Balladyna – Juliusz Słowacki – Streszczenie krótkie

Balladyna Juliusza Słowackiego – krótkie streszczenie
Hrabia Kirkor przybywa do chaty Pustelnika z prośbą o udzielenie rad w sprawie ożenku. Ten radzi mu wybrać na żonę prostą kobietę z ludu. Mówi mu także o krzywdzie, jaka spotkała Popiela III, który został pozbawiony korony przez swojego brata Popiela IV.
Nimfa Goplana jest szalenie zakochana w Grabcu, który zaś jest kochankiem Balladyny. Zazdrosna nimfa za wszelką cenę chce mieć Grabca na wyłączność. Rozkazuje więc swoim duszkom – Skierce i Chochlikowi, aby zniszczyły most, po którym ma przejechać Kirkor i zaprowadziły go do chaty wdowy. Skierka rzuca czar na hrabiego, który zakochuje się w obu dziewczynach – Balladynie i Alinie. Matka podpowiada mu, aby wziął za żonę Balladynę – jej starszą córkę. Kirkor jednak nie jest do końca zdecydowany, dlatego Skierka podpowiada pomysł zorganizowania konkursu zbierania malin. Ta dziewczyna, która przyniesie ich więcej zostanie żoną księcia.
Balladyna zawzięcie walczy o hrabiego i zazdrosna o zbiory siostry, zabija Alinę, a na jej czole pojawia się krwawe znamię zbrodni. Świadkiem morderstwa jest przemieniony w wierzbę płaczącą Grabiec.
Balladyna zabiera kosz z malinami siostry i błąkając się po lesie spotyka Goplanę, która proponuje jej wskrzeszenie Aliny. Ona jednak odmawia i wraca do matki oraz hrabiego, mówiąc, iż Alina uciekła z kochankiem.
Balladyna zostaje żoną Kirkora i przeprowadza się wraz z matką do pałacu. Kirkor musi niespodziewanie wyjechać. Udaje się do Pustelnika, który podpowiada mu, aby wypróbował lojalność

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!