Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt – Streszczenie krótkie

Książka „Oskar i pani Róża” autorstwa Erica-Emmanuela Schmitta to opowieść o dziesięcioletnim Oskarze umierającym na białaczkę. W uporaniu się z chorobą pomaga mu pani Róża. Podsuwa pomysł, aby pisał listy do Boga. W ten sposób chłopak zaczyna korespondować z Bogiem.
W pierwszym liście opisuje swoje życie, panią Różę i jej opowieści. Kobieta mówi mu o swoich walkach. Widzi, że one bardzo chłopca interesują.
Drugi list opowiada o uzyskaniu odpowiedzi na pytanie -, czy wyzdrowieję? Oskar dowiaduje się, że jego rodzice przyjechali i chce się z nimi spotkać. Wkrótce odnajduje ich w gabinecie u doktora Düssledorfa. Tam uzyskuje negatywną odpowiedź na postawione wcześniej pytanie. Słysząc, że rodzice wychodzą, ucieka do szafki na szczotki. Zatrzaskuje się i spędza w niej całe popołudnie. W szpitalu wybucha zamieszanie spowodowane zniknięciem Oskara. Wkrótce, gdy się odnajduje, prosi o spotkanie z panią Różą. Pozwalają kobiecie przychodzić codziennie przez jakiś czas. To właśnie wtedy opowiada chłopcu o legendzie o dwunastu proroczych dniach – każdy dzień to dziesięć lat. Następnego dnia chłopak przeżywa wiek młodzieńczy. Przychodzi do dziewczyny, która mu się podoba- Peggy Blue. Tam wpakowuje się w kłopoty z Pop Cornem, a później z Sandrine, zwaną Chinką ze względu na perukę z czarnych sztywnych włosów. Na świetlicy Chinka w pewnym momencie wysuwa wargi i oczekuje na pocałunek. Oskar pod wpływem patrzących na niego kolegów przytula się do dziewczyny. Niespodziewanie wizytę składają rodzice chłopaka, przez co bohater czuje się zawstydzony. Po obejrzeniu przywiezionych prezentó

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!