Menu lektury:
Śmierć Pułkownika
Zamień czytanie na oglądanie!
„Śmierć Pułkownika” autorstwa Adama Mickiewicza to wyjątkowa lektura szkolna, która przenosi czytelników w głąb polskich dążeń niepodległościowych. Utwór, będący hołdem dla nieznanego bohatera powstania listopadowego, zachwyca swoją formą oraz głębią emocjonalną, stając się mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.
Adam Mickiewicz – o autorze
Zamień czytanie na oglądanie!
Romantyzm – o epoce
Zamień czytanie na oglądanie!
Geneza i kontekst historyczny
Zamień czytanie na oglądanie!
Czas i miejsce akcji
Zamień czytanie na oglądanie!
Bohaterowie
Zamień czytanie na oglądanie!
Wiersz Adama Mickiewicza pt. „Śmierć Pułkownika” został poświęcony Emilii Plater. Była szlachcianką, do historii przeszła jako bohaterka powstania listopadowego.
Emilia Plater urodziła się 13 listopada 1806 roku w Wilnie. Matka Emilii, Anna z Mohlów, była, jak na kobietę tamtych czasów, bardzo wykształcona. Wczesne dzieciństwo dziewczyna spędziła w wileńskim domu rodziców. Jednak nie miała beztroskiej młodości – jej ojciec prowadził rozrywkowy tryb życia. Do ostatecznego spięcia doszło w 1805 r. Matka i Emilia opuściły wileńską posiadłość.
Zamieszkały w majątku, który należał do stryja i stryjenki bohaterki. Emilia wiele czytała. Spore wrażenie wywarła na niej historia Joanny d’Arc, która stała się dla niej ideałem obok Tadeusza Kościuszki i Bubuliny. Ostania z nich była Greczynką, która w czasie powstania greckiego ofiarowała cały swój majątek na rzecz powstańców, uzbroiła trzy okręty i sama nimi dowodziła. Jej portret wisiał w pokoju Emilii. Jej matka postarała się o jak najlepsze wychowanie dla córki. Bohaterka pisała poezje, śpiewała, pięknie rysowała. Oprócz tego uprawiała fechtunek, jazdę konną, myślistwo, dużo wędrowała.
Osobowość bohaterki ukształtowało bez wątpienia jej zainteresowanie historią. Popierała ówczesny ruch młodzieżowy i patriotyczny.
Emilia miała swojego adoratora, którym był bogaty Rosjanin będący inżynierem. Dziewczyna jednakże odmówiła ślubu, ponieważ była zbyt wielką patriotką, aby się zgodzić.
Jej matka zmarła w 1830 roku. Odejście rodzicielki było dla Emilii trudnym doświadczeniem.
Wygląd bohaterki został wyidealizowany przez literaturę – nie była tak piękna jak ją przedstawiano. Tak naprawdę nie była zbyt urodziwa, raczej wyglądała na kobietę surową i poważną.
29 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Emilia bardzo pragnęła przystąpić do walki, lecz jako kobieta nie została dopuszczona. Wzięła sprawy w swoje ręce i sama zaczęła działać. Obcięła swoje długie włosy, kazała sobie i swej towarzyszce Marii Prószyńskiej, z któr�
Kontynuuj czytanie w naszej aplikacji ZDAY:)
Bezpłatnie. Na komputerze albo na telefonie.Streszczenie
Zamień czytanie na oglądanie!
Plan wydarzeń
Zamień czytanie na oglądanie!
Problematyka
Zamień czytanie na oglądanie!
Rodzaj i gatunek
Zamień czytanie na oglądanie!
Forma – budowa, środki stylistyczne, rytmiczność
Zamień czytanie na oglądanie!