Karolcia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Karolcia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

1) Karolcia- główna bohaterka książki Marii Krüger; ma osiem lat. Ma jasne włosy oraz zielonkawe oczy, nie jest szczególnie wysoka. W trakcie przeprowadzki do nowego mieszkania znajduje magiczny niebieski koralik spełniający życzenia. Mieszka z mamą, tatą, ciotką Agatą oraz kotem.Karolcia jest bardzo miła i życzliwa. Jest dobrze wychowaną dziewczynką. Jest też towarzyska, o czym świadczy np. to, że po przeprowadzce do nowego mieszkania szybko znajduje nowych kolegów i koleżanki (w tym Piotra). Nie przepada za osobami niemiłymi dla słabszych oraz nieuprzejmymi. Zawsze myśli o innych – ponieważ mama mówi, że gdyby Karolcia była trochę starsza, to wyręczyłaby ją w niektórych czynnościach, dziewczynka prosi o to magiczny koralik i staje się dorosła. Innym dowodem świadczącym o jej altruizmie jest również to, że w ostatnim życzeniu poprosiła koralik o to, aby spełnił życzenia innych osób.Według mnie można śmiało brać przykład z dziewczynki, ponieważ bardzo pomagała innym.2) Piotr – ma dziewięć lat. Miał jasne włosy i był wyższy od głównej bohaterki. Mieszka nad Karolcią; stali się z dziewczynką dobrymi przyjaciółmi.Był dobrze wychowanym chłopcem: mimo tego, że był niewidzialny, pomógł starszej pani w

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

,,Karolcia” Marii Kruger to jedna z moich ulubionych lektur w klasie drugiej. Podczas wieczornego czytania do pokoju weszła mama i zapytała mnie co czytam. Odpowiedziałam, że ,,Karolcię”…. Wtedy mama uśmiechnęła się i powiedziała, że jest to jej ukochana książka z dzieciństwa. Zatem jest to książka ponadczasowa, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Karolcia, która wraz z rodzicami mieszka w bloku przy ulicy Kwiatowej. Pewnego dnia, podczas ich przeprowadzki do nowego mieszkania, dziewczynka znajduje za szafą, w szparze, mały, niebieski koralik, który, jak się niedługo okaże, posiada czarodziejską moc. Jak się domyślacie, dalsze historie dziewczynki czyta się jednym tchem. Główna bohaterka razem ze swoim przyjacielem Piotrkiem przeżywa wiele ciekawych, a zarazem zwariowanych przygód. Momentami bawią nas do łez, a czasami są straszne, gdyż koralik, który spełnia życzenia, chce niestety zdobyć zła czarownica Filomena. Dzieciom nie będzie łatwo poradzić sobie z jej zasadzkami.
Po pewnym czasie ok

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

KAROLCIA
Karolcia jest dziewczynką, która ma osiem lat i mieszka razem ze swoimi rodzicami i ciocią Agatą.
Pewnego razu okazuje się, że będą się przeprowadzać i muszą spakować wszystkie swoje rzeczy. Kiedy już wszystko było wyniesione i dziewczynka zobaczyła, że w szparze między deskami podłogi leży malutki niebieski koralik. Postanowiła go stamtąd wyciągnąć i zabrać ze sobą.
W taksówce czekała już na nią ciotką Agata. Dziewczynka pobiegła do niej, a w ręku ciągle trzymała koralik. Po drodze do nowego domu były straszne korki. Ciotka była tak znudzona, że zasnęła. A Karolcia pomyślała sobie, że fajnie by było gdyby taksówka mogłaby wznieść się wysoko, ponad tą zakorkowaną ulicą, ponad wszystkimi samochodami. I nagle stała się bardzo dziwną rzecz, bo taksówka rzeczywiście się uniosła i przeniosła wszystkich w inne miejsce do domu towarowego.
Kiedy Karolcia była przy stoisku z zabawkami spotyka złą czarownicę Filomenę. W zamian za oddanie niebieskiego koralika zaproponowała jej zabawkę. W uwolnieniu od czarownicy pomaga jej taksówkarz.
Na nowym osiedlu dziewczynka zaprzyjaźnia się z innymi dziećmi, szczególnie z Piotrem.
Kiedy któregoś razu koralik Karolci jest mokry okazuje się, że potrafi mówić. Jest wdzięczny dziewczynce za to, że zabrała go ze sobą ze starego domu. W zamian będzie spełniać każde jej życzenie. Ostrzega ją jednak przed Filomeną.
Karolcia ma różne życzenia. Najpierw prosi koralik, żeby zniknęła owsianka z talerza. Potem, żeby ciocia Agata nie musiała iść do sklepu po zakupy. W końcu chce być dorosła. Wtedy nie poznaje jej jej własna mama. Nie może już być w swoim domu, bo nikt nie zna dorosłej Karolci. Nie poznają jej też jej koledzy z podwórka. Niestety dziewczynka nie może znaleźć koralika.
W końcu jej się to udaje i kiedy znowu jest małą Karolcią postanawia nosić koralik na nitce.
Kiedy ciotka Agata trzymała koralik w dłoni pomyślała, że zjadłaby ciastko z kremem. I w tym samym momencie w mieszkaniu zjawia się coraz więcej słodyczy.
Moc koralika powoduje, że dzieją się rzeczy naprawdę niesamowite. Niestety ciągle też w okolicy jest zła Filomena, która chce zabrać koralik.<

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

KAROLCIA
Takie historie mogą zdarzyć się każdemu.
„Nowina”
Karolcia jest dziewczynką, która ma osiem lat i jest jedynaczką. Chodzi do drugiej klasy. Za chwilę, po wakacjach pójdzie do trzeciej. Niedługo przeprowadzi się do nowego domu. Kiedy rodzice jadą je obejrzeć, to Karolcia odrabia pracę domową.
Potem wszyscy zaczynają się pakować. Dziewczynka zabiera swoje zabawki i książki oraz ulubioną lalkę Ewelinę.
Nowe mieszkanie rodziny mieści się przy ulicy Kwiatowej na pierwszym piętrze.
„Zaczęło się zwyczajnie”
Firma przeprowadzkowa pomagała w przewożeniu rzeczy. A Karolcia znalazła w szparze między deskami w podłodze piękny mały koralik. Postanowiła zabrać go ze sobą. Ściskała go w ręku i pobiegła do taksówki, w której czekała na nią ciotka Agata.
Kiedy jechali przez miasto były straszne korki. Taksówkarz powiedział, że dobrze by było, gdyby samochód zaczął latać. Wtedy Karolcia powiedziała to życzenie i stała się rzecz niesamowita. Pojazd rzeczywiście uniósł się ponad ziemią. Nie widziała tego ciotka Agata, bo znudziła ją podróż i zasnęła.
Taksówkarz był bardzo zadowolony. Kiedy Karolcia chciała zrobić zakupy w sklepie kierowca wjechał, a właściwie wleciał do niego.
Dziewczynce najbardziej spodobał się bardzo nowoczesny domek dla lalek. Sprzedawczyni chciała go dać Karolci w zamian za niebieski koralik. Taksówkarz wiedział, że jest to zła czarownica i zabrał dziewczynkę od Filomeny. I tak dolecieli do nowego mieszkania.
„Trochę o sąsiadach i o deszczowym dniu”
Nowy dom Karolci był bardzo ładny. Miała tutaj kolegów i koleżanki. Szczególnie zaprzyjaźniła się z Piotrem. Był to nieco starszy od niej chłopiec, który mieszkał piętro wyżej.
Kiedy któregoś dnia Karolcia wróciła z zakupów przypomniała sobie o niebieskim koraliku. Poszła do łazienki, żeby go umyć. Kiedy koralik był mokry nagle zaczął mówić. Powiedział dziewczynce, że jest jej bardzo wdzięczny za to, że zabrała go ze starego mieszkania. W podłodze między deskami spędził bardzo wiele czasu, bo ukrył się przed Filomeną. Teraz może spełniać życzenia Karolci. Dziewczynka musi tylko trzymać go w ręce.
Wtedy Karolcia poprosiła koralik o to, żeby na talerzu nie było już owsianki. I tak się stało.
„Co było dalej”
Następne życzenie dotyczyło tego, żeby ciotka Agata nie musiała iść na zakupy. Niedługo później Karolcia zapragnęła być dorosła. Koralik spełnił jej życzenie. Niestety mama nie poznała dorosłej córeczki, a dziewczynka nie mogła zamienić się w małą osobę, bo nie mogła znaleźć koralika.
„Gdzie jest koralik?”
Nie poznały jej również dzieci z podwórka oraz ciotka Agata. Karolcia nie wiedziała co zrobić. Na szczęście dziewczynka znalazła koralik przed drzwiami łazienki i znowu stała się sobą.
Obiecała też niebieskiemu bezcennemu przyjacielowi, że nie będzie mówić takich głupich życzeń.
Niespodziewanie ciotka Agata też skorzystała z właściwości koralika i w domu pojawiło się mnóstwo słodyczy. Zjedli je różni goście. Niestety była wśród nich też Filomena.
„Autobus i inne rzeczy”
Następnego dnia Karolcia poprosiła koralik, żeby autobus, który zawozi mamę do pracy był pusty. Potem dziewczynka dała nauczkę chuliganowi, który był niegrzeczny wobec starszych osób. Patrzył na to zdziwiony Piotr. Nie mógł uwierzyć, że koralik spełnia jej marzenia. Żeby to udowodnić dziewczynka i Piotr stają się niewidzialni.
„Hura! Niewidzialni! Hura! Latamy”
Karolcia i Piotr robią żarty ciotce Agacie. Później wychodzą na dwór i stają w obronie małych dzieci. Pomagają też swojej sąsiadce, nosząc jej ciężkie zakupy.
Następnie przeżywają cudowną przygodę, kiedy mogą latać nad miastem. Wtedy też ratują małego chłopca przed wypadnięciem z okna.
„Lepsze i gorsze pomysły”
Dzieci docierają do domu towarowego. Tutaj jako niewidzialne postacie doprowadzają do tego, że niemiła sprzedawczyni ze stoiska z butami staje się uśmiechniętą ekspedientką. Potem wybierają się do stoiska z zabawkami, gdzie „ożywają” lalkę.
„Co się działo dalej w piernikowym domku”
Domek Baby Jagi, który Karolcia odwiedza razem z Piotrem również „ożywa”. Jędza wcale nie jest złą osobą. Razem z dziećmi częstuje wszystkie dzieci ze sklepu pysznymi ciastkami. Rodzice i maluchy są zachwyceni. W dodatku każdy jest dla siebie wyjątkowo miły i dobry. Niestety pojawia się tutaj też Filomena, która chce ukraść koralik. Piotr musi z nią stoczyć walkę.
Kiedy Karolcia widzi w sklepie mamę wsadza do kieszeni jej płaszcza koralik.
„W domu dzieją się dziwne rzeczy”
Kiedy dzieci docierają do domu mamy jeszcze nie ma. Mają jednak nadzieję, że nie zgubiła koralika.
Po jej powrocie okazuje się, że niestety w płaszczu mnie ma koralika. Dzieci są załamane i próbują go znaleźć. Na szczęście udaje się go odzyskać.
„Uwaga, bo co będzie dale

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

„KAROLCIA”
Karolcia ma osiem lat i mieszka razem ze swoimi rodzicami i ciocią Agatą.
Podczas przeprowadzki na ulicę Kwiatową, Karolcia znajduje w podłodze malutki, niebieski koralik. Postanawia go zabrać.
Kiedy jedzie taksówką do nowego domu, trafia na ogromny korek. Karolcia myśli o tym, że byłoby wspaniale, gdyby samochód poleciał. I rzeczywiście tak się dzieje, taksówka unosi się ponad innymi pojazdami. Dziewczynka odkrywa, że koralik ma magiczną moc spełniania życzeń.
Później dziewczynka spotyka w sklepie czarownicę Filomenę. W zamian za oddanie niebieskiego koralika, czarownica oferuje Karolci zabawkę. Dziewczynka tego nie chce. W ucieczce pomaga jej taksówkarz.
Na nowym osiedlu Karolcia zaprzyjaźnia się z Piotrem.
Kiedy pewnego razu koralik jest mokry, okazuje się, że potrafi mówić. Dziękuje dziewczynce, że zabrała go ze sobą ze starego domu i mówi, że w zamian będzie spełniać każde jej życzenie. Ostrzega ją jednak przed Filomeną.
Karolcia ma różne życzenia i przygody. Najpierw prosi koralik, żeby zniknęła z talerza owsianka, której nie lubi. Potem, żeby ciocia Agata nie musiała iść do sklepu po zakupy. W końcu chce stać się dorosłą kobietą.
Przypadkowo koralik spełnia też życzenie ciotki Agaty i w mieszkaniu zjawia się bardzo dużo słodyczy.
Niestety ciągle

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

Karolcia – Maria Kruger – Plan wydarzeń
1. Przygotowania do przeprowadzki i znalezienie błękitnego koralika w szparze w podłodze.
2. Przelot taksówką nad zatłoczonym miastem. 3. Przygody w domu towarowym.4. Spotkanie z czarownicą Filomeną w przebraniu sprzedawczyni.5. Ucieczka przed czarownicą i ratunek ze strony taksówkarza.6. Spotkanie nowych koleżanek i kolegów z ulicy.7. Rozmowa z koralikiem.8. Dorośnięcie Karolci pod wpływem czarów.9. Zgubienie błękitnego koraliczka.10. Odnalezienie koralika i powrót Karolci do swojego wieku.11. Koralik w rękach cioci Agaty i jej spełnione życzenie.12. Wizyta Filomeny w domu Karolci. 13. Stanie się niewidzialnym i latanie Karolci i Piotrka.14. Nauczka dana łobuziakowi przez niewidzialną Karolcię.15. Przygody w domu towarowym w sklepie z butami, sklepie z zabawkami i w sklepie z apaszkami.16. Zabawa w domku z piernik

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Historia Karolci zaczyna się dość zwyczajnie- zamieszkuje ona kilkupiętrowy dom przy ulicy Kwiatowej. Pewnego dnia w szparce podłogi odnajduje błyszczący, niebieski koralik. Na pozór nic niezwykłego, jednak tym razem było inaczej. Niewielki koraliczek był magiczny, a jego posiadacz mógł spełnić swoje pragnienia. Karolcia nie postrzegała koralika jako klucz do swoich marzeń- poprzez każde życzenie starała się pomagać innym. Nie była egoistyczna ani samolubna, a jej dobroczynny charakter nie zmienił się pod wpływem zaczarowanego drobiazgu. Karolcia czerpała mnóstwo radości z pomocy innym. Pewnego dnia dziewczynka spotyka Filomenę, okrutną czarownicę, która chciała zdobyć magiczną błyskotkę Karolci. Ona jednak nie pozwoliła złej kobiecie zabrać kuleczki, którą uważała za skarb zarówno nie tylko dla niej, ale dla świata, dla dobroci. Karolcia nie chciała dać drobiazgu czarownicy z jeszcze jednego względu- wiedziała, że kiedy znajdzie się w jego posiadaniu, będzie spełniać tylko swoje zachcianki, zamiast pomagać innym. Dlateg

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

„Karolcia” Bohaterowie
Karolcia:
Jest to bohaterka pierwszoplanowa. Ma osiem lat i skończyła drugą klasę szkoły podstawowej. Dziewczynka ma jasne blond włosy, które zaplata w wysoką kitkę. Jej oczy są duże i kocie. Karolcia jest bardzo drobna, co martwi jej mamę, która chciałaby mieć wysoką córeczkę. Dziewczynka jest sympatyczną i lubianą osobą, posiadającą bardzo wiele marzeń. Mieszka na ulicy Kwiatowej numer 20.Piotrek:Młody człowiek, który jest najlepszym przyjacielem Karolci. Ma dziesięć lat. Jest pewny siebie.On również mieszka na ulicy Kwiatowej. Karolcia poznała go, jak się przeprowadziła. Jest odważny i spragniony przygód. Zawsze z godnością broni swojego prawa i przyjaciółki.
Mama (Ania):
Jest to miła kobieta, raczej rzadko występuje w książce. Jest pełna ciepła, troskliwości i bardzo dba o Karolcię. Uważa że córka powinna być znacznie wyższa. Mieszka na ulicy Kwiatowej z mężem, córką i ciotką Agatą.Tata:
Jest mężem Ani i ojcem Karolci. To on pracuje na utrzymanie rodziny. Jest sympatyczny, zabawny i dowcipny. Bardzo kocha Karolcię i tak jak jego żona pragnie dla

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

Czas akcji:
Nie znamy czasu akcji ,,Karolci”. Powieść została wydana w 1959 roku. Przypuszczeniem jest, że wydarzenia dzieją się między 50. a 60. rokiem XX w. Można więc powiedzieć, że ,,Karolcia” Marii Kruger jest baśnią. Wynika z tego nieokreślone miejsce i czas akcji.

Miejsce akcji:
Podobnie jak czas, miejsce wydarzeń nie jest dokładnie sprecyzowane. Jednakże orientujemy się, że sytuacja zawarta w tej pozycji rozgrywa się na ulicy Kwiatowej (określonej potem jako ,,Szczęśliwy Zaułek”). Karolcia przeprowadza się do nowego mieszkania wraz z rodzicami i ciocią Agatą. Znajduje się ono w jednym z wieloosobowych bloków. Ważną częścią mieszkalną jest także ogród oraz stojąca niedaleko tam kamienna ławeczka, do której można dojść ki

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Karolcia – Tytułowa bohaterka, ma osiem lat. Dziewczynka o jasnych włosach i zielonych oczach. Jest dobrze wychowana i pomocna. Współczuje innym, nie pozwala krzywdzić słabszych – przykładem jest wepchnięcie do kałuży chłopca, który dokuczał dzieciom lub uderzenie chłopaka, który popchnął starszą panią. Jest otwarta w kontaktach z innymi dziećmi. Karolcia znalazła magiczny koralik, który spełnia życzenia. Po raz ostatni poprosiła, aby spełnił on marzenia ludzi, co świadczy o jej dobrym sercu.
Piotr – Sąsiad Karolci oraz jej przyjaciel. Ma dziewięć lat. Tak jak dziewczynka nie lubi nieuprzejmych osób, jest miły i wrażliwy. Podpowiada jakie może być ostatnie życzenie, które spełni koralik.
Mama i tata Karolci – Kochający rodzice, troszczą się o córkę. Mama zajmuje się leczeniem dzieci w szpitalu. Najczęściej ma wiele rzeczy do zrobienia i nie ma na nic czasu. Uważa, że córka powinna być wyższa. Ma dobre serce, swoje życzenie wykorzystuje na uzdrowienie dzieci ze swojego oddziału. Tata lubi czyta�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Książka pod tytułem „Karolcia” została napisana przez z Maria Krüger. Powieść ta skierowana jest do dzieci. W niezwykły, baśniowy, śmieszny sposób zostali przedstawieni bohaterowie książki , którzy mają bardzo ciekawe i niesamowite przygody. Jedną z bohaterek jest dziewięcioletnia, jasnowłosa dziewczynka o imieniu Karolcia, która staje się posiadaczką magicznego koralika spełniającego życzenia. Dziewczynka ma bardzo dobre serduszko i każde życ

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

,, Karolcia” – Opracowanie
Czas i miejsce akcji:
W powieści Marii Krüger czas akcji bardzo ciężko jest określić. Jeśli chodzi o gatunek, bardziej przypomina ona baśń (albowiem miejsce i czas nie są nam bliżej znane). Możemy jednak stwierdzić, że akcja przedstawiona w książce dzieje się we współczesności. Świadczą o tym m. in. obecność galerii handlowej, domu towarowego, dużych domów i bloków, a także liczne korki występujące na ulicach. Wiemy, że tytułowa bohaterka mieszka w dość sporym mieście , przy ulicy Kwiatowej. Podczas trwania akcji przenosi się również do zoo czy ratusza , w którym mieszka prezydent.
Problematyka :
W powieści pt. ,,Karolcia” przedstawione są perypetie dziewięciolatki , która w niespodziewanych okolicznościach znajduje magiczny koralik potrafiący spełniać wszystkie życzenia. Zapewne każdy z nas chciałby posiadać taki z pozoru zwykły przedmiot.
Choć utwór z początku był tworzony z myślą o najmłodszych, popularnością cieszy się nawet u osób dorosłych. To wszystko wynika z uniwersalności podjętej problematyki. Opisane w powieści wydarzenia i doświadczenia to okazja do przemyśleń na temat umacniania więzi w rodzinie, zdobywania nowych przyjaźni i kwestii dojrzewania.
Karolcia jest bardzo nadzwyczajną dziewczynką. Pomimo tego, że po znalezieniu koralika mogła mieć czego tylko zapragnie, nie zmieniła zbytnio swojego charakteru. Dalej pozostała sympatyczną, uczynną i dobrą osobą, bez egoistycznych zamierzeń . Nie myśli tylko o sobie, stara się mięć na uwadze także innych.
Jej życie przed odnalezieniem tajemniczego przedmiotu było dość zwyczajne. Tak jak jej rówieśnicy, cieszyła się z chwil spędza

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Tytuł- „Karolcia”
Autor – Maria Krüger
„Karolcia” jest jedną z najpopularniejszych książek Marii Krüger. Po raz pierwszy ukazała się w 1959 roku. Lektura opowiada o przygodach, jakie przeżywa dziewczynka i jej brat Piotr w związku ze znalezieniem niebieskiego, czarodziejskiego koralika. Dalsze przygody bohaterów autorka opisała w kolejnej książce pt. „Witaj Karolciu”.
Koralik ma niezwykłą moc. Spełnia życzenia dzieci, co powoduje często wiele zabawnych, pełnych humoru zdarzeń. W książce występują elementy komiczne- np. przemiana małej Karolci w dorosłą osobę, fantastyczne- podróż dzieci nad miastem, pełne magii – rozmowa Karolci z koralikiem w łazience czy też spełnianie życzeń.
Wśród wypowiadanych życzeń były życzenia ważne- załatwienie sprawy parku, lekcja poprawnego

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Karolcia – Maria Krüger Kruger – Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Karolcia – Maria Krüger Kruger – Charakterystyka

Z myślą o najmłodszych Maria Krüger napisała „Karolcię”, która od razu zaskarbiła serca czytelników bez względu na przynależność wiekową. Szczypta magii, wartka akcja, nieprzewidywalne sytuacje, metamorfozy bohaterów, a na końcu mądre przesłanie – to tajemnica sukcesu tej powieści.
Akcja „Karolci” nie została osadzony w konkretnych ramach czasowych. Świat, który otacza dziewięcioletnią dziewczynkę, przypomina realia współczesne autorce: obserwujemy ulice pełne samochodów, autobusów i taksówek oraz kipiący życiem dom handlowy. Stąd przypuszczenie, że to przełom lat 50-tych i 60-tych XX wieku. Nie jest to jednak najważniejsze. Więcej uwagi Maria Krüger poświęciła na budowanie świata iście baśniowego, w którym nie ma rzeczy niemożliwych. Co ważne, w świecie pełnym magii bardzo chętnie poruszają się dzieci, również te, które dopiero stawiają pierwsze czytelnicze kroki.
Jak wiadomo, znane od dzieciństwa baśnie służą temu, aby pokazać najmłodszym, co jest dobre, a co złe. Z toczącej się walki między pozytywnymi i negatywnymi siłami wynika przesłanie. Podobnie j

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.