Menu lektury:

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Na czym polega fenomen „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” Justyny Bednarek? W sprawdzonym połączeniu światów realistycznego i fantastycznego. Poznajemy Małą Be i jej mamę. Potem przychodzi hydraulik, który ma za zadanie naprawić pralkę. Potem sytuacja wymyka się spod kontroli – do głosu dochodzą skarpetki, a każda z nich przynosi ze sobą niesamowitą historię. Wspólnym mianownikiem dla nich jest pragnienie wolności i chęć spełnienia marzeń.
W kolejnych dziesięciu opowiadaniach głównymi bohaterami są pojedyncze skarpetki. Każda z nich jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Skarpetkowi bohaterowie różnią się między sobą kolorem, materiałem, z którego są wykonane, wzorem, stopniem zużycia. Zwykłe „otulistopki” zostały upersonifikowane. Mają indywidualne cechy charakteru, potrafią myśleć i oceniać rzeczywistość. Skarpetki spotykają się z różnymi problemami społecznymi. Jest tłum kłócący się o to, kto ma rację. Jest bezdomny, który kiedyś był kimś bardzo ważnym. Jest kobieta, której największym pragnieniem jest wyhodowanie najpiękniejszego kwiatu. Czytając te historie, można odnieść je do czasów współczesnych. Zastanawiamy się nad zjawiskami znanymi z

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Po raz pierwszy zetknęłam się z tą książką, gdy słuchałam
audiobooka. Potem okazało się, że to jest lektura szkolna. Piszę
tutaj o książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
(czterech prawych i sześciu lewych)”, którą napisała Justyna
Bednarek. Książka została wydana przez wydawnictwo Poradnia K.
Ilustracje narysował Daniel de Latour.

Historia, tak jak wskazuje tytuł, jest o dziesięciu skarpetkach,
które realizują swoje marzenia. Książka jest przykładem dla
wszystkich, że każdy może osiągnąć cel jeśli do niego dąży.
Przygoda zaczyna się kiedy skarpetki trafiają do kosza z brudną
bielizną. Źle się w nim czują, dlatego uciekają. Każda skarpetka
wyrusza w świat, poznaje różnych ludzi. Każda ma ciekawe przygody,
czasami ratuje komuś życie i na końcu znajduje swoje powołanie.
Jedna ze skarpetek wygrała casting, zdobyła rolę w popularnym serialu
i została prawdziwą gwiazdą. Inna, która zmęczyła się bezczynnym
tkwieniem w koszu, została politykiem i zmieniła świat – oczywiście
na lepsze. Jest jeszcze osiem innych skarpetek, kt�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Justyna Bednarek
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, czterech prawych i sześciu lewych

Książka opowiada o przygodach dziesięciu skarpetek.
Pierwsza skarpetka to była skarpetka lewa, jedwabista i elegancka. Znosiła krytykę innych, na przykład spodni i podkoszulka, aż miała tak dość ich uwag, ze wskoczyła do dziury pod pralką. W trakcie swojej ucieczki wygrała casting do serialu, a po skończonej karierze pisała książki.
Druga skarpetka źle się czuła, bo jej siostra podczas wakacji zrobiła sobie dziurę w pięcie i mama małej Be przerobiła ją na myszkę pluszową. Przez kilka dni myszka walała się po szufladach z zabawkami i druga skarpetka uciekła, bo było jej źle bez siostry. Skoczyła do dziury i szła, szła aż wyszła na idealną polanę i biegła z zachwytu aż nagle usłyszała piskanie, podeszła i zobaczyła myszki, które nie miały mamy. Zapytała GDZIE WASZA MAMA?, a one odpowiedziały, że ich mamę porwał orzeł. Potem orzeł przyleciał i skarpetka uratowała myszki, a następnie pojawiła się jej siostra.
Trzecia skarpetka była bardzo ruchliwa i uciekając wyszła studzienką na ulicę, przez którą biegły dwa chodniki i lewy mówił, że jest lepszy niż prawy, a skarpetka powiedziała: każde lewo ma swoje prawo i została politykiem.
Czwarta skarpetka nie miała pary, a mama Be nie zauważyła i kupiła tę skarpetkę. Skarpetka uciekła i szła korytarzem. Wtedy zobaczyła wyjście na łąkę, na której zauważyła starca, zapytała czemu tu jest. Odpowiedział, że był kiedyś królem, który walczył ze smokiem. Zabił smoka, ale stracił nogę. Skarpetka i król zaprzyjaźnili się i dużo później przyszła królowa i powiedziała „TU JESTEŚ GAŁGANIE!”, a potem skarpetka została królewskim doradcą.
Skarpetka piąta był dość smutną wełnianą skarpetką, której nie można było prać w pralce. Zawsze była na dnie kosza, bo nigdy nie chciało się mamie małej Be jej ręcznie uprać. Potem mama i tata wysypali kosz z bielizną i wtedy szara skarpetka miała szansę uciec. Jak wyszła na zewnątrz wszystko było szare. Tylko jeden obiekt był inny. To był kot. Przyszedł też chłopiec, który podchodził i szara skarpetka zauważyła, że coś ma za plecami. Podszedł jeszcze troszkę

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

W domu Basi, zwanej Be, ciągle ginęły skarpetki. Mama i Basia zastanawiały się gdzie one się podziały. Myślały, że to wina pralki, która być może rozpuszcza albo pożera skarpetki. W końcu wezwały pana hydraulika, który przyjechał do ich domu. Hydraulik wyczyścił pralkę, ale nic nie znalazł. Następnie odsunął pralkę od ściany i zobaczył wielką dziurę. Włożył do niej rękę, ale nic w niej nie było. Wreszcie powiedział, że najprawdopodobniej skarpetki wybrały wolność i uciekły i że mogą być absolutnie wszędzie. Hydraulik miał rację, skarpetki wybrały wolność.
Na książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” składa się dziesięć opowiadań. Każde z nich dotyczy jednej skarpetki. Pierwsze opowiadanie dotyczy eleganckiej lewej skarpetki, którą tata małej Be otrzymał kiedyś w prezencie od swojego teścia.
Opowieść o skarpetce pierwszej, która wygrała casting, zdobyła rolę w popularnym serialu, i została prawdziwą gwiazdą
Skarpetka, której niezbyt podobało się przebywanie w koszu z brudną bielizną, bo wszyscy się z niej wyśmiewali, pożegnała się ze swoją siostrą bliźniaczką i wskoczyła do dziury pod pralką. Po drugiej stronie czekał na nią kolorowy świat. Zachwycona szła drogą. Zobaczyła plakat z informacją o castingu do serialu. Poszła pod wskazany adres i stanęła w długiej kolejce.
Kiedy przyszła jej kolej, reżyser bardzo się zdziwił, że skarpetka przyszła na casting. Ale poszło jej znakomicie i dostała rolę w serialu. Potem stała się sławna – udzielała wywiadów, pisano o niej w gazetach.
Z biegiem czasu skarpetka coraz bardziej się starzała i przecierała, dlatego oddała swoją rolę innej aktorce. Sama napisała pamiętniki, które wywołały skandal, bo zawierały tajemnice „wysoko postawionych stóp”.
Opowieść o skarpetce drugiej, która uratowała mysie sieroty przed groźnym ptakiem i została mamą, a potem babcią
Druga skarpetka uciekła z kosza, bo była samotna. Bardzo rzadko widywała się ze swoją siostrą bliźniaczką, z której Be zrobiła mysią maskotkę. Smutna szara skarpetka wskoczyła do dziury pod pralką. Korytarz, do którego trafiła, był bardzo kręty i długi. Gdy się skończył, skarpetka zobaczyła piękną łąkę. Skarpetka biegła przed siebie, aż usłyszała piski i lament. Podeszła bliżej i zobaczyła pięć małych myszek. Jedna z nich powiedziała, że jej mamę porwał jastrząb, który zaraz po nie wróci. Wtedy pojawił się drapieżny ptak. Skarpetka wepchnęła myszki do środka siebie i poturlała się w liście. Jastrząb ich nie znalazł. Skarpetka została przybraną matką myszek i doczekała wielu mysich wnucząt. Na końcu odwiedziła ją rodzona siostra, która zamieszkała razem z nią.
Opowieść o skarpetce trzeciej, która zmęczyła się bezczynnym tkwieniem w koszu, została politykiem i zmieniła świat – oczywiście na lepsze
Trzecia skarpetka należała do taty małej Be. Była to bardzo ruchliwa skarpetka. Gdy tata Be ją nakładał, to jego noga od razu sama rwała się do ruchu. Skarpetka wybrała jednak wolność. Gdy wyszła z tunelu pod pralką, zobaczyła manifestację. Ludzie stali po dwóch stronach chodnika, krzyczeli i kłócili się o to, która strona jest lepsza: prawa czy lewa. Skarpetka stała pośrodku i spojrzała najpierw w jedną stronę a potem w drugą. Zastanowiła się i krzyknęła: „Ludzie! Przecież to bez sensu! Ta ulica jest dwukierunkowa! Każdy chodnik jest jednocześnie prawy i lewy!”. Ludzie zaczęli się zastanawiać. Jeden człowiek krzyknął: „Skarpetka ma rację”. Potem gratulowano jej. O skarpetce pisano w gazetach. Jeden z nagłówków głosił: „Skarpetka na prezydenta”.
Opowieść o skarpetce czwartej, która otuliła stopę bezdomnego będącego… nie powiem kim – przeczytaj, to się dowiesz!
Skarpetka czwarta była zrobiona z wyjątkowego materiału. Nie miała tez pary. Uciekła z kosza z brudną bielizną, bo wszyscy się z niej wyśmiewali. Wskoczyła wiec do dziury pod pralką. Korytarz zaprowadził ją do miejskiego parku. Był piękny, kwitło w nim mnóstwo kwiatów. W powietrzu latały owady. Jednak uwagę skarpetki przykuł szary brzuch wystający zza krzaków. Skarpetka podeszła bliżej i zobaczyła, że pod przykryciem leży jakaś postać. To był człowiek, który był stary i wyglądał na biednego. Skarpetka zadawała mu różne pytania. Na końcu zapytała: „Dlaczego jest pan bezdomny?”. On opowiedział, że był kiedyś królem i na jego zamek napadł inny władca, w którego armii był smok. Dobry król został pokonany. W walce ze smokiem stracił nogę. Wróg odszedł, on też. Władca zostawił swoją żonę, bo myślał, że zasługiwała na kogoś lepszego. Skarpetka nie uwierzyła starcowi, ale ten pokazał jej swoją jedyną nogę. Skarpetka postanowiła mu pomóc i otulić jego stopę. Pewnego razu, gdy siedzieli i rozmawiali, podeszła do nich kobieta. Powiedziała: „A więc tu jesteś, gałganie! A ja cię szukam od tylu lat!”. Zabrała męża i skarpetkę do pałacu. Złotnik wykonał dla króla sztuczną nogę ze złota i kości słoniowej, a skarpetka została mianowana królewskim doradcą.
Opowieść o skarpetce piątej, która uratowała małego kotka przed niedobrym chłopcem, a potem zmieniła się w coś zupełnie innego
Piąta skarpetka była inna niż wszystkie. Była szara i chropowata, bo zrobiono ją z wełny. Należała do nieśmiałych skarpetek. Od kilku lat leżała na dnie kosza z brudną bielizną. Pewnego dnia mama małej Be wyrzuciła zawartość kosza na podłogę. Szara skarpetka wykorzystała ten moment i wskoczyła do dziury, która znajdowała się pod

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Książka ” Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to opowieść zaczynająca się w domu małej Basi , która zastanawia się gdzie w jej domu giną skarpetki. Wezwany hydraulik odkrywa dziurę pod pralką i zapewne tam skarpetki uciekają i przeżywają swoje przygody.
W każdym kolejnym rozdziale poznajemy inną ciekawą i fascynującą historię innej skarpetki. I tak czasem jest to skarpetka taty, która nudząc się w koszu wybiera ucieczkę w nieznane.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1.Częste ginięcie skarpetek z domu Basi i poszukiwanie przyczyn.
2.Sprawdzenie pralki przez hydraulika i odkrycie dziury w podłodze.
3.Ucieczka pierwszej skarpetki z kosza z brudną bielizną.
4.Wygranie castingu przez pierwszą skarpetkę na główną rolę w serialu.
5.Zdobycie sławy.
6.Zakończenie kariery aktorskiej i napisanie pamiętników, które wywołały skandal.
7.Ucieczka drugiej skarpetki.
8.Uratowanie pięciu myszek przed jastrzębiem i zostanie mysią mamą.
9.Wizyta siostry drugiej skarpetki.
10.Ucieczka trzeciej skarpetki.
11.Pogodzenie skłóconych ludzi na ulicy przez skarpetkę.
12.Zostanie ważnym politykiem i piastowanie szeregu urzędów.
13.Ucieczka czwartej skarpetki.
14.Otulenie nogi biedaka, który okazuje się królem i wysłuchanie jego opowieści.
15.Król odnaleziony przez królową, powrót króla do pałacu.
16.Ucieczka piątej skarpetki.
17.Uratowanie rudego kotka przed złym chłopcem.
18.Przerobienie skarpetki na sweter.
19.U

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Główny problem w książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” jest znikanie skarpet w pralce. Główna bohaterka Basia zastanawia się co się z nimi dzieje. Z pomocą przychodzi hydraulik który odkrywa dziurę pod pralką w której zapewne owe skarpety się chowają i pewnie przeżywają swoje przygody.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Bohaterem książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” jest Basia z rodziną i ich skarpetki które to nudząc się w koszu na brudną bieliznę w łazience postanawiają odmienić swoje życie sprawdzając co je czeka po drugiej stronie dziury , która znajduje się pod pralką. Ka�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

Książka pod tytułem ” Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych” to zabawna opowieść o skarpetkach. Toczy się ona, a właściwie to zaczyna się ona w mieszkaniu Mamy, Taty i małej Basi, która zastanawia się, gdzie gubią się w jej domu skarpetki. Zostaje wezwany hydraulik który stwierdza że skarpetki się nudzą i po prostu znikają w dziurze pod pralka. Mała Be obiecuje, że będzie na nie czekała bo może kiedyś wrócą do domu.
Każdy rozdział to opowieść o innej skarpecie i o zupełnym innym miejscu i czasie.
W pierwszym rozdziale mamy opowieść o bardzo eleganckiej lewej skarpecie, która Tata Basi dostał kiedyś w prezencie urodzinowym. Była znudzona leżeniem w koszu i wskoczyła do dziury pod pralką i znalazła się w kolorowym miejscu skąd trafiła na plan serialu i mogła w nim zagrać gł�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek – Charakterystyka bohaterów
Główni bohaterowie
Skarpetki:
Skarpetka pierwsza – lewa, elegancka, skarpetka, wysokiej jakości, urodziwa, jedwabna, czarna jak skrzydło kruka, źle czująca się w worku z brudną bielizną, pragnąca sławy, pomocna. Wygrała casting, zdobyła rolę w popularnym serialu i została gwiazdą.
Skarpetka druga – mała, szara, smutna z tęsknoty za siostrą, pomocna. Uratowała mysie sieroty i została mysią mamą, a potem babcią.
Skarpetka trzecia – lewa, granatowa, bardzo energiczna, aktywna, mądra, pomocna. Została politykiem i zmieniła świat na lepszy.
Skarpetka czwarta – prawa, wykonana we włoskiej fabryce z wyjątkowej wielobarwnej przędzy, którą zrobiono z futerka angorskich królików, piękna, wyjątkowa, różowa w niebieskie, żółte i zielone paseczki, miękka, droga, pomocna. Otuliła stopę bezdomnego króla, który stracił nogę podczas bitwy ze smokiem.
Skarpetka piąta – lewa, drapieżna, gryząca, nieprzyjemna w obyciu, zrobiona na drutach z surowej owczej wełny, pomocna. Uratowała małego kotka przed niedobrym chłopcem, a potem zmieniła się w ulubiony sweter pewnego mężczyzny.
Skarpetka szósta – lewa, czerwona, jedwabna, pomocna. Zwinęła się w rożek i przysiadła na krzaku różanym, a potem wygrała konkurs na najpiękniejszy kwiat.
Skarpetka siódma – prawa, w niebieskie i białe pasy, ozdobiona kotwicą, żądna przygód, pomocna. Popłynęła okrętem do Hilo, wróciła i zaczęła życie od początku.
Skarpetka ósma – prawa, zie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Dziś postaram się wyjaśnić jaka była geneza i gatunek utworu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Często zdarza nam się, że po otworzeniu pralki brakuje nam kilku skarpetek i później mamy nie do pary. Tak właśnie powstał pomysł i geneza tej książki dla dzieci. Książka należy

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Bogato ilustrowana książka pod tytułem ” Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” jest książką dla każdego.
Jej akcja toczy się szybko, a wydarzenia na każdej stronie zaskakują. Do tego są opowiedziane w humorystyczny sposób co powoduje uśmiech na twarzy czytelnika co chwilę. Ja czytają ją cały czas się śmiałem, a kiedy skończyłem musiałe

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) to książka opowiadająca o przygodach skarpetek należących do małej Basi i jej domowników. W każdym domu zdarza się że po praniu okazuje się że nie ma skarpetki do pary Basię i jej mamę też to interesowało i do pomocy wezwały hydraulika, który po dokładnym przeglądzie pralki stwierdził, że skarpetki uciekają do dziury która znajduje się pod pralką. Czasem skarpetką nudzi się życie skarpetkowe i podejmują wyzwanie i chcą sprawdzić co je czeka po drugiej stronie dziury pod pralka.
Każda skarpetka przeżywa swoją własną wyjątkową przygodę tak jak one same które są zawsze wyjątkowe i każda inna czasem podarowana na prezent czasem kupiona na targu a czasem drapiąca i szorstka czasem miękka i delikatna.
R

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.