Menu książki:
Dynastia Miziołków
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Recenzja książki
,,Dynastia Miziołków” – Joanna Olech- recenzja książki
Książka ,, Dynastia Miziołków”, napisana przez Joannę Olech, opowiada o pewnej warszawskiej rodzinie- niedojrzałej mamie, tacie i dwóch „wkurzających siostrach” oraz Miziołku, który jest głównym bohaterem.
W mojej opinii książka powinna wzbudzić ciekawość młodego czytelnika, gdyż jest pisana bardzo przystępnym i znanym im językiem. Książka wywołuje u nas emocje takie jak: radość, czy chociażby roześmianie. Książka pisana jest inaczej, niż przytłaczająca większość, bo w formie kalendarza. Miziołek opisuje każdy dzień swojego życia, informując nas o swoich, problemach, kłótniach rodziców i kłopotach w szkole.
Uważam, że właśnie takie książki zachęcają młodych ludzi do czytania. Wielu uczniów sięga po lektury szkolne, z góry zakładając, że będą nudne. Ja też zwykle z tak negatywnym nastawieniem sięgam po szkolne lektury. Kiedy sięgałem po ,,Dynastię Miziołków” również byłem nastawiony na nudną książkę z brakiem ciekawych zwrotów akcji. Na szczęście byłem w błędzie. Szkolne lektury zazwyczaj czytam w około dwa tygodnie. Tą książkę jednak, przeczytałem w jedno sobotnie popołudnie i nie musiałem się do tego zmuszać.
Po jej przeczytaniu byłem zdumiony, bo szkolna lektura okazała się być ciekawa i wciągająca. Podczas czytania ani przez chwilę nie poczułem znudzenia. Zazwyczaj mam książkom wiele do zarzucenia. Jeśli chodzi o ,,Dynastia Miziołków”, to nie ma w tej książce niczego, co mógłbym uznać za niefajne, niepodobające mi się. Książka jest więc w mojej opinii idealna. Za
Streszczenie
Joanna Olech „Dynastia Miziołków” – streszczenie
Bohaterami książki Joanny Olech „Dynastia Miziołków” są: Mamiszon (autorka), Papiszon (mąż autorki), ich dzieci Kaszydło, Mały Potwór i Miziołek oraz nauczyciele i koledzy Miziołka ze szkoły.
Książka zaczyna się pod koniec wakacji, gdy Miziołkowi nie chce się iść do szkoły. Chciałby, aby wakacje trwały jeszcze dłużej. Niestety, już jutro musi iść do szkoły. Co gorsza, czasami będzie też musiał odprowadzać swoją siostrę do przedszkola.
Po pierwszym września Miziołek codziennie próbuje stworzyć taką wymówkę, aby Mamiszon uległ i on nie musiał iść do szkoły. Raz mówi, że boli go brzuch, a innym razem, że ogólnie się źle czuje. Na Mamiszonie nie wywiera to większego wrażenia, ponieważ zna dobrze wybryki swojego syna. Codziennie Miziołek musi chodzić do szkoły.
Czasami przed szkołą musi także odprowadzać młodszą siostrę do przedszkola. Bardzo tego nie lubi, ponieważ Kaszydło zawsze nie chce iść. Pewnego razu musiała się dwa razy wracać do domu – pierwszy, bo zapomniała pocałować pluszowego królika – drugi, bo zapomniała pocałować mamę. W czasie drogi spotkała się z koleżanką i odbyły długą rozmowę. Gdy Miziołek z Kaszydłem doszli do przedszkola, Miziołek już był spóźniony do szkoły. Potem miał pretensje do mamy i powiedział, że już nigdy nie odprowadzi siostry do przedszkola, chyba że w kagańcu i na krótkiej smyczy. Mamie się to nie spodobało, lecz Miziołek nie ustawał.
W szkole Miziołka nigdy nie było nudno, tylko na lekcjach. Na przerwach wszyscy mówili, że on kocha się w Beacie, a to tak naprawdę Zarazek za nią latał, tylko bez powodzenia. Były też pechowe dni dla Miziołka. Wiele rzeczy gubił lub działo się coś gorszego, na przykład kiedyś pies woźnej wysikał się mu na plecak. Ogólnie stopnie Miziołka nie były zbyt dobre – często przychodził do domu z jedynką w dzienniczku. Rodzice nie byli wtedy zadowoleni.
Z Kaszydłem było inaczej. Często wykłócało się o pójście do przedszkola. Pewnego razu nie chciało w ogóle pójść do przedszkola. Jednego dnia na obiad były ryby w sosie śmietanowym, czego Kaszydło nie znosiło. Przez całe popołudnie trzymała to w buzi, aż przyszedł czas na podwieczorek, na który były wtedy ciastka. Kaszydło chciała zjeść podwieczorek, więc obiad wypluła do domku dla lalek i zjadła ciacho. Potem gdy Mamiszon przyszedł ją odebrać, to pani poskarżyła się na zachowanie dziecka. Jeszcze tego samego dnia Mamiszon napisał do Pani przedszkolanki list z prośbą o niedawanie Kasi tego
Streszczenie szczegółowe
„Dynastia Miziołków” – Joanna Olech – Streszczenie szczegółowe
Wtorek 1.04
Miziołek zauważa u swoich rodziców pierwsze objawy „spierniczenia”. Z okazji Prima Aprilis Miziołek przestawił wcześniejszego dnia wszystkie zegary w domu, przez co rano spali o godzinę za długo. Napełnił też cukiernicę solą, za co jego mama uderzyła go ścierką. Miziołek za przybycie dopiero na trzecią lekcję otrzymał nieusprawiedliwioną nieobecność. Stwierdził on też, że Pani Barszcz, jego nauczycielka, nie ma poczucia humoru, gdyż nie śmiała się, gdy siedziała na serku topionym, podłożonym przez Miziołka.
Środa, 2.04
Miziołek odmawia pójścia do szkoły, gdyż mama przy jego koledze – Kuczmierowskim, który akurat był u niego po wentyl, nazwała go Miziołkiem. Mama tłumaczy, że całe życie go tak nazywa, ale Miziołek stwierdza, że Kuczmierowski nie musi o tym wiedzieć.
Czwartek 3.04
Rodzice odprowadzają Miziołka do szkoły. Kuczmierowski nie przyszedł tego dnia do szkoły, gdyż ma anginę ropną.
Piątek 4.04
Miziołek otrzymał ocenę niedostateczną z zachowania. Wszystko dlatego, że Fifa – kolega Miziołka przyniósł do szkoły swojego szczura – Gutka. Koledzy postanowili zamoczyć mu łapki w poduszce do stempli, a następnie wypuścili go na biurko Pani Barszcz. Szczur biegał po dzienniku i zostawiał na nim ślady łapek.
Sobota 5.04
Miziołek ubolewa nad tym, że jego mama już dawno nie miała napadu rozrzutności, podczas których może on namówić ją na różne przydatne rzeczy (np. kapslownicę, czy gadającą popielniczkę). Miziołek pyta mamę, czy dostanie nowy rower. Mama postanawia jednak milczeć i nie odpowiedzieć na jego pytanie.
Niedziela 6.04
Mama Miziołka postanawia piec ciasta sama. Jej pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. Jej babka drożdżowa, to w rzeczywistości niefortunny, czarny gniot polany lukrem.
Poniedziałek 7.04
Piroman i Miziołek poszli do Fify, aby zobaczyć Gutka. Dowiadują się, że Gutek ma dziwne hobby – wyjada pety z popielniczki. Miziołek zauważa, że Fifa ma w szafce zdjęcie Beaty.
Wtorek 8.04
Fifa informuje, że Gutek zachorował, gdyż z popielniczki zjadł niedopałek cygara, które należało do wujka Fify. Przyjaciele zawożą Gutka do weterynarza, który stwierdza, że musi przestać on wyjadać pety z popielniczki.
Środa 9.04
Miziołek w celu rozmiękczenia serca mamy pomaga jej w zmywaniu. Następnie ponownie pyta o rower. Mama nie zgadza się i wygłasza Miziołkowi długą mowę argumentującą to, dlaczego nie dostanie roweru.
Czwartek 10.04
Miziołek stwierdza, że pani Barszcz wiosną wydaje się poczciwą kobietą. Szkolna woźna przyłapała Klaksona na poprawianiu w dzienniku, siedząc w toalecie swoich jedynek na czwórki.
Piątek 11.04
Siostrę Miziołka – Kaszydło odwiedziła dziś jedna z jej wielu przyjaciółek. Balbina otrzymała dziś pamiętnik od Wróżki Zębuszki, za to, że włożyła pod poduszkę ząb mleczny, który jej wypadł. Kaszydło zaczęło tarmosić swoje mleczne uzębienie, aby móc również włożyć swojego zęba pod poduszkę i otrzymać prezent.
Sobota 12.04
Miziołek wraz z Klaksonem wysłali swoje zgłoszenia do teleturnieju Wiem Wszystko. Miziołek wypożyczył z biblioteki Księgę przysłów polskich. Klakson zaś uczy się ze Słownika wyrazów obcych.
Niedziela 13.04
Tata Miziołka rozleniwił się przez wiosnę. Wieczorami zamiast zamykać się w swoim pokoju z dodatkową pracą gra ze swoimi dziećmi w pchełki. W dodatku rodzice Miziołka zdziecinnieli- Miziołek widział jak całowali się w kuchni.
Poniedziałek 14.04
Miziołek miał dziś szczęśliwy dzień. Otrzymał szóstkę z historii, a tata obiecał mu rower, jeśli podciągnie się z geografii. Z racji na to, że nauczycielka geografii, niedługo idzie na urlop macierzyński przyjdzie pan, u którego łatwo jest ściągać na sprawdzianach. Ponadto odwołali redukcję w pracy taty Miziołka. Mama kupiła Colę i upiekła szarlotkę.
Wtorek 15.04
Gutek się okocił. Okazało się, że jest on (ona) samiczką. Miziołek chce jednego ze szczurów, ale uważa, że jego mama się na to nie zgodzi.
Środa 16.04
Tata Miziołka popiera posiadanie szczura w domu. Jednak w ich domu to mama jest szefem.
Czwartek 17.04
Mama Miziołka zgodziła się na szczura. Rodzina zaczyna wymyślać dla niego imiona. Siostra Miziołka proponuje imię Ken.
Piątek 18.04
Mama Miziołka nałożyła na siebie maseczkę z ogórka. Miziołek stwierdził, że wygląda okropnie.
Sobota 19.04
Kuczmierowski sprzedaje na bazarku berety, by uzbierać na skórzaną kurtkę z bajerami.
Niedziela 20.04
Rodzina ma już w domu szczurka. Postanowiono, że będzie wabił się OGRYZEK.
Poniedziałek 21.04
Siostra Miziołka próbowała wcisnąć Ogryzka w strój kąpielowy Barbie. Na szczęście Ogryzek na to nie pozwolił. Mamie nie podoba się łysy ogon Ogryzka.
Wtorek 22.04
Ogryzek zjadł obcas od maminego buta. Miziołek wrzucił oba buty za lodówkę, aby nikt nie zauważył. Miziołek myśli nad zakupem zabawek i smyczy dla Ogryzka.
Środa 23.04
Miziołek był w sklepie zoologicznym i, mimo że bardzo się starał, to nie znalazł obroży dla Ogryzka. Poprosi więc mamę, aby uszyła dla niego obrożę.
Czwartek 24.04
Miziołek uczył Ogryzka aportować, ale nie przyniosło to zamierzonych skutków. Mama wyciągnęła buty zza lodówki. Postanowiła, że uszyje Ogryzkowi smycz, obrożę i kaganiec.
Piątek 25.04
Nadal nie ma odpowiedzi z teleturnieju Wiem Wszystko.
Sobota 26.04
Miziołek wyprowadził Ogryzka po raz pierwszy na spacer. Jednocześnie spotkał się z Fifą i Zarazkiem, którzy również przynieśli swoje szczury.
Niedziela 27.04
Mama chciała eksmitować Ogryzka. Wszystko dlatego, że zrzucił z parapetu flance Mamy Miziołka.
Poniedziałek 28.04
Kuczmierowski przyszedł do szkoły w nowej, skórzanej kurtce. Zamiast powiesić ją w szatni, na przerwach nosił ją na korytarzu.
Wtorek 29.04
Najmłodszej siostrze Miziołka rośnie ósmy ząb. Miziołek dba o jej edukację muzyczną. Zakłada jej słuchawki i puszcza rap.
Środa 30.04
Najmłodsza siostra Miziołka zjadła mu jego dzienniczek. Jego tata zaś, ma jakieś ważne papiery do pracy.
Czwartek 1.05
Miziołek otrzymuje miłosną kartkę pocztową. Sądzi jednak, że to Klakson robi sobie z niego żarty.
Piątek 2.05
Miziołek uważa, że pani od Geografii się na nim uwzięła. Mama Miziołka zapisała się na kurs medytacji transcendentalnej.
Sobota 3.05
Do mamy Miziołka przyszła Kornelia. Kobieta ta zajmuje się rozmowami z duchami i wróżbami.
Niedziela 4.05
Rodzina pojechała na działkę do cioci Ani. Droga nie przebiegała zbyt przyjemnie. Na obiad były pieczone kiełbaski, z czego bardzo cieszył się Miziołek.
Poniedziałek 5.05
Siostra Miziołka powiedziała w przedszkolu, że jej mama kopie tatę. W dodatku upchnęła buraczki do rajstop i kopnęła swojego kolegę.
Wtorek 6.05
Miziołek zrobił dobry interes. Zamienił trzy petardy na kauczukową piłę. Piłkę zamienił na imadełko, a imadełko na duży magnes. Mama Miziołka odpuściła z medytacją i postanowiła chodzić na siłownię.
Środa 7.05
Piroman, Fifa i Miziołek próbowali dojść do porozumienia w sprawie źródła dochodu. Miziołek proponował udzielanie płatnych lekcji ruszania uszami i zezowania rozbieżnego. Fifa stwierdził, że może zostać wróżką. Piroman uważał, że dob
Plan wydarzeń
„Dynastia Miziołków”- Joanna Olech- plan wydarzeń
1. Zauważenie przez Miziołka pierwszych objawów starzenia się swoich rodziców.
2. Nazwanie przez mamę swojego syna Miziołkiem przy koledze i odmowa pójścia chłopca do szkoły.
3. Poznanie szczura kolegi Fify- Gutka.
4. Choroba Gutka.
5. Prośba Miziołka o rower.
6. Wysłanie zgłoszenia do teleturnieju „Wiem Wszystko”
7. Miziołek otrzymuje od rodziców szczura.
8. Przyjście Kuczmierowskiego do szkoły w nowej skórze.
9. Choroba Miziołka.
10. Ogłoszenie wyborów na Miss szkoły.
11. Wygranie przez Pućkę konkursu na Miss szkoły.
12. Urodziny Miziołka.
13. Nowa szefowa taty.
14. Wygranie przez Pućkę Mistrzostw w jeździe na deskorolce.
15. Wakacje Miziołka.
16. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
17. Poznanie nowego ucznia szkoły.
18. Rozpoczęcie
Charakterystyka bohaterów
„Dynastia Miziołków” autorstwa Joanny Olech ‒ charakterystyka bohaterów
Miziołek to główny bohater książki. Ma dwanaście lat. Nie jest zbyt urodziwy ‒ ma odstające uszy. Jego przezwisko przylgnęło do niego, kiedy nie miał jeszcze dwóch lat. Wtedy to wyrecytował pierwszą rymowankę: „Aniołek, Miziołek, róża, bez, balia, konwalia, wściekły pies”. Czasem uważa, że jego rodzice musieliby zajrzeć do metryczki, aby przypomnieć sobie, jak naprawdę ma na imię. Chłopiec posiada szczura Ogryzka. W książce z humorem opisuje swoje przeżycia i przygody. Mamiszon to mama Miziołka. Ma lat trzydzieści i kilka. Kompletnie nie potrafi gotować, ani piec. Jest bardzo niedojrzała ‒ gubi rękawiczki, płacze w kinie i ciągle czyta od nowa „Chatkę Puchatka”. Miziołek uważa, że jego mama nadal zastanawia się, kim zostanie, gdy dorośnie. Jest też bardzo niekonsekwentna ‒ jednego dnia pisze książki, drugiego odchudza się, a trzeciego chodzi na siłownię. Kiedyś została wyrzucona z komitetu rodzicielskiego, ponieważ nazwała dyrektora „śledziowym łebkiem”. Z kolei tata Miziołka jest nazywany w domu Papiszonem. Naprawdę ma na imię Grzegorz. Studiował matematykę. Podobnie jak mama jest strasznie roztargniony. Z tego powo
Streszczenie krótkie
Streszczenie krótkie ,,Dynasti Miziołków”
„Dynastia Miziołków” jest powieścią w formie pamiętnika. Głównym bohaterem jest chłopiec o przezwisku Miziołek.
Książka opisuje jego różne psoty i codzienne wydarzenia. W szkole jest lubiany i dobrze się uczy, choć zdarzy mu się dostać gorszą ocenę jak na przykład dwóję z biologi. Uczestniczy w konkursie na najlepszy wiersz, niestety nie udaje mu się wygrać. Ma wielu kolegów, których lubi, i choć czasami się kłócą zawsze dochodzą do zgody. Lubi przychodzić na obiad do kolegi o przezwisku Fifa. Bo u niego to matka zarabia, a ojciec zajmuje się domem i świetnie gotuje, przeciwieństwie do mamy Miziołka. Główny bohater ma zwariowaną rodzinkę. Mamiszon (przezwisko mamy) ciągle zmienia zainteresowania i ma napady rozrzutności, wtedy przynosi do domu wiele nie potrzebnych rzeczy. Zapisuje się na kurs medytacji, zaczyna chodzić na siłownie następnie uczyć się gr
Problematyka
Książkę, którą opisuje nosi tytuł „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Narrator wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej „ja”, co mówi nam o tym, że jest pisana w formie pamiętnikowej. Kolejnym argumentem na to, że jest to pamiętnik, wskazują daty. Podczas pisania tej książki pisarka chciała uwzględnić codzienne problemy dorastających dzieci w tym wypadku chłopca. W czasie jej trwania zdarzają się lekkie potyczki i usterki Miziołka – głównego bohatera, wobec rodziców. Są w niej pokazane motywy takie jak: przyjaźń, a nawet pierwsza miłość. Cechy, którymi odznacza się chłopiec to: bystrość, inteligencja, dystans do siebie. Bohaterami biorącymi udział w opowieści są: Mamiszon – mama, ma ponad trzydzieści lat. Jej jedyną wadą jest to, że nie umie gotować. Bardzo lubi wymyślać sobie nowe hobby. Tata Miziołka – P
Bohaterowie
Książka „Dynastia Miziołków”, której autorem jest Joanna Olech, to utwór napisany w formie pamiętnika.
Główny bohater, Miziołek, opisuje swoje codzienne życie. Akcja toczy się w trakcie jednego roku, od 1.04 do 31.03. Pozostali bohaterowie książki to bliscy i koledzy Miziołka. 1) Miziołek – to główny bohater książki, który ma 12 lat. Miziołek ma dwie młodsze siostry. Przezwisko Miziołek otrzymał w dzieciństwie, po tym jak powiedział swoją pierwszą wyliczankę: „Aniołek, MIZIOŁEK , róża, bez, konwalia, balia, wciekły pies…”. Jest on również narratorem książki. 2) Mamiszon – mama Miziołka. Bohater często zastanawia się, czy to nie jego mama ma 12 lat, a on ponad trzydzieści. Kobieta płacze w kinie, gubi rękawiczki i oszukuje podczas gry w karty. Nie za bardzo umie gotować. Została wyrzucona z komitetu rodzicielskiego, bo przezwała dyrektora.3) Papiszon – tata Miziołka. Ma na imię Grzegorz i był ulubionym zięciem babci Miziołka. Możliwe, że zgodził się na ślub z Mamiszonem przez swoje roztargnienie, gdy studiował matematykę. Miał w domu swój gabinet i nikomu nie pozwalał do niego wchodzić. Bał się utraty pracy.4) Kaszydło – czyli Kaśka, młodsza siostra Miziołka. Kłamczucha i skarżypyta, która lubiła b
Opracowanie
Książka „Dynastia Miziołków” to utwór napisany w formie pamiętnika. Narrator, który jest jednocześnie głównym bohaterem, to Miziołek, który ma dwanaście lat. Opisuje on w niej swoje codzienne życie oraz przygody jakie mu się przytrafiają. Jego rodzina to Mamiszon, czyli mama, Papiszon, czyli tata i dwie młodsze siostry Kaszydło i Mały Potwór. Koledzy chłopca to: Piroman, Kuczmierowski, Fifa, Zarazek i Klakson. Akcja toczy się rok, od 1.04 do 31.03. Każdy dzień przynosi jakąś nową przygodę.
Kaszydło bardzo lubiła obserwować Miziołka, a potem kłamać i skarżyć na niego. Przez co często się kłócili. Razem z Małym Potworem, gdy chłopiec zostawał z nimi w domu, męczyły go zabawą. Miziołek opisuje też swoich rodziców, np. mama często zachowywała się jak nastolatka. Nie umiała gotować i oszukiwała, gdy grali w gry, a tata bardzo lubił komputery i bał się, że straci pracę. W domu miał swój gabinet i nikomu nie pozwalał do niego wchodzić. Kiedy Miziołek pojechał na kolonie, wysyłał listy do bliskich
Czas i miejsce akcji
Utwór, który opisuję nosi tytuł: „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Autorka jest grafikiem oraz publikuje w prasie dziecięce teksty. Urodziła się w 1955 roku. W swoim życiu otrzymała wiele wyróżnień. Znana jest nie tylko z tej książki, ale z ogromnej ilości innych dedykowanych głównie dla dzieci i młodzieży. Książka jest uwielbiana przez dzieci zarówno, jak i młodzież. Stała się nawet lekturą obowiązkową w klasach 4 – 6. Gatunkiem literackim tego dzieła jest powieść. Można jednogłośnie stwierdzić, iż czas akcji rozgrywa się w jeden rok. A mianowicie od 1 kwietnia do 31 marca, gdzie główny bohater – Miziołek opisuje każdy dzień po kolei, pisze to w formie dziennika, ponieważ jest pisany regularnie (codziennie). Natomiast pamiętnika wyróżnia
Geneza utworu i gatunek
„Dynastia Miziołków” to utwór literacki autorstwa Joanny Olech napisany w formie dziennika. Książka opowiada o przygodach jedenastoletniego Miziołka.
„Dynastia Miziołków” jest wzorowana na rodzinie autorki. Bohaterami są członkowie jej rodziny: mąż, informatyk (Papiszon), syn Marek (Miziołek), córki: Kasia (Kaszydło) i Ania (mały Potwór).
Na początku przygody rodziny Miziołka ukazywały się w czasopiśmie dla dzieci pt. „Czas Młodych”. Było to w roku 1993, zaś
Najważniejsze informacje
„Dynastia Miziołków” Joanny Olech to książka napisana w formie dziennika. Bohaterami książki są członkowie rodziny Miziołków. 1) Czas akcjiAkcja utworu rozgrywa się od 1 kwietnia do 31 marca, czyli ukazuje rok z życia rodziny Miziołków. 2) Bohaterowiea) Głównym bohaterem jest około jedenastoletni chłopiec o przezwisku Miziołek, który jest narratorem powieści. Jego przezwisko powstało, kiedy jako mały chłopczyk pomylił słowa wyliczanki i zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. W szkole był dobrym uczniem, ale zdarzały mu się gorsze dni, gdy dostawał słabe oceny. Był lubiany i miał dużo kolegów. W pamiętniku opisywał swoje przemyślenia oraz perypetie swojej rodziny i kolegów.b) Mama Miziołka to Mamiszon. Ciągle zmienia ona zainteresowania. Raz medytuje, innym razem chodzi na siłownię.
Charakterystyka
„Dynastia Miziołków” powstała przez przypadek. Joanna Olech – jej autorka nigdy nie planowała pisać książek, chciała je ilustrować. Był 1993 rok. Pewnego dnia dostała zlecenie od szefostwa czasopisma „Świat Młodych”, dla którego pracowała: stworzyć komiks. Zadanie to okazało się zbyt trudne, praca na czas nie powstała. Niemniej jednak rubrykę trzeba było czymś wypełnić. Tak powstał pierwszy wpis w dzienniku Miziołka. Ciąg dalszy znamy. Historia przypadła czytelnikom do gustu, dlatego powstało ich więcej, znacznie więcej, w efekcie cała książka, która aktualnie jest lekturą szkolną. Skąd pomysł na dziennik Miziołka? Najlepsze scenariusze pisze życie, bo jak przyznaje pisarka, wzorowała się na… własnej rodzinie.
Słynny Miziołek to literackie wcielenie jedenastoletniego Marka – syna pisarki. Kaszydło to Kasia, a Mały Potwór to Ania – postacie wzorowane na własnych córkach. Rodzice – Mamiszon i Papiszon – to oczywiście autorka książki i jej mąż. Przy okazji kolejnych wpisów poznajemy również innych członków rodziny Mizołka, przyjaciółki mamy i szkolnych kolegów chłopca oraz nauczycieli pracujących w szkole, do której uczęszcza.
Pierwszy wpis w dzienniku pochodzi z 1 kwietnia, natomiast ostatni z 30 marca następnego roku. Autorka nie precyzuje, w którym konkretnie roku mają miejsce opisywane wydarzenia. Na podstawie przedstawionych realiów można przypuszczać, że akcja została ulokowana w latach 90. XX wieku. Autorka w wielu wywiadach mówiła jednak o „liftingu treści”. Co to w praktyce znaczy? Pewne elementy świata przedstawionego zostały unowocześnione, aby przekaz był bardziej czytelny dla współczesnego odbiorcy.
Miastem, w którym mieszka Miziołek i większość bohaterów tej historii, jest Warszawa. Wraz z chłopcem i jego rodziną przenosimy się też pod Wyszków, gdzie znajduje się ich ogródek działkowy. W okresie wakacyjnego i feryjnego odpoczynku przenosimy się w okolice Olsztyna, do Jelitkowa, Brodnicy, do wsi Pupki, czy do Malborka i Zakopanego. Miziołek udaje się również do Kielpina pod Poznaniem, gdzie mieszka jego babcia. O wojażach młodzieńca dowiadujemy się również z listów pisanych do rod