Sokół – Giovanni Boccaccio – Streszczenie krótkie

‘Sokół’ to tytuł opowieści opowiadanej przez Fiamettę, w trakcie piątego dnia. Jest to dziewiąta, przedostatnia opowieść, której tematem ma być nieodwzajemniona miłość lub flirt, które zakończyły się ślubem.
Głównym bohaterem opowiadanej historii jest Federigo degli Alberighi, młody szlachcic, mieszkaniec Florencji. Jest on dobrze wychowanym młodzieńcem, zakochanym w damie imieniem Monna Giovanna – pięknej kobiecie, ale mającej męża i syna. Mężczyzna zabiegał o jej względy, jednak ona nie zwracała uwagi na jego wyczyny. Chęć zaimponowania niewiaśćie doprowadziła Federigo do ruiny – stracił większość swojego majątku (co nie zmniejszyło jego uczucia). Najcenniejszym jego skarbem był jednak tytułowy sokół, majestatyczny ptak, który był jego dumą. Straciwszy pieniądze przeniósł się do mniejszej posiadłości i nie zważając na swoją biedę, zajmował się całymi dniami polowaniami, z których jakoś się utrzymywał. W międzyczasie małżonek Monny zachorował i umarł, a jego żona odziedziczyła cały jego majątek. Załamana wdowa wyjechała z synem z Florencji na jej obrzeża, blisko miejsca zamieszkania Federigo.
Krótko później jej dziecko przez zamiłowanie do zwierząt, zaczęło spędzać dużo czasu z sokołem i jego właścicielem. Jego marzeniem stało się posiadanie takiego ptaka, był jednak zbyt nieśmiały aby poprosić szlachcica, widząc jak bardzo jest do niego przywiązany. Po pewnym czasie chłopczyk zachorował, a jego matka chciała na wszelkie sposoby mu pomóc. Nie chciała w końcu stracić jedynego syna, po tym jak już straciła jego ojca. Wtedy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!