Nazywam się… Fryderyk Chopin

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nazywam się… Fryderyk Chopin, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plan wydarzeń, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Plan wydarzeń

Plan wydarzeń książki „Nazywam się… Fryderyk Chopin” autorstwa Aleksandry Zgorzelskiej

Przywitanie się Fryderyka Chopina z czytelnikami

Udane dzieciństwo kompozytora w Żelazowej Woli

Śmierć ukochanej siostry Emilki

Przyjaźń rodziny Chopina z nauczycielem muzyki – profesorem Wojciechem Żywnym

Komponowanie utworów bez znajomości nut

Wczesne umiejętności muzyczne Chopina i jego pierwsza sława

Pierwszy publiczny występ artysty w Pałacu Radziwiłłowskim

Nauka w liceum w Warszawie

Tworzenie nowych utworów: mazurki, „Rondo c-moll”, polonezy

Studia muzyczne

Zafascynowanie epoką romantyzmu

Ograniczenie swobody w Królestwie Polskim przez wpływy rządów rosyjskiego cara Mikołaja I

Wiadomość o re

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie szczegółowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie szczegółowe

Nazywam się… Fryderyk Chopin – Aleksandra Zgorzelska – streszczenie szczegółowe

Przywitanie Fryderyka Chopina z czytelnikami

Książka „Nazywam się… Fryderyk Chopin” rozpoczyna się od przywitania tytułowego bohatera z czytelnikami. Następnie bohater opowiada o swoim życiu.

Dzieciństwo w Żelazowej Woli

Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Mieszkał w starym dworze należącym do arystokratycznej rodziny wraz z matką, Justyną z Krzyżanowskich, ojcem Mikołajem Chopinem oraz trzema siostrami – Ludwiką, Izabelą i Emilką. Wszyscy razem tworzyli kochającą się rodzinę. Kompozytor bardzo przeżył śmierć swojej najmłodszej siostry Emilki, z którą był najbardziej związany.

Przeprowadzka do Warszawy i początki muzycznej kariery

Rodzina Chopina przeniosła się do Warszawy. Fryderyk od małego uwielbiał muzykę, kochał, gdy jego mama grała na fortepianie. Po paru latach sam zaczął grać na tym instrumencie, nie znając jeszcze nut. Gdy miał sześć lat, uczył się muzyki u profesora Wojciecha Żywnego, przyjaciela rodziny. W 1825 roku zaprezentował swoją grę w kościele ewangelickim carowi Aleksandrowi, za co w nagrodę otrzymał brylantowy pierścień od samego władcy. Kilka miesięcy później zagrał głośny utwór „Polonez g-moll”.

Młodość i edukacja

Mając niecałe osiem lat, Chopin zagrał koncert e-moll w Pałacu Radziwiłłowskim na cel dobroczynny. Szybko stał się ulubieńcem Warszawy. Po latach nauki w domu udał się do znakomitego Liceum Warszawskiego, gdzie spędził wspaniałe lata i zdobył wielu przyjaciół. W 1825 roku powstał utwór „Rondo e-moll”, który według autora był godny miana dzieła. W wieku 16 lat podjął studia muzyczne pod kierunkiem prof. Elsnera, z którym szybko się zaprzyjaźnił.

P

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Najważniejsze informacje, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Najważniejsze informacje

Wczesne Lata Życia

Nazywam się Fryderyk Franciszek Chopin. Urodziłem się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Mój ojciec to Mikołaj Chopin, a moja matka nazywała się Justyna Chopin. Nazywali mnie Fryckiem. Mam trzy siostry: najstarsza Ludwika jest o trzy lata starsza ode mnie, a dwie młodsze siostry to Izabela, młodsza o rok, i Emilia, młodsza o dwa lata.

Przeprowadzka do Warszawy

Pół roku po moim urodzeniu przenieśliśmy się do Warszawy, gdzie mój ojciec otrzymał posadę w Liceum Warszawskim. Zamieszkaliśmy w Pałacu Saskim. Pierwsze próby gry na fortepianie podejmowałem pod okiem mojej siostry Ludwiki.

Rozwój Muzyczny

Gdy miałem sześć lat, rozpocząłem regularną grę na fortepianie u mojego prywatnego nauczyciela, Wojciecha Żywnego. Wkrótce pojawiły się moje pierwsze kompozycje: polonezy, marsze i wariacje. Początkowo pisałem je z pomocą ojca. Mój talent muzyczny rozwijał się niesłychanie szybko.

Nowi Nauczyciele

W 1822 roku mój nauczyciel Wojciech Żywny powiedział moim rodzicom, że nie jest w stanie mnie już dalej rozwijać. Zacząłem pobierać mniej regularne lekcje prywatne, jednak prowadzone przez najwybitniejszych mieszkających w War

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie

Książka „Nazywam się … Fryderyk Chopin” – Aleksandra Zgorzelska

Narodziny i Dzieciństwo

Książka „Nazywam się … Fryderyk Chopin” Aleksandry Zgorzelskiej opowiada o życiu słynnego kompozytora od momentu jego narodzin (1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli) aż do śmierci. Wywodził się z arystokratycznej rodziny. Jego matką była Justyna z Krzyżanowskich (Polka), ojcem – Mikołaj Chopin (Francuz). Kompozytor miał trzy siostry: Ludwikę, Izabelę i Emilkę. Kompozytor bardzo przeżył śmierć swojej najmłodszej siostry Emilki, z którą był najbardziej związany. Następnie rodzina Chopina przeniosła się do Warszawy.

Początki Muzyczne

Od małego Fryderyk uwielbiał muzykę, kochał, jak jego mama grała na fortepianie. Po paru latach sam zaczął pogrywać na tym instrumencie, nie znając jeszcze nut. Gdy miał sześć lat, uczył się muzyki u profesora Wojciecha Żywnego – przyjaciela rodziny. Rodzina Chopina mieszkała na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy lubili słuchać gry młodego artysty. Mając niecałe osiem lat, artysta zagrał w pięknej sali Pałacu Radziwiłłowskiego koncert e-moll na cel dobroczynny. Bardzo szybko Fryderyk Chopin stał się ulubieńcem Warszawy.

Edukacja i Wczesne Twórczości

Po latach nauki w domu, kompozytor udał się do znakomitego Liceum Warszawskiego, gdzie spędził wspaniałe lata. Miał tam wielu przyjaciół. Razem dużo podróżowali m.in. do Gdańska i Torunia. W każdym momencie jego życia towarzyszyła mu muzyka. W 1825 r. powstał utwór „Rondo e-moll”, który według autora był godny miana dzieła. W wieku 16 lat artysta podjął studia muzyczne. Sześć godzin w tygodniu uczył się pod kierunkiem prof. Elsnera. Mężczyźni szybko zaprzyjaźnili się.

Początki Kariery i Miłości

Pod koniec studiów zakochał się w Konstancji Gładkowskiej, co utrzymywał w sekrecie. Po studiach ojciec wyprawił go do Wiednia, gdzie miał się dalej rozwijać. Chopin zaczął wtedy tworzyć pierwsze etiudy, pieśni oraz walce i mazurki. Myślał też o wyjeździe ze względu na pogarszający się stan polityczny w Polsce, ale odwlekał podróż. 17 marca 1830 r. w Teatrze Narodowym zagrał koncert F-moll oraz fantazje A-dur. Na pożegnanie Warszawie zagrał koncert e-moll, w który

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Recenzja książki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Recenzja książki

Odkrywaj Życiorysy Wybitnych Osób

Bardzo często zastanawiamy się nad życiorysem lub osiągnięciami danego pisarza, kompozytora, sportowca. Dzięki naszym wybitnym i twórczym pisarzom możemy dowiedzieć się więcej na ten temat. Świetnym przykładem jest hiszpańska seria „Nazywam się…”, gdzie w każdej książce możemy znaleźć wiele ciekawych aspektów z życia najsławniejszych osób – ludzi, których po prostu powinniśmy znać, ze względu na naszą kulturę, historię oraz tradycje.

Ciekawa Inicjatywa dla Najmłodszych

Według mnie, ilustrowana książka jest bardzo ciekawą inicjatywą przekazania najmłodszym jak najwięcej informacji na temat znanych osób. Ich bohaterowie sami opowiadają o swoich przeżyciach. Możemy się czuć tak, jakby dana osoba stała obok nas i, w sposób zrozumiały dla młodszych jak i trochę starszych czytelników, opisywała swój życiorys.

Książka o Fryderyku Chopinie

Książka ze wspomnianej serii, o której pragnę dziś napisać, dotyczy wybitnego muzyka. Jej głównym bohaterem, a zarazem narratorem jest sam Fryderyk Chopin. Książka została napisana przez Aleksandrę Zgorzelską, a zilustrowana przez Józefa Wilkonia. Opublikowana w 2010 r. przez popularne wydawnictwo Media Rodzina. Barwna okładka z wizerunkiem kompozytora od razu przyciąga wzrok każdego, kto tylko na nią spojrzy.

Życie i Twórczość Chopina

Bohater w zachwycający sposób opowiada o swoim domu zawsze rozbrzmiewającym piękną muzyką, o swojej rodzinie, o swojej pierwszej okazji spotkania z klawiaturą. My – laicy – nie znamy go osobiście. A być może był nie tylko popularnym kompozytorem i pianistą, lecz także zwykłym człowiekiem, posiadającym różne przeżycia – te smutne i te radosne. Osobę, która kocha, a następnie cierpi z powodu nies

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Streszczenie krótkie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Streszczenie krótkie

Nazywam się… Fryderyk Chopin – Streszczenie krótkie

Narodziny i dzieciństwo

Fryderyk Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Jego rodzicami byli Justyna i Mikołaj. Ojciec był z pochodzenia Francuzem, ale zawsze uważał się za Polaka. Chopin podkreśla, że podczas przebywania na emigracji łączył się w bólu z rodakami. Spędził dzieciństwo w Warszawie, gdzie jego ojciec pracował jako nauczyciel języka francuskiego. Fryderyk miał trzy siostry: Ludwikę, Izabelę i Emilkę. W dzieciństwie często chorował, ale cała rodzina wiodła szczęśliwe i dostatnie życie. Muzyka była ważnym elementem spajającym rodzinę, a jego siostry dobrze grały na fortepianie. Fryderyk zainteresował się tym instrumentem, a jego pierwszą nauczycielką była siostra, lecz rodzice zatrudnili Wojciecha Żywego, aby profesjonalnie szkolił Fryderyka. Po kilku latach nauczyciel stwierdził, że nie jest już w stanie nauczyć Fryderyka niczego nowego, gdyż ten wypracował własny styl.

Młodość i edukacja

W wieku siedemnastu lat wydano pierwszy utwór Fryderyka: „Polonez g-moll”. Chopin grywał głównie w salonie swoich rodziców, gdzie przyjmowano znamienitych gości. Następnie rozpoczął naukę w Liceum Warszawskim, gdzie został licealnym organistą, grając w kościele sióstr Wizytek. Studiował w Szkole Głównej Muzyki pod okiem profesora Józefa Elsnera, doskonaląc swoje umiejętności. Po studiach powinien wyjechać za granicę, aby dalej rozwijać swoje zdolności, ale rodziców nie było na to stać. W tym czasie Fryderyk zakochał się w śpiewaczce Konstancji Gładkowskiej.

Podróże i sukcesy

Po studiach Chopin wyjechał na k

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opracowanie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opracowanie

„Nazywam się… Fryderyk Chopin” – opracowanie

Narracja

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, a narratorem jest sam Fryderyk Chopin. Dzięki temu zabiegowi czytelnik zyskuje wgląd w osobiste przeżycia i myśli kompozytora, co nadaje opowieści autentyczności i głębi emocjonalnej.

Czas i Miejsce Akcji

Wydarzenia rozgrywają się w różnych miejscach, w tym w Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Nohant. Akcja obejmuje lata życia Fryderyka Chopina, od jego narodzin w 1810 roku do śmierci w 1849 roku. Te lokalizacje odzwierciedlają kluczowe etapy w życiu kompozytora, od dzieciństwa w Polsce po jego artystyczną działalność na emigracji.

Bohaterowie

1) Fryderyk Chopin – utalentowany muzyk, uczeń Liceum Warszawskiego, a następnie student Szkoły Głównej Muzyki. Zdobył światową sławę jako kompozytor, grając koncerty m.in. w Warszawie, Wiedniu i Paryżu. Był bardzo chorowity, co doprowadziło do przedwczesnej śmierci. Cechami charakterystycznymi dla jego wyglądu były długie włosy i garbaty nos.

2) Justyna i Mikołaj Chopinowie – rodzice Fryderyka Chopina. Ojciec był Francuzem, który osiedlił się w Polsce, a matka miała polskie korzenie. Oboje odegrali kluczową rolę w wychowaniu i edukacji muzycznej swojego syna.

3) Ludwika, Izabela, Emilia – siostry kompozytora. Wszystkie miały bliski kontakt z Fryd

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: