Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Charakterystyka

Julian Tuwim i jego twórczość

Znane wiersze Juliana Tuwima

Każdy młody i nieco starszy czytelnik zna takie wiersze, jak: „Lokomotywa”, „Bambo”, „Rzepka”, „Okulary”, „Ptasie radio”, „Spóźniony słowik” i „Abecadło”. Kto je napisał? Oczywiście – Julian Tuwim.

Biografia Juliana Tuwima

Książka Agnieszki Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” jest literacką biografią tego wielkiego poety. Wydana w 2013 roku, ukazała się z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku Tuwima. Biografia nie oferuje prostego przepisu na sukces w literaturze, ale daje wgląd w życie i twórczość Tuwima.

Młodość Juliana Tuwima

Julek był niesfornym chłopcem, sprawiającym rodzicom niezliczone kłopoty. Sen z powiek spędzało im jego zamiłowanie do doświadczeń pirotechnicznych. Zapytany o przyszłość, bez wahania mówił, że chce zostać chemikiem lub strażakiem. Wdawał się we znaki nauczycielom, szczególnie w matematyce, z której dostawał złe oceny. D

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Moje wrażenia z książki „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”

Pierwsze spotkanie z książką

Nazywam się Michał. Książkę „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek dostałem od pani Agnieszki, mojej wychowawczyni w szkole, na zakończenie pierwszej klasy, prawie dwa lata temu. Moja babcia, kiedy do niej przychodziliśmy, zawsze czytała mi i mojej młodszej siostrze wiersze Juliana Tuwima, takie jak „Lokomotywa”. Dziadek znał je wszystkie na pamięć. Dlatego tytuł książki bardzo mnie zaciekawił i chciałem się dowiedzieć, jak Julian Tuwim został sławnym poetą. Przez wakacje przeczytałem całą książkę.

Zabawne przygody Julka

Teraz chodzę do trzeciej klasy i dobrze pamiętam książkę. Była o przygodach Tuwima z dzieciństwa. Najśmieszniejszą przygodą była wycieczka podczas wakacji w Inowłodzu. Julek namówił pana Wincentego, który przewoził ludzi po rzece Pilicy, do zrobienia psikusa ich koleżankom. Popłynęli w bezpieczne miejsce i zaczęli tak kołysać łódką, że się przewróciła. Było dużo pisków, ale potem zmieniło się to w śmiech i miły wieczór przy ognisku.

Wakacje w Inowłodzu

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Łatwa narracja i wiersze

Opowieść jest napisana łatwym językiem i często pojawiają się w niej wiersze, co urozmaica narrację. Wydarzenia rozgrywają się w Łodzi, a bohaterem jest Julek. Jego historię poznajemy od momentu, gdy był jeszcze mały, a rodzice zdecydowali o jego imieniu.

Rodzina Julka

Rodzice Julka to Adela i Izydor Tuwimowie. Zastanawiali się, kim ich syn zostanie w przyszłości. Tata zauważył, że Julek nie ma talentu do nauki języków, ale mama zwróciła uwagę na jego talent do muzyki i poezji. Czytała mu swoje wiersze, które kiedyś pisała.

Eksperymenty i przygody

Gdy Julek był mały, wszystko go interesowało. Zaczynał od eksperymentów z wybuchami. Wziął torebkę saletry, dosypał kilka łyżek siarki i dodał żółty proszek. Podpalił mieszaninę, która wystrzeliła, poważnie raniąc go w rękę. Nie pomogły zimne okłady; musiał udać się do lekarza, który posmarował rękę maścią, zabandażował i polecił trzymać ją na temblaku przez tydzień.

Magiczne mikstury

Julek eksperymentował z magią każdego dnia, a jego młodsza siostra Irenka wszystko obserwowała. Przygotowywał różne mikstury: mieszał proszek do zębów z pianą mydlaną, gorącą stear

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Narodziny Julka Tuwima

Pewnego wrześniowego dnia 1849 roku na świat przyszedł syn Adeli i Izydora Tuwimów. Rodzice dali mu na imię Julek i zastanawiali się, kim zostanie w przyszłości. Pan Izydor twierdził, że może będzie lekarzem albo adwokatem jak bracia jego mamy. Pani Adela była zdania, że może zostanie pracownikiem banku jak jego tata. Byli jednak przekonani, że niezależnie od wyboru zawodu, Julek będzie kimś wyjątkowym.

Dzieciństwo Julka

Od najmłodszych lat było widać, że Julek ma zdolności językowe i lubi muzykę. Pani Adela często nuciła mu do snu mazurki Chopina, a gdy podrósł, czytała mu swoje wiersze z zapisanych zeszytów. Julek słuchał poezji z wielkim zachwytem.

Chemiczne eksperymenty

Julek miał także bzika na punkcie chemii. Jego laboratorium mieściło się na drewnianym taborecie w rogu kuchni. Chłopiec spędzał tam wiele godzin, ważąc różne mikstury. Młodsza siostra Irenka uwielbiała przyglądać się jego eksperymentom. Gdy zabrakło miejsca w kuchennym laboratorium, Julek przeprowadzał doświadczenia na podwórku lub pod schodami kamienicy. Tam pewnego dnia wymieszał saletrę z siarką, co spowodowało głośny wybuch, który przeraził wszystkich domowników i sąsiadów.

Niebezpieczne zabawy

Julek często oddawał się nowym zajęciom z wielkim zapałem. Kiedyś bawił się z kolegą Maksem w strażaków. Spuszczał Maksa z balkonu na sznurze od bielizny. Na szczęście akcja odbyła się bez niespodzianek, a sąsiad Julka, stolarz Lauke, który widział całą sytuację, był przerażony. Julek zapewniał, że nie ma się czym denerwować, bo już po pożarze.

Podwórkowe przygody

Ulubionym miejscem Julka było podwórko, gdzie bawił si

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Narodziny Juliana Tuwima

We wrześniu 1894 roku na świat przyszedł Julian Tuwim. Od samego początku jego rodzice, Adela i Izydor Tuwimowie, byli przekonani o jego wyjątkowości. Julian od wczesnego dzieciństwa był karmiony piękną dorosłą poezją przez swoją matkę.

Dziecięce fascynacje

W dzieciństwie Julian miał wiele fascynacji, którym oddawał się z wielkim zaangażowaniem. Pierwszą jego pasją była chemia i pirotechnika. Pewnego dnia, mieszając saletrę z siarką, doprowadził do głośnego wybuchu, w wyniku którego poparzył sobie rękę i musiał udać się do lekarza.

Przygody na podwórku

Julek uwielbiał spędzać czas na podwórku ze swoim kolegą Maksem. Chłopcy razem dorastali i często psocili. Z wakacji w Inowłodzu, które wspominał bardzo dobrze, przywoził zaskrońce i jaszczurki. Gady nie przeszkadzały jego rodzicom, dopóki nie uciekły z terrarium, strasząc gościa. W wyniku tego incydentu Julek musiał wypuścić gady w parku Poniatowskiego.

Kolekcje Julka

Julek kolekcjonował wiele różnych przedmiotów, z których później tworzył rozmaite konstrukcje. Jego piętą achillesową była

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

Narodziny Juliana Tuwima

Julian Tuwim przyszedł na świat we wrześniu 1894 roku. Od samego początku jego rodzice, Adela i Izydor Tuwimowie, byli przekonani o jego wyjątkowości.

Pierwsze lata i poezja

Matka Juliana, pani Adela, karmiła go piękną dorosłą poezją. Czytała mu wiersze, które miała zapisane w swoich starych zeszytach.

Pasja do chemii i pirotechniki

Julian od wczesnego dzieciństwa miał wiele fascynacji. Pierwszą z nich była chemia i pirotechnika. Pewnego dnia, mieszając saletrę z siarką, doprowadził do głośnego wybuchu, który spowodował poparzenie ręki i konieczność wizyty u lekarza.

Niebezpieczne zabawy

Julek uwielbiał spędzać czas na podwórku ze swoim kolegą Maksem. Chłopcy razem dorastali i często psocili. Julek miał szalone pomysły, takie jak niebezpieczna zabawa w strażaków, podczas której spuszczał Maksa z balkonu na sznurze od bielizny.

Wakacje w Inowłodzu

Rodzina Tuwimów spędzała wakacje w Inowłodzu, gdzie Julek beztrosko bawił się z nowymi kolegami. Organizował różne zabawy, takie jak kąpiele w rzece, które mieszkańcy Inowłodza długo wspominali.

Zamiłowanie do gadów

Podczas wakacji Julek zbierał gady, które przywoził do domu. Zaskrońce i

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Problematyka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Bohaterowie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Bohaterowie

Główni bohaterowie książki

Julek

Julek urodził się we wrześniu 1894 roku i miał znamię na lewym policzku. Mieszkał w Łodzi na ulicy Andrzeja. W dzieciństwie bardzo lubił słuchać poezji i piosenek Chopina. Był wesołym i rozbrykanym chłopcem z wieloma pasjami. Pierwszą z nich były doświadczenia chemiczne, które doprowadziły do poparzenia. Julek stworzył też materiał wybuchowy i o mało nie wysadził kamienicy.

Podwórkowe przygody

Julek bardzo angażował się w swoje pasje. Razem z kolegami biegał po podwórku, ciągle wymyślając coś nowego. Budował telefon z puszek, bawił się w strażaków, a pewnego dnia sprowadził nawet do domu zaskrońce. Lubił jeździć konno i organizował kolegom wyścigi bryczkami, choć sam ich nie lubił, bo uważał, że są zbyt wolne.

Zamiłowanie do literatury

Julek zbierał stare gazety oraz książki o myszach i szczurach. Ciężko było czasem zrozumieć, dlaczego zajmuje się takimi rzeczami. Następnie zaczął uczyć się języków obcych z wielkim oddaniem, choć matematyka była dla niego czarną magią. Przez problemy w nauce uciekł z domu, bojąc się konsekwencji za złe oceny. Przysparzał rodzicom wielu zmartwień, ale był bar

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rozprawka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Czas i miejsce akcji, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Charakterystyka bohaterów, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Geneza utworu i gatunek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Geneza utworu i gatunek

Opis książki „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”

Autorka i tytuł

Książka nosi tytuł: „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”, a jej autorką jest Agnieszka Frączek.

Popularność wśród dzieci i młodzieży

Utwór jest chętnie czytany zarówno przez małe dzieci, jak i młodzież. Nie jest napisana trudnym językiem, co wzbudza zainteresowanie wśród dzi

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

Opracowanie książki „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”

Narracja

Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Narrator nie bierze udziału w opisywanych wydarzeniach, pozostając obserwatorem historii.

Czas wydarzeń

Akcja rozgrywa się od momentu przyjścia na świat Juliana Tuwima we wrześniu 1894 roku do około roku 1911, kiedy zostaje już rozpoznawalnym na ulicy poetą. Wydarzenia obejmują dzieciństwo poety i jego dorastanie.

Miejsce wydarzeń

Akcja toczy się głównie w Łodzi, rodzinnym mieście Juliana Tuwima. Wydarzenia rozgrywają się w mieszkaniu Tuwimów, w Inowłodzu oraz na dworcu.

Bohaterowie

Julek (Julian Tuwim)

Julek jest głównym bohaterem książki. W trakcie wydarzeń nie jest jeszcze znanym w całej Polsce poetą, lecz dzieckiem. Jego pierwszym zainteresowaniem jest laboratorium, gdzie eksperymentuje. Ciągle zdobywa nowe pasje, takie jak hodowanie zaskrońców i kolekcjonowanie rtęci. Ostatecznie jednak poezja staje się jego nieuleczalną pasją.

Adela Tuwimowa

Mama Julka, która od najmłodszych lat nuci mu piosenki i czyta dorosłą poezję.

I

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Książka „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”

Autorka i geneza

Książka „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek jest pierwszą autobiografią tego znakomitego poety. Autorka skupia się na dzieciństwie Juliana Tuwima, opowiadając w bardzo humorystyczny sposób o jego przygodach.

Narracja i styl

Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie, co pozwala czytelnikowi z wielkim zapałem i zaciekawieniem śledzić losy poety od narodzin aż do rozwinięcia jego wielkiej pasji, jaką stała się poezja. Styl jest lekki i zabawny, co sprawia, że książka jest chętnie czytana przez dzieci i młodzież.

Nietypowe fascynacje

Julian Tuwim w dzieciństwie przejawiał wiele nietypowych fascynacji. Interesował się wszystkim, co dziwne, nietypowe i magiczne. Kolekcjonował najdziwniejsze przedmioty, prowadził eksperymenty w swoim laboratori

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: