🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Sposób na Elfa

Streszczenie

„Sposób na Elfa” to książka pełna dobrego humoru i z radością przeczyta ją i mały i duży czytelnik.
Książka opowiada o przygodach Taty samotnie wychowującego Syna i ich nowo zaadaptowanego psa Elfa.
Na początku poznajemy bohaterów i ich pragnienie posiadania psa. Ma on mieć określone cechy. Kiedy jednak tata ogląda pewnej nocy ogłoszenia o adopcje psa w oko wpada mu Elf i już wie, że to ten pies skradł jego serce i żaden inny. Rozmawia o tym ze swoim synem i razem podejmują decyzję że chcą by zamieszkał z nimi.
Okazuje się, że jego schronisko jest bardzo daleko ale na szczęście znajdują się dobrzy ludzie którzy go przywiozą do nich. Sami się bardzo dobrze przygotowują na przyjęcie psa. Kupują potrzebne mu rzeczy czytają książki jak opiekować się dobrze psem.
Wreszcie przychodzi dzień w którym Elf ma z nimi zamieszkać oboje czekają z niecierpliwością na ten moment.
Elf jest przerażony nowym miejscem nowymi zapachami i zachowuje się tak jak opisywano w poradnikach czyli sika w mieszkaniu ale chłopcy cierpliwie to znoszą uczą psa wszystkiego wyprowadzają go regularnie na spacery, sprzątają po nim i mają wiele cierpliwości i wyrozumiałości dla niego.
Dlatego pies powoli adaptuje się do nowej sytuacji podobają mu się nowi ludzie którzy się nim opiekują nowy dom i pyszne jedzenie którym go karmią.
Tata jest pisarzem książek dlatego może siedzieć całymi dniami w domu i ma czas na opiekę nad psem. Uwielbia ich nocne spacery gdzie Elf szaleje a on znajduje wenę na pisanie kolejnej książki.
Jego syn zakochuje się w dziewczynie z sąsiedztwa. Tata chce mu pomóc w miłosnych podbojach i dlatego wymyśla plan jak przykleić róże na oknie pokoju dziewczyny. Nie jest to proste bo ona mieszka na drugim piętrze. Razem w nocy idą na dach zabierają ze sobą linę do wspinaczki. Tata spuszcza na linie syna a ten ma za zadanie przykleić kwiatek na oknie.
Wszystko idzie zgodnie z planem aż tu nagle coś sią zaczyna dziać i młody pojawia się na dachu bez spodni i bielizny. Okazuję się że się zaczepił o jakąś antenę i zgubił dolną część garderoby.
Następnego dnia na spacerze z Elfem okazuje się że się dziwnie zachowuję, tata pozwala mu na węszenie gdzie chce a on odnajduje zgubione ubrania syna. W ten sposób nikt się nie dowiedział co oni wyprawiali.
Mają też przygody ze wścibską sąsiadką która podejrzewa ich o to że są złodziejami i włamywaczami a nawet podglądaczami. W sumie co złego to oni ale się ona myli nawet nasyła na nich policję kiedy okazuje się że było włamanie do piwnicy w ich bloku.
Na szczęście Elf bierze sprawy w swoje ręce a raczej w swój bardzo czujny nos. Dzięki czemu wszystkie sprawy udaję się rozwiązać a nawet problemy miłosne młodego są ratowane dzięki super pieskowi.
Jest to piękna książka pełna niespodziewanych zwrotów akcji i trzymająca czytelnika w napięciu do ostatniej strony.
Warto ja przeczytać dowiedzieć się co stało się ze złodziejem jak Elf nie lubi weterynarzy i czy Elf ma rodzeństwo i co z tego wyniknie.
Polecam przeczytać tą książkę na pewno wam się spodoba!

Plan wydarzeń

Plan wydarzeń książki „Sposób na Elfa”
1. Przeprowadzka Taty i syna.

2. Znalezienie Elfa w Internecie przez tatę.

3. Adopcja psa przez Pisarza i jego syna.

4. Przyklejanie kwiatka przez młodego i tatę na szybie dziewczyny.

Obrabowanie piwnicy w bloku.

Wizyta u weterynarza.

Wizyta policjanta w mieszkaniu.

Kolejne niezrozumiałe warczenie psa.

Dziewczyna obejmuje jakiegoś nieznanego chłopaka.

Wyjaśnienie sprawy z dziewczyną.

Kolejna próba powieszenia za oknem dziewczyny płyty z nagraniem.

Ucieczka przed lokatorami.

Elf znajduje złodzieja.

Wizyta całej rodziny u cioci i siostry Elfa Erki.

Problematyka

Książka „Sposób na elfa” jest książką dla każdego czytelnika. Porusza bardzo aktualne tematy jak adopcja psa która musi być bardzo odpowiedzialną decyzją bo niesie za sobą bardzo dużo konsekwencji.
Jeśli podejdzie się do tematu adopcji w odpowiedni sposób, to można mimo początkowych trudności które niestety muszą wystąpić, odnieść sukces i nawiązać niezwykłą wież ze swoim nowym członkiem rodziny. Tak jak się to stało u bohaterów tej książki którzy rozumieli się bez słów ze swoim nowym członkiem rodziny którym był pies Elf.
Jest w niej również poruszony problem miłości i jak ważna w niej jest rozmowa z drugim człowiekiem a nie tylko własne domysły.

Recenzja książki

„Sposób na Elfa” Marcin Pałasz – recenzjaPostanowiłam przeczytać tę książkę, ponieważ biorę udział w konkursie. Nie spodziewałam się, że to wyjątkowa opowieść o piesku, który został zabrany ze schroniska. Sama kocham zwierzęta, więc chętnie czytałam kolejne strony. Rzadko płaczę podczas czytania książek, ale ta historia bardzo mnie wzruszyła. Może dlatego, że mam w domu kundelka o imieniu Nuka, którego kocham nad życie.Ciekawe jest to, że autor tej książki, Marcisz Pałasz, też ma psa, którego przygarnął ze schroniska. Pewnie dlatego postanowił opisać przygody, które spotkały jego i jego psa.A kim jest wspomniany piesek? To Elf, kundelek, który przebywał w schronisku ze swoją siostrą. Miał tam smutne życie, bo większość czasu spędzał w klatce. Nikt się nim nie interesował. Z utęsknieniem czekał na rodzinę, która adoptowałaby go. I właśnie pewnego dnia marzenia się spełniły. Pewien chłopiec wraz ze swoim tatą postanowili zabrać Elfa do domu. Odtąd stają się nierozłączni. Spotyka ich wiele ciekawych i zabawnych sytuacji, biorą też udział w rozwikłaniu zagadek. Pomimo tego, że jest szczęśliwy, Elf bardzo tęskni za swoją siostrą, która została w schronisku. Tego, jak potoczą się dalsze losy Elfa i czy zobaczy jeszcze swoją siostrę, niestety nie zdradzę. Za to namawiam Was do przeczytania tej historii.Książka ta bardzo mi się spodobała. Powinny ją przeczytać wszystkie dzieci, ponieważ pokazuje nam, jak bardzo pies kocha swojego pana. Możemy też dowiedzieć się z książki, jakie będziemy mieć obowiązki, jeśli w naszym domu pojawi się piesek.
Czasami zdarza się, że bardzo marzymy o zwierzęciu, a potem jesteśmy nim znudzeni. Trzeba pamiętać o tym, że pies to nie zabawka. To nie jest tylko prezent na urodziny czy od Mikołaja. To żywe zwierzę, które kocha nas nad życie i nie wolno go odtrącać. Mały szczeniaczek jest słodki, ale on też – jak i my – rośnie i kiedyś zostanie dorosłym psem. Zawsze należy dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie zajmować się psiakiem.Zachęcam wszystkich do przeczytania tej wspaniałej lektury. A jeśli chcielibyście mieć w domu takiego pieska, to weźcie pod uwagę adopcję ze schroniska. Dzięki temu zmienicie życie jakiegoś zwierzątka na lepsze.

Streszczenie krótkie

Marcin Pałasz jest autorem, pisarzem oraz napisał książkę pod tytułem „Sposób na elfa”.
Mottem autora twórczości jest „słowa niosą uśmiech” zgadzam się z tym mottem, ponieważ gdy czytałem tę książkę miałem dużo uśmiechu na twarzy, ponieważ opowiadała ona o psie, który był w schronisku. Tak dokładniej to książka opowiada o tym jak chłopiec mający czternaście lat wraz ze swoim tatą poszli do schroniska, po psa, który część swojego życia spędził ze swoją bliźniaczką o imieniu Erka. Chłopiec, jak i jego najlepszy pies mieli bardzo wiele śmiesznych przygód. Nazwali tego pieska Elf. Jedną przykrą sytuacją było to, że większość czasu Elf spędził ze swoją bliźniaczką Erką, przez co za nią bardzo tęsknił. Jedną z przygód pieska była wizyta u weterynarza. Jak wiadomo każdy pies musi chodzić do weterynarza.Przygody jakie spotkały Elfa i jego właściciela młodego:
Według mnie najśmieszniejszą przygodą było to, że młody wraz ze swoim ojcem w nocy chcieli przykleić na okno różę dla dziewczyny, która mu się podobała. Była to Kara, dziewczyna z tego samego osiedla. Plan był taki, że ojciec miał pociągnąć za sznurek, gdy młody da mu znać. Ojciec ze strachu, że ktoś nadchodzi pociągnął za sznurek bardzo mocno, a chłopiec zaczepił się majtkami i spodenkami o antenę. Następnego dnia rano na antenie wisiały bokserki młodego, które zauważył jego ojciec. Parę minut później, pies Elf wywęszył spodenki młodego, które znalazł w krzakach.
Pomimo wielu śmiesznych przygód drugą przygodą, która najbardziej mi się spodobała była taka, która była związana z dywanem i Elfem.
Pewnego dnia na popołudniowym spacerze Młodego z Elfem obaj bohaterowie zauważyli dywan, który wisiał na czymś żelaznym. Chłopcy współczuli dywanowi widząc jak jakiś mężczyzna bił go czymś sporym. Elf wpadł na taki pomysł, że skoro człowiek bił psa za to, że mu nasikał na nogę to ona nasika mu za to, że on bił dywan. Myślał sobie, że po powrocie do domu będzie miał do pogadania z dywanem.

Streszczenie szczegółowe

„Marzenia o lesie i oswojonym człowieku”
Główny bohater książki to Elf – kundelek w typie owczarka niemieckiego. Znajduje się w schronisku razem ze swoją siostrą bliźniaczą Erką. Opowiada o tym, jak żyje mu się w klatce. Przedstawia Tofika, który jest owczarkiem alzackim i mieszka poza ogrodzeniem. Elf marzy o pobycie w lesie i ludzkiej opiece. Wspomina także o husky, któremu na imię Rambo. Pies ten wzbudza strach w innych rasach.
„Przeprowadzka, pomysł Młodego i pewien niezwykły sen”
W kolejnym rozdziale poznajemy 39-letniego mężczyznę, który pisze książki, a także jego syna. Młody – bo tak na niego mówi ojciec – wychowuje się bez matki, która nie żyje. Oboje przeprowadzają się do mieszkania na drugim piętrze we Wrocławiu. Są w trakcie przenoszenia ciężkich rzeczy. Wieczorem Młody dzieli się informacją, że chciałby mieć psa. Mówi o Karze. To dziewczyna, która jest właścicielką suczki – Lindy. Chłopak oddaje się marzeniom o spacerach z psami i Karą. Tata Młodego pomimo zmęczenia nie może zasnąć. Postanawia włączyć laptopa i przejrzeć portal ze zwierzętami. Sprawdza ceny szczeniaków z hodowli. W oczy rzuca mu się sześciomiesięczny kundelek. Rozmyśla na temat jego wzięcia. Tymczasem Elf budzi się w środku nocy. Uświadamia sobie, że śniło mu się łono natury, a także on szczęśliwy i skaczący. Psiak nie rozumie tego snu.
,,Czy sen się spełni?”
Tata się budzi. Śniły mu się łąki. Elementem sennego marzenia był pies biegający po zielonych obszarach. Ojciec przedstawia synowi propozycję na temat pieska. Okazuje się, że schronisko jest daleko pod Warszawą. Tata dzwoni do ośrodka adopcyjnego. Należy podpisać umowę z fundacją. Ważną częścią jest wizyta przedadopcyjna. Oboje są nieco przerażeni. Wracamy do Elfa. Kundelek ma bardzo pozytywny humor, co zauważa jego siostra. Przeczuwa, że spotka ich coś dobrego. Tymczasem ojciec przynosi potrzebne rzeczy do opieki nad Elfem. Miski na karmę, woda, kilka zabawek do gryzienia i rzucania oraz worek karmy. Syn z ojcem wyobrażają sobie spacery z psem.
„Dzień, który w końcu musiał nadejść”
Po śniadaniu ktoś wyciąga Elfa z boksu. Zostaje on zapakowany w transporter i zawieziony do nowego właściciela. Przerażona Erka głośno szczeka. Przed dziedzińcem zatrzymuje się niewielki minivan. Piesek jest bardzo spłoszony. Ojciec siada na chodniku. Następnie powoli wstaje, a Elf za nim. Razem idą do mieszkania. Poznajemy emocje z perspektywy psa. Jest nieco przerażony. Przyszłego właściciela nazywa Dużym.
Podczas drogi do domu Elf się ośmiela i idzie dynamicznie przy nodze pana.
,,Pierwsze dni: zupełnie nowy świat!”
Ojciec wsypuje psu zmieszaną karmę. Ten pożera wszystko w ciągu kilku sekund. Następnie Młody poznaje Elfa. Kundelek warczy na chłopca. Tata mówi mu, żeby był cierpliwy. W nocy mężczyzna pisze opowiadanie do zamówionego przez wydawnictwo tomiku. Tymczasem Elf wstaje i zaczyna skomleć. Pisarz postanawia wyjść z nim na pierwszy spacer. Noc jest pogodna i cicha. Wędrówka trwa już prawie godzinę. Jednak piesek źle się czuje na obcym terytorium. Oboje wracają do mieszkania.
„Weterynarz, czyli pewne sprawy, których uniknąć się nie da”
Następnego dnia właściciel wraz z psiakiem udają się do weterynarii. Okazuje się, że Elf za mało waży. Potem dostaje zastrzyk i tabletkę na odrobaczenie. Kundelek z trudem znosi ból. Zastanawia się, co weterynarz trzyma w szafkach.
,,Do kogo ja trafiłem?”
Elf nie rozumie niektórych zachowań właściciela. Spogląda wzrokiem, kiedy ten wyciera podłogę dziwną rzeczą, którą Duży nazywa ,,ręcznikiem”. Po wieczornym bieganiu mężczyzna wyciera głowę ścierką. Piesek jest zdezorientowany.
,,Sposób na Karę, czyli co tu zrobić?”
Ojciec wspomina o Karze i jej psie. Młody jest zakochany w dziewczynie. Nie wie, jak się odważyć i z nią porozmawiać. Zasięga porad taty, który jest autorem książki „Licencja na zakochanie”.
„Historia pewnej róży, czyli całkowita katastrofa”
Tata przedstawia synowi plan dotyczący zdobycia serca Kary. Nastolatek z pomocą ojca opuszcza się z góry na linie po budynkach i przykleja różę do okna wybranki. Niespodziewanie Młody zahacza się o antenę i jego dolna część garderoby zostaje zdarta. Następnego dnia Duży wychodzi z Elfem na spacer. Pies zaczyna węszyć z wyraźnym zaciekawieniem. Odnajduje bokserki Młodego wiszące na antenie. Następnie Elf zauważa w krzakach krótkie spodenki. Tata pospiesznie ukrywa je pod bluzą.
,,Gdzie rosną kiełbasy?”
Po południu cała rodzina idzie do supermarketu. Elf ma zostać na zewnątrz z Młodym. Chłopak spotyka Karę spacerującą z Lindy. Kundelek zauważa, że Duży wychodzi z domu raz dziennie na ,,zakupy”. Opowiada o tym, że właściciel przynosi ciekawe rzeczy. Niektóre z nich, np. ,,mydło” i ,,dezodorant” mają okropny zapach. Jednak jest zafascynowany czymś, co pachnie przyjemnie i nazywa się ,,kiełbasa” albo ,,kabanosy”. Elf zastanawia się, gdzie rosną kiełbasy. Podczas wyprawy po żywność, piesek spotyka suczkę Lindy. Nie wykazuje ona żadnego zainteresowania. Kundelek czuje zapach kiełbasy. Postanawia zerwać się ze smyczy i wbiec do supermarketu. Duży jest w trakcie wybierania mięsa. Elf nie rozumie, dlaczego nie dostał kiełbasy.
,,Coś złego i coś dobrego”
Okazuje się, że Erka – siostra Elfa – jest smutna i nie chce jeść. Tęskni za bratem. Właściciel czuję się winny, że zabrał psa od rodzeństwa. Jednak znajduje na to sposób. Ciocia Ewa – opiekunka trzech psów i czterech kotów – zostaje przekonana do wzięcia pod opiekę Erki.
,,Zły człowiek”
Elf widzi, jak pewien mężczyzna ,,bije” dywan, który się trzęsie i faluje. W domu zaczyna ostrzegawczo oszczekiwać przedmiot. Duży i Młody są zdziwieni sytuacją.
,,Pani Sąsiadka”
Sąsiadka mieszkająca obok jest zainteresowana pisarzem. To emerytowana kobieta, która lubi wdawać się w pogawędki. Pyta mężczyznę o jego pracę. Jednak on jest poirytowany i nie odpowiada na pytanie. Elf zaczyna warczeć na nieznanego faceta, który chce kopnąć psa. Po spacerze Duży dowiaduje się, że Erka już za dwa tygodnie będzie u nowej właścicielki.
,,Grubcio, Czesław i tajemnica okolicznych piwnic”
Piesek wraz z Młodym są na dworze. Elf chce bawić się z pudlem – Grubciem. Jednak ten mu odmawia mówiąc, że jest za gruby. Wspomina o niezdrowym jedzeniu, które daje mu pani. Elf poznaje Czesława. Czesław to kot. Siedzi obok kosza na śmieci i poszukuje jedzenia. W tym czasie nastolatek spogląda w telefon i pisze z Karą. Po powrocie rozmawiają o włamaniach do piwnic sąsiednich bloków.
,,Śmiertelnie groźne rzeczy oraz bardzo poważna sprawa”
Elf poznaje kolejne dziwne przedmioty. Zerka do ,,łazienki” i zaczyna szczekać na deskę sedesową. Dziwi się, kiedy Duży ma na plecach coś wielkiego, co nazywają ,,plecakiem”. Na koniec Elf warczy na nunchaku i wyrywa je Młodemu. Nastolatka odwiedza przyjaciel – Olek. Zazdrości on Młodemu jego taty. Duży zastanawia się nad sytuacją Olka.
,,Coś, czego nikt z nas się nie spodziewał”
Do drzwi dzwoni policja. Duży jest zdziwiony. Aspirant rozmawia z mężczyzną na temat włamań. Pisarz jest o to podejrzewany. Ojciec tłumaczy swoje wędrówki w ciągu nocy tym, że o tej porze najlepiej mu się pisze opowiadania.
,,Pierogi, gołąb, a na koniec kaganiec”
Młody i jego tata są w trakcie obiadu. Odbywają rozmowę o spotkaniach autorskich. W tym czasie Elf rzuca się na jedzenie. Pierogi znajdują się w jego pysku. Duży i Młody zaczynają się śmiać. Następnie pies ogląda gołębia spacerującego za szybą. Ptak spada z parapetu. Duży wybucha śmiechem. Kolejna wizyta u weterynarza. Przez nieczystości na trawnikach Elf musi nosić kaganiec. Jednak pies cechuje się sprytem. Podczas spaceru łeb psa zaczepia się o krzaki i zostaje wśród liści.
,,Czesław i Młody”
Właściciel z psem wracają ze sklepu. Mijają ciężarówkę do wywozu śmieci. Elf zaczyna szczekać w jej kierunku. Okazuje się, że w transporcie jest Czesław. Dowiadujemy się o relacji Młodego z Karą. Pisze, że nastolatek jej się podoba. Niestety zastaje ją przytuloną do nieznanego chłopaka.
,,Nagłe rozjaśnienie sytuacji”
Ojcu jest żal Młodego. Syn zamyka się w pokoju. Podczas spaceru z psem, Duży poznaje mamę Kary. Sytuacja wyjaśnia się, kiedy kobieta mówi o chorym synu. To jego wcześniej Młody zobaczył z Karą. Tata chce wyjaśnić to nastolatkowi.
,,Śledztwo: część pierwsza”
Duży udaje się na wieczorny spacer. Spotyka policjanta. Mówi on o kradzieży w dzień. Nagle Elf coś wyczuwa. Mężczyźni postanawiają iść za nim w stronę klatki schodowej. Pies pokazuje, że złodziej odjechał samochodem.
,,Śledztwo: część druga”
Właściciel idzie z psem na kolejny spacer. Tym razem towarzyszy im Młody. Elf warczy na samochód. Duży dzwoni do policjanta i informuje go o tym, że był to srebrny volkswagen golf.
,,Mały nocny dramat”
Młody nie wie co zrobić ze swoją miłością. Tata tłumaczy mu całą sytuację. Chłopak postanawia kolejny raz zjechać liną po budynkach z płytą DVD, na której jest jego nagranie. Z dołu słychać straszliwy krzyk. Sąsiadka krzyczy, że na dachu są zboczeńcy. Na szczęście udaje im się uciec.
,,Finał: część pierwsza”
Aspirant rozmawia z mężczyzną i jego synem. Dziękuje im za rozwiązanie sprawy. Szczególnym bohaterem jest Elf, który jak sądzi policjant – ma nosa do złych ludzi.
,,Finał: część druga”
Elf spaceruje z właścicielem po moście. Piesek boi się, że wpadnie do wody. Jednak po chwili postanawia przezwyciężyć strach. Duży i kundelek idą dalej. Elf wyczuwa kogoś nieznajomego. Nagle zza krzaków wybiega dzik. Właściciel psa jest przerażony. Na szczęście dzikie zwierzę ucieka, a Duży jest dumny ze swojego dzielnego psa.
,,Finał: część trzecia i naprawdę ostatnia!”
Mężczyzna siedzi wraz z Ewą na tarasie. Spoglądają na Elfa i Erkę bawiących się razem. Wtem dzwoni telefon. Duży odbiera i słyszy podziękowania od Olka. Jego ojciec wreszcie spędza z nim sporo czasu. Tymczasem Elf opowiada Erce o swoich przygodach. Rodzeństwo wreszcie się odnajduje.

Opracowanie

Czas akcji:
Fabuła rozgrywa się w latach współczesnych, najprawdopodobniej w XXI wieku. Czas akcji nie jest dokładnie sprecyzowany. Mamy informację, że jest to krótko przed zakończeniem roku szkolnego.

Miejsce akcji:
Wydarzenia dzieją się we Wrocławiu, dokładniej w bloku mieszkalnym. Mieszkanie pisarza to miejsce, gdzie głównie osadzone są rozgrywane akcje. Dostrzegamy także klatkę schodową, korytarze, dach bloku. Terenem, gdzie psiak może się wybiegać jest łąka niedaleko bloku oraz ogród Ewy. Elementami poza stałym miejscem zamieszkania jest gabinet weterynarza, którego Elf bardzo się boi oraz schronisko – dawna lokalizacja pieska.

Bohaterowie:
Elf – tytułowy i pierwszoplanowy bohater powieści. W momencie rozpoczęcia akcji ma sześć miesięcy.
Tata – nazywany przez Elfa ,,Dużym”, to pisarz, ojciec nastolatka i właściciel psa.
Syn – Elf nazywa go ,,Młodym”, chłopak ma wspaniałego i kochającego ojca, zajmuje się kundelkiem.
Sąsiadka – starsza pani na emeryturze.
Maciej – policjant prowadzący sprawę włamań do piwnic.
Erka – siostra bliźniacza Elfa, mieszkająca razem z nim w schronisku.

Geneza utworu:
Autor napisał książkę z powodu faktycznych wydarzeń związanych z adoptowaniem psa ze schroniska. Był to bezpośredni wpływ na stworzenie wątku utworu Marcina Pałasza.

Problematyka utworu:
,,Sposób na Elfa” opowiada o piesku. Zostaje on obdarzony opieką przez autora tekstu. Pisarz porusza zagadnienie przystosowania i przyzwyczajenia psa do nowego miejsca, środowiska. Otacza go zupełnie nowe towarzystwo, nowi właściciele, opiekunowie. Ważnym elementem poruszonym w książce jest troska i odpowiedzialność za pupila. Autor udziela porad na temat zajmowania się psem. Oprócz wątku związanego z psiakiem, możemy zobaczyć relacje ojca z synem. Zostają one ukazane w zwracający uwagę sposób. Zauważalny jest szacunek do drugiej osoby, a także szczerość. To coś niezwykłego.

Motywy literackie:

Motyw psa – kundelek jest pokazany jako przyjaciel człowieka. Pies w pewien sposób umacnia właściciela i powoduje, że ten czuje się szczęśliwy. Możemy także zauważyć mądrość Elfa, kiedy to wyczuwa złodzieja włamującego się do piwnic.

Motyw ojca – postać Dużego jest zobrazowana jako najlepszy towarzysz Młodego – jego syna. Są oni sobie bardzo bliscy. Między ojcem a synem występują szczególne więzi. Dają sobie nawzajem wsparcie i zrozumienie w trudnych sytuacjach życiowych.

Czas I miejsce akcji

TYTUŁ: „Sposób na Elfa”AUTOR: Marcin PałaszMIEJSCE AKCJI: Wrocław (osiedle, tereny przyległe do osiedla, schronisko dla zwierząt)CZAS AKCJI: nieokreślony, nieznany – przypuszczalnie można go umiejscowić w czasie roku szkolnego lub tuż przed rozpoczęciem się wakacji.- „Sposób na Elfa” to niezwykle emocjonująca i wzruszająca opowieść o sympatii i uczucie jakim chłopak darzy swoje zwierzę – psa. Mimo iż jest to książka, która niejednokrotnie potrafi „wycisnąć łzy” ma również wiele scen i momentów pełnych radości, rozrywki i wyjątkowego humoru, który rozbawi niejednego młodego czytelnika.. Czas akcji – opis:Nie jest nam znany niestety dokładny czas w którym wydarzają się wydarzenia ukazane w książce, możemy jednak przypuszczać, że podczas akcji utworu trwa rok szkolny.1. Miejsce akcji – opis:Miejscem akcji jest z kolei jedno z najpiękniejszych polskich miast – obecna stolica województwa dolnośląskiego (Wrocław). Część wydarzeń ma miejsce na ogromnym osiedlu mieszkaniowym, gdzie nieopodal znajduje się sklep, łączka, a nawet gabinet weterynaryjny. Zanim jednak tytułowy pies „Elf” zostaje zabrany ze schroniska akcja ma miejsce właśnie w schronisku dla zwierząt.Utwór ten jest chętnie czytany przez młodzież i dzieci. Pokazuje on niezwykłą siłę uczucia człowieka do zwierzęcia. „Sposób na Elfa” jest także lekturą w trzeciej klasie szkoły podstawowej, gdzie dzieci chętnie czytają książkę i poznają tą fascynującą historię, która wzrusza, bawi i pokazuje moc przyjaźni i przywiązania człowieka do psa!

Bohaterowie

Dzień dobry. W tym wypracowaniu chciałbym przedstawić bohaterów z książki pt. „Sposób na Elfa” wraz z ich charakterystyką.
Najpierw zostaną wymienieni bohaterowie pierwszoplanowi. Bohaterami pierwszoplanowymi są następujące postacie:
– Elf
– Duży
– Młody
Elf – kiedy go poznajemy, jest malutkim, mającym sześć miesięcy kundelkiem będącym w typie owczarka niemieckiego, który zamieszkiwał podwarszawskie schronisko. Pomimo swojej niezbyt miłej sytuacji jest on wesoły, oraz chętny do zabawy z innymi psami. Jest on bardzo przywiązany do Erki – swojej siostry. Podczas gdy trafia do nowego domu, dość szybko potrafi zaufać swojemu nowemu właścicielowi, a z czasem staje się psem całkowicie jemu oddanym. Jest psem, który potrafi odczytywać emocje swojego właściciela oraz na nie reagować. Trudniej było mu zaufać Młodemu. Elf uwielbia biegać z innymi psami, jest ciekawy świata oraz kocha spacery. Z tego kundelka jest pies o tyle przyjacielski i towarzyski, że potrafi zaprzyjaźnić się nawet z kotem. Najbardziej nie lubi weterynarzy, a już w ogóle zastrzyków. Również nie jest on miły dla złych ludzi. Jego nos wyczuwa takie osoby z daleka. Choć zazwyczaj jest odważnym psem, to niektóre przedmioty ludzkie wzbudzają w nim strach (np. plecak lub deska klozetowa).
Duży (pseudonim, który został nadany przez Elfa) – autor książek przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, również tej o Elfie. Jest właścicielem tego kundelka, ojcem Młodego i wdowcem. Po wyprowadzce ze starego mieszkania i przeprowadzeniu się do nowego stał się współwłaścicielem psa, co całkiem zmieniło jego życie. Ma on dużą wiedzę na temat dbania o swojego małego przyjaciela. Jest osobą odpowiedzialną. Również jest oddanym ojcem, zawsze gotowym do pomocy synowi, rozmowy z nim, doradzeniu mu w jakiejś sprawie, przez co łączy ich silna i bliska relacja. Dla innych ludzi jest pomocny, wrażliwy oraz uprzejmy. Jego ulubionymi zajęciami to bieganie i czytanie książek.
Młody – jest nastolatkiem oraz synem Dużego. Jest on z ojcem w bardzo bliskiej, wręcz partnerskiej relacji. Ufa swojemu ojcu, nie ma oporów w zwróceniu się do niego o pomoc, za to także go sam wspiera, np. w pisaniu. Bardzo chętnie spędza z nim czas, przy czym żartuje. Jest osobą z dużym poczuciem humoru. Boryka się z problemami charakterystycznymi dla każdego nastolatka. Jest on zauroczony swoją sąsiadką Karą, przez co stara się do niej dotrzeć na wszystkie sposoby. Młody jako pierwszy wpadł na pomysł posiadania psa. Bardzo go lubi, dba o niego, lecz jest nieco zazdrosny o to, że pies bardziej ufa tacie, niż jemu. Młody jest dobrze wychowaną osobą, choć czasami na niewyparzony język. Przyjaźni się z chłopakiem o imieniu Olek.
Teraz przechodzimy do bohaterów drugoplanowych. Są nimi:
– Sąsiadka
– Olek
– Policjant Maciek
– Erka
– Ewa
Sąsiadka – mieszka o piętro niżej od pisarza. Jest emerytką zbyt bardzo ciekawską, która bezwstydnie zadaje wiele pytań. Jest tak mocno podejrzliwa, że zgłasza policji możliwość dokonania włamań do piwnic wszystkich mieszkańców.
Olek – jest przyjacielem Młodego. Zazdrości mu bardzo dobrych relacji z ojcem, ponieważ rodzice Olka nie mają zwykle dla niego czasu.
Policjant Maciek – prowadzi dochodzenie w sprawie włamań do piwnic. Po spotkaniu z Młodym i jego ojcem jest przekonany, że oni nie mają nic wspólnego z tymi włamaniami. Z zaufaniem przyjrzał się tropowi, który został wskazany przez Elfa, dzięki czemu doszło do rozwiązania sprawy. Ten policjant potrafił okazać wdzięczność.
Erka – była siostrą bliźniaczką Elfa, która niestety została w schronisku. Była bardziej pesymistyczna, niż główny bohater książki. Była również bardzo przywiązana do swojego brata. Cierpi po rozstaniu z bratem. Najszczęśliwsza staje się dopiero wtedy, gdy zostaje adoptowana.
Ewa – była ciotką Młodego oraz właścicielką restauracji. Była miłośniczką psów – już przy pierwszym spotkaniu z Elfem on zaufał jej bez granic. Ma duży dom z apartamentem w okolicach Wrocławia, w którym mieszkają trzy psy. Jednym z tych psów jest Erka. Ewa adoptowała ją, ponieważ bardzo poruszyła ją historia Erki.
Teraz nadszedł czas na bohaterów epizodycznych Są nimi:
– Mama Kary
– Weterynarz
– Śmieciarz
– Sprzedawczyni
– Zwierzaki: Pudel Grubcio, kot Czesław
– Wolontariusze ze schroniska: Ania, Marcin i Tomek

Charakterystyka bohaterów

Elf – kundelek w typie owczarka niemieckiego. Kiedy go poznajemy ma on sześć miesięcy i mieszka w schronisku pod Warszawą. Chociaż piesek nie ma właściciela jest wesoły i z ochotą bawi się ze swoimi kolegami ze schroniska. Kundelek bardzo kocha swoją siostrę – Erki. Gdy główny bohater trafia do nowego domu szybko zaczyna ufać nowemu właścicielowi, natomiast trudno mu jest zaufać Młodemu. Elf, tak jak większość piesków, uwielbia chodzić na spacery, a także biegać z innymi psami. Kundelek jest ciekawy świata, przyjacielski oraz towarzyski. W przeciwieństwie do większości piesków zaprzyjaźnia się z kotem. Elf nienawidzi chodzić do weterynarza, a szczególnie zastrzyków. Kundelek nie lubi złych ludzi, których wyczuwa z daleka. Mimo że piesek jest odważny, to boi się niektórych rzeczy, których używają ludzie. Jedną z takich przedmiotów jest deska klozetowa.
Duży – jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. „Sposób na Elfa”). Mężczyzna jest właścicielem Elfa, ojcem, a także wdowcem. Jest on odpowiedzialny oraz zawsze gotowy, aby pomóc synowi, doradzić. Dzięki temu ich relacja jest bardzo silna. Mężczyzna wobec innych ludzi jest bardzo uprzejmy, pomocny i wrażliwy. Duży ma świetne poczucie humoru. Uwielbia on biegać, a także czytać książki.
Młody – syn Dużego, któremu ufa, z chęcią zwraca się do niego o pomoc, wspiera go. Dzięki wspaniałej relacji pomiędzy ojcem a synem, chłopak z chęcią spędza czas ze swoim tatą. Tak jak jego ojciec, Młody ma duże poczucie humoru. Nastolatek jest zauroczony nową sąsiadką, Karą, więc próbuje zdobyć jej względy. Jest pomysłodawcą posiadania psa, lecz pupil bardziej ufa jemu tacie. Chłopak jest dobrze wychowany. Najlepszym przyjacielem Młodego jest Olek.
Olek – przyjaciel Młodego. Jego rodzice nie mają dla niego dużo czasu, przez co zazdrości koledze relacji z tatą.
Sąsiadka – bardzo ciekawska emerytka, która mieszka na piętrze niżej Dużego. Starsza pani jest ogromnie podejrzliwa, zgłasza nawet policji włamanie do piwnic przez nowych sąsiadów.
Policjant Maciek – prowadzący śledztwo w sprawie włamań do piwnic. Po spotkaniu z oskarżonymi przez złośliwą sąsiadkę jest pewien, że to nie ojciec z synem włamują się do piwnic. Dzięki tropowi, który wskazał Elf rozwiązał sprawę.
Erka – siostra Elfa, która cierpi po rozłące z bratem. Suczka staje się szczęśliwa, kiedy zostaje adoptowana.
Ewa – ciocia Młodego. Kobieta kocha psy, więc gdy dowiedziała się o tym, że Erka została w schronisku bez brata zaadoptowała ją.

Geneza utworu i gatunek

Temat: Sposób na Elfa – Marcin Pałasz – Geneza i gatunek utworu.
Na początku, przypomnijmy sobie czym jest gatunek, i geneza.
Czym jest gatunek?
To forma utworu literackiego.
Czym jest Geneza?
Geneza to przyczyna, czynnik powstania czegoś, np. książki.
Jeżeli znamy już definicje, możemy przejść do omawiania utworu Marcina Pałasza.
Gatunek: Powieść
Wyjaśnienie: Jest pisaną prozą, występują liczne dialogi, posiada narratora wszechwiedzącego, najczęściej jest długim utworem.
Geneza utworu: Autor napisał powieść z powodu rzeczywistych wydarzeń, powiązanych z adoptowaniem pieska ze schroniska.

Najważniejsze informacje

„Sposób na Elfa” Marcina Pałasza – najważniejsze informacjeKsiążka pod tytułem „Sposób na Elfa”, której autorem jest Marcin Pałasz, opowiada o psie imieniem Elf. Został on zabrany ze schroniska przez Dużego pana (tatę) i Młodego (syna). Dla wszystkich mieszkanie na drugim piętrze wrocławskiego bloku jest nowym domem. Zarówno pies, jak i właściciele przyzwyczajają się do nowego miejsca, do siebie nawzajem i do mniej lub bardziej życzliwych sąsiadów. Wyjątkowo wścibską i szkodliwą osobą okazuje się jedna z sąsiadek, która twierdzi, że tata Marcin i jego syn mogą być złodziejami rowerów, które giną w piwnicy. Elf obserwuje ludzki świat z psiej perspektywy, a tata Marcin, który jest pisarzem, z ludzkiej. Młody zaś przeżywa przyjaźń z czworonogiem i z sympatyczną dziewczyną z sąsiedztwa. Pies okazuje się mieć niezwykłe wyczucie – odróżnia dobrych ludzi od złych, dzięki czemu udaje się schwytać złodzieja. A na końcu powieści spotyka się ze swoją siostrą, Erką, która także znalazła nowy przyjazny dom.Krótki plan wydarzeń:1. Zabranie Elfa ze schroniska.
2. Powitanie z Dużym panem i z Młodym.
3. Wizyta u weterynarza.
4. Przyzwyczajanie się do nowego domu.
5. Przyjaciele i wrogowie.
6. Wizyta policjanta.
7. Uratowanie kota Czesława.
8. Schwytanie złodzieja.
9. Przeprawa przez mostek i atak dzika.
10. Spotkanie z Erką.W schroniskuSmutne jest pieskie życie w schronisku. Nie zna on świata poza klatką albo z tego świata pozostają mu przykre wspomnienia. Świat poza schroniskiem Elf poznał najpierw z opowieści Tofika – jednego z mieszkańców schroniska. To od Tofika Elf dowiedział się, że w świecie poza klatką może być ciekawiej niż w tym miejscu, w którym obecnie przebywają. Jest tam dużo drzew, wokół których można biegać i sikać, gdzie się chce. Usłyszał, że prawie każdy pies ma swojego człowieka, którego trzeba oswoić, nauczyć, by karmił psa i wychodził z nim na spacery. Dowiedział się również najważniejszego – że człowiek może być prawdziwym przyjacielem człowieka.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: