Menu książki:
Brzydkie kaczątko
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Streszczenie krótkie
Była wiosna. Młoda kaczka wysiadywała swoje jaja. Wykluły się z nich piękne, żółciutkie kaczątka. Tylko jedno jajo nie chciało pęknąć. Sąsiadka kaczki stwierdziła, że te ostatnie jajo jest indycze. Było bardzo duże, niepodobne do pozostałych. Kaczka nie uwierzyła sąsiadce i wysiadywała je jeszcze kilka dni. W końcu ostatnie jajo pękło i wykluł się z niego brzydki i duży kaczor. Miał szare piórka i duży dziób. Pewnego razu kacza mama zabrała swoje dzieci nad staw, by pokazać im przepiękny świat. Kaczki uczyły się pływać. Wszyscy zauważyli, że jedno z kaczątek jest niepodobne do swojego rodzeństwa. Było duże i brzydkie. Zwierzęta śmiały się z niego, dokuczały mu i szczypały je. Brzydkie kaczątko nie miało żadnych przyjaciół, było samotne i bardzo się smuciło, a w końcu uciekło. Spotkało raz dzikie kaczki. Niestety również one nie chciały się z nim przyjaźnić. Nagle odbyło się polowanie na dzikie kaczki. Spłoszone ptaki odleciały, a przestraszone brzydkie kaczątko powędrowało dalej i zobaczyło chatkę. W chatce p
Plan wydarzeń
1. Wysiadywanie jaj jednej z kaczek w gąszczu nad rzeczką.
2. Wyklucie się malutkich kaczuszek.
3. Jedno z kaczątek wykluwa się inne od wszystkich, jest duże i brzydkie.
4. Akceptacja brzydkiego kaczątka przez jego matkę.
5. Wyśmiewanie się i dokuczanie brzydkiemu kaczątku przez innych mieszkańców podwórka.
6. Odtrącenie nogą kaczątka przez dziewczynkę, która karmiła drób.
7. Kaczątko ma dość poniżania, szczypania, dziobania i kopania.
8. Ucieczka brzydkiego kaczątka w świat.
9. Starsza kobieta znajduje i przygarnia kaczątko.
10. Kaczątko przebywa u starszej pani całe lato.
11. Kaczątko jesienią ucieka od starszej pani i wędruje nad wodę.
12. Kaczątko widzi łabędzie,na których widok serce mu drży i pokochuje je jak braci.
13. Kaczątko zimą przebywa na wodzie.
14. Pe
Geneza utworu i gatunek
„Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena to gatunek literacki baśń, a pod względem rodzaju literackiego jest to epika. Baśń ta to smutna historia łabędziątka, które wykluwa się w kaczym gnieździe. Piskle jest duże i brzydkie. Z powodu swojego odmiennego wyglądu nie zostało dobrze przyjęte przez ptasią społeczność. Kaczątko jest odpychany i prześladowany przez inne zwierzęta, co doprow
Streszczenie szczegółowe
Ostatnio przeczytałem baśń pod tytułem „Brzydkie kaczątko”, napisaną przez Hansa Christiana Andersena. Książka opowiada o małym łabędziu, który urodził się w rodzinie kaczek.
Pewnego pięknego ranka mama – kaczka wysiadywała 7 jaj. Już nie mogła się doczekać, kiedy pojawią się jej dzieci, bo bardzo się jej nudziło. Pewnego dnia wykluło się 6 kaczuszek. Kwakały i chodziły dookoła. Mama kaczka zauważyła, że największe jajo jeszcze nie było gotowe do wyklucia i pomyślała, że potrzebuje więcej czasu. Wreszcie i ono się wykluło. Okazało się, że różniło się bardzo wyglądem od innych kaczek. Chciało dołączyć do pozostałych, ale kaczątka zaczęły się z niego naśmiewać. Inni zaczęli je nazywać Brzydkim Kaczątkiem.
Mama kaczka dziwiła się, że kaczątko jest takie duże i takie szare. Stara kaczka podpowiedziała, że to pewnie było jajo indycze. Po chwili wszystkie kaczątka poszły ze swoją mamą popływać w stawie. Brzydkie kaczątko, ku zaskoczeniu mamy kaczej, świetnie radziło sobie z pływaniem. A nawet pływało najlepiej ze wszystkich. Wszyscy zwracali uwagę, że Brzydkie Kaczątko dziwnie i inaczej wygląda.
Brzydkie kaczątko nie miało łatwo w gospodarstwie. Było zaczepiane, szczypane. Nawet jak wszystkie kaczki pływały razem, jego nie zapraszały. Ktoś powiedział, że jest za brzydkie, żeby się z nim bawiły.
Brzydkiemu Kaczątku było bardzo, bardzo smutno. Czuło, że jest inne niż kaczki, ale nie wiedziało dlaczego. Przy tych wszystkich zdarzeniach, mama kaczka chroniła Brzydkie Kaczątko najbardziej jak mogła.
Pewnego dnia kaczątko miało już dość dziobania i złego traktowania. Udało mu się uciec. Spotkało na swojej drodze dzikie kaczki, które pozwoliły mu na spanie w trzcinie i napicie się wody. Któregoś dnia kaczątko usłyszało strzelanie. Okazało się, że to było polowanie na dzikie kaczki. Całe szczęście Brzydkiemu Kaczątku udało się uchronić. Było
Recenzja książki
Gdy byłam małą pięcioletnią dziewczynką moi rodzice czytali mi baśnie. Jedną z mich ulubionych było „Brzydkie kaczątko”. Napisał je, jak już się pewnie domyślacie, Hans Christian Andersen, autor wielu baśni dla dzieci na przykład Calineczki, Dzielnego ołowianego żołnierzyka, Królowej Śniegu i Księżniczki na ziarnku grochu.
Hans Christian Andersen nadał taki tytuł „Brzydkie kaczątko”, bo tytułowe kaczątko urodziło się inne niż wszystkie kaczki. Było szarawe, brzydkie i za duże jak na kaczkę. Wszyscy je szczypali i wyśmiewali. Inne kaczki go nie lubiły. Nawet przyszywana matka wstydziła się jego. Brzydkie kaczątko czuło się źle. Nie mogło sobie wytłumaczyć i zrozumieć dlaczego różni się od innych kaczek.
Brzydkie kaczątko miało różne przygody, najczęściej smutne:
– Uciekło od swojej przyszywanej matki.
– Dotarło nad staw gdzie nocowało kilka dni. O mało nie zginęło podczas polowania.
– Przeżyło burzę.
– Znalazło schronienie w chacie starej babci, ale mieszkańcy domu wyśmiewali się z n
Streszczenie
Na wsi panowało przepiękna lato. Za murem otaczającym stary zamek pod wielkim liściem łopianu młoda kaczka uwiła sobie gniazdo. Młoda kaczka wysiadywała tam swoje jaja, patrząc jak inne kaczki pływają po przejrzystej wodzie i wygrzewają się w słoneczku. W końcu skończyła się udręka młodej kaczki i pisklęta zaczęły się wykluwać. Tylko jedno największe jajo ani myślało pęknąć. Stara kaczka, która wpadła do kaczki w odwiedziny twierdziła, że to jajo indycze i radziła młodej kaczce, by je zostawiła. Ona jednak dalej wysiadywała jajo, aż w końcu pękło. Pisklę, które wykluło się z jaja było duże i brzydkie. Nie przypominało innych piskląt. Mimo odmiennego wyglądu, młoda kaczka uznała brzydkie pisklę za swoje. Przyszedł czas i kaczka zabrała swoje pisklęta na podwórze, by przedstawić je innym kaczką. Kaczki chwaliły jej młode oprócz brzydkiego kaczątka, które zostało przez nie odrzucone. Nie tylko kaczki dokuczały brzydkiemu kaczątku,ale i inne zwierzęta. Z czasem i matka kaczątka zaczęła się go wstydzić. W końcu kaczątko nie wytrzymało i uciekło z podwórka. Brzydkie kaczątko dotarło do wielkiego błota gdzie mieszkały dzikie kaczki. Dzikie kaczki pozwoliły kaczątko zostać i tak kaczątko spędziło z nimi kilka dni. Aż jednego dnia rozległ się hałas, a wielkie błotko otoczyli myśliwi. Kaczątko leżąc cichutko w trzcinie przetrwało polowanie. Gdy huki ustały kaczątko wstało i popędziło przed siebie. Nagle zerwała się burza, a brzydkie kaczątko trafiło do chatki starszej pani, która mieszkała z kurą i kotem. Rankiem staruszka zauważyła nowego przybysza, ale że miała już słaby wzrok uznała, że to duża kaczka. Brzydkie kaczątko spędziło u staruszki trzy tygodnie, ale i tu nie było nikomu potrzebne. Kaczątko ruszyło w świat, aż dotarło do stawu. Brzydkie kaczątko kochało pływać, ale było samotne, bo inne ptaki unikały go. Nadeszła jesień, a brzydkiemu kaczątku było coraz gorzej. P
Czas i miejsce akcji
W baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Brzydkie kaczątko” nie mamy jasno określonego czasu akcji. Jedyne co możemy zaobserwować, to następstwo pór roku.
Historia rozpoczyna się podczas gorącego lata, kiedy to jedna z kaczek pod wielkim liściem zwisającym z muru otaczającego zamek uwiła sobie gniazdo i wysiadywała jaja. W miarę rozwoju akcji następuje kolejno jesień, zima oraz wiosna, więc historia toczy się przez cały rok. Obrazuje nam to także fakt, iż brzydkie kaczątko w miarę upływu czasu dorasta zmieniając się w pięknego łabędzia.
Jeżeli chodzi o miejsce akcji to zmienia się ono wraz rozwojem akcji baśni. Już na samym wstępnie mamy jasno określone przez autora,że historia o brzydkim kaczątku zaczyna się na wsi. To właśnie na wsi za murem zamku otoczonego wodą w gnieździe wykluwa się brzydkie kaczątko. Z czasem młoda kaczka zabiera swoje młode i brzydkie kaczątko na kacze podwórze,które jest k
Charakterystyka bohaterów
Głównym bohaterem jest małe brzydkie kaczątko. Mimo, że nazywano go brzydkim kaczątkiem tak naprawdę był łabędziem. Wykluł się z jaja, które wysiadywała kaczka, której ktoś podrzucił jajo.
Po wykluciu jego matka kaczka od razu twierdziła, że jest bardzo brzydki w porównaniu z jej pozostałymi dziećmi, które wykluły się kilka dni wcześniej. Mimo wszystko dołączyła je do stada i powędrowała na podwórko. Na podwórku wszyscy uważali, tak jak jego mama, że kaczątko jest bardzo brzydkie, szturchali i dziobali je. Mama na początku broniła kaczątko, ale później zaczęła się go wstydzić. Brzydkie kaczątko postanowiło uciec, bo dość miało takiego traktowania. Kiedy kaczątko zjawiło się nad wielkimi bagnami podczas polowania, nawet pies nie tknął go. Tak się kaczątko zmartwiło, że nikt go nie akceptuje. Następnie kaczątko trafiło do chaty starej kobiety, tam niestety też było źle traktowane przez kota i kurę, który byli bardzo opryskliwi i zadufani w sobie, myśleli że kaczątko będzie znosiło jajka. Kaczątko zaczęło szukać schronienia gdzieś indzie
Opracowanie
„Brzydkie kaczątko”- opracowanie
Autorem baśni pt. „Brzydkie kaczątko” jest Hans Christian Andersen. Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii. Zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed w Danii. Książka została napisana w języku duńskim. Pierwsze jej wydanie miało miejsce 11 listopada 1843 roku. Tytuł oryginalny opowiadania to Den grimme ælling . Na język polski przetłumaczyła go Mary Howitt.
Gatunek: baśń, literatura dziecięca, fikcja, książka obrazkowa.
Typ utworu: baśń.
Głównym bohaterem książki „Brzydkie kaczątko” jest kaczątko. Na początku historii kaczątko jest brzydkie i duże, szaroczarne, niezgrabne. Wszyscy go wyśmiewają.
Na końcu baśni zamienia się jednak w pięknego białego łabędzia i jest bardzo szczęśliwy.
Bohaterzy drugoplanowi:
– Bocian – chodził na długich, czerwonych nogach i paplał po Egipsku, nauczył się tego języka od matki
– Mama kaczka – opiekuńcza, postanowiła zająć się brzydkim kaczątkiem, niedobra , w reakcji na wyśmiewanie innych, wygoniła go z domu
– Stara kaczka(1) – niemiła nie potrafiła docenić tego, co w brzydkim kaczątku było dobre
– Kaczęta – śliczne, niemiłe nie potrafiły docenić tego, co w brzydkim kaczątku było najlepsze
– Stara kaczka(2) – jest najwykwintniejsza ze wszystkich kaczek. Ma w sobie hiszpańską krew i dlatego jest gruba. Na jej nodze widnieje czerwony gałganek, jest to jest najwyższa odznaka, jaką kaczka może otrzymać. Oznacza ono, że ludzie obawiają się, aby nie zginęła i zarówno ludzie jak i zwierzęta będą ją mogli odróżnić od innych kaczek.
– Kaczki(2) – niemiłe, nie potrafiły docenić tego, co w brzydkim kaczątku by�
Bohaterowie
Bohaterowie w książce Christiana Andersena to: Brzydkie kaczątko, Stara, niedowidząca kobieta, kot niedowidzącej staruszki, domowe kury i kaczki, gospodyni wieśniak oraz dziewczynka.
Brzydkie kaczątko – był to malutki łabędź podrzucony do gniazda kaczki, która mieszkała na wiejskim podwórku. Ze względu na to, że małe kaczki są w kolorze żółtym, a małe łabędzie w kolorze szarym, był wyśmiewany za „paskudny” wygląd i nazwali go „brzydkim kaczątkiem”. Mały łabędź był bardzo miły i pragnął przyjaźni i zabawy, lecz nikogo to nie interesowało. Był bardzo samotny. Nie tylko wiejskie zwierzęta go wyśmiewały, ale również ludzie mieszkający tam. Krzywdy i smutku w końcu staję się kres. „Kaczątko” wreszcie urosło, ku zdziwieniu innych z paskudnego według nich odmieńca zrobił się przepiękny duży łabędź.
Starsza niedowidząca kobieta – jako jedna z nielicznych nie dostrzegała w kaczątku brzydkiego odmieńca, lecz normalne jak każde inne zwierzątko.
Gospodyni – kobieta bez serca, która wyrzuciła brzydkie kaczątko na śnieg w środku mroźnej zimy.
Wieśniak – człowiek o dobrym ser
Problematyka
Brzydkie kaczątko – Hans Christian Andersen – Problematyka
Baśń o brzydkim kaczątku opowiada nam o kaczątku, które nie było akceptowane przez innych z powodu swojego wyglądu.
Brak tolerancji i akceptacji to główny problem, który dostrzegamy w baśni o brzydkim kaczątku. Inne zwierzęta z podwórka dokuczały kaczątku z powodu wyglądu odmiennego od innych przedstawicieli tego gatunku. Zachowanie zwierząt możemy porównać do zachowania ludzi w dzisiejszych czasach. Zobaczmy jak dużo w ludzkim życiu jest ośmieszania, wytykania palcami ludzi, którzy wyglądają lub zachowują się inaczej niż wszyscy. Zobaczmy jak dużo w dzisiejszych czasach słyszy się o np. rasizmie czy nazizmie. Jak dużo ludzi nie toleruje osób o innym kolorze skóry, tych, który wyznają inną religię. Nie tolerancja pojawia się również w odniesieniu do ludzi, które kochają osobę tej samej płci lub po prosty w stosunku do ludzi biedniejszych, gorzej ubranych czy mniej utalentowanych niż my. Powinnyśmy zacząć akceptować i tolerować odmi
Charakterystyka
Tytułowym, a zarazem głównym bohaterem znanej baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”, jest pisklę łabędzia. Ptak wykluł się w miejscu położonym w pobliżu zamku, między liśćmi łopianu, w gnieździe kaczki. Na świat przyszedł jako ostatni ze swych „braci”.Jego wygląd od początku był inny od wyglądu kaczych dzieci. Bohatera charakteryzowały spore w porównaniu do pozostałych piskląt rozmiary oraz szary kolor. Wszystkie ptaki uznały go za brzydkiego, a wiele z nich zaczęło mu także dokuczać – szczypiąc i obrażając. Matka, która z początku opiekowała się nim, jak to robiła z każdym pisklęciem, po krótkim czasie także przestała go akceptować.Cechy charakteru, jakie można przypisać tytułowemu bohaterowi, to przede wszystkim posłuszeństwo i dobroć. Matka uznała, że pływał on najlepiej ze wszystkich. Młody ptak miał także bardzo niską samoocenę. Wszystkie krzywdy, jakie go spotkały, bohater tłumaczył swoją brzydotą i odmiennością. Dobrze widać to w sytuacji, gdy uciekając przez płot, spadł na ziemię, a przestraszone ptaki odleciały. Powiedział wtedy: „To dlatego, że jestem takie brzydkie”. Pisklę nie zastanowiło się nawet nad tym, że strach zwierząt mógł być spowodowa
Najważniejsze informacje
Geneza utworu„Brzydkie kaczątko” to utwór napisany przez znanego duńskiego pisarza baśni dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Autor nawiązuje w nim do swojego dzieciństwa, gdy wyróżniał się spośród innych dzieci, przez co był często wyśmiewany. Mimo to wyrósł na człowieka budzącego powszechny podziw. Widać tu podobieństwo z tytułowym bohaterem omawianej baśni – gdy dojrzał, stał się pięknym łabędziem.PrzesłanieBaśń porusza problem braku tolerancji. Pokazuje, że każdy może z wyśmiewanego zmienić się w podziwianego.Gatunek”Brzydkie kaczątko” to baśń. Świadczy o tym bliżej nieokreślony czas i miejsce akcji. Do cech baśni możemy zaliczyć też szczęśliwe zakończenie i wartości wychowawcze, jakie niesie ze sobą utwór. Baśń posiada morał, czyli pouczenie wynikające z treści utworu; wskazuje, co jest właściwe, a co złe.Czas i miejsce akcjiAkcja toczy się na podwórku, w chacie starszej kobiety napotkanej w czasie wędrówki, w domu mieszkańca wioski i na stawie. Czas jest nieokreślony. Możemy wywnioskować, że wydarzenia trwają od dzieciństwa do momentu dorośnięcia kaczątka.BohaterowieGłównym i tytułowym bohaterem jest brzydkie kaczątko. Nie jest tolerowane przez resztę zwierząt, z którymi dorasta. Innymi bo