Przed sklepem jubilera

Problematyka

Karol Wojtyła, późniejszy papież JP II napisał dzieło, które poruszało zagadnienie prawdziwej wartości miłości małżeńskiej. Pierwszy raz zetknąłem się z tym dziełem w trakcie mojego półtorarocznego pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko- Praskiej. Wojtyła starał się wskazać na zdrowe fundamenty prawdziwie pięknej relacji damsko- męskiej, tymi filarami są: wierność, uczciwość, wolność oraz odpowiedzialność. Jedynie człowiek prawdziwie dojrzały jest w stanie zaoferować drugiej osobie piękną miłość, może zawrzeć małżeństwo w stanie pełnej gotowości.
Z punktu widzenia wiary katolickiej, małżeństwo podobnie zresztą jak kapłaństwo, stanowi sakrament. Przyszły papież przedstawia czytelnikowi trzy pary, są to: Teresa i Andrzej, Anna i Stefan oraz Monika i Krzysztof. Jubiler, który obsługuje Andrzeja i Teresę, wyjaśnia młodej parze prawdziwą wartość obrączki ślubnej, wartość jaką za sobą niesie.
Anna przeżyła zawód miłosny w swym małżeństwie, postanawia sprzedać swoją obrączkę, może w ten sposób pragnie zapomnieć o złych chwilach, pełnych zawodu.
Monika i Krzysztof są dziećmi z pierwszych aktów, opowiadają w jaki sposób potoczyły się losy ich rodziców.
Mam wrażenie, że kobiety nie były darzone przez Wojtyłę zbyt wielkim szacunkiem, w jednym ze zdań odnajdujemy fragment, gdzie to mężczyźni podejmują pracę polegającą na budowie nowych osiedli, podczas kiedy kobiety jedynie się temu przypatrują. Stefan poświęca życie na zabawach, grywa w karty, co czyni Wojtyła? W żadnym stopniu nie żal mu kobiety, wkłada w jej myśli kwestię, czy ona sama w jakiś sposób się nie przyczynia do zaistniałej sytuacji, czy nie jest egoistką.
Anna planuje sprzedaż swojej obrączki, ma do tego prawo, gdyż poczuła się dotknięta przez męża tyrana. Jubiler powinien w

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

„Przed sklepem jubilera” rozgrywa się w XX w., można przyjąć, że były to czasy współczesne autorowi, czyli 50. bądź 60.
Akcja rozgrywa się w następujących miejscach, na rynku, w kościele, na ulicy oraz w sklepie jubilera.
Sklep jubilera jest istotnym miejscem, gdyż właśnie tutaj młoda para kochanków z pierwszego aktu przychodzi, by dokonać zakupu pierścionka, tutaj też udaje się bohaterka z aktu drugiego, która postanawia pozbyć się swojego pierścionka, gdyż uważa swoje pożycie małżeńskie za zakończone, więc jak sama twierdzi, pierścionek jest jej już całkowicie zbędny.
Teresa zaznacza, że Andrzej wybrał ją. Wskazuje przy tym, że nie jest w stanie określić dokładnej godziny, gdyż nie mogła popatrzeć na godzinę, która wyświetlała się na zegarze ratusza, bo wtedy patrzyłaby ponad głową Andrzeja.
Teresa opowiada o wędrówce prawą stroną rynku. Młodzi z pierwszego aktu słyszą tyradę jubilera o znaczeniu pierścionka, wartość i znaczenie daleko wykracza poza ten symboliczny przedmiot jedności dwojga o

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Teresa jest wdzięczna, że Andrzej zauważył właśnie ją. Dziewczyna zwraca uwagę na detale, jak wtedy kiedy opowiada, że Andrzej określił ją jako towarzyszkę życia, nie zaś jako żonę. Widać, że jest pod wrażeniem tego chłopaka o filozoficznym podejściu. Teresa jest romantyczką, czuje, że życie nosi za sobą trud, kiedy miłość nie jest odwzajemniona. Andrzej jest ideałem Teresy, kocha go bardzo, cieszy się, że chłopak jest od niej znacznie wyższy, gdyż w ten sposób może sobie pozwolić na włożenie butów na obcasie.
Andrzej ma podejście filozoficzne do życia, rozumie, że musi wyjść ponad własne „ja”, żeby móc kogoś pokochać. Dla Andrzeja małżeństwo jest spotkaniem się ze sobą obu osobowości, które w końcu stworzą jedno ciało. Bohater ten zdaje sobie sprawę, jak długą drogę musiał pokonać, żeby w końcu przyjąć miłość Teresy, opowiada, że wcześniej podążał za tym, co zmysłowe, co powodowało, że szedł po omacku i nie wybierał właściwej drogi. Dopiero kiedy przyjął miłość Teresy, wtedy właśnie zrozumiał, że wybrał właściwie.
Anna jest pełna wewnętrznego zawodu, obrączka miała być dla niej powodem do radości, jednak okazało się, że związek ze Stefanem przyniósł jedynie ból oraz rozczarowanie.
Stefan jest małżonkiem Anny. Ich związek nie mógł być szczęśliwy, gdyż opierał się na cynizmie oraz na egoizmie, zabrakło tutaj zdrowej podstawy. Małżonka obwinia Stefana o wiele rzeczy, jednak Karol Wojtyła sygnalizuje nam, że wina znajduje się w gruncie rzeczy gdzieś pośrodku, że oboje zaniedbali wzajemną relację. Błąd, który popełniła ta para to, że pomylili mił

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Przed sklepem jubilera” to utwór napisany przez Karola Wojtyłę, którego świat pozna jako Jana Pawła II. Typ utworu to dramat, przyszły papież snuje refleksje nad sakramentem małżeństwa, nad jego znaczeniem, mówi o tym, jak bardzo ważne jest, żeby przyjmować tę łaskę w sposób całkowicie świadomy. Karol Wojtyła umieszcza w swym dziele trzy akty:
w pierwszym pojawia się Teresa i Andrzej, para młodych zakochanych, planujących zawrzeć związek małżeński;

w drugim Anna i Stefan, kobieta prowadzi monolog, w którym skarży się na swoje pożycie z partnerem, gdzie brakuje miłości i wzajemnego zrozumienia;

w trzecim Monika i Krzysztof, dziewczyna jest córką Anny i Stefana, natomiast Krzysztof synem pary z pierwszego aktu, dowiadujemy się, że Andrzej zginął na wojnie, Teresa wszystkie emocje i uczucia przerzuciła na syna;

Zarówno ,,Przed sklepem…”, jak też wydany w 1964 r. dramat ,,Promieniowanie ojcostwa”, ksiądz Wojtyła napisał, kiedy był już wyświęcony na Biskupa. We wcześniejszych latach, autor pisał też inne dzieła, b

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: