Pozłacana rybka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pozłacana rybka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Powieść „Pozłacana Rybka” zaczyna się słowami czternastoletniej Alicji, która opisuje jej wcześniejsze relacje ze swoimi rodzicami. Dowiadujemy się, że jej rodzice rozwiedli się, co dziewczyna bardzo przeżywa. Problemy Alicji, szara codzienność znikają, kiedy jest u swoich dziadków i przebywa z nimi. Jedną z form terapii były spotkania z krową dziadków – Panną Fryzunią. Alicja porozmawiała z dziadkami, następnie poszła ze swoim dziadkiem robić zdjęcia, co było jej pasją. Jednak coraz częściej myślała o konieczności wyjazdu z domu dziadków oraz o przyjaciółce Sarze. Przed wyjazdem chciała pomóc jej z pracą na bazarze, jednak sprzeciwiła się temu mama.
Następnie możemy przeczytać, jak wyglądało przybycie nowej partnerki taty Alicji i jak przebiegały próby zapoznania Alicji z Klaudią, której główna bohaterka nie darzyła sympatią. Dowiadujemy się również, jak wyglądała reakcja dziewczyny na wiadomość, że będzie miała rodzeństwo, brata Fryderyka.
Dalsza akcja rozgrywa się w kuchni dziadków, gdzie Alicja z babcią toczą rozmowę o tajemniczej postaci Roberta. Czternastolatka przypomina sobie pamiętny festyn i spotkania z chłopakiem, do którego żywiła uczycie. W nocy nie mogła zasnąć, rozmawiała z babcią o młodzieńczych uczuciach, a ta opowiadała jej historie z własnej młodości.
Następnego dnia miała miejsce wizyta Roberta, który ku wielkiemu zaskoczeniu Alicji zwracał uwagę nie na nią, tylko na jej dziadków. Rozmawiał tylko z nimi. Na szczęście dziewczynie udało się porozmawiać z Robertem sam na sam w trakcie ich spaceru wokół jeziora. Jednak humor popsuło im spotkanie pijanego ojca chłopaka.
Kolejnego dnia, po pożegnaniu się z wszystkimi (włączając Pannę Fryzunię) i spakowaniu rzeczy, Alicja ruszyła w drogę. Nastąpiło spotkanie nastolatki z matką, następnie wszyscy zaczęli rozmawiać ze sobą o różnych rzeczach. Główna bohaterka znalazła się z mamą w ich mieszkaniu, gdzie zaskoczyło ją przybycie taty, który miał do przekazania bardzo złą wiadomość o chorobie Fryderyka, co Alicja odebrała bardzo emocjonalnie.
Dziewczyna odwiedziła brata w szpitalu oraz dała mu prezent. Następnie poszła z Klaudią na kawę. Po powrocie do domu, dziewczyna zastała w nim przyjaciółkę Sarę. Nastolatki długo konwersowały ze sobą.
Późniejszy fragment opisuje kolejną wizytę Alicji w szpitalu oraz chwile rodzeństwa spędzone razem. W kolejnym elemencie książki znajduje się spotkanie Alicji z Sandrą na bazarze, w trakcie którego główna bohaterka dowiaduje się od przyjaciółki o chorobie anorektycznej ich koleżanki z klasy Doroty.
Po kolejnym spotkaniu z bratem Alicja udała się wraz z Klaudią do restauracji. Po tym wydarzeniu ich relacje znacznie się poprawiły, co zaskoczyło główną bohaterkę. Zauważyła w nowej partnerce ojca wiele zmian, które były spowodowane zapewne chorobą jej dziecka.
Pewnego dnia, po odwiedzinach chorego brata, Alicja powiedziała mamie, że jutro do ich domu przyjdzie Robert, co rozgniewało rodzicielkę dziewczyny i wywołało sporą

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

ROZDZIAŁ I
Alicja opowiada o rozwodzie rodziców. Kiedy miała 8 lat, tata zaczął pewnego wieczoru pakować walizki, a następnie jego nazwisko zniknęło z szyldu i w domu zrobiło się smutno. Tak działo się w wielu domach – nazwiska tatusiów znikały z szyldów i ojcowie przestawali mieszkać ze swoimi „bardzo rozpieszczonymi jedynaczkami”.
Po wyprowadzce tata Alicji rozmawiał z córką więcej niż przed rozwodem, ale zachowywał się jakby dziewczynka była tylko paczką, którą trzeba zawieść pod konkretny adres. Alicja porównuje miłość rodziców do roztopionych lodów i wystygniętej herbaty.
ROZDZIAŁ II
Alicja spędza wakacje u dziadków. Dziewczyna żali się babci, że wakacje zbyt szybko mijają, a także, że we wsi nie ma jej przyjaciela – Roberta. Babcia tłumaczy wnuczce, iż chłopak musiał wyjechać do pracy, żeby zarobić na nowy instrument.
Alicja przypomina sobie historię Panny Fryzuni – krowy dziadków. Krowa urodziła się chora i miała trafić do rzeźni, jednak codziennie przychodziła do dziadków i stukała w drzwi, aż w końcu dziadkowie postanowili ją zaadoptować. Teraz owa krowa dawała najwięcej mleka we wsi, ku wiecznej złości poprzednich właścicieli.
ROZDZIAŁ III
Alicja opowiada swoją przygodę z fotografią. Opowiada, jak dziadek podarował jej swój stary aparat. Dziewczyna zaczęła od fotografowania członków rodziny, później robiła przesłodzone zdjęcia widoczków, nadających się na pocztówki z Kruszyna. Dopiero po dłuższym czasie zaczęła robić profesjonalne zdjęcia, ukazujące nie tylko piękno natury, lecz także jej tragedie.
ROZDZIAŁ IV
Alicja opowiada o tym, jak żmudny jest proces wywoływania kliszy, mówi jak długo trwało, zanim zaczęła go lubić. Dziewczyna przegląda stare zdjęcia i wyciąga schowaną na samym dnie pudła kopertę zatytułowaną „Robert”. Wyszukuje ich wspólny portret – zrobione samowyzwalaczem zdjęcie, na którym przytula się do chłopaka. Była to przypadkowa poza. Alicja znajduje też jedyne udane zdjęci babci. Zdjęcie przedstawia starszą panią, siedzącą na werandzie, na której twarzy widać smutek.
Dziewczyna wspomina też rozmowę z Sarą – jej najlepszą przyjaciółką. Uważa ona, że to dobrze, iż rodzice Alicji rozwiedli się, bo jej rodzice wiecznie się kłócą i byłoby dla niej cudownie, gdyby rozstali się choć na godzinę.
ROZDZIAŁ V
Alicja wspomina początek przyjaźni z Sarą. To właśnie ona powiedziała Alicji, że jest głupia jak Kostek Bąk, za co pani postawiła Sarę do kąta. Alicja, chcąc dowiedzieć się, kim jest ów Kostek Bąk, wybłagała u pani zmniejszenie kary. Sara przekupiona czekoladą, na przerwie, opowiedziała Alicji, kim jest wspomniany Kostek Bąk, a nawet zdradziła, że chłopak był już kiedyś na policji.
Sara w wakacje pracowała na targu, by zarobić pieniądze na zeszyty dla młodszego rodzeństwa. Alicja przypomina sobie, że właściwie to Sara nauczyła ją kochać wieś, w której mieszkali jej dziadkowie. Kiedy jeszcze Sara przyjeżdżała z Alicją na wakacje na wieś, często wchodziły na grusze, albo odwiedzały czarci jar.
Alicja zaczyna tęsknić za swoim przyrodnim bratem – Fryderykiem i nienawidzi siebie za to, że kiedyś życzyła mu jak najgorzej.
ROZDZIAŁ VI
Alicja wspomina, jak tata przyprowadził do domu swoją nową partnerkę Klaudię, którą Alicja nazwała Miss Lata. Było to w lipcu, 6 lat temu, czyli w najgorszym możliwym momencie. Mama i tata byli wtedy już rozwiedzeni, ale bardzo mili dla siebie. Kiedy Alicja już nabrała nadziei, że wszystko się ułoży i tata stanie w drzwiach z walizką, on przyprowadził do domu Klaudię. Wtedy dziewczyna zrozumiała, że sprawy rodzinne idą tylko w złym kierunku. Mama niepotrzebnie próbowała być miła. Ten wieczór zakończył się ostentacyjnym wyjściem Alicji z pokoju. Od tego czasu tata nie przyprowadzał już Miss Lata.
Kilka dni później, Alicja została zaproszona na lody do Klaudii. Dziewczyna była wściekła, że będzie musiała jeść lody w mieszkaniu Klaudii, na jej kanapie, przed jej telewizorem, a Miss Lata będzie walczyła o jej względy. Tak się jednak nie stało, dziewczyna nie miała zamiaru jeść lodów, na co Klaudia jedynie powiedziała, że ona na miejscu dziewczyny też by nic nie tknęła u obcej kobiety. Alicja dowiedziała się, że Klaudia kręci wstrząsające filmy dokumentalne.
Kilka miesięcy później w centrum handlowym, Alicja dowiedziała się, że będzie miała rodzeństwo. Dostała wtedy od taty urodzinowy prezent – naszyjnik z jaszczurką.
ROZDZIAŁ VII
Alicja wspomina letni festyn, na który Robert wyciągnął ją prawie siłą, a potem zagrał, dla Alicji, zagrał przepięknie. Wszyscy bili brawo i gratulowali Robertowi talentu, a on wciąż patrzył jedynie na Alicję.
Ze wspomnień wyrywa Alicję babcia, która oświadcza, że nazajutrz wraca Robert, na co dziewczyna rozpromienia się, a wszystkie troski znikają w zaskakującym tempie.
ROZDZIAŁ VIII
Alicja opisuje swój pokój w domu dziadków – wygląda on jak ludowa izba, którą kiedyś widziały z Sarą na wycieczce klasowej do muzeum.
Alicja nie potrafi zasnąć, więc kiedy babcia przychodzi do niej, by otulić ją kołdrą, jak to ma w zwyczaju, zaczyna opowiadać dziewczynie historię swojej pierwszej miłości. Babcia mówi Alicji jak wyjechała w góry do uzdrowiska i pewnego razu sama wyszła na szlak. Kiedy podchodziła w górę zaczęło grzmieć i padać, wtedy pojawił się chłopak, który zaniósł ją do szałasu. Największym zaskoczeniem było to, że tym chłopakiem okazał się syn właścicielki bacówki, w której zatrzymała się babcia. Od tego czasu babcia ze swoją mamą co roku wracała do tego miejsca. Na szczytach obiecywali sobie z chłopakiem miłość i płakali przy rozstaniach, a później babcia poznała dziadka Alicji i dotąd są szczęśliwym małżeństwem. Alicja uważa, że szkoda, iż mamie i tacie się nie udało. Tego dnia Alicji śni się Robert na białym koniu, w góralskim stroju z ciupagą w ręce.
ROZDZIAŁ IX
Robert w domu dziadków opowiada Alicji o swoich wakacjach, ale Alicja ma wrażenie, że chłopak jej nawet nie widzi. Robert mówi o festiwalu muzycznym, na którym po namowach kolegi zgodził się zagrać. Wszystkim bardzo spodobał się jego występ.
Alicja idzie nad jezioro, a chłopak biegnie za nią, dziewczyna mówi, że uciekły mu wakacje. Robert odpowiada, że teraz to ona mu ucieka i pyta, kiedy wyjeżdża. Dziewczyna odpowiada, że pewnie pojutrze, bo mama będzie chciała spędzić końcówkę wakacji wspólnie i Fryderyk na nią czeka. Robert odpowiada, że na nią przynajmniej ktoś czeka, a na niego nikt nie czekał. Alicja podkreśla, że ona wcale nie ma tak dobrze, bo rodzice może i na nią czekają, ale osobno, a ona w zasadzie najbardziej tęskni za Fryderykiem, którego nazywa Jaszczurką. Robert pyta, czy dziewczyna pamięta, jak kiedyś nie znosiła Fryderyka. Alicja odpowiada, że nie chce pamiętać, bo Jaszczurka jest w porządku. Robert odpowiada, że Alicja też jest w porządku i mówi, że przywiózł jej niespodziankę – bransoletkę z kameleonem.
ROZDZIAŁ X
Następne dni Alicja spędza z Robertem. Rozmawiają o życzeniach, które wyjawiliby złotej rybce, a dziewczyna wręcza chłopakowi książkę z biografią Vivaldiego. Wracając znad jeziora, spotykają ojca Roberta tak pijanego, że chłopak musi pomóc mu dojść do domu.
ROZDZIAŁ XI
Alicja żegna się z panną Fryzunią, babcią i dziadkiem. Przychodzi Robert i obiecuje, że przyjedzie do jej miasta, żeby kupić instrument.
Na dworcu Alicja spotyka mamę zamiast taty i jest zdziwiona, bo tata zawsze wywiązywał się z obowiązków. Do domu odwozi je kolega z pracy mamy, pieszczotliwie zwany Mamoniem. Alicja wspomina jego syna Maćka, który jako nastolatek umarł przez narkotyki. Mama Alicji informuje ją, że przywiozła jej niespodziankę. Alicja zgaduje, że to kolejny kubek i talerz z muminkami. Mamoń dodaje, że jeszcze kilka wyjazdów mamy, a dziewczyna uzbiera zastawę ślubną.
ROZDZIAŁ XII
Mama informuje Alicję, że jutro przyjdzie do niej Sara. Dziewczyna oświadcza, że jutro nie może się z nią spotkać, ponieważ idzie odwiedzić Fryderyka wręczyć mu zdjęcie jaszczurki zwinki. Wieczorem tata informuje Alicję o tym, że Fryderyk jest ciężko chory. Dziewczyna ma żal do rodziców, że przekazują jej tak ważną wiadomość dopiero teraz.
ROZDZIAŁ XIII
Alicja pisze w folderze „LISTY DO SAMEJ SIEBIE” list do Roberta, w którym opowiada chłopakowi o chorobie Fryderyka.
ROZDZIAŁ XIV
Alicja odwiedza brata w szpitalu i wręcza mu zdjęcie zwinki. Obiecuje też chłopcu, że kiedy tylko wyjdzie ze szpitala pojadą razem na wieś. Alicja wraca do domu z Klaudią. Jadą razem do kawiarni. Klaudia podziwia bransoletkę Alicji. Kobieta opowiada, że w domu nie może nawet odpocząć, bo ciągle myśli o Fryderyku. Dziewczyna mówi, że czytała o przeszczepach i proponuje, że mogłaby zostać dawcą. Klaudia oświadcza jednak, że gdyby to wystarczyło, ona sama dałaby się pociąć na kawałki, ale to na nic.
ROZDZIAŁ XV
Sara opowiada Alicji o pracy na targu. Po jakimś czasie Alicja zauważa, że Sara mówi bardzo dużo o Borysie. Sara nagle pyta o Roberta, ale Alicja kłamie, że nie spotkała chłopaka. Sara ogłasza Alicji nowinę, że Kostek Bąk spotyka się z prezenterką pogody.
ROZDZIAŁ XVI
Fryderyk żali się Alicji, że Patryk – kolega z sali, go przezywa. Alicja daje chłopcom samochodziki, a oni zaczynają się bawić. Dziewczyna zauważa, że jej brat i Patryk są najzdrowsi na całej sali. Potem Alicja zabiera Fryderyka na podwórko. Zauważa, że chłopiec jednak wygląda znacznie gorzej niż kiedyś. Dziewczyna opowiada mu o ich przyszłym wyjeździe na wieś. Fryderyk mówi, że jak nie umrze, zostanie konduktorem.
Mama Alicji coraz mniej czasu spędza z córką, a coraz więcej przed ekranem komputera, pisząc swoją książkę.
ROZDZIAŁ XVII
Alicja pisze list do samej siebie, w którym pisze, że coraz bardziej lubi Klaudię, bo tylko ona ją rozumie. Alicja opisuje też swój strach o Fryderyka.
ROZDZIAŁ XVIII
Sara opowiada Alicji, że ich koleżanka – głupia Dorcia kupowała u niej bób. Okazuje się, że Dorcia popadła w anoreksję, a Alicja tłumaczy przyjaciółce, że anoreksja to choroba, której nie można lekceważyć.
Mama czyta córce swój nowy fragment tekstu.
ROZDZIAŁ XIX
Kończy się sierpień. Alicja często zabiera Fryderyka na podwórko. Jaszczurka informuje ją, że Patryk ma jutro operację. Chłopiec uważa, że jego mama obraziła się na lekarza Karola, bo on jej coś wczoraj powiedział, a ona płakała. Klaudia przyniosła palmę w doniczce, którą Fryderyk dostał od Alicji.
Alicja z Klaudią jadą do restauracji. Alicja opowiada jej o anoreksji Dorci. Klaudia obiecuje, że poszuka informacji o tej chorobie, ponieważ jej koleżanka z klasy też miała anoreksję, jednak jej nikt nie chciał pomóc i zmarła, będąc mniej więcej w wieku Alicji.
ROZDZIAŁ XX
Fryderyk wygląda coraz gorzej. Chłopiec mówi Alicji, że Patryk już wychodzi ze szpitala. Dziewczyna daje bratu kolorowankę, którą jej mama przywiozła ze Szwecji.
Od początku roku szkolnego uczniowie unikają rozmów nt. problemu Dorci. Pewnego dnia Alicja proponuje, żeby pom

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

„Pozłacana rybka” to powieść głównie dla młodzieży, ale i tak jest odpowiednia dla ludzi w każdym wieku. Jej autorką jest Barbara Kosmowska, która pisząc tak wspaniale, otrzymała nagrodę za pierwsze miejsce w konkursie literackim imienia Astrid Lindgren. Trudno by się było z resztą nie zgodzić z decyzją jury.

Książka opowiada o pewnej bardzo rozpieszczonej jedynaczce- Alicji.
Gdy pewnego razy zostaje poinformowana o rozwodzie rodziców, jedynym schronieniem dla niej pozostaje domek babci na wsi. Bowiem tylko tam dziewczyna tak naprawdę może odpocząć.

Babcia Alicji jest bardzo mądra i potrafi doradzić wnuczce w życiowych zmartwieniach. Rozprasza wszelkie smutki wnuczki.

Pewnego razu na wsi pojawia się przystojny i utalentowany Robert.
Dlatego też nic dziwnego, że Alicja nie chce wracać do domu z wakacji.

Tymczasem jej ojciec znalazł już sobie nową partnerkę. Ma z nią nawet dziecko- chłopca Fryderyka.
Alicja właśnie głównie jego obarcza winą o rozpad rodziny.

Barbara Kosmowska ukazała w swojej powieści wiele problemów i przykrości, które dotykają Alicję.
Najpierw dziewczyna musi się pogodzić z rozstaniem rodziców, później z istnieniem wybranki ojca. Próbuje się też dogadać z matką, która wydaje się nieobecna z powodu pracy. Do tego Alicja musi walczyć o swoją przyjaźń, mierzy się z rywalką o serce ukochanego chłopaka oraz z rodzinnymi i codziennymi problemami, dramatami. Uczy się także rozmów oswajających śmierć i poruszających niełatwe tematy.

Kosmowska dotyka też kwestii związanych z narkotykami.
Pewien drugoplanowy bohater zginął po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z używkami. Znajduje się tam też sytuacja, w której na imprezie koleżanka Alicji dzięki pomocy przyjaciół i szczęśliwemu zbiegu okoliczności unika popełnienia największego błędu życiowego.

Autorka ewidentnie przedstawia w powieści różne sytuacje z życia młodych ludzi. Głównie są to złe i nieprzemyślane decyzja, chwila, która po

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka bohaterów „Pozłacanej rybki”:

Alicja – jest główną bohaterką książki. Sama opisuje siebie sprzed rozwodu rodziców jako „bardzo rozpieszczoną jedynaczkę”, jednak na początku książki, czyli po sześciu latach odkąd jej rodzice się rozwiedli, poznajemy ją jako samodzielną, ale zarzuconą ogromną ilością problemów czternastolatkę, która bardzo przeżywa rozwód rodziców i chorobę swojego przyrodniego brata – Fryderyka. Każde wakacje spędza u dziadków w Kruszynie, gdzie mieszka również jej chłopak – Robert. Największą pasją dziewczyny jest fotografia, to dziadek podarował jej kilka lat temu swój stary aparat i nauczył ją robić profesjonalne fotografie.

Mama Alicji – jest pisarką, zajmuje się głównie literaturą szwedzką. Na początku ma z córką bardzo słaby kontakt i nawet nie zauważa ogromu problemów Alicji, ponieważ całkowicie oddaje się pisaniu swojej książki. Pomimo iż pisze o Astrid Lindgren, która z dziećmi miała właśnie najlepszy kontakt i najlepiej je rozumiała, sama nie zdaje sobie spawy, że jej córka w okresie dojrzewania potrzebuje ogromnego wsparcia. Z czasem uświadamia sobie, iż warto poprawić swoje relacje z córką i zaczyna poświęcać jej więcej czasu.

Tata Alicji – jest szefem wydawnictwa. Po rozwodzie pozostaje w przyjacielskich relacjach z byłą żoną. Nie potrafi poradzić sobie z chorobą syna, ucieka przed problemami. Nie potrafi nawiązać z córką dobrego kontaktu i nie udziela wystarczającego wsparcia bliskim.

Klaudia – nowa partnerka taty Alicji, autorka wstrząsających filmów dokumentalnych, przez Alicję nazywana na początku „Miss Lata”. Początkowo nie zyskała sympatii Alicji ponieważ sprawiała wrażenie zimnej i niemiłej. Z czasem okazało się, że zachowanie Klaudii wobec Alicji, to tylko maska, a tak naprawdę kobieta jest sympatyczna i bardzo uczuciowa. Pokazała to przede wszystkim podczas rozmów z synem – mimo, że jest załamana, mówi do chłopca z entuzjazmem i radością w głosie. Okazuje też swoją dobrać poprzez pomoc Alicji w przezwyciężeniu szkolnych kłopotów.

Fryderyk – przyrodni brat Alicji, nazywany przez nią „Jaszczurką”. Chłopczyk, był bardzo radosnym i żywiołowym dzieckiem, biegał po domu i często cho

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

„POZŁACANA RYBKA” – PROBLEMATYKA UTWORU

„Pozłacana rybka”, to wzruszająca, mądra i wartościowa książka dla młodzieży, autorstwa Barbary Kosmowskiej.
Książka ta jest powieścią o czternastoletniej Alicji, która boryka się z ogromną ilością problemów, z którymi nie poradziłby sobie nawet dorosły – rozwód rodziców, nowa partnerka taty, choroba przyrodniego brata, problemy najlepszej przyjaciółki, anoreksja nielubianej koleżanki z klasy, której Alicja mimo wszystko postanawia pomóc, a do tego pierwsza (aż zbyt romantyczna) miłość.

1. Zmaganie się z rozwodem rodziców. W książce opisane są trudne relacje rodziców z dzieckiem po rozwodzie. Mama Alicji po rozwodzie nie dawała sobie rady ze swoimi problemami, przez co zaczęła uciekać w pracę, nie dając przez to wystarczającego wsparcia córce. Ponadto była zazdrosna o relację córki z nową partnerką byłego męża. Tata Alicji nie potrafił sobie poradzić z chorobą syna i uciekał od każdego problemu i kłopotu, tym bardziej nie potrafił pomóc córce, a właściwie nie chciał zauważać jej problemów.
2. Wątek o nowej partnerce taty Alicji – Klaudii, pokazuje nam, że nie każdy jest naprawdę taki na jakiego wygląda. Alicja uznawała Klaudię za kobietę zimną i niemiłą, tymczasem nowa partnerka taty okazała się bardzo sympatyczna, uczuciowa i empatyczna. Klaudia pokazała to najbardziej podczas choroby Fryderyka, ponieważ, mimo iż była załamana i przygnębiona, do syna zawsze mówiła z radością i entuzjazmem w głosie. Nigdy nie okazywała przy chłopcu swoich uczuć, żeby nie pogarszać jego już i tak fatalnego samopoczucia. Oprócz tego, bardzo

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

„Pozłacana rybka” Barbary Kosmowska – plan wydarzeń:1. Opisanie przez Alicję rozwodu rodziców.
2. Pobyt Alicji do dziadków.
3. Opowiedzenie przez Alicję jej przygody z fotografią.
4. Opisanie początku przyjaźni Alicji z Sarą.
5. Wspomnienie przez Alicję dnia przyprowadzenia przez ojca Klaudii.
6. Wspomnienie odwiedzin Alicji w mieszkaniu Klaudii.
7. Wspomnienie poinformowania Alicji przez tatę o przyrodnim rodzeństwie.
8. Wspomnienie przez Alicję letniego festynu.
9. Opisanie przez Alicję jej pokoju w domu dziadków.
10. Opowiedzenie przez babcię historii jej pierwszej miłości.
11. Opowieść Roberta o jego pracy w Niemczech i festiwalu muzycznym.
12. Rozmowa Alicji i Roberta nad jeziorem i wręczenie dziewczynie prezentu.
13. Wręczenie Robertowi przez Alicję biografii Vivaldiego.
14. Spotkanie przez Alicję i Roberta ojca chłopaka.
15. Pożegnanie przez Alicję krowy Fryzuni i dziadków.
16. Spotkanie przez Alicję na dworcu mamy zamiast taty.
17. Wspomnienie przez Alicję Maćka.
18. Wizyta taty i wiadomość o poważnej chorobie Fryderyka, przyrodniego brata Alicji.
19. Wizyta Alicji w szpitalu i wręczenie Fryderykowi zdjęcia.
20. Spotkanie Alicji z Sarą.
21. Ponowna wizyta w szpitalu.
22. Informacja o anoreksji głupiej

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

„Pozłacana rybka” – najważniejsze informacjePewnego sierpniowego dnia czternastoletnia dziewczynka przebywająca na wakacjach u dziadków na wsi postanowiła zastanowić się nad swoim życiem – zanalizować problemy i zastanowić się nad przyszłością.
Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała zaledwie osiem lat. Od tego dnia Alicja czuje się zagubiona.
Zawsze bardzo cieszy ją wakacyjny wyjazd do dziadków. Pewnego dnia dziadek pokazuje jej aparat i dziewczyna zaczyna fotografować. Robienie zdjęć staje się jej pasją. Bohaterka przypomina sobie, jak bardzo tęskni za swoją najlepszą przyjaciółką ze szkolnej ławki. Jej przyjaciółka nazywa się Sara. Pomimo tego, że bardzo różnią się od siebie charakterami, świetnie się dogadują i tworzą zgrany duet. Przyjaciółka Alicji jest bardzo rozgadana, sympatyczna i szalona.  Pochodzi z wielodzietnej rodziny. W trakcie wakacji zazwyczaj zarabia pieniądze, między innymi sprzedając warzywa oraz owoce na targu. Podczas ostatnich wakacji przyjaciółki spędziły razem tydzień u dziadków Alicji na wsi. W tamtym czasie dziewczyny przysięgły sobie dozgonną przyjaźń. Kolejną osobą, która powraca we wspomnieniach dziewczynki, jest obecna partnerka jej ojca, która nazywa się Klaudia. Alicja nazywa ją ,,Miss lata”. G

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Jest sierpień – koniec wakacji. 14-letnia Alicja spędziła wakacje u dziadków, nie cieszy się z ich końca. Zaczyna myśleć o swoim życiu. Gdy miała 8 lat, jej rodzice się rozwiedli. Alicja do tej pory nie umie poradzić sobie z tą sytuacją, ale zawsze może liczyć na wsparcie dziadków. Kiedy była młodsza, dziadek dał jej w prezencie aparat i od tamtej pory zdjęcia były jej największą pasją.
Alicja podczas swych rozmyślań wspomina przyjaciółkę ze szkoły – Sarę. Przyjaciółka bardzo imponowała Alicji tym, że co wakacje pracuje na targu, aby pomóc finansowo rodzinie. Przyjaciółki różniły się od siebie, ale nie przeszkadzało im to w ich przyjaźni. Alicji tęskni za Sarą, ponieważ zawsze się umiały dogadać. Przysięgły sobie przyjaźń do końca.
Następnie Alicja wspomina o obecnej partnerce jej taty – Klaudii. Alicja nie lubiła jej zbytnio i dała jej przezwisko Miss Lata. Klaudia jest reżyserką. Główna bohaterka wspomina prezent od taty. Był to piękny wisiorek z jaszczurką, z wiadomością, że Alicja będzie miała rodzeństwo. Niedługo później urodził się Fryderyk, a ta myśl jest powodem uśmiechu Alicji.
Pod koniec sierpnia na wieś przyjeżdża rówieśnik Alicji – Robert. Alicja czuje, że zaiskrzyło pomiędzy nią, a przystojnym chłopakiem. Robert wspomina, że zbiera pieniądze na skrzypce, a na pożegnanie wręcza Alicji bransoletkę z kameleonem, na co od razu Alicja odwdzięcza się i daje mu biografię Vivaldiego.
Następnego dnia Alicja wraca do domu. Na dworzec przyjeżdża po nią mama, bez taty, co szokuje bohaterkę, ponieważ miał również przyjechać. Okazuje się, że Jaszczurka, czyli Fryderyk nagle zachorował, co bardzo martwi Alicję. Następnego dnia bohaterka odwiedza brata w szpitalu. Aby wesprzeć Fryderyka, daje mu zrobione przez siebie zdjęcie jaszczurki. Klaudia źle radzi sobie z chorobą syna. Alicja idzie razem z Klaudią do kawiarni w celu wsparcia i pocieszenia. Miss Lata jest jej bardzo wdzięczna.
Alicji jest trudno dogadać się z Sarą, a Fryderyk dalej przebywa w szpitalu.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

„Pozłacana rybka” – Bohaterowie
Bohaterowie powieści: Alicja, mama Alicji, tata Alicji, Klaudia, dziadkowie Alicji, Fryderyk, Sara, Robert Puchała.
Alicja jest główną bohaterką powieści. Ma 14 lat, uwielbia fotografię, najczęściej robi zdjęcia przyrodzie. Dostała aparat od dziadka, który nauczył ją wszystkiego. Ma przyjaciółkę Sarę, z którą są nierozłączne. Pojawia się również postać Roberta, z którym Alicję pod koniec łączy miłość. Alicji z początku bardzo ciężko pogodzić się z rozwodem rodziców. Przez mamę czuje się zaniedbana, początkowo nie akceptuje także nowej partnerki taty. Wsparcia zawsze znajduje u dziadków. Dawniej nazywała siebie Rozpieszczoną Jedynaczką, lecz od narodzin jej brata, Fryderyka zaczyna się zmiana. Bardzo ciężko przeżywa jego chorobę, odwiedza go niemalże codziennie, aby go wesprzeć. Kolejne bolesne doświadczenia sprawiają, że Alicja dojrzewa, przestaje myśleć tylko o sobie i nie jest jej obojętne cierpienie innych.
Robert Puchała – pochodzi ze wsi Kruszyny. Po śmierci mamy jego tata popadł w alkoholizm. W wyniku tego chłopiec szybko wydoroślał, ponieważ był zdany tylko na siebie. Jest bardzo odpowiedzialny, rozsądny i pracowity, zbiera pieniądze na edukację muzyczną. Jest utalentowanym skrzypkiem. Robert potrafi szczerze mówić o swoich uczuciach, co uwodzi zakochaną Alicję. Jest to przystojny, szczupły chłopak.
Sara – przyjaciółka Alicji ze szkolnej ławki. Imponuje Alicji swoją pewnością siebie i odwagą. Jest też bezpośrednia, przez co Klaudia nazywa ją pyskatą. Zakochuje się w Borysie, przez co wiele razy kłóci się z Alicją. Jednak ich przyjaźń przetrwała. Zazdrości, że rodzice Alicji się rozwiedli, ponieważ w domu często jest świadkiem awantur domowych. Aby pomóc rodzinie finansowo co wakacje pracuje na bazarze.
Dziadkowie Alicji – ukochana babcia i dziadek Alicji. Mieszkają na wsi Kruszyna. Wnuczka uwielbia spędzać u nich czas i przyjeżdża w każdą przerwę od szkoły, przede wszystkim w wakacje. Są wielkim wsparciem dla Alicji, która ciężko znosi rozwód rodziców. Pocieszają, pomagają, okazują wiele miłości Alicji.
Mama Alicji – znawczyni l

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

“Pozłacana rybka” – Czas i miejsce akcji

Czas akcji:
akcja utworu rozgrywa się w czasach współczesnych (nie jest podany dokładny rok wydarzeń z książki). Możemy to wywnioskować, ponieważ autorka wspomina o zespole braci Cugowskich oraz o osiągnięciach sportowych Adama Małysza. Akcja obejmuje cztery miesiące – od sierpnia, czyli końcówki wakacji Alicji do listopada, kiedy zmarł Fryderyk. Ten okres kończy pogrzeb zmarłego chłopca. Przez te cztery miesiące możemy dostrzec przemianę głównej bohaterki – Alicji. Stała się bardziej dojrzała i przestała myśleć tylko i wyłącznie o sobie. Możemy również poznać jej najbliższą rodzinę i znajomych. Ten okres czasu był definitywnie bardzo trudny dla bohaterki. Miała kontakt z narkotykami, alkoholem, anoreksją i śmiercią brata. Wiele razy kłóciła się z na przykład mamą, najlepszą przyjaciółką Sarą. Udało jej się przetrwać ten czas i nawet zaprzyjaźniła się z Klaudią, do której z początku miała negatywne nastawienie. Można nawet powiedzieć, że miała z nią o wiele lepszy konta

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Rozprawka

Temat: Czy marzenia mają moc?
Często marzymy o czymś niezależnie od wieku i pochodzenia. Możemy powiedzieć, iż to niezbędna czynność w naszym życiu. Niekiedy jednak wątpimy w ich spełnienie. Nie wierzymy, że kiedykolwiek uda nam się je zrealizować, bo często są one według nas niemożliwe do osiągnięcia. Moim zdaniem marzenia mają niezwykłą moc, jedynie trzeba w to uwierzyć i starać się dążyć do osiągnięcia zamierzonego celu.
Warto zwrócić szczególną uwagę na akcję utworu Barbary Kosmowskiej: ,,Pozłacana rybka’’. Główna bohaterka spędza wakacje u swoich dziadków na wsi. Jest tam bardzo szczęśliwa i otoczona przez wspaniałych ludzi. Nie ma ochoty wracać do zatłoczonego, betonowego miasta. W zasadzie na początku poznajemy kolejne marzenia Alicji. Niezwykle mocno chce zostać w Kruszynie, zobaczyć się z Robertem i cieszyć się spokojnym życiem wśród natury u boku ukochanej babci i znakomitego dziadka. Po powrocie do mieszkania i przyjęciu strasznej wiadomości o ciężkiej chorobie przyrodniego brata zmienia się jej życie i pożądania. Stara się pomóc bratu, a jej pragnienia ograniczają się do odzyskania utraconej przyjaciółki, pomocy Fryderykowi, Klaudii i Dorocie, a także zwrócenia uwagi zapracowanej mamy. Mimo trudności niektóre marzenia udaje się dziewczynce. Niestety naprzeciw radościom wychodzi smutek. Po kilku miesiącach zmagania się z nowotworem umiera pięcioletni chłopiec. Dotyka to Alicje, gdyż do końca o Frycka walczyła. Jej pożądania sprawiają jednak, że godzi się z Sarą, koleżance z anoreksją pomaga wyjść z choroby. To co czyni dzięki swoim pragnieniom pozwala innym nabrać nadziei na lepsze jutro. Z pomocą nastolatki powstaje film pod tytułem: ,,Rajska jabłoń’’. Podsumowując w utworze dużą rolę odegrały marzenia i dążenie do ich spełnienia.
Kolejnym argumentem na potwierdzenie postawionej przeze mnie tezy są działania szlachty żyjącej w dziewiętnastym wieku naszej ery przedstawione w narodowej epopei napisanej przez Adama Mickiewicz, która nosi tytuł: ,,Pan

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

“Pozłacana rybka” – Barbara Kosmowska – Geneza utworu i gatunek.“Pozłacana rybka” autorstwa Barbary Kosmowskiej jest to powieść obyczajowa, młodzieżowa, zaliczana do literatury współczesnej. Gdy wpisujemy “Pozłacana rybka” gatunek wyskakuje, że jest to fikcja.Ta oto powieść dla młodzieży, którą napisała Barbara Kosmowska w 2007 roku ukazała się drukiem. Zajęła ona I miejsce w kategorii książek przeznaczonych dla młodzieży w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren, który był zorganizowany przez

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

“Pozłacana rybka” – Barbara Kosmowska – OpracowanieCzas akcjiAkcja utworu rozgrywa się w czasach współczesnych (nie jest podany dokładny rok wydarzeń). Możemy to wywnioskować z tego, że autorka wspomina o zespole braci Cugowskich oraz o osiągnięciach sportowych Adama Małysza. Możemy określić miesiące, w czasie których rozgrywa się akcja. Są to cztery miesiące – od sierpnia, czyli końcówki wakacji, do listopada, kiedy umiera Fryderyk. Ten okres kończy pogrzeb zmarłego chłopca. Przez te cztery miesiące możemy dostrzec przemianę głównej bohaterki. Alicja stała się bardziej dojrzała, przestała myśleć tylko o sobie. Możemy również poznać jej najbliższą rodzinę i znajomych. Ten okres definitywnie nie należał do najłatwiejszych dla bohaterki. Miała kontakt z narkotykami, alkoholem, anoreksją i śmiercią ukochanego brata. Udało jej się przetrwać ten czas. W ostatnim rozdziale wydarzenia mają miejsce rok po śmierci Fryderyka, gdy bohaterowie biorą udział w rozstrzygnięciu konkursu na najlepszy film dokumentalny.
Miejsce akcjiAkcja rozgrywa się w mieście, w którym mieszka Alicja. Nie znamy jednak nazwy tego miasta. Podczas wakacji akcja ma miejsce we wsi Kruszyna, gdzie główna bohaterka zwykle spędza wakacje. Mieszka ona wtedy u swoich dziadków. Uwielbia u nich spędzać czas, ponieważ są dla niej prawdziwym wsparciem. Dziadkowie dają jej miłość i pomoc, którą potrzebuje jedynaczka. To właśnie dzięki dziadkowi Alicja zaczęła interesować się fotografią, która przerodziła się w jej prawdziwą pasję. Również w Kruszynie mieszka rówieśnik Alicji – Robert, przystojny chłopak, utalentowany muzycznie, w którym dziewczyna jest zakochana.
WątkiGłównym wątkiem w utworze “Pozła

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.