Menu lektury:
Mikołajek (wybór opowiadań)
Zamień czytanie na oglądanie!
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka
Mikołajek jako Główny Bohater
Mikołajek to główny i tytułowy bohater książki autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempé. Jest również narratorem opowiadań, z których dowiadujemy się o jego szkolnych przygodach oraz o wydarzeniach, które rozgrywają się na podwórku i w domu.
Życie Rodzinne
Mikołajek mieszka wraz z mamą i tatą w domku z ogródkiem w małym miasteczku we Francji. Jest jedynakiem, na co wskazuje brak informacji w opowiadaniach o rodzeństwie. Chodzi do najmłodszej klasy w szkole, więc można przypuszczać, że ma około siedmiu lub ośmiu lat.
Wygląd i Ubiór
Z treści książki niewiele dowiadujemy się o wyglądzie Mikołajka. Dane na ten temat można zaczerpnąć z ilustracji. Jedyną informacją zawartą w utworze jest opis stroju odświętnego, na który składa się ubranko w niebieskim kolorze oraz biała koszula. Mikołajek uważa, że wygląda wtedy jak pajac.
Rodzice Mikołajka
Rodzice bardzo kochają Mikołajka, mimo że ciągle przysparza im wielu zmartwień. Chcą dla niego jak najlepiej i martwią się jego zachowaniem oraz brakiem chęci do nauki.
Przyjaciele i Koleżanki
Mikołajek posiada wiele pozytywnych cech, co sprawia, że ma wielu przyjaciół i kolegów. Jest lubiany w klasie, a jego najlepszym przyjacielem jest Alcest, chłopiec z nadwagą, który bardzo lubi jeść. Inni je
Zamień czytanie na oglądanie!
Recenzja książki
Ciekawa Książka dla Dzieci i Młodzieży
Książka „Mikołajek” jest bardzo ciekawa. Po przeczytaniu mojej recenzji sami zdecydujecie, czy chcecie ją przeczytać. Mikołajek to mądry chłopczyk, który lubi łobuzować. Chodzi do czwartej klasy i ma w swojej klasie wielu kolegów.
Koledzy i Koleżanki Mikołajka
Jednym z najmniej lubianych chłopców w klasie jest Ananiasz. Jest to chłopiec, który nosi okulary i kocha naukę. Jest on pupilkiem pani nauczycielki. Inni koledzy chętnie by go uderzyli, ale ponieważ nosi okulary, nikt tego nie robi. Najchętniej zrobiłby to Euzebiusz, który lubi dawać „fangi w nos”.
Mikołajek ma również kolegę, który ma bardzo bogatego tatę. Ten kupuje mu wszystko, co sobie zażyczy i co najlepsze. Przechodząc
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie
Mikołajek był małym, niesfornym chłopcem pochodzącym z Francji. W książce opisane są jego przygody.
Wspaniała pamiątka
Pewnego razu Mikołajek i jego koledzy przyszli do szkoły bardzo podekscytowani. Tego dnia w szkole miały być robione zdjęcia pamiątkowe. Wszystkie dzieci były schludnie ubrane, żeby ładnie wyglądać na zdjęciu. Uczniowie byli tak bardzo rozemocjonowani, że zaczęli się wygłupiać i zakładać worki na głowę. Niestety po chwili zabawy nauczycielka skrzyczała ich.
Wydawało się, że wszystko będzie już dobrze, ale tuż przed zrobieniem zdjęcia dzieci pokłóciły się o to, kto będzie stać na skrzynkach podczas sesji. Pan fotograf bardzo zdenerwował się na Gotfryda – jednego z kolegów Mikołajka, ponieważ miał dużą wiedzę na temat aparatów.
Po chwili okazało się, że Alcest, czyli kolejny kolega Mikołajka, poplamił sobie koszulkę jedzeniem, więc i on musiał stanąć na upragnionych skrzynkach. Wywołało to ogromny spór wśród dzieci. Gdy nauczycielce udało się opanować zamieszanie, okazało się, że fotograf zniknął.
Kowboje
Mikołajek postanowił zaprosić swoich najbliższych kolegów do domu na zabawę w kowbojów. Każdy z nich przyniósł swoje skarby i przebrał się za kogoś innego. Chłopcy zaczęli zabawę, jednak już po chwili rozpoczęła się pierwsza kłótnia. Każdy uczestnik chciał być najlepszym bohaterem jeżdżącym na białym koniu. Koledzy zaczęli się bić.
Po ustaniu sporu pojawił się kolejny problem. Gdy chłopcy ustalili, kto będzie dobrym kowbojem, zaczęła się dyskusja o tym, kto będzie jeńcem wojennym. Dzieci znowu zaczęły się bić. Po chwili hałasu, do dzieci wyszedł tata Mikołajka, zamierzając pokazać, jak bawić się zgodnie. Po chwili do zabawy dołączył też sąsiad – pan Bledurt.
Po zabawie dzieci poszły zjeść podwieczorek, a dorośli zostali na dworze, kontynuując zabawę. Gdy dzieci wróciły do ogrodu, pana Bledurta już dawno nie było, został tylko tata Mikołajka, nadal przywiązany do drzewa.
Rosół
Nauczycielka zachorowała, a jej miejsce zajął wychowawca klasy Mikołajka – pan Dubon. Dzieci nazywały go Rosołem, ponieważ często kazał uczniom patrzeć sobie w oczy, a na rosole są oka. Rosół wyznaczył do pilnowania klasy Ananiasza – najmniej lubianego kolegę w klasie.
Ananiasz podszedł bardzo poważnie do swojego obowiązku. Reszta klasy zaczęła mu dokuczać i się z niego śmiać. Gdy do klasy wrócił Rosół, obronił Ananiasza i nakazał mu kontynuować zadanie. Gdy wychowawca znów opuścił klasę, koledzy zaczęli się wygłupiać i grać w piłkę. Kiedy Ananiasz kazał im wrócić do nauki, kazali mu zjeść książkę do arytmetyki.
Do klasy znów wrócił pan Dubon, ale tym razem nakrzyczał na Ananiasza za to, że płakał. W końcu zaczęła się awantura, a Rosół nakazał wszystkim uczniom zostać po lekcjach. Słysząc hałas, do klasy wszedł dyrektor szkoły. Nie był zadowolony ani z zachowania chłopców, ani z zachowania ich wychowawcy.
Futbol
Alcest poinformował kolegów, że dostał nową piłkę. Umówił się z nimi na popołudnie, żeby pograć. Gdy już wszyscy się zebrali, zaczęła się dyskusja. Każdy z chłopców chciał być kapitanem drużyny. Po kilku chwilach ustalono, że kapitanami będą Gotfryd i Mikołajek. Potem miało miejsce wiele innych sporów.
Nikt nie wiedział, jak ma się ustawić, a potem koledzy zaczęli dyskutować o tym, dlaczego jedna z drużyn ma grać pod słońce. Gdy już wreszcie wszystko zostało ustalone i mecz miał się zacząć, Alcest oświadczył, że zapomniał piłki z domu.
Wizytacja
Pewnego dnia do szkoły przyszedł pan inspektor. Dzieci były bardzo podekscytowane. Pani bardzo przestrzegała dzieci przed złym zachowaniem. Gdy wizytator przyszedł, zaczął przepytywać dzieci z lekcji. Po chwili wszyscy się pokłócili i pobili. Wizytator był bardzo zły, ale potem pogratulował pani nauczycielce, która uświadomiła mu, że jego zawód jest bardzo nieprzyjemny.
Reks
Pewnego dnia Mikołajek znalazł na ulicy małego pieska. Chłopiec nazwał go Reks. Okazało się, że rodzicom nie spodobało się nowe zwierzę. Mikołajek wymyślił, że pies może mieszkać w ogrodzie. Tata i jego syn zabrali się do budowania budy. Po chwili do domu zapukał jakiś pan, który twierdził, że ten pies jest jego i zabrał go Mikołajkowi.
Dżodżo
Do szkoły przyszedł nowy uczeń. Miał na imię George, ale koledzy nazwali go Dżodżo. Wszyscy uczniowie byli onieśmieleni nowym kolegą. Na przerwie dzieci bawiły się razem. Euzebiusz – kolega Mikołajka powiedział do niego obraźliwe słowa. Pani powiedziała, że zastanawia się, co sobie pomyślą jego rodzice, a nowy odpowiedział obraźliwe słowa, których zdążył się już nauczyć. Okazało się, że Dżodżo nie przyszedł już więcej do szkoły.
Śliczny bukiet
Nadeszły urodziny mamy Mikołaja. Postanowił kupić jej wielki bukiet kwiatów. Po zakupieniu kwiatów chłopiec zaczął wracać do domu. Po drodze spotkał kolegów ze szkoły. Jeden z nich podczas bijatyki zniszczył mu bukiet. Niestety po drodze na Mikołajka czekały jeszcze inne przeszkody. Gdy w końcu wrócił do domu, wręczył jej tylko jeden kwi
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie szczegółowe
Mikołajek – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé – Streszczenie
Mikołajek był małym, niesfornym chłopcem pochodzącym z Francji. W książce opisane są jego przygody.
Wspaniała pamiątka
Pewnego razu Mikołajek i jego koledzy przyszli do szkoły bardzo podekscytowani. Tego dnia w szkole miały być robione zdjęcia pamiątkowe. Wszystkie dzieci były schludnie ubrane, żeby ładnie wyglądać na zdjęciu. Uczniowie byli tak bardzo rozemocjonowani, że zaczęli się wygłupiać, zakładając worki na głowę. Niestety po chwili zabawy nauczycielka skrzyczała kolegów. Wydawało się, że wszystko będzie już dobrze, ale tuż przed zrobieniem zdjęcia dzieci pokłóciły się, o to, kto będzie stać na skrzynkach podczas sesji.
Pan fotograf bardzo zdenerwował się na Gotfryda – jednego z kolegów Mikołajka, ponieważ miał dużą wiedzę na temat aparatów. Po chwili okazało się, że Alcest, czyli kolejny kolega Mikołajka, poplamił sobie koszulkę jedzeniem, więc i on musiał stanąć na upragnionych skrzynkach. Wywołało to ogromny spór wśród dzieci. Gdy nauczycielce udało się opanować zamieszanie, okazało się, że fotograf zniknął.
Kowboje
Mikołajek postanowił zaprosić swoich najbliższych kolegów do domu na zabawę w kowbojów. Każdy z nich przyniósł swoje skarby i przebrał się za kogoś innego. Chłopcy zaczęli zabawę, jednak już po chwili rozpoczęła się pierwsza kłótnia. Każdy uczestnik zabawy chciał być najlepszym bohaterem jeżdżącym na białym koniu. Koledzy zaczęli się bić. Po ustaniu sporu, pojawił się kolejny problem. Gdy chłopcy ustalili już, kto będzie dobrym kowbojem, zaczęła się dyskusja o tym, kto będzie jeńcem wojennym. Dzieci znowu zaczęły się bić.
Po chwili hałasu, do dzieci wyszedł tata Mikołajka, który zamierzał pokazać kolegom, jak się zgodnie bawić. Po kolejnej chwili do zabawy dołączył też sąsiad – pan Blédurt. Po zabawie dzieci poszły zjeść podwieczorek, a dorośli zostali na dworze kontynuując zabawę. Gdy dzieci wróciły do ogrodu, pana Blédurta już dawno nie było, został tylko tata Mikołajka, nadal przywiązany do drzewa.
Rosół
Tego dnia pani nauczycielka nie przyszła do szkoły. W zastępstwie miał przyjść pan Dubon, zwany Rosołem. Gdy był bardzo zdenerwowany, zwykł mawiać do uczniów: „spójrzcie mi prosto w oczy”. Niestety musiał iść do dyrektora, dlatego klasy miał przypilnować Ananiasz. Ananiasz to pupilek klasowy, nikt go nie lubi, bo cały czas się uczy i nie można go bić, bo nosi okulary. Zasiadł na miejscu pani i chciał rozwiązywać zadania z arytmetyki.
Nie spodobało się to Kleofasowi, ale zanim cokolwiek zdążył zrobić, do klasy ponownie wszedł Rosół. Kiedy znów poszedł, Ananiasz nie mógł zapanować nad klasą. Gdy do sali ponownie zajrzał pan Dubon, Joachima bardzo bolał nos. Rosół zabrał go ze sobą. Rozgorzała kłótnia, gdy Ananiasz zaczął czytać zadanie. Chłopcy usłyszeli czyjeś kroki. Ktoś wtedy krzyknął: „to Rosół!”. Nauczyciel to wszystko usłyszał, i nie był zachwycony swoim przezwiskiem. Rozpoczęły się dochodzenia w tej sprawie. Ostatecznie każdy miał zostać po lekcjach. Następnego dnia pani się już pojawiła, za to Rosół nie przyszedł.
Futbol
Alcest umówił się z kolegami po popołudniu na placu. Chciał pograć w piłkę swoją nową piłką. Alcest to przyjaciel Mikołajka. Jest gruby i dużo je. Kiedy już wszyscy się zjawili, rozpoczęli przygotowania. Było ich osiemnastu. Zdecydowali, że arbitrem głównym zostanie Ananiasz, a sędzią liniowym – Maksencjusz. Po długich kłótniach wyłonili kapitanów. Mieli nimi być Mikołaj i Gotfryd. Wybrali zawodników szybko, oprócz Euzebiusza. Każdy chciał go mieć u siebie. Ostatecznie, to Gotfryd wziął go do swojej drużyny. Już ustawili bramki z kamieni i mieli zaczynać, gdy rozpoczęły się kłótnie – jedna drużyna grała w nasłonecznieniu. Po chwili każdy bił się z każdym. W końcu mieli zacząć, gdy się okazało, że Alcest nie wziął piłki z domu.
Wizytacja
Tego dnia do szkoły miał przyjechać inspektor z wizytacją. Pani nauczycielka dawała wskazówki, jak się zachować. Ananiasz rozlewał atrament po ławkach. Zaczął od ławki Joachima i Cyryla, ale usłyszawszy wrzask Kleofasa, zamiast do kałamarza, rozlał po całej ławce. Kleofas miał iść do kąta, ale nie poszedł, bo rzucałby się w oczy, a poza tym miał rację. Za oknem widział inspektora. Brudną ławkę trzeba było przenieść na koniec. Ale ustawili ją w odwrotną stronę! Wtedy do sali wkroczył inspektor. Nie był do końca zadowolony takim obrotem spraw. Niestety, oparł się o ławkę i całe ręce miał już w atramencie! Pani wytłumaczyła, że właśnie czytali bajkę Kruk i Lis. Inspektor wyciągnął do odpowiedzi Rufusa. Powiedział, że tytułowy kruk trzymał w dziobie kawałek sera roquefort. Alcest uważał, że był to camembert. Rozgorzała kłótnia, a chwilę potem wszyscy już krzyczeli. Inspektor poszedł. Był pełny podziwu dla nauczycielki.
Reks
Wracając ze szkoły, Mikołajek zobaczył małego pieska. Zrobiło mu się go bardzo żal, i dlatego zabrał go do domu. Chłopiec nazwał go Reks, bo niedawno widział film z psem o takim imieniu. Mikołaj bardzo się zdziwił, gdy usłyszał reakcję mamy na psiaka. Nie była specjalnie zadowolona z takiego obrotu spraw. Jeszcze bardziej utwierdziła się w swoim przekonaniu, gdy Reks zaczął gryźć obicie fotela. Chłopiec wyszedł do ogrodu z pupilem. Usiadł przed wejściem i płakał.
Po jakimś czasie z pracy wrócił tata Mikołajka. Jemu Reks się podobał i porozmawiał z mamą. Niestety, kobieta nie chciała mieć u siebie w domu futrzastej kulki. Na szczęście na to znalazł się sposób – Reks mógł zamieszkać w ogrodzie. Niestety zniszczył begonie, ukochane kwiaty mamy – teraz już na pewno nie chciała Reksa. Wtedy pod drzwiami pojawił się mężczyzna. Okazało się, że Reks jest jego pieskiem, i rzeczywiście była to prawda – Mikołajek nie zauważył obroży. Ku zdumieniu wszystkich, najbardziej po odejściu Reksa płakała mama. Mikołaj obiecał, że na pewno przyniesie jeszcze jakiegoś psa.
Dżodżo
W klasie pojawił się nowy uczeń. Pani przedstawiła go całej gromadzie. Piegowaty rudzielec z iście ogromnymi zębami nazywał się Żorż Mac Jutosh i pochodził z zagranicy. Chłopaki od razu wymyśliły, że będą obcokrajowca nazywać: Dżodżo. Chłopiec miał usiąść w ławce z Ananiaszem, który zaczął przy nim popisywać swoją angielszczyzną, wyśmianą przez Dżodża. Zadaniem kolegów było nauczenie nowego ich języka. Wszystko zaczęło się na przerwie. Chłopcy kłócili się i wyzywali, używając słów: bałwan, ty wstrętny kłamczuchu, morowiec, dzikusy. Najgorsze było to, że później pochwalił się swoim zasobem słów przed nauczycielką. Nie wiadomo, co się stało później z Żorżem, bo już się nie pojawił w szkole.
Śliczny bukiet
Były urodziny mamy, więc Mikołajek uznał, że kupi kwiaty. W tym celu udał się po szkole z Alcestem do miejscowej kwiaciarni. Pani wybrała kwiaty z różnych wazonów, owinęła liśćmi i przezroczystą folią. Teraz wystarczało już tylko donieść je do domu. Okazało się, że mogą być z tym kłopoty. Mikołajek idąc, minął Gotfryda, który uważał, że z tym bukietem wygląda idiotycznie. Alcest zaproponował, że weźmie bukiet, a koledzy będą mogli się rozliczyć. Gotfryd bił się z Mikołajem, ale wtedy Kleofas powiedział, że to Alcest wygląda jak głupek. Grubas wziął bukiet i uderzył nim Kleofasa. Kwiaty fruwały we wszystkie strony. Zostało ich już niewiele. Później Mikołajek spotkał Euzebiusza, który popchnął go wprost na leżące na ziemi kwiaty! Na szczęście kolega pomógł wybrać te najmniej zniszczone. Po kolejnej przygodzie z Joachimem, został już tylko jeden kwiatek! Mama pomimo tego uznała, że i tak bukiet jest piękny.
Dzienniczki
Tego dnia po południu do klasy przyszedł dyrektor z dzienniczkami. Wszyscy mieli opinię: „Mógłby się uczyć lepiej”, oprócz Ananiasza, który miał napisane: „Uczeń pilny, inteligentny. Wiele osiągnie!”. Nikt nie pędził do domu, ponieważ dzienniczki musiały zostać podpisane przez rodziców. Wszyscy odeszli, a Mikołajek został sam z Euzebiuszem. Po pewnym czasie został sam. Nie chciał wracać do domu. Jednak gdy przyszedł do domu, rodzice rozmawiali o wydatkach i kazali Mikołajowi iść do pokoju. Nie zainteresowali się dzienniczkiem.
Ludeczka
Mikołajek wcale nie był zadowolony, gdy okazało się, że na herbatę przyjdzie koleżanka mamy wraz z jej córką. Nie lubił dziewczyn. Uważał je za mazgajowate, potrafiące bawić się tylko lalkami. Ta jednak miała być zupełnie inna. Koleżanka przyszła o czwartej, a jej córka nazywała się Ludeczka. Podczas podwieczorku Mikołajek i Ludeczka nie patrzyli na siebie. Później mama chłopca zaproponowała zabawę w pokoju. Ludeczka powiedziała, że Mikołaj wygląda jak pajac. Na to chłopiec odwdzięczył się szarpnięciem za włosy, z kolei dziewczynka kopnęła go w kostkę.
W końcu Ludeczka zabrała się za zabawkowy samolot Mikołajka. Zabawka wpadła do ogrodu i trzeba było nią pójść. Na szczęście się nie zepsuła. Później Ludeczka grał
Zamień czytanie na oglądanie!
Streszczenie krótkie
Najmilsza pamiątka
Podczas robienia zapowiedzianych zdjęć klasowych każdemu coś przeszkadzało. Po dłuższej chwili, kiedy nikt już sobie nie deptał po piętach, fotograf nic nie powiedział, tylko sobie poszedł.
Futbol
Znudzony Alcest postanawia zwołać wszystkich znajomych, aby pograć w piłkę nożną. Pojawia się osiemnastu chłopców. Ta liczba powoduje problem z podziałem na drużyny. Ma miejsce gorączkowe przepychanie się i skakanie sobie do gardeł. Po wyjaśnieniu nieporozumień okazuje się, że wszystko to było na marne, ponieważ Alcest zapomniał zabrać ze sobą piłki.
Wizytacja
Podczas przygotowań do wizyty inspektora Ananiasz, pierwszy uczeń w klasie, uzupełniając kałamarz, ochlapał ławkę. Czyszczeniu, ścieraniu i pucowaniu nie było końca. Wnet zjawia się zapowiadany inspektor. Mężczyzna zauważa straszny harmider w klasie. Mało tego – sam brudzi się atramentem, jednakże z uznaniem ściska dłoń wychowawczyni i wyraża gratulacje.
Zabawa w kowbojów
Ojciec Mikołajka chce zażegnać spór, jaki powstał pomiędzy chłopcem a kolegami podczas zabawy w kowbojów. Postanawia zostać jeńcem. Chłopcy
Zamień czytanie na oglądanie!
Plan wydarzeń
Mikołajek i jego koledzy byli bardzo podekscytowani, gdy do szkoły przybył fotograf, by zrobić zdjęcia klasowe. Wszystkie dzieci były schludnie ubrane i gotowe na sesję. Jednak chaos i zamieszanie nie opuszczały grupy. Gotfryd przyszedł przebrany za Marsjanina, co wywołało śmiech i dezorientację. Chłopcy przynieśli skrzynki ze szkolnej piwnicy, na których mieli stanąć, ale wyszli z nich cali brudni. Fotograf przygotował aparat, lecz zanim udało się zrobić zdjęcie, wybuchły kłótnie o to, kto ma stać na skrzynkach. W końcu, gdy dzieci się uspokoiły, fotograf zniknął bez słowa.
Kowboje w domu Mikołajka, tata i pan Bludért na Dzikim Zachodzie
Mikołajek zaprosił kolegów do domu na zabawę w kowbojów. Każdy chciał być bohaterem, co wywołało spory i bójki. Ojciec Mikołajka próbował zażegnać konflikt, zgadzając się zostać jeńcem. Chłopcy przywiązali go do drzewa i kontynuowali zabawę. Sąsiad, pan Blédurt, przyszedł i przedrzeźniał ojca Mikołajka, co dodało zabawie smaczku. Gdy chłopcy poszli na podwieczorek, ojciec Mikołajka pozostał przywiązany do drzewa.
Ananiasz i Rosół, czyli kto może zjeść książkę
Podczas nieobecności nauczycielki, pan Dubon, zwany Rosołem, miał zastąpić wychowawczynię. Zostawił klasę pod opieką Ananiasza. Chłopcy zaczęli się bić i przekomarzać, a Ananiasz, jako prymus, próbował zaprowadzić porządek. Kiedy Rosół wrócił, usłyszał, jak jeden z uczniów nazywa go przezwiskiem, co sprawiło, że więcej nie pojawił się w szkole.
Wielki mecz małych chłopców
Alcest zwołał kolegów na mecz piłki nożnej. Pojawiło się osiemnastu chłopców, co spowodowało problem z podziałem na drużyny. Po długich kłótniach i przepychankach wyłonili kapitanów – Mikołajka i Gotfryda. Udało się ustalić składy drużyn, ale okazało się, że Alcest zapomniał piłki, więc mecz się nie odbył.
Zapominalski Alcest
Alcest był znany ze swojej niefrasobliwości. Często zapominał o ważnych rzeczach, jak w przypadku meczu piłki nożnej, na który zapomniał przynieść piłkę. Jego zapominalstwo często prowadziło do śmiesznych i frustrujących sytuacji dla jego kolegów.
Prymus Ananiasz i zniesmaczony wizytator
Podczas wizytacji inspektora w szkole, Ananiasz, pierwszy uczeń w klasie, ochlapał ławkę atramentem. Inspektor zauważył harmider w klasie i sam się pobrudził. Mimo to, z uznaniem ścisnął dłoń nauczycielki i wyraził gratulacje za jej pracę.
Reks i zjedzone begonie w ogrodzie
Mikołajek przyniósł do domu małego pieska, którego nazwał Reks. Rodzice nie byli zadowoleni z nowego lokatora, zwłaszcza gdy pies zniszczył begonie mamy. Ostatecznie pies wrócił do swojego właściciela, a Mikołajek obiecał przynieść innego psa.
Piegowaty Dżodżo i jego brzydkie słowa
W klasie pojawił si�
Zamień czytanie na oglądanie!
Problematyka
Seria książek o Mikołajku i jego przyjaciołach zawsze przypomina mi o radości dzieciństwa. Świat chłopców jest bardzo prosty, składają się na niego szkoła, dom rodzinny oraz ich niesamowite zabawy. Bohaterowie raczej się nie nudzą, a jeśli już nie mają co robić, to zawsze zorganizują sobie czas. Nie potrzebują wymyślnych zabawek ani wyjazdów w egzotyczne miejsca, choć naturalnie o nich marzą. Na przykład największą atrakcją jest spędzanie czasu we wraku porzuconego auta.
Prawdziwa Więź Przyjaźni
Między chłopcami jest prawdziwa więź męskiej przyjaźni, chociaż pochodzą z różnych rodzin (bogatych i mniej zamożnych) i różnią się poglądami (na przykład w sprawie relacji z dziewczynami). Wspólnie toczą boje z wychowawcą Rosołem i lizusem Ananiaszem, razem dostają kary za swoją niesforność, wszyscy narzekają, że dorośli nie rozumieją ich przecież dobrych intencji. Ich dzieciństwo to czas błogiego szczęścia, który upływa w gronie prawdziwych przyjaciół.
Świat Dorosłych Oczami Dziecka
Ponieważ narratorem książek jest tytułowy M
Zamień czytanie na oglądanie!
Bohaterowie
Mikołajek
Mikołajek jest głównym bohaterem serii książek. Ma osiem-dziewięć lat i uczęszcza do szkoły podstawowej. Uwielbia dokładkę ciasta czekoladowego, a także lubi pomagać mamie i tacie oraz spędzać jak najwięcej wolnego czasu z przyjaciółmi. Nie lubi natomiast chodzić w gości i ubierać się w garnitur.
Alcest
Alcest jest najlepszym kolegą Mikołajka. Jego punktem rozpoznawczym jest to, że zawsze coś przegryza, a przez to ma tłuste ręce i często mówi z pełną buzią. Najbardziej lubi bułki z dżemem oraz rogale z czekoladą, zawsze przy sobie ma zapas jedzenia. Może dzielić się wszystkim oprócz jedzenia. Nie toleruje, gdy ktoś przerywa mu jedzenie kanapki, ponadto nie przepada za biciem się z kolegami.
Gotfryd
Gotfryd ma bardzo bogatego tatę, dzięki czemu posiada mnóstwo zabawek. Każdą nową zabawką chwali się kolegom w szkole. Ma także piękny dom z wielkim basenem, nad którym czuwa lokaj Albert. Lubi przebierać się w różne stroje, latać samolotem z tatą, a także, gdy koledzy mu zazdroszczą. Nie lubi, gdy ktoś się z niego naśmiewa.
Ananiasz
Ananiasz jest najlepszym uczniem w klasie oraz pupilkiem pani nauczycielki. Nosi okulary, więc nie można go bić. Nikt go nie lubi, ponieważ jest skarżypytą. Nigdy też nie bawi się z kolegami, gdyż powtarza wiadomości do lekcji. Uwielbia klasówki z gramatyki, arytmetyki, geografii, ortografii oraz historii. Nie przepada za wycieczkami i gdy kartkówki są odwołane, a także gdy chwali się kogoś innego niż jego.
Euzebiusz
Euzebiusz jest najsilniejszy z całej paczki i uderza każdego w nos. Cechuje się nieśmiałością, przez co atakuje tylko kolegów. Nie lubi, gdy ktoś się z niego śmieje lub gdy Gotfryd przynosi do szkoły nową zabawkę.
Joachim
Joachim umie bardzo dobrze grać w kulki. Ma dużo pieniędzy na karmelki, ale nie lubi się nimi dzielić. Twierdzi także, że umie wybudować piękne zamki z piasku. Nie przepada za tym, gdy przegrywa w kulki.
Rufus
Rufus posiada gwizdek z kulką,
Zamień czytanie na oglądanie!
Zamień czytanie na oglądanie!
Czas i miejsce akcji
Miejsce Akcji
Akcja książki „Mikołajek” rozgrywa się we Francji, choć nie wiadomo dokładnie, w jakim mieście. Główne miejsca wydarzeń to szkoła i dom Mikołajka. Niektóre historie rozgrywają się także w innych miejscach, takich jak dom Ananiasza, opuszczony plac, kwiaciarnia, sklep z zabawkami, sklep tytoniowy oraz ulice miasta, w którym mieszka nasz główny bohater.
Czas Akcji
Czas akcji nie jest dokładnie określony, ale wszystkie historie Mikołajka mają miejsce w trakcie roku szkolnego. Można domyślać się, że akcja dzieje się w drugiej połowie XX wieku, ponieważ telewizory są już dosyć popularne. Chociaż Mikołajek nie ma telewizora w domu, wielu jego kolegów z klasy oraz sąsiadów go posiada. Akcja rozgrywa się przed 1972 rokiem, co wiemy dzięki wzmiance Mikołajka, że „pracować nie mogłem, bo akurat
Zamień czytanie na oglądanie!
Charakterystyka bohaterów
Mikołajek
Mikołajek to główny bohater cyklu powieści René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé. Mieszka we Francji i ma osiem lat, uczęszczając do szkoły podstawowej. Jest bardzo pomysłowym i żywiołowym chłopakiem, który niestety często ściąga na siebie kłopoty. Lubi psocić, ale również chce, aby jego rodzice byli z niego dumni. Zawsze stara się realizować swoje pomysły, choć niejednokrotnie kończy się to pechowo. Jest bardzo odważny i nie boi się wyzwań.
Alcest
Alcest to najlepszy kolega Mikołajka. Chłopiec jest gruby, ponieważ bez przerwy je. Najbardziej lubi bułki z dżemem oraz rogale z czekoladą. Zawsze ma przy sobie zapas jedzenia. Może dzielić się wszystkim oprócz jedzenia. Nie toleruje, gdy ktoś przerywa mu jedzenie, i nie przepada za biciem się z kolegami.
Kleofas
Kleofas to kolega Mikołajka z klasy. Jest najgorszym uczniem, nigdy nie jest przygotowany do lekcji i często śpi na zajęciach. Gdy jest pytany, zawsze mówi, że nie wie i zaczyna płakać.
Ananiasz
Ananiasz jest najlepszym uczniem w klasie i pupilem nauczycielki. Nosi okulary, więc nie można go bić. Jest zarozumiały i mało lubiany w klasie, nigdy nie bawi się z kolegami, ponieważ powtarza wiadomości do lekcji.
Gotfryd
Gotfryd ma bogatego tatę, od którego dostaje drogie prezenty. Często przynosi je do szkoły, aby się nimi pochwalić. Lubi, gdy koledzy mu zazdroszczą, ale nie znosi, gdy ktoś się z niego naśmiewa.
Rufus
Rufus ma tatę policjanta, dlatego nosi gwizdek z kuleczką. Podczas meczy najczęściej jest sędzią. Gra kiepsko w piłkę, ale twierdzi, że to przez innych piłkarzy.
Euzebiusz
Euzebiusz jest najsilniejszym chłopcem ze wszystkich kolegów. Bardzo szybko się denerwuje i często uderza innych w nos. Atakuje tylko kolegów, ponieważ jest nieśmiały.
Joac
Zamień czytanie na oglądanie!
Geneza utworu i gatunek
Geneza Utworu
Pierwsze opowiadanie o przygodach Mikołajka i jego niesfornych kolegów pojawiło się we francuskiej gazecie „Sud-Ouest Dimanche” w marcu 1959 roku. Jednak pierwsze komiksy o chłopcu ukazały się w belgijskiej gazecie „La Moustique” w 1956 roku. Pierwsze wydanie książki (tytuł oryginału francuskiego – „Le Petit Nicolas”) we Francji ukazało się w 1960 roku, a w Polsce – w 1964 roku (Warszawa, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”).
W latach 60. XX wieku na podstawie opublikowanych w czasopismach opowiadań o Mikołajku i jego przygodach powstało 5 tomów książek:
1. „Le petit Nicolas” (1960) – „Mikołajek”;
2. „Les Récrés du petit Nicolas” (1961) – „Rekreacje Mikołajka”;
3. „Le Petit Nicolas et les copains” (1
Zamień czytanie na oglądanie!
Opracowanie
Tytuł i Wydania
Tytuł oryginału francuskiego to „Le Petit Nicolas”. Pierwsze wydanie ukazało się we Francji w 1960 roku, a w Polsce w 1964 roku, wydane przez Naszą Księgarnię w Warszawie.
Autorzy
Autorem książki „Mikołajek” jest René Goscinny, urodzony 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu, zmarły 5 listopada 1977 roku. Rysunki do książki wykonał Jean-Jacques Sempé, który urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Bordeaux, a zmarł w Paryżu w 2011 roku.
Główny Bohater
Głównym bohaterem książki jest Mikołajek. Jest narratorem pierwszoosobowym książki, ma około 8-9 lat i mieszka w domku z ogrodem ze swoimi rodzicami we Francji. Nie lubi się uczyć, a za najfajniejsze w szkole uważa przerwy, kiedy bawi się z kolegami, co często kończy się kłótniami i bójkami. Często popada w tarapaty, które kończą się reprymendą rodziców. Oprócz kolegów, Mikołajek przyjaźni się z córką sąsiadów, Jadwinią, którą lubi mimo że jest dziewczynką i bawi się lalkami. Mikołajek uważa swoich rodziców za najfantastyczniejszych na świecie.
Bohaterowie Drugoplanowi
Koledzy Mikołajka:
– Kleofas – najgorszy uczeń w klasie, często śpi na lekcjach, jednak lubi się dzielić.
– Alcest – najlepszy kolega Mikołajka. Jest przy kości, ciągle je i ma cały czas tłuste ręce, mówi z pełną buzią, dzieli się wszystkim oprócz jedzenia.
– Gotfryd – ma bardzo bogatego tatę, który kupuje mu wszystko, czego zechce. Bardzo lubi się przebierać.
– Rufus – jego tata jest policjantem, często bawi się gwizdkiem.
– Joachim – bardzo lubi grać w kulki i prawie nigdy nie pudłuje, nie lubi pożyczać swoich rzeczy.
– Euzebiusz – bardzo silny i lubi dawać „fangi w nos”.
– Ananiasz – najlepszy uczeń w klasie i pieszczoszek wychowawczyni. Mikołaj i jego koledzy nie bardzo go lubią i nie zawsze mogą go bić, bo nosi okulary. Często płacze i mówi, że nikt go nie kocha.
– Maksencjusz – najwyższy ze wszystkich, szybko biega, nikogo do siebie nie zaprasza.
Koleżanka Mikołajka:
– Ludeczka – ma żółte warkocze i niebieskie oczy, fantastycznie strzela gole. Mikołajek stwierdził, że gdy urosną, pobiorą się.
Rodzina:
– Mama – nie pracuje, siedzi w domu, gotuje i sprząta.
– Tata – pracuje w biurze i późno wraca do domu. Uwielbia siedzieć w fotelu i czytać gazetę. Lubi przekomarzać się z panem Blédurtem, łatwo wpada w złość.
–
Zamień czytanie na oglądanie!
Najważniejsze informacje
Informacje o Autorach
Książkę „Mikołajek” napisał René Goscinny, a ilustracje do niej stworzył Jean-Jacques Sempé. René Goscinny urodził się 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu i zmarł 5 listopada 1977 roku w wieku 51 lat. Jean-Jacques Sempé urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Bordeaux i zmarł w 2011 roku. „Mikołajek” został wydany we Francji w 1960 roku.
O Książce – Miejsce Akcji, Fabuła i Najważniejsi Bohaterowie
„Mikołajek” to bardzo znana lektura szkolna, która opowiada o chłopcu imieniem Mikołajek, chodzącym do szkoły. Akcja rozgrywa się głównie w domu Mikołajka, na jego podwórku, w szkole, na podwórku szkolnym, w kwiaciarni i w domu Ananiasza, jednego z jego kolegów.
Najważniejsi Bohaterowie
– M