona w Wielkiej Wsi, oddalonej kawałek od miejscowości, w której mieszkają. Do tej szkoły chodzą dzieci, które choć są w różnym wieku, uczą się w jednej klasie. Nauczycielka mieszka na piętrze w budynku szkoły. Dzieci bardzo lubią się uczyć i bardzo lubią swoją nauczycielkę. Oprócz tych wszystkich obowiązków, które dzieci wykonują z przyjemnością, można przeczytać w jaki sposób dzieci spędzają swój czas wolny. Dowiadujemy się również o tych wszystkich wspólnie spędzonych chwilach z kolegami, wspólnych zabawach, psotach, czego my obecnie żyjący nie możemy doświadczyć. My mamy codziennie dostęp

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Astrid Lindgren. Dzieci z Bullerbyn – streszczenie szczegółowe
Część 1
My – dzieci z Bullerbyn
Książka opowiada o sześciorgu dzieci, które mieszkają w Bullerbyn. Dziewczynka o imieniu Lisa ma dwóch braci: Lassego i Bossego. Oni mieszkają w Zagrodzie Środkowej. Jest tu też chłopak z Zagrody Południowej, który ma na imię Olle i siostry Britta i Anna z Zagrody Północnej.
Trudno wytrzymać z braćmi
Kiedyś Lasse, Bosse i Lisa mieszkali w jednym domu i często się kłócili.
Moje najprzyjemniejsze urodziny
Teraz dziewczynka od dnia swoich siódmych urodzin mieszka sama w dawnym pokoju babci. Z okna tego pokoju widać Zagrodę północną, w której mieszkają Britta i Anna.
Dalsze przyjemności w dniu urodzin
Lisa znalazła długi sznurek, który zawisł między domami dziewczynek. Za jego pomocą przesyłają sobie wiadomości.
Lekcje się skończyły!
Dzieci zdają egzaminy w szkole i zaczyna się lato.
Plewimy rzepę i dostajemy małego kotka
Dzieci otrzymują pieniądze za plewienie rzepy. Każda zagroda dostaje małego kotka od służącej Agdy.
W jaki sposób Olle dostał psa
Szewc Grzeczny ma psa, którego codziennie bije. Olle bardzo lubi zwierzaka, więc wykupuje go od szewca i dobrze się nim opiekuje.
Chłopcy nie mogą mieć przed nami żadnych tajemnic
Chłopcy budują tunele w sianie. Myślą że dziewczyny ich nie znajdą. Okazuje się jednak, że dziewczyny są sprytniejsze.
Śpimy w stogu
Wszystkie dzieci śpią w stogu siana. Dziewczynki słysząc dziwny odgłos budzą się przerażone.
Anna i ja uciekamy z domu
Anna i Lisa planują ucieczkę z domu. Rano okazuje się, że plan nie wypalił, bo obie zaspały.
Urządzamy sobie pokoik do zabawy
Dziewczynki urządzają przyjemny pokoik w rozpadlinie skalnej. Organizują tam dla siebie małe przyjęcie.
Jest tak, jak mówiłam – chłopcy nie mogą mieć przed nami żadnych tajemnic
Chłopcy budują na pastwisku domek indiański. Dzięki pomocy psa Ollego, Svippa, dziewczynki odnajdują chłopców.
Znów idziemy do szkoły
Kiedy kończą się wakacje dzieci wracają do szkoły. Podczas choroby nauczycielki pomagają jej dzieci z Bullerbyn.
Przebieramy się
Dorośli wyjeżdżają z Bullerbyn na przyjęcie. Dzieci zostają ze służącą, którą straszą, przebierając się za włóczęgów.
Wielka śnieżyca
Gdy dzieci są w szkole zaczyna sypać śnieg. Pani obawia się, że dzieci z Bullerbyn nie będą w stanie wrócić do domu. Z pewnymi trudnościami udaje im się jednak to zrobić.
Wkrótce już święta!
Przed przerwą świąteczną dzieci dostają od nauczycielki prezenty – książki. Mogą je przeczytać dopiero w Wigilię. Jednak nie mogą wytrzymać i czytają je wcześniej.
Część 2
Kto mieszka w Bullerbyn
Oprócz dzieci w Zagrodzie Północnej mieszka również dziadziuś. A w Zagrodzie Południowej urodziła się malutka siostra Ollego – Kerstin.
Jak obchodzimy w Bullerbyn Gwiazdkę
Na Święta mama Lassego, Bossego i Lisy przystraja dom. Po południu wszyscy tańczą wokół choinki i śpiewają piosenki, a wieczorem dostają prezenty.
Jeździmy na saneczkach
W Bullerbyn są świetne górki do zjeżdżania na sankach. Z radością korzystają z tego dzieci podczas ferii zimowych i urządzają zawody saneczkowe.
Czuwamy do północy w noc sylwestrową
Lisa wpada z dziewczynami na pomysł, żeby czuwać do północy w noc sylwestrową. Przyłączają się do nich chłopcy. Razem witają Nowy Rok.
Jedziemy z wizytą do cioci Jenny
Mieszkańcy Bullerbyn jadą do cioci Jenny. Ma ona córkę Wandę. Dzieci bawią się z nią w czarownicę, grają w fanty i inne zabawy.
Lasse wpada do jeziora
Pewnego dnia dzieci z Bullerbyn wybierają się, żeby pojeździć na łyżwach na jeziorze. Mama ostrzega je, żeby nie szalały za bardzo, bo ich wujkowie wyrąbali w lodzie przeręble. Nieuważny Lasse wpada do wody. Ratuje go Bosse.
Idziemy do szkoły i żartujemy razem z panią
W Prima Aprilis dzieci robią żart pani nauczycielce. Lasse przestawia szkolny zegar o dwie godziny do przodu. Pani daje się nabrać.
Wielkanoc w Bullerbyn
Na Święta Wielkanocne mama z Zagrody Środkowej rozdaje wszystkim dzieciom jajka wielkanocne. Są w nich cukierki i inne słodycze. Gdy wszyscy je odnajdują, bawią się w ciuciubabkę.
Patrzymy na Wodnika
Właściciel młyna mówi dzieciom o pewnym Wodniku, który przychodzi do młyna każdej nocy. Dzieci planują wybrać się nocą nad jezioro, żeby go zobaczyć. Gdy dochodzą nad jezioro, Lasse sobie z nich żartuje. Udając Wodnika, rozebrany wchodzi na kamień i gra na grzebieniu piosenkę strażacką.
Nowa siostrzyczka Ollego
Olle bardzo się cieszy, że urodziła mu się młodsza siostra. Bardzo ją kocha i lubi się z nią bawić. Pewnego razu wszystkie dzieci poszły do Zagrody Południowej. Gdy zobaczyły malutką Kerstin były bardzo zaskoczone, że tak wygląda i ma czerwoną skórę. Kilka dni później – na chrzcie – wyglądała już zupełnie inaczej. Okazało się, że Kerstin jest jednym z najładniejszych dzieci w okolicy.
Pewnego dnia ciocia Lisa, mama Ollego, nie mogła zająć się swoją małą córeczką – Kerstin. Poprosiła o pomoc Lisę i Annę. Dziewczynki bardzo się ucieszyły, bo bardzo polubiły Kerstin.
Gdy pada deszcz
Któregoś razu dziewczynki się posprzeczały. Lisa była tak zdenerwowana, że postanowiła już nigdy nie odwiedzać Zagrody Północnej. Ale było jej tak nudno, że poszła do mamy i poprosiła o radę. Mama zasugerowała, żeby upiekła placek i poczęstowała nim wszystkich. Nawet tych z Zagrody Północnej. Podczas odwiedzin

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Książka opowiada o sześciorgu dzieci, które mieszkają w Bullerbyn: Lisa i jej bracia Lasse i Bosse oraz Olle i siostry Britta i Anna.
Od siódmych urodzin Lisa mieszka sama w dawnym pokoju babci. Z Brittą i Anną za pomocą sznurka przesyłają sobie wiadomości. Kiedy zaczyna się lato i kończy szkoła dzieci mają różne przygody.
Ich sąsiad – szewc źle opiekuje się psem, więc któregoś dnia Olle wykupuje go od niego.
Dzieci w wakacje spędzają miło czas: śpią w stogu siana, planują ucieczkę z domu, organizują przyjęcie w rozpadlinie skalnej i budują na pastwisku domek indiański. Chłopcy często rywalizują z dziewczynami.
Kiedy kończą się wakacje dzieci wracają do szkoły. Podczas choroby nauczycielki pomagają jej.
Któregoś dnia, podczas śnieżycy z pewnymi trudnościami wracają do domu. Na święta dostają od nauczycielki książki.
Oprócz dzieci w Bullerbyn mieszka również dziadziuś i malutka siostra Ollego – Kerstin.
Wszyscy wspaniale spędzają święta, a potem ferie zimowe i sylwestera.
Jedna zabawa nie kończy się dobrze. Nieuważny Lasse wpada do wody. Ratuje go Bosse.
Kiedy dzieci wracają do szkoły robią żart pani nauczycielce. Lasse przestawia szkolny zegar o dwie godziny do przodu. Pani daje się nabrać.
Wielkanoc jest w Bullerbyn pełna radości i zabaw np. w ciuciubabkę.
Olle uwielbia bawić się ze swoją młodszą siostrą. P

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1. Przedstawienie mieszkańców Bullerbyn
2. Przeprowadzka Lisy do dawnego pokoju babci i ciekawe rozmowy z sąsiadkami.
3. Zakończenie roku szkolnego i zarabianie pieniędzy podczas plewienia rzepy.
4. Wykupienie przez Ollego psa od szewca.
5. Przygoda dzieci podczas nocy spędzonej na sianie.
6. Próba ucieczki dziewczyn z domu.
7. Zorganizowania przez dziewczynki przyjęcia i zbudowanie przez chłopców domku indiańskiego.
8. Powrót dzieci do szkoły po wakacjach.
9. Trudności związane z powrotem dzieci do domu podczas śnieżycy.
10. Książkowe prezenty na Święta.
11. Przedstawienie innych mieszkańców Bullerbyn.
12. Zabawy dzieci podczas Świąt i ferii zimowych.
13. Powitanie przez dzieci Nowego Roku.
14. Zabawy dzieci u cioci Wandy.
15. Niebezpieczne zabawy dzieci na jeziorze.
16. Udany żart dzieci na prima aprilis.
17. Poszukiwanie jajek wielkanocnych i zabawa w ciuciubabkę.
18. Udawanie przez Lassego W

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

„Dzieci z Bullerbyn” to piękna książka, napisana głównie dla dzieci, jednak kochają ją również osoby starsze. Została stworzona przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren, która wydała swoje dzieło w 1947 roku. To opowieść o szóstce dzieci mieszkających w malutkiej wsi Bullerbyn, które razem przeżywają piękne przygody. W skrócie to też opowieść o życiu dzieci i ich rodziców w latach 40 i 50 dwudziestego wieku.
Dzieci mają swoje obowiązki, związane z farmą. W okresie zbiorów pomagają w zbieraniu, czy to warzyw, czy owoców, zajmują się zwierzętami, wyprowadzają krowy na pastwiska, pomagają w zakupach oraz sprzątają, oporządzają farmę czy nawet gotują. Pomimo tak dużego zakresu prac, nigdy nie są sama i zawsze sobie pomagają. Praca sprawia im radość, bo dzieci po prostu wiedzą jak pracę zmienić w świetną zabawę. Jednak gdy skończą się obowiązki mają jeszcze mnóstwo czasu na prawdziwe gry i psoty. Dzięki pomocy na farmie, a także sobie nawzajem, dzieci budują swój charakter i tworzą umiejętności.
Z ich życia możemy wysunąć kilka wniosków:
– Jeśli nie podejdziesz do pracy z negatywnym

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Bohaterowie książki pt ,,Dzieci z Bullerbyn”

Lisa jest bohaterką pierwszoplanową, ma siedem lat, lecz wkrótce skończy osiem. Zazwyczaj swoje złote włosy zaplata w dwa warkocze. Pisze pamiętnik. Ma dwóch braci: Lassego i Bossego. Lisa ma również mamusię (niestety nie wiem jak ma na imię więc nie napiszę) i tatusia (jego imię również nie było wymieniane w książce). Mieszka w wiosce Bullerbyn w Zagrodzie Środkowej. Ma dwie przyjaciółki: Annę i Brittę, Chociaż Annę woli ciut więcej, obydwie są jej najlepszymi przyjaciółkami.
Lasse jest bratem Lisy. Ma dziewięć lat. Nie ma własnego pokoju, śpi ze swoim bratem Bossem. Lasse jest od niego o rok starszy, ale i tak dobrze się dogadują.
Mieszka wraz z rodzicami i rodzeństwem w wiosce Bullerbyn, w Zagrodzie Środkowej. Ma pokój na przeciwko lipy, tak samo jak jego sąsiad Olle, więc gdy tylko chcą coś sobie powiedzieć, to wystarczy przejść przez lipę, i już się jest u sąsiada.

Bosse jest starszy od Lisy o rok, czyli ma osiem lat. Ma brata starszego o rok, z którym ma pokój. Jego najlepszym przyjacielem jest również Olle, więc Bosse też często przełazi po lipie. Mieszka z rodzicami i rodzeństwem, jednym bratem starszym o rok i jedną siostrą młodszą o rok. Cała ta gromada mieszka w Smalandi w wiosce Bullerbyn gdzie są tylko trzy domki.

Olle ma bardzo mało włosów. M

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

,,Dzieci z Bullerbyn” – autor Astrid Lindgren

Czas i miejsce akcji

Miejsce akcji: mała szwedzka wioska Bullerbyn, położona w górach, pobliskie miasteczka, w których mieści się szkoła, sklepy

Czas akcji – 1928 rok

Bohaterowie: Lisa, jej bracia Lasse i Bosse, siostry Britta i Anna, Olle, mała Kerstin- siostra Ollego.

zagroda północna- Britta i Anna,

zagroda środkowa- Lisa, Lasse i Bosse

zagroda południowa- Olle, Kerstin,

Opowiada o życiu dzieci na wsi, ich zabawach, wypoczynku, codziennych zajęciach, o swojej rodzinie, świętach, o szkole, wakacjach, opowiada Lisa. Robi to bardzo ciekawie, z humorem i dowcipem. Książka ma formę pamiętnika.
Lisa ma dwóch braci. Bosse pragnie zostać wodzem Indian. Lasse marzy, by być inżynierem. Lisa początkowo dzieliła

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Dzieci z Bullerbyn są to bohaterowie z książki, która opowiada o przygodach, które dzieją się w życiu siedmiorga dzieci mieszkających w małej wiosce Bullerbyn. Wioska ta jest podzielona na trzy zagrody Północną, Środkową i Południową. Są tak nazywane, ponieważ leżą obok siebie.
Dzieci, które tam mieszkają, mają na imię lasse, Olle, Kristin, bosse, Britta, Anna i Lisa. Lasse, Bosse i Lisa to rodzeństwo, które zamieszkują Środkową część Bullerbyn. Britta i Anna mieszkają w zagrodzie Północnej a Olle i Kristin w zagrodzie nazywanej Południową. Oprócz dzieci z Bullerbyn mieszkają tam także ich rodzice oraz dziadziuś Britty i Anny, Agda i Oskar służąca i parobek z zagrody Środkowej, Kall parobek z zagrody północnej, pies Swipp, i koty Malkolm, Puszek, Mruczek i Albertyna kura. Dzieci z Bullerbyn uwielbiają bawić się i wymyślać ciekawe pomysły, które będą w przyszłości realizować. Są bardzo pomocne i nie umieją nikomu odmówić pomocy.Lisa ma siedem lat i wkrótce skończy osiem. Ma dwóch starszych braci, którzy nazywają się Lasse i Bosse.
Lasse ma dziewięć lat i jest bardzo silny, ale także szybko biega. Lisa biega tak szybko, jak Bosse. Bosse jest o rok starszy od Lisy. Nie ma siostry, chociaż bardzo by chciała, szczególnie kiedy bracia strasznie jej dokuczają. Lisa przyjaźni się z Brittą i Anną, ale najbardziej lubi Annę, poniew

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Lektura ,powieść pod tytułem ,,Dzieci z Bullerbyn” została napisana przez Astrid Lindgren. Astrid Lindgren była to szwedzka autorka literatury dziecięcej. Książka ,,Dzieci z Bullerbyn” powstała w 1947 r. Była to pierwsza część przygód szóstki dzieci. Były to Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse. Każde z tych dzieci miało swoich rodziców, a Lisa i Britta miały

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Dzieci z Bullerbyn” to książka napisana przez szwedzką autorkę Astrid Lindgren. Bohaterami tej książki są dzieci mieszkające we wsi o nazwie Bullerbyn. To wieś, która jest położona w północnej Szwecji i po polsku oznacza „Hałasowo”.
Główną bohaterką i zarazem narratorką tej książki jest dziewczynka o imieniu Lisa. Ma ona 8 lat. Jest miłą, uprzejmą i bardzo koleżeńską osobą. Lisa ma jeszcze dwóch braci: Lassego oraz Bossego. Lasse jest starszym i bardzo odważnym bratem, który często ma różne ciekawe i czasami nawet niebezpieczne pomysły. Reszta dzieci (o których mowa za chwilę) chętnie, choć nie zawsze, bierze udział w tych przygodach. Z kolei Bosse ma 9 lat i lubi ptaki, zbiera ich jaja, a nawet ma własną kurę – Albertynę, która według niego składa najwięcej jaj – choć nie do końca może to być prawda. Ta trójka rodzeństwa spędza swoje dzieciństwo w Zagrodzie Środkowej.
W Bullerbyn są jeszcze dwie Zagrody: Północna i Południowa. W Zagrodzie Północnej mieszka Britta i Anna, rodzice oraz dziadziuś. Pierwsza wymieniona postać ma 10 lat, jest najlepszą uczennicą w szkole i moim zdaniem jest najrozsądniejsza ze wszystkich dzieci z Bullerbyn. Młodsza siostra Britty – Anna jest w tym samym wieku co Lisa i rówieśniczki są najlepszymi przyjaciółkami. Anna i Lisa uwielbiają bawić się razem w dwie panie, które odwiedzają się wzajemnie ze swoimi dziećmi.
Zagrodę Południową zamieszkują: Olle, Kerstin i ich rodzice. Olle lubi bawić się z chłopcami z sąsiedztw

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

W dzieciństwie uwielbiałam tę książkę, dlatego dla tych, którzy nie do końca jeszcze się z nią oswoili, zrobiłam krótkie wypracowanie.
A więc nie ma co gadać… zaczynajmy:
„Dzieci z Bullerbyn” to według mnie, jak i większości dzieci, które tę książkę przeczytały, bardzo ciekawa książka o przygodach szóstki dzieci, które razem się bawią, kopią kartofle i przeżywają przygody.
Główną bohaterką jest Lisa, która bardzo lubi małe dzieci, jest pełna energii i lubi wspinać się po górach.
Lisa opowiada nam przygody i wydarzenia, które przeżywała wraz z Lassem, Bussem i Ollem.
A teraz o czasie i miejscu akcji
Czas akcji: Możemy przypuszczać, że akcja toczy się krótko po drugiej wojnie światowej.
Miejsce akcji: wioska Bullerbyn, Wielka Wieś, jezioro Ciche, młyn Jana, góry, Jezioro zagrody północnej i jeszcze kilka innych miejsc.
Bohaterowie pierwszopla

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.