Przygody Tomka Sawyera

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przygody Tomka Sawyera, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Książka „Przygody Tomka Sawyera” została napisana przez Marka Twaina. Rodzaj i gatunek literacki. NarracjaZalicza się do rodzaju literackiego, jakim jest epika. To powieść, a konkretnie powieść przygodowa.  Została w niej wykorzystana narracja trzecioosobowa. Cykl książekTa powieść to pierwsza książka z całego cyklu.Dalsze części to:- „Przygody Hucka Finna”;
– „Tomek Sawyer podróżuje”;
– „Tomek Sawyer detektywem”.O autorze:Mark Twain, urodzony 30 listopada 1835 roku we Floridzie pisarz, zmarł 21 kwietnia 1910 roku w Redding.Autor wielu cytatów, na przykład:- „Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu”.
– „Klasyka, to to, co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta”.
– „Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać”.Czas i miejsce akcji:Akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej, dokładniej w małym miasteczku – Sankt Petersburg. Leżało ono nad rzeką Missisipi. Wszystko wydarzyło się w czasach współczesnych autorowi – pod koniec XIX wieku.Bohaterowie:Głównym bohaterem był oczywiście tytułowy Tomek Sawyer. W większości jego przygód towarzyszył mu jego najlepszy przyjaciel – Huckleberry Finn. Obaj byli niezwykle samodzielni, lecz ich przyjaźń przetrwała, co dobrze o nich świadczy. Obaj chłopcy różnili się jednak. Tomek cechował się odwagą, której Huckleberry aż w takim stopniu nie miał. On za to charakteryzował się wolnością i miłością do swobody. Innymi bohaterami byli: przyrodni brat Tomka – Sid (całkowite przeciwie

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Według mnie książka Marka Twaina pod tytułem „Przygody Tomka Sawyera’’ jest idealna dla miłośników przygód. Akcja odbywa się w Ameryce nad rzeką Missisipi. Głównym bohaterem książki jest Tomek Sawyer. Chłopiec miał około 13 lat, mieszkał razem z ciocią Polly, która się nim opiekowała po utracie rodziców oraz z przyrodnim bratem Sidem, który czasami denerwował Tomka. A zwłaszcza wtedy kiedy mały chłopiec skarżył na starszego przyrodniego brata. Wad głównego bohatera było mnóstwo, przede wszystkim kłamał i chodził na wagary.
Pewnego dnia Tomek po wróceniu ze szkoły został przepytany przez ciotkę czy czasem nie wybrał się na wagary oraz czy nie kąpał się w rzece Chłopiec odrzekł:
– Gdybym poszedł na wagary to bym się wykąpał a mój kołnierz jest suchy
– No racja dzisiaj jesteś oczyszczony z zarzutów – Powiedziała ciocia Polly
– Ciociu? – wtrącił Sid
– A ciocia czasem nie przyszywała kołnierzyka białą nitką bo jest przyszyty czarną a to znaczy, że Tomek był na wagarach.
– Ty kłamczuchu – odparł starszy brat
Ciocia zerknęła na górę koszuli i zasmucona przyznała, że tym razem Sid ma rację.
– Za to, że mnie okłamałeś musisz ponieść konsekwencję – Wykrzyknęła ciocia Polly.
A to mówiąc kazała jutro w sobotę dzień wolny pomalować płot wapnem. Następnego dnia zrezygnowany tym, że nie zdąży na bitwę, Tomek podszedł do płotu i zaczął malować. Po chwili pracowania dostrzegł chłopca z jego klasy, który udawał statek nie zwracając uwagi na kolegę. Sprytny Tomek zaczął udawać wchłoniętego w rolę malarza płotu. Kiedy już wreszcie ’’kapitan’’ statku usłyszał naszego bohatera zaczął:
– Uu dostałeś dodatkową robotę i to w niedzielę.
– Nie wiem o czym mówisz – odpowiedział sprytnie Tomek

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Sankt Petersburg, małe miasteczko w Ameryce Północnej. To to miejsce poznajemy już na pierwszych kartkach książki „Przygody Tomka Sawyera”. Tomek, główny bohater historii jest sierotą, zajmuje się nim jego ciotka Polly. Razem z nimi, w domu mieszkają jeszcze jego przyrodni brat Sid i kuzynka Mary. Bohater nie należy do najgrzeczniejszych dzieci. Od samego początku daje się poznać czytelnikowi jako wieczny rozrabiaka, jednak potrafi wykazać się także sprytem oraz odwagą.
Książka zaczyna się, gdy Tomek ucieka z domu. Ciotka próbuje złapać chłopaka, niestety niepomyślnie. Sawyer ucieka na wagary. Wraca wieczorową porą, by nie robić podejrzeń siada do kolacji. Ciotka zadaje mu wiele pytań, licząc że chłopak w końcu przyzna się do opuszczenia zajęć. Dzieje się to i ciotka daje Tomkowi zadanie, musi pomalować płot.
Chłopak nienawidzi pracować, tym bardziej gdy ktoś zmusza go do pracy w tak piękny dzień. Dzięki swojemu sprytowi, nie popracował jednak długo. Wmówił każdemu chłopakowi, że on wręcz kocha malować i jest to cudowne, a oni uwierzyli tak bardzo, że zaczęli się aż prosić o możliwość malowania. Tomek więc odpoczywał, a jego przyjaciele malowali płot. Oczywiście na koniec zawołał ciotkę, by pochwalić się skończoną pracą.
Pani Polly jest bardzo zadowolona z pracy Tomka, który wychodzi się pobawić.
W ogrodzie pewnego domu dostrzega nieznajomą dziewczynkę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia.
Cała trójka, a mianowicie Tomek, Sid i Mary chodzą do szkółki niedzielnej, gdzie Tomek głównie się wygłupia.
Przychodzi poniedziałek, Tomek udaje ból palca, by tylko nie pójść do szkoły, ale ciotka szybko odkrywa, że chłopak udaje.
W drodze do szkoły spotyka Hacka Finna, włóczęgę i swojego przyjaciela.
Mimo, że rozmowa nie była zbyt długa, Tomek spóźnia się na lekcję.
Nauczyciel rozkazuje mu by usiadł z dziewczynami. Siedzi w ławce z Becky, tą samą dziewczyną, którą widział w ogrodzie. Rysuje on na tabliczce różne rysunki dla Becky, by w końcu napisać na niej słowa „kocham Cię”.
Pewnej nocy Tomek i Huck udają się na cmentarz, gdyż według tego drugiego tylko tam można pozbyć się kurzajek. Słyszą dziwne odgłosy, po drugiej stronie cmentarza ktoś rozpoczął bójkę. Indianin Joe ogłuszył Muff Pottera i zabił doktora Robinsona nożem należącym do ogłuszonego.
Chłopcy słysząc hałas uciekają i umawiają się że nikomu o tym nie powiedzą.
Nazajutrz wszyscy uważają, że winny jest Potter, w końcu nóż którym zabito doktora należy do niego. Tomek czuje się źle, wie że to nie Potter dokonał zabójstwa.
Chłopak kłóci się z Becky, przez uczucie samotności decyduje się na ucieczkę z domu. Nie robi tego sam, przyłączają się do niego Joe Harper i Huck.
Razem płyną na Wyspę Jacksona gdzie zakładają obozowisko. Kąpiele w rzece i śniadanie z tego, co złowili poprawiają humor Tomka.
Wieczorem chłopcy widzą mały parowiec, który białymi smugami dymu najwidoczniej szukając ich samych.
Tomek nie chcąc budzić kolegów sam przeprawia się przez rzekę.
Udaje się pod dom ciotki, widzi przez okno swoją rodzinę i matkę Joego Harpera.
Rozpacz, jaką widzi w oczach opiekunki daje mu do zrozumienia jak wielką miłością go darzy. Chłopiec słyszy jedynie, że ludzie uważają ich za martwych.
Wie też, że kolejnego dnia odbędzie się ceremonia żałobna.
Gdy wszyscy śpią, Tomkowi udaje się zakraść do domu.
Całuje ciotkę w czoło i z powrotem udaje się na wyspę.
Następnego dnia chłopcy dobrze się bawią, mimo to Joe i Huck pragną wrócić do domu. Tomek jednak opowiada im o swoich tajemnych planach, więc chłopcy decydują się zostać na wyspie. Jedzą wyśmienity obiad i decydują się spróbować palenia, jednak powoduje to u nich silne mdłości. Chłopcy idą spać.
W nocy szaleje burza, siejąc zniszczenia.

Pastor opowiada o chłopcach, mówi o tym, jakimi dziećmi byli. Rodziny Tomka i Joego są zrozpaczone,

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

„Przygody Tomka Sawyera”- Mark Twain- streszczenie szczegółowe
I
Pewnego dnia Tomasz Sawyer poszedł na wagary. Podczas kolacji, ciotka Polly zadawała mu bardzo podstępne pytania, by złapać go na kłamstwie i wydobyć z niego kompromitujące go wyznanie. Jej podstępne zabiegi spełzłyby na niczym, gdyby nie Sid, który był przyrodnim bratem chłopca. Zauważył on bowiem, że kołnierzyk Tomka przyszyty jest czarną nitką, a ciotka przyszyła go białą. Wtedy Tomek pogroził bratu i wybiegł z domu. Chłopiec posiadł nową umiejętność, czyli oryginalny sposób gwizdania. Pewnego letniego wieczora, Tomek szedł i gwizdał, gdy zobaczył obcego chłopca. Był on porządnie i czysto ubrany. Chłopcy stanęli naprzeciw siebie. Zaczęli się przezywać, a potem bić. Po krótkiej chwili Tomek siedział już okrakiem na nieprzyjacielu, dopóki ten nie poddał się. Chłopiec wrócił do domu bardzo późno, a ciotka, widząc jego poszarpane ubranie, postanowiła go ukarać pracą w sobotę.
II
Sobotniego poranka, Tomasz wstał smutny, gdyż w ramach kary, musiał pomalować wysoki parkan. Kiedy Tomek zabrał się do pracy, podszedł do niego Ben Rogers. Początkowo śmiał się z Tomka, ale później sam poprosił o pędzel. Tomek jednak nie zgodził się i powiedział, że malowanie płotu jest trudne i wymaga dużej precyzji. W końcu Benowi udało się namówić Tomka, by dał mu pędzel w zamian za jabłko. Potem Tomek nabrał w ten sposób kilku innych chłopców. Kiedy nadchodził już wieczór, płot był idealnie pomalowany, a Tomek mógł policzyć wszystkie „skarby” zdobyte tego dnia.
III
Ciocia Polly była bardzo zadowolona z pomalowanego płotu. Chłopiec poszedł więc się bawić. Kiedy przechodził obok domu, w którym mieszkał Jeff Thatcher, w jego ogrodzie zobaczył nieznajomą mu dziewczynkę. Była bardzo ładna, miała niebieskie oczy i złociste włosy. Kiedy zobaczył, że go zauważyła zaczął wyczyniać różne gimnastyczne akrobacje, gdyż chciał zwrócić na siebie jej uwagę. Dziewczynka, zanim weszła do domu, rzuciła mu przez parkan bratka. Chłopiec był z tego powodu bardzo radosny. Gdy ciotka wyszła do kuchni, Sid, chcąc pokazać Tomkowi swoją wyższość, sięgnął po cukierniczkę, która wyślizgnęła mu się z rąk. Ciocia jednak uznała, że to Tomek jest winny stłuczeniu cukierniczki i to jemu wymierzyła karę. Z tego powodu chłopiec przez resztę dnia chodził bardzo zły i smutny.
IV
Po odmówieniu porannej modlitwy, ubraniu się i wymyciu Tomek udał się do szkółki niedzielnej. Tam czatował na chłopców wchodzących do kościoła, aby za różne drobiazgi, nabyć kartki w różnych kolorach, za wyrecytowanie z pamięci z pamięci wersetów z Biblii. Kiedy dyrektor wygłaszał do dzieci swoją mowę, do kościoła weszli honorowi goście, czyli adwokat Thatcher, z pewnym mężczyzną. Przyszły z nimi także pewna dama i nieznajoma dziewczynka, którą Tomek widział poprzedniego dnia. Kiedy w kościele zrobiło się zamieszanie, Tomek wystąpił ze swoimi kartami, prosząc o nagrodę. Sędzia, gratulując Tomkowi zapytał go o imiona pierwszych apostołów. Tomek odpowiedział błędnie, mówiąc, że byli to Dawid i Goliat.
V
Ludzie zaczęli schodzić się na poranne nabożeństwo. Pastor odśpiewał hymn, a następnie przeczytał pewne ogłoszenia. Potem dopiero przystąpiono do modlitwy. Tomek nie był zbytnio zainteresowany tym, co działo się w kościele. Wiercił się i nie mógł się skupić. W końcu jednak przypomniał sobie, że ma w kieszeni olbrzymiego chrząszcza, które nazwał „szczypawa”. Wypuścił go więc na podłogę, po której wałęsał się jakiś pies. Odtąd wierni nie słuchali kazania, ale obserwowali pojedynek chrząszcza i psa.
VI
W poniedziałkowy ranek Tomek zaczął szukać wymówki, by nie iść do szkoły. Nie udało mu się to jednak, gdyż jego ciotka go zdemaskowywała za każdym razem i kazała mu pójść do szkoły. W drodze do szkoły chłopiec spotkał swojego przyjaciela- Huckleberry’ ego Finna. Tomek dał mu w zamian za kleszcza swój ząb. Tomek spóźnił się do szkoły, więc nauczyciel kazał mu usiąść obok nieznajomej- Becky Tchatcher. Chłopiec podarował jej brzoskwinię i rysował dla niej na tabliczce różne postacie. W pewnym momencie podsunął jej tabliczkę z napisem „Kocham cię”, co Becky zmieszało, ale i ucieszyło.
VII
Tomek wraz ze swoim przyjacielem urządzili wyścigi kleszczy. Becky i Tomek spotkali się podczas popołudniowej przerwy. Chłopiec zapytał Becky, czy ta zostanie jego narzeczoną. Dziewczynka zgodziła się. Zdenerwowała się, jednak gdy dowiedziała się, że Tomek miał już narzeczoną.
VIII
Tomek udał się do lasu. Myślał o rozpoczęciu nowego życia i ucieczce z domu.
IX
W środku nocy Tomek wraz z kolegą poszedł na cmentarz. Tam byli świadkami, jak trzej mężczyźni zabrali się do rozkopywania jakiegoś grobu. W pewnym momencie pokłócili się i wybuchła bójka. Muff Potter został ogłuszony, a Joe wbił doktorowi w pierś nóż, który należał do Pottera. Gdy Muff się obudził, Joe powiedział mu o tym, co się stało.
X
Chłopcy postanowili, że nikomu nie powiedzą o ujrzanym wydarzeniu. Spisali więc uroczystą przysięgę i podpisali ją własną krwią. Wtedy za grabarnią zawył jakiś pies. Gdy wycie ustało, chłopcy usłyszeli chrapanie. Skradali się na palcach i zauważyli śpiącego Muffa Pottera. Tomek wśliznął się do jego sypialni.
XI
Następnego dnia całe już miasteczko wiedziało o zamordowaniu doktora. Całą winę przypisywano Potterowi, a Tomka dręczyły wyrzuty sumienia.
XII
Niepokoje Tomka wzrosły, gdyż Becky nie przychodziła do szkoły. Okazuje się, że dziewczynka była chora. Życie straciło praktycznie dla chłopca cały urok. Ciotka, aby ten chęć do życia odzyskał, urządzała mu zimne kąpiele. W końcu chłopiec powrócił do normalności. Najprawdopodobniej

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain – STRESZCZENIE K R Ó T K I E
R O Z D Z I A Ł 1
Wprowadzenie do lektury.
Tomek mieszka w Ameryce w St. Petersburg wraz z ciotką Polly, która go wychowuje, kuzynką Mary oraz bratem Sidem.
Poznajemy też charakter Tomka – wdał się w bójkę, czym przysporzył cioci wiele problemów.
R O Z D Z I A Ł 2
Jako karę za bójkę Tomek ma za zadanie pomalować płot. Nie chce mu się jednak tego robić – podstępem zachęca do tej pracy kolegów, a sam odpoczywa.
R O Z D Z I A Ł 3
Nic niewiedząca o podstępie ciocia chwali Tomka za wykonanie pracy i pozwala chłopcu iść się pobawić. Tomek pokonuje armię kolegi – Joe Harpera. W powrotnej drodze do domu z „pola bitwy” bohater książki po raz pierwszy spotyka Becky.
R O Z D Z I A Ł 4, 5
Za nauczenie się paru wersów Biblii Tomek dostaje od kuzynki scyzoryk. Potem, z racji tego, że jest niedziela, chłopiec myje się i wkłada eleganckie ubranie. Potem udaje się do kościoła. Tam znów spotyka Becky. Tomek chce się przed nią popisać i dokucza kolegom, aby zwrócić na siebie uwagę. Za uzbieranie kolorowych karteczek, zgodnie z chłopiec otrzymuje biblię. Bohater nudzi się na kazaniu.
R O Z D Z I A Ł 6, 7
Tomek idzie do szkoły, w drodze do niej poznaje Huka Finna.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

,,Przygody Tomka Sawyera” – Mark Twain- Plan wydarzeń

1. Tomek Sawyer idzie na wagary.
2. Sid demaskuje Tomka, zwracając uwagę na sposób przyszycia kołnierzyka.
3. Ciocia Polly wyznacza Tomkowi karę.
4. Tomek w pomysłowy sposób zmienił obowiązek malowania płotu w przyjemność.
5. Tomek zakochuje się w Becky Thatcher.
6. Tomek dopuszcza się oszustwa w szkółce niedzielnej.
7. Tomek wypuszcza ,, Szczypawę” na nabożeństwie i rozprasza jego uczestników.
8. Tomek i jego przyjaciel udają się w nocy na cmentarz.
9. Dzieci są świadkami morderstwa na cmentarzu.
10. Dzieci nie chcą powiedzieć o ujrzanych na cmentarzu wydarzeniach w obawie przed zemstą zabójcy Joego.
11. Tomek i Becky kłócą się.
12. Tomek, Huck i Joe uciekają z domu i rozpoczynają życie piratów.
13. Ludz

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Problematyka

Książka pt. ,,Przygody Tomka Sawyera ” opowiada o beztroskim czasie dzieciństwa. Powieść nie jest napisana tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych, którzy pod wpływem lektury mogą odetchnąć w codziennym życiu przepełnionym pracą i obowiązkami. Książka jest opowieścią o dzieciństwie, o bestroskim czasie zabaw i o chłopiencej wyobraźni, któranie ma granic w wymyślaniu wiejskich rozrywek. Mark Twain pokazuje dzieciństwo i prawa, którymi się rządzi. Obserwujemy pierwsze dziecięce przyjaźnie. Główny bohater przyjaźni się głównie z Joe Harperem i Huckem Finnem. Zwłaszcza w przypadku Hucka widać, że dzieci poszukują kontaktu z osobami podobnymi do siebie. Chłopcy mają wspólne zainteresowania, ale i cechy charakteru. Bywają niegrzeczni, niechętnie się uczą i oszukują. Książka pokazuje też pierwsze miłości. Tomek spotyka Becky i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Poświęca się dla niej, bierze na siebie winę, gdy dziewczynka rozrywa kartkę z książki nauczyciela. Opiekuje się nią w jaskini, stale próbuje jej zaimponować. Kątakty między dziećmi, nie zawsze są proste, autor pokazuje nam blaski i cienie dzieciństwa. Książka pokazuje, że zasady i prawa są ważne i wolność bez nich nie miałaby swojego smaku

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

„Przygody Tomka Sawyera” – Mark Twain – Bohaterowie
Głównym bohaterem tej lektury jest tytułowy Tomek Sawyer.
Najważniejsze informacje o Tomku :
– sierota;

– miał 10 lat;

– wychowywany był przez ciocię Polly;

– mieszkał z ciocią, przybranym młodszym bratem Sidem oraz kuzynką Mary;

– wychowywał się w miasteczku St. Pettersburg w stanie Missouri, położonym nad rzeką Missisipi;

WYGLĄD
”Zmorą” Tomka były loki na jego głowie. Uważał, że jest to „rzecz niemęska”. W wolnych chwilach przygładzał swoje włosy, próbując je w pewien sposób wyprostować.
Na co dzień Sawyer chodził boso, miał na sobie stare, zniszczone ubranie. W niedzielę zakładał drugi komplet ubrań – schludne i czyste.
USPOSOBIENIE, CHARAKTER
ZALETY:
– wrażliwy- towarzyski- pomysłowy
– sprytny
– zaradny 
– wesoły
– z bujną wyobraźniąmiał dobre serce

– współczuł innym- zwinny oraz szybki

WADY
psotliwy

– leniwy
– kochliwy
– lekkomyślny- kłamczuch- impulsywny- nieodpowiedzialny- awanturnikHUCKE

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czas i miejsce akcji

„Przygody Tomka Sawyera”- Mark Twain- czas i miejsce akcji
1. Czas akcji
Czas akcji książki „Przygody Tomka Sawyera” jest dokładnie określony w lekturze. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie, pod koniec XIX wieku i obejmuje wydarzenia od wiosny do wczesnej jesieni. Porą w jakiej głównie odbywa się akcja, jest ulubiona pora dnia chłopców, czyli północ. Czyli w najbardziej tajemniczym i symbolicznym czasie. Biorąc pod uwagę to, że Mark Twain, lub właściwie Samuel Langhorn Clemens, czyli autor książki „Przygody Tomka Sawyera” napisał ją w roku 1876, możemy uważać, że czasy opisane w książce są czasami współczesnymi dla autora.
2. Miejsce akcji
Miejsca akcji książki „Przygody Tomka Sawyera” są, podobnie jak czas, dokładnie ok

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka bohaterów

Mark Twain ,,Przygody Tomka Sawyera” – charakterystyka bohaterów
1.Tomek Sawyer- główny bohater książki. Chłopiec jest sierotą, a obecnie zajmuje się nim jego ciotka – Polly. Mieszka w Saint Petersburg w Stanach Zjednoczonych. Ma krótkie kręcone włosy. Tomek jest bardzo towarzyski i przyjacielski, ale także psotliwy i wybuchowy. Ma też bujną wyobraźnię. W sprawach wielkiej wagi jest uczciwy.
2. Huck (Huckleberry) Finn – przyjaciel Tomka. Jest sierotą. Prowadzi życie włóczęgi. Wiosną chodzi boso, a jesienią wkłada buty. Nie lubi towarzystwa ludzi, jest samotnikiem. Odznacza się wiernością i dobrym sercem Jest uczciwy i lojalny wobec przyjaciół. Kocha swobodę, a do szczęścia nie są mu potrzebne duże pieniądze.
3.Ciotka Polly – ciotka Tomka, która opiekuje się nim po śmierci jego matki. Chce wychować Tomka na dobrego człowieka, a jego złe zachowania bardzo ją smucą. Kiedy Tomek robi coś złego, wymyśla dla niego kary. Jest surowa i oschła, ale kocha Tomka nad życie.
4. Sidney Sawyer – przyrodni brat Tomka. Jest grzeczny i stanowi wzór dla innych. Donosi jednak na Tomka i zapamiętuje wszystkie jego przewinienia, aby potem informować o nich ciocię Polly.
5. Becky Thatcher – córka adwokata. Tomek zakochuje się w niej od pierwszeg

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

„Przygody Tomka Sawyera” to powieść autorstwa amerykańskiego pisarza Marka Twaina. Książka jest jedną z powieści z cyklu
” Epos rzeki Missisipi”.
Twain zakończył pisanie powieści w 1875 roku. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1876 roku, a w Polsce premiera utworu nastąpiła w 1901 roku.

Podczas pisania powieści autor wzorował się głównie na swoim dzieciństwie i swoich przeżyciach. Książka stanow

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Przygody Tomka Sawyera – Opracowanie
Notatka o autorze powieści:

Mark Twain, a tak właściwie Samuel Langhorne Clemens jest autorem książki pt. ,,Przygody Tomka Sawyera” , która w pewnym czasie stała się lekturą obowiązkową. Urodził się 30 listopada 1835 roku. Na początku mieszkał w niedużym, amerykańskim mieście w stanie Missouri, jednak wkrótce wraz z rodziną przeprowadził się do miasteczka Hannibal nad rzeką Missisipi. Zanim zaczął pisać książki, identyfikował się jako pracownik drukarni, a także pilot parostatków na Missisipi. Często podróżował po Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Do jego najważniejszych dzieł należą:
,, Życie na Missisipi”

,, Przygody Tomka Sawyera”

,,Przygody Hucka”

,,Jankes na dworze Króla Artura”

,, Prostaczkowie za granicą”

Mark Twain zmarł w 1910 roku . Jego książki do dziś cieszą się popularnością u wielu czytelników.
Plan wydarzeń :

Ciocia Polly poszukuje chłopca

Tomek spotyka nieznajomego chłopaka, przy czym dochodzi do bójki

Tomek za karę maluje płot.

Chłopiec po raz pierwszy spotyka się z Becky.

Tytułowy bohater popisuje się w szkółce niedzielnej, starając się zwrócić na siebie uwagę innych.

Tomek zaprzyjaźnia się w Huckleberry’m Huckiem.

Becky rozmawia z chłopcem w szkole

Tomek wraz ze swoim przyjacielem decyduje się na ucieczkę

Nastolatkow

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

,, Przygody Tomka Sawyera”- Mark Twain- najważniejsze informacje

1. Autor książki: Mark Twain
2. Tytuł książki: ,,Przygody Tomka Sawyera”
3. Gatunek powieści: powieść przygodowa
4. Bohaterowie:
• Tomek Sawyer- główny bohater,
• Huckleberry Finn- przyjaciel Tomka,
• Rebeka Thatcher- narzeczona Tomka,
• ciotka Polly- ciotka Tomka,
• Sid- przyrodni brat Tomka,
• Indianin Joe- przestępca i morderca,
• Muff Potter – niesłusznie oskarżony o zabójstwo doktora Robinsona,
• doktor Robinson- zabity na cmentarzu,
5. Plan wydarzeń:
1. Tomek idzie na wagary.
2. Sid demaskuje Tomka,
3. Ciocia Polly wyznacza dla Tomka karę.
4. Tomek w pomysłowy sposób zmienił malowanie płotu w przyjemność.
5. Tomek zakochuje się w Rebece Thatcher.
6. Tomek i Huck udają się w nocy na cmentarz.
7. Dzieci są świadkami morderstwa.
8. Dzieci nie chcą powiedzieć o ujrzanych na cmentarzu wydarzeniach w obawie przed zemstą zabójcy Indiana Joego.
9.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.