Pamiętnik Czarnego Noska

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pamiętnik Czarnego Noska, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Książka „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej była moją pierwszą lekturą w tym roku szkolnym. Opowiada ona o przygodach pluszowego misia. Misia tego kupiła dziewczynka o imieniu Małgosia w sklepie z zabawkami i nazwała go Czarny Nosek. Miś zamieszkał razem z nią i odtąd była jego opiekunką. Wszędzie go ze sobą zabierała: na wycieczkę do lasu, do Łazienek Królewskich oraz w wiele innych miejsc.

Moją ulubioną przygodą był wyjazd Małgosi z mamą oraz Czarnym Noskiem pociągiem na wakacje w góry, gdzie zamieszkali na poddaszu w niedużej góralskiej chacie z gazdą, gaździną i trójką dzieci. Był tam też pies Harnaś mieszkający w budzie, z którym miś najbardziej się zaprzyjaźnił. Przez kilka dni padał deszcz i siedzieli w domu. Niestety pobliska rzeka z nadmiaru deszczu wylała, powstała powódź i musieli się ewakuować. Kiedy byli już bezpieczni, zorientowali się, że zapomnieli o Harnasiu, który był przy budzie. Małgosia wraz z Czarnym Noskiem wrócili, by uratować przyjaciela. Wody było bardzo dużo. Małgosi i Harnasiowi udało się uciec, lecz Czarny Nosek został porwany przez nurt rzeki i odpłynął na powalonym pniu drzewa. Płynąc spotkał zajączka i razem dotarli do lądu. Następnego dnia, nad ranem, zając ucie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Ostatnio przeczytałem książkę, którą napisała Janina Porazińska. Ta książka nosi tytuł „Pamiętnik Czarnego Noska”. Opowiada ona o misiu, który ma na imię Czarny Nosek. Na wstępie miś opowiada o tym, jak się znalazł w redakcji czasopisma dla dzieci i o tym jak, pisząc wierszyki, odpowiada na listy dzieci. Bohater mieszkał w redakcji; otrzymał od malarza ręcznie zrobiony pokoik dla siebie. Był nim zachwycony. Dzieci go po prostu uwielbiały.
Zaczęło się to tak. Najpierw miś siedział na wystawie w sklepie i oglądał przez szybę, jak jechały autokary, samochody itp. Każdego dnia obok sklepu przechodziła dziewczynka o imieniu Małgosia.
Pewnego dnia dziewczynka poprosiła mamę, żeby kupiła jej misia, którego zobaczyła na wystawie sklepowej. W pewnym momencie zrobiło się niebezpiecznie, bo miś mógł zostać kupiony przez innego pana, który nie był miły. Całe szczęście, że misia kupiła mama Małgosi dla swojej córeczki.
W taki sposób miś zamieszkał w mieszkaniu Małgosi na czwartym piętrze. Tata Małgosi był marynarzem, więc często przebywał poza domem, jedynie w niektórych miesiącach był w domu, wtedy, gdy na morzu był sztorm. Miś dowiedział się, że sztorm na morzu jest dwa razy do roku. Dom Małgosi składał się z: małego pokoju, dużego pokoju i łazienki. Czarnemu Noskowi bardzo podobały się okna.
Następnego dnia Małgosia przed pójściem do szkoły powiedziała, że miś może zwiedzić sobie dom. Miś był bardzo ciekawską przytulanką. Uwielbiał się wspinać i wchodzić wysoko, co nie zawsze kończyło się dla niego dobrze. Często miś wpadał w tarapaty. Tu się uderzył, a tam poparzył.
Kolejnego dnia Małgosia zabrała misia do Łazienek. Wraz z koleżankami dziewczynki wsiedli do łódki nad stawem. Chwilę później zaczął wiać wiatr i mocno się zachmurzyło. Gałęzie zaczepiły się o misia wstążeczkę i przytulanka zawisła na drzewie. Spędziła całą noc w parku, dopiero następnego dnia odnalazła ją dzie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Pamiętnik Czarnego Noska to książka autorstwa Janiny Porazińskiej.
Rozdział 1
W redakcji pewnego czasopisma dla dzieci, na kominku siedział sobie pluszowy miś. Nazywał się Czarny Nosek. Wcześniej miś mieszkał w domu Małgosi, wraz z jej rodzicami. Jednak dziewczynka była coraz starsza, miała coraz więcej nauki i nie miała czasu zajmować się misiem. Postanowiła oddać go do redakcji, ponieważ tu dużo się dzieje. Obiecała ona zabawce, że będzie ją regularnie odwiedzać. Miś mieszka teraz na staroświeckim kominku, obserwuje jak listonosz przynosi listy od dzieci z całej Polski. Pewnego dnia Pani redaktor zaproponowała misiowi, by ten w imieniu redakcji odpisywał na listy. Miś zgodził się, a wręcz był zachwycony pomysłem. Na początku każdej odpowiedzi dodawał krótki dwuwiersz od siebie. Przy jednym z listów napisał: „Kto napisał liścik do mnie, ten ucieszył mnie ogromnie”. Przy innym: „Czy we wtorek, czy w sobotę, wciąż z listami mam robotę”. Do redakcji przyszedł malarz z wielką paczką dla Czarnego Noska. W paczce był piękny pokoik dla misia. Zrobiony ze sklejki. Każda ściana była w innym kolorze, a na środku był stolik z fotelem. Teraz miś z jeszcze większą przyjemnością pisał odpowiedzi do małych przyjaciół. Dostawał bardzo wiele listów, nawet z zagranicy. Misia znało już prawie każde dziecko, z kilkoma rozmawiał nawet przez telefon. Ktoś zapraszał go do domu, zachęcał miodem i piernikami. Jedno dziecko poprosiło Czarnego Noska by opowiedział całą swoją historię, a to zainspirowało misia do napisania Pamiętnika Czarnego Noska.
Rozdział 2
Miś stał za szybą, na wystawie. Wokół było mnóstwo różnych zabawek, małpka, lokomotywa, piłka i inne. Za szybą słychać było tramwaje i miejski zgiełk. Po chodniku przemykali ludzie. Zabawkom często przyglądały się dzieci. Misiowi najbardziej podobała się jedna dziewczynka, która niezależnie od pogody, codziennie rano pukała w szybkę i witała się z nim. Czarny Nosek bardzo chciał być jej synkiem i bardzo bał się, by nikt inny go nie kupił. Pewnego dnia do sklepu wszedł gruby mężczyzna. Był bardzo niemiły, krzyczał na ekspedientkę i wymachiwał zabawkami. Nic mu się nie podobało. Kazał pokazać sobie misia z wystawy i mocno naciskał na jego brzuszek, by sprawdzić, czy piszczy. Potem kazał pokazać małpkę. W tym czasie miś ukrył się w kartonach pod ladą. Szefowa, której miś nie lubił, bo była bardzo skąpa, zapytała pracownicy co kupił mężczyzna. Powiedziała ona, że małpę, domino i żołnierzy. Wtedy zaczęły poszukiwać misia. Szefowa stwierdziła, że ktoś go ukradł i potrąci z pensji pracownicy. Zaczęła płakać. Miś wyszedł z kartonów i usłyszał znajomy głos dziewczynki. Pytała ona o misia z wystawy, wtedy szefowa podniosła go i wręczyła dziewczynce. Mama kupiła Małgosi misia i odtąd stał się on jej synkiem.
Rozdział 3
Miś z właścicielką przybyli do domu. Rodzina mieszkała na czwartym piętrze. Ojciec Małgosi był marynarzem, pływał po morzach i wysyłał dziewczynce listy. Kiedy był sztorm, przyjeżdżał do domu. Dziewczynka zrobiła łóżeczko misiowi w wózku dla lalek. Lalka Rozalinda była zła, że musiała mu ustąpić miejsca. Gdy następnego dnia Małgosia wyszła do szkoły, miś postanowił zwiedzić dom. Na szafce znalazł jabłka, chciał się jednym poczęstować i przypadkowo zapalił światło. By je zgasić zaczął mocno dmuchać, jednak nie przynosiło to efektów. Poszedł więc do kuchni, i tam urządził sobie zabawę w misce z dziurami, jednak po jakimś czasie „zaatakowała” go woda z kranu. Miś postanowił z nią walczyć. Gdy woda przestała lecieć zeskoczył z kranu, mokry i poobijany powędrował do wózka, gdzie otulił się ciepłą kołderką.
Rozdział 4
Nadeszła wiosna i Czarny Nosek wraz z Rozalindą i Małgosią udali się do Łazienek Królewskich. Miś podziwiał piękne drzewa i przyrodę. Zobaczył gąsienicę, która spadła z drzewa, a na nią rzuciła się armia ptaków. Rozalinda żartowała sobie z misia, co bardzo mu się nie podobało.
Rozdział 5
Czarny Nosek z dziewczynkami pływali łódką. Zerwał się wiatr i zaczął padać deszcz. Helenka, koleżanka Małgosi trzymając w ręku misia, chroniła się przed uginającymi się od wiatru gałęziami. Nie zauważyła, gdy jedna z gałęzi „porwała” misia, który się do niej przyczepił. Wszyscy uciekli do domu, a miś dyndał na gałęzi. Bał się, że wpadnie do wody. Gdy wichura ustała, miś obserwował piękny księżyc i tam zasnął. Rano Czarny Nosek złapał się jednej z wiewiórek i wraz z nią skakał z drzewa na drzewo. Gdy wiewiórka biegła alejką, miś puścił zwierzę i przy ławce czekał na kolejne wydarzenia.
Rozdział 6
Rano miś w oddali zauważył znajomy wózek. To Małgosia szła z Rozalindą na spacer. Była smutna. Usiadła na ławce tuż obok misia, ale nie zauważyła go. Miś postanowił pociągnąć za sukienkę lalkę. Rozalinda wypadła i w ten sposób Małgosia znalazła ukochanego misia. Mimo że miś był mokry i brudny mocno go przytuliła.
Rozdział 7
Małgosia zabrała misia autobusem na wizytę do cioci. Miś porównuje autobus do smoka. Czarny Nosek trochę się bał, ale szybko mu przeszło. U cioci bardzo mu się podobało, siedział przy stoliku z innymi dziećmi i zabawkami. Jeden niegrzeczny miś wylał kakao, które pozalewało wszystko. Podczas powrotu miś usnął.
Rozdział 8
Małgosia z klasą i swoim misiem jedzie na wycieczkę do lasu. Czarny Nosek nigdy nie był w lesie, jest bardzo ciekawy jak będzie wyglądał las. Na peronie było bardzo dużo dzieci. Gdy dojechali, wszyscy szli piaszczystą drogą. Drzewa bardzo podobały się misiowi. Na polanie dzieci zdjęły plecaki. Małgosia powiesiła swój wysoko, by miś wszystko widział.
Rozdział 9
Miś rozglądał się i podziwiał różnorodne drzewa. Dzieci bawiły się na po

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

„Pamiętnik Czarnego Noska” to książka autorstwa Janiny Porazińskiej, polskiej prozaiczki, tłumaczki i redaktorki. „Pamiętnik Czarnego Noska” opowiada o Małgosi, która ze swoją mamą kupiła znajdującego się na wystawie sklepowej misia o imieniu Czarny Nosek. Miś ma takie imię, ponieważ w taki sposób zwracała się do niego jego mama. Miś zamieszkał w redakcji czasopisma, gdzie zajmował się odpisywaniem na listy dzieci. Pewnego dnia Czarny Nosek wpadł na pomysł, aby swoje przygody opisać w pamiętniku. Na początku opisał to, co działo się wtedy, gdy jeszcze znajdował się w sklepie. Pisał, że pewnego dnia, gdy siedział na wystawie sklepowej, do sklepu weszła Małgosia ze swoją mamą, aby kupić misia. Miś był bardzo zadowolony z tego, że zmieni miejsce pobytu – zawsze marzył o tym, aby trafić na właściciela, który będzie dla niego miły. Miś był bardzo ciekawski oraz milutki. Przeżył wiele przygód – między innymi :1. Pewnego dnia podczas sp

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

1. Przedstawienie się Czarnego Noska.
2. Codzienne spotkania Czarnego Noska i Małgosi przez szybę sklepu z zabawkami.
3. Małgosia zabiera misia do swojego domu.
4. Zapoznanie się Czarnego Noska z lalką Małgosi – Rozalindą.
5. Wycieczka Małgosi do Łazienek Królewskich z mamą, Czarnym Noskiem, Rozalindą i koleżankami.
6. Burza podczas spływu gondolą.
7. Czarny Nosek utyka na gałęzi drzewa.
8. Uwolnienie się misia z uwięzi.
9. Szczęśliwy powrót Małgosi i jej maskotki do domu.
10. Dziewczynka zabiera misia na klasową wycieczkę do lasu.
11. Czarny Nosek wypada z plecaka i gubi się w trawie.
12. Dzieci wracają do miasta bez misia.
13. Spotkanie podopiecznego Małgosi z jeżem.
14. Czarny Nosek zostaje znaleziony w trawie i przygarnięty przez Julcię.
15. Julcia oprowadza misia po gospodarstwie i nazywa go Kosmaczek.
16. Pobyt Kosmaczka w zagrodzie.
17. Podczas poszukiwań pluszaka Małgosia trafia do chaty Julci.
18. Julcia zgadza się na wymianę misia za lalkę.
19. Małgosia i jej maskotka są znowu razem.
20. Wycieczka dziewczynki wraz z mamą, Czarnym Noskiem, Rozalindą i wieloma ba

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Pamiętnik Czarnego Noska to piękne opowiadanie dotyczące relacji zabawki z dzieckiem. Autorka opowiada nam o miłości i przyjaźni oraz o tym jak bardzo ważne jest robienie dobrych uczynków. Mała dziewczynka imieniem Małgosia jest bardzo przywiązana do swojej zabawki i czuje się odpowiedzialna za opiekę nad misiem, którego nazywa swoim synkiem. W książce tej poruszony jest temat podróżowania. Bardzo ważne jest otwarcie się na nowe rzeczy oraz chęć poznawania świata. Wycieczki po Polsce pozwoliły nawiązać nowe kontakty. Zarówno miś jak i Małgosia poznali bardzo dużo nowych znajomych, którzy stali się ich przyjaciółmi o czym niejednokrotnie się przekonali. Podczas wypraw bohaterowie poznali również świąteczne tradycje, uroki życia na wsi oraz piękno polskiej przyrody.
Miś podróżując po naszym kraju poznaje wiele nowych ciekawych miejsc. Mieszkając w Warszawie odwiedza z Małgosią park Łazienkowski. Gdy trafił na wieś, dopiero wtedy zauważył jak tam się żyje i ile pracy wymaga prowadzenie gospodarstwa. Na wsi poznał też zwie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

a) Głównym bohaterem książki jest pluszowy miś – Czarny Nosek, zwany również Kosmaczkiem. Miś jest również narratorem książki – o jego przygodach dowiadujemy się z pamiętnika, który pisał. Bohater jest bardzo ciekawy świata. Zdarza się, że przez swoją ciekawość trafia w kolejne tarapaty. Często się gubi, ale zawsze szczęśliwie wraca do domu. Czarny Nosek odbył wiele wycieczek i poznał dużo miejsc. Nauczył się wiele o polskich tradycjach i zwyczajach. Był bardzo miły, kochany, troskliwy i pomocny. Bohater był bardzo przywiązany do swojej właścicielki, zawsze o niej ciepło myślał i wspominał ją, kiedy było mu smutno. Jak każdy pluszowy miś, był wielkim przyjacielem dzieci, a szczególnie Małgosi i Julci. Jego przygody pomagają nam zrozumieć, czym jest prawdziwa miłości i przyjaźń.
b) Kolejną bohaterką jest Małgosia, która chodzi już do szkoły. Mieszka razem z mamą i tatą w Warszawie. Jej tata jest marynarzem i odwiedza ich tylko dwa razy w roku, kiedy na morzu jest niebezpiecznie. Dziewczynka codziennie odwiedza na wystawie pluszowego misia i bardzo chce być jego opiekunką. Jej marzenie się spełnia i odtąd nie chce rozstawać się ze swoim pluszowym misiem. Dziewczynka była bardzo odważna, miła i opiekuńcza. Bardzo kochała zwierzęta. Troszczyła się o swojego misia, a gdy ten zaginął podczas wycieczki, była bardzo smutna, al

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

,,Pamiętnik Czarnego Noska ” jest to książka Janiny Porazińskiej.

Janina Porazińska jest to autorka, która przeważnie cała swoją twórczość poświęciła na pisaniu książek, utworów dla dzieci.

Książka ,, Pamiętnik Czarnego Noska ” ma wiele miejsc akcji.

Czarny Nosek jest to mały, pluszowy , miły oraz ciekawski miś, który siedział na wystawie i czekał, aż przygarnie go jakaś miła osoba. Tak właśnie było. Przygarnęła go do siebie dziewczynka o imieniu Małgosia. Małgosia wraz ze swoją mamą przyszły do sklepu, aby go kupić.

Miejsca akcji :

1. Pierwszym miejscem akcji jest sklep, w którym nasz mały , pluszowy , miły i ciekawski miś spędził trochę czasu.

2. Drugim miejscem akcji jest dom Małgosi. Małgosia jest to bohaterka, która razem ze swoją mamą kupiła Czarnego Noska

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska” charakterystyka bohaterów.
Głównym bohaterem książki Janiny Porazińskiej jest Czarny Nosek. Jest on narratorem książki, dlatego że opisuje w pamiętniku swoje przygody. Miś Czarny Nosek jest uśmiechniętym, miłym i bardzo sympatycznym pluszowym miśkiem. Czarny Nosek przez to, że jest bardzo ciekawy świata ciągle pakuje się w nowe kłopoty. Często się w różnych miejscach gubi się, lecz jego właścicielka Małgosia zawsze go odnajduje. Poprzez jego przygody dowiaduje się o polskich tradycjach i zwyczajach w Polsce poznaje także różne krajobrazy Polski. W tym kraju dowiaduje się czym jest przyjaźń, miłość albo inne rzeczy takie jak wdzięczność.
Dziewczynka o imieniu Małgosia właścicielka pluszowego misia Czarnego Noska, którego kupuje wraz z mamą w sklepie z zabawkami. Dziewczynka bardzo kocha swojego pluszowego przyjaciela, a jak miś znajdzie się w kłopotach dziewczynka zawsze go z nich wyciągnie. Kiedy dziewczynka zaczyna chodzić do s

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Pamiętnik Czarnego Noska” Janina Porazińska – opracowanieKsiążka nosząca tytuł „Pamiętnik Czarnego Noska”, której autorką jest Janina Porazińska, przedstawia losy Czarnego Noska. Główny i tytułowy bohater jest pluszową zabawką. To niedźwiadek, który myśli, czuje, zwiedza – zupełnie jak człowiek. Nie potrafi mówić, ale spisuje dzieje swojego życia w pamiętniku. Kolejne zapiski Czarnego Noska ukazują się w czasopiśmie dla dzieci pod tytułem „Słonko”. Niedźwiadek ma w redakcji swój malutki pokoik zrobiony przez malarza. Siedzi tam, czyta listy od dzieci i na nie odpisuje.Czarny Nosek był bardzo wrażliwy, empatyczny, odważny, otwarty na nowe przygody, ciekawy świata i kochający ludzi.Plan wydarzeń:1. Zakupienie misia przez mamę Małgosi.
2. Pobyt wśród zabawek w domu Małgosi.
3. Misiowe poznawanie świata.
4. Przygarnięcie Czaranego Noska przez Julkę.
5. Odnalezienie Czarnego Noska przez Małgosię.
6. Przedłużone wakacje w górach.
7. Praca Czarnego Noska w redakcji.Główny bohater – Czarny Nosek poznawał różne miejsca:a) gospodarstwo w górach, górskie hale – góry oczarowały, ale i przestraszyły misia. Słyszał o przepaści, w którą można wpaść, przeżył straszną powódź oraz spotkał swojego krewniaka niedźwiedzia, którego bali się górale. Ponownie zgubił się i cudem odnalazł, ale na spotkanie z Małgosią musiał czekać w góralskiej chacie aż do zimy;b) przedział pociągu – Małgosi udało się znaleźć zagubionego misia, którego zaraz czeka�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

„Pamiętnik Czarnego Noska”- najważniejsze informacje.

1.Autorką książki jest Janina Porazińska.
2.Pamiętnik Czarnego Noska najpierw był drukowany w tygodniku dla dzieci „Słonko”, a w 1964 roku wydany w formie książki.
3.Właścicielką misia Czarnego Noska jest Małgosia, która mieszka w Warszawie.
4. Małgosia ma również lalkę o imieniu Rozalinda. Czarny Nosek i Rozalinda nie przepadają za sobą.
5. Małgosia mieszka na czwartym piętrze.
6. Czarny Nosek śpi w wózku dla lalek.
7. Tata Małgosi jest marynarzem, przez co często nie ma go w domu. Wraca tylko gdy na morzu panuje sztorm.
8. Miś często gubi się dziewczynce, ale zawsze szczęśliwie wraca do swojej właścicielki.
9. W Łazienkach Królewskich, miś uratował się dzięki wiewiórce.
10. Małgosia zgubiła misia na wycieczce szkolnej do lasu. Tam znalazła go inna dziewczynka o imieniu Julka.
11. Julka miała dwóch braci, st

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska – Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska – Streszczenie krótkie

„Pamiętnik Czarnego Noska” to książka autorstwa Janiny Porazińskiej.

Czarny Nosek jest misiem, którego dziewczynka o imieniu Małgosia przyniosła do redakcji. Miś ma tu specjalne zadanie, odpisuje na listy, które przysyłają do niego dzieci. Zawsze na początku listu dodaje krótki wierszyk od siebie. W którymś z listów dziecko poprosiło Czarnego Noska by opowiedział historię swojego życia. Zainspirowało to misia do napisania swojego pamiętnika. Napisał w nim jak został kupiony, przez dziewczynkę, którą już wcześniej bardzo polubił. Jak w domku Małgosi poznał lalkę Rozalindę, która była dla niego niemiła. Miś wiele razy się zgubił, jednak każdy z tych epizodów zawsze kończył się szczęśliwie. Raz stało się to na wycieczce do Łazienek Królewskich, tam rozłąka był krótka, z pomocą wiewiórki miś następnego dnia był już w ramionach opiekunki. Innym razem w lesie, na wycieczce szkolnej. Tu rozłąka trwała trochę dłużej. Miś przez pewien czas miał nową opiekunkę, Julcię. Julka mieszkała na wsi, dzięk

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.