Sonety krymskie – Adam Mickiewicz – Streszczenie krótkie

Sonety krymskie jest to wydany w 1826 r. cykl osiemnastu sonetów autorstwa Adama Mickiewicza, które są opisem jego dwumiesięcznej wyprawy na Krym. Poeta opisuje w nich piękno krymskiej przyrody i architektury. Wszystkie utwory z cyklu pokazują ogromną tęsknotę autora za ojczyzną.
Streszczenie wybranych sonetów:
Stepy akermańskie
Utwór ten stanowi wstęp do całego cyklu, wprowadza czytelnika w atmosferę panującą w nim. Podmiot liryczny porównuje stepy do oceanu, jego wóz zdaje się brodzić jak łódka wśród powodzi kwiatów i trawy. Zapada zmrok, wszystko zaczyna być coraz bardziej niewidoczne. Nie widać już nawet drogi. Podmiot liryczny próbuje wypatrzeć na niebie gwiazdy, jednak widzi tylko latarnię morską, którą nazywa „lampą Akermanu”. Słyszy dźwięki niemal niemożliwe do usłyszenia: szybujące w powietrzu żurawie, chodzenie motyla po trawie, węża pełzającego po ziemi. W ostatnich wersach Mickiewicz pokazuje tęsknotę za ojczyzną:
„W takiej ciszy – tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy – Jedźmy, nikt nie woła”
Cisza morska
Autor przedstawia wodę jako spokojny, przyjazny żywioł. Porównuje ją do śpiącej, młodej kobiety. Morze jest bezpieczne, tak samo jest przedstawiony statek, na którym płynie podmiot liryczny. W trzeciej strofie pojawia się apostrofa skierowana do morza. Autor pisze, że wśród niegroźnych, morskich stworzeń kryje się meduza, która podczas burzy ukrywa się na dnie morza, a podczas ciszy morskiej wychodzi.  Autor ma tu na myśli śmierć, niebezpieczeństwo które nadchodzi na ogół po ciszy morskiej, po której zazwyczaj następuje sztorm. Ostatnie 3 wersy są podsumowaniem całego utworu. Mickiewicz pisze, że ma w pamięci mnóstwo wspomnień – jak możemy się domyślić związanych z jego ojczyzną. Kiedy udaje mu się w końcu osiągnąć spokój, wspomnienia powracają budząc w nim tęsknotę.
Żegluga
Utwór nawiązuje do poprzedniego sonetu. Dowiadujemy się o tym już w pierwszym wersie.
„Szum większy, gęściej morskie snują się straszydła”
Podmiot liryczny opisuje, jak morze ze spokojnego zmienia się w niebezpieczny żywioł. Czytając utwór czujemy niepokój, strach. Majtek zostaje porównany do pająka, który czyha w swojej sieci. W drugiej strofie widzimy opis walki z żywiołem. Zostaje on porównany do konia, który wyrywa się, wznosi głowę, leci wśród przestworzy. Dalej autor pisze o swoich pozytywnych emocjach, jakie mimo wszystko odczuwał. Był szczęśliwy z tego, że może znajdować się w tym miejscu.
Burza
Jest to ostatni z trzech tak zwanych sonetów morskich. W pierwszej strofie autor opisuje burzę morską i walkę jaką toczy załoga ze wzburzonym morzem. Razem z zachodzącym słońcem odchodzi resztka nadziei na przeżycie. Morze wzbudza w załodze lek, strach. Śmierć powoli wstępująca na pokład statku jest porównana do żołnierza podbijającego nowe ziemie. W trzeciej strofie widzimy opis ludzi umierających, żegnających swoich przyjaciół, modlących się po raz ostatni przed śmiercią. Jeden z podróżujących statkiem siedział samotny i zazdrościł pozostałym, którzy mają z kim się pożegnać, że mają jeszcze siłę się modlić. Czuł żal patrząc na nich.
Widok gór ze stepów Kozłowa
Utwór ten stanowią wypowiedzi Pielgrzyma i Mirzy – tatarskiego szlachcica. W pierwszych dwóch strofach pielgrzym wydaje się zaskoczony pięknem tamtejszych krajobrazów. Pyta, czy to sam Allah postawił tutaj te góry, które porównuje do morza lodu, czy jest to lodowy tron dla aniołów? Może podtrzymują je diwy? Widzimy tutaj nawiązanie do mitologii Persów, w której diwy były złośliwymi geniuszami wygnanymi przez aniołów i władających na ziemi. Podmiot liryczny opisuje wierzchołki gór, które w blasku zachodzącego słońca wyglądają, jak ogień, kojarzy mu się to z latarnią zawieszoną na środku nieba.
Mirza odpowiada, że był w miejscu, które tak barwnie opisuje pielgrzym. Widział źródło,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.