W 80 dni dookoła świata

Recenzja książki

Książka pod tytułem ,,W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne bardzo mi się podobała. Opowiada o zwariowanych przygodach bohaterów.
Najbardziej podoba mi się to, że jest wyobrażenie autora, a teraz okazuje się, że tak wygląda dzisiejszy świat. Zakład o to, czy Fillias Fogg objedzie całą kulę ziemską. Pan Fogg wyrusza w podróż ze swoim lokajem Passepartout. Po wyjeździe Fogga z lokajem, detektyw Fix ujawnia w depeszy, że Fillias Fogg jest złodziejem banku. W podróży odwiedzili Paryż, przejeżdżali przez Turyn. Detektyw Fix zaczaił się na ,, Mongolii” ,kiedy Passepartout poszedł do konsula w celu podbicia paszportów, Fix chciał zobaczyć się z jego Panem. Fillias obliczył, że podróżował sześć i pół. Na pokładzie parowca, który miał ich zawieźć ich do Bombaju, Fix codziennie upijał Jana po kilka kieliszków mocnego alkoholu, żeby służący powiedział mu o tym, że Fogg okradł bank w Londynie, a to jest jego kamuflaż. Lecz Passepartout nic takiego mu nie powiedział, opowiadał tylko o sobie panu Foggu i ich wyprawie. Po zejściu na ląd wyprawa Fogga, ( składająca się tylko z dwóch osób, Filliasa Fogga i służącego Jana Passepartout ) poszła podbić paszporty i na obiad. W tym czasie detektyw Fix poszedł na policję, gdzie jak sądził miał czekać na niego nakaz aresztowania Filliasa Fogga za kradzież w banku w Londynie, lecz ku wielkiemu rozczarowaniu detektywa Fixa niczego takiego nie było, więc detektyw musiał podjąć trud dalszej podróży z złodziejaszkami. Służący zauroczony tancerkami indyjskimi,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

W Anglii w roku 1872 przy ulicy Saville Row w Londynie mieszkał Phileas Fogg. Był to zamknięty w sobie dżentelmen. Był trochę jak automat, wstawał zawsze idealnie o ósmej, śniadanie o 8:30 itp. Zawsze o 12 szedł do klubu Reform Club. 2 października zatrudnił nowego służącego, francuza Jeana Passepartout. Tego samego dnia w klubie podjął zakład, że objedzie świat w 80 dni i tegoż dnia wyruszył ze swoim nowym służącym w podróż dookoła świata. Tuż przed tym okradziono bank. Gdy Fogg wyjechał, zaczęto go podejrzewać o kradzież, ponieważ rysopis złodzieja zgadzał się z wyglądem Fogga i jego wyjazd zaczął przypominać przykrywkę do ucieczki z kraju. Za rzekomym złodziejem ruszył wynajęty przez bank detektyw Fix. Nasi podróżni dotarli spokojnie do Dover, Paryża i Brindisi skąd parowcem „Mongolia” płynęli do Suezu i potem tym samym statkiem do Bombaju. Na parowcu Passepartout i Fix poznali się ze sobą i detektyw wypytał francuza o Phileasa Fogga. Od tego momentu Fix ich śledził. Do Bombaju dotarli 20 października. Tam postanowili zatrzymać się na chwilę. Passepartout postanowił trochę pozwiedzać i wszedł do hinduskiej świątyni, do której nie wolno było wchodzić Europejczykom, a angielski rząd surowo zakazywał łamania hinduskich zasad religijnych. Na francuza rzuciło się trzech kapłanów gdy wszedł tam. Udało mu się uciec i stracił tylko sandały. Następnie udali się Passepartout i Fogg pociągiem do Allahabadu. W pociągu zapoznali się z generałem Francisem Cromartym. Jednak w Kholby okazało się, iż szyny nie są wykończone i muszą sobie znaleźć własny środek lokomocji. Pan Fogg kupił słonia i wynajął przewoźnika. Razem z nimi pojechał do Allahabadu generał Cromarty. W połowie drogi przez dżunglę zobaczyli hinduską procesję prowadzącą wdowę i ciało jej męża. Wynajęty przewoźnik powiedział im, że tę kobietę mają spalić razem z jej nieżyjącym mężem o świcie. Fogg postanowił ją uratować. W nocy brygada ze słonia zakradła się do obozu hindusów. Zastali ich w narkotycznym śnie. Potem podeszli do miejsca snu przyszłej ofiary. Jej strażnicy nie spali. Fogg i reszta musieli poczekać do rana. O brzasku odurzoną ofiarę zaprowadzono na podest razem z ciałem jej męża. Hindusi podpalili podest, lecz ciało zmarłego męża powstało i sprowadziło kobietę na dół. Tym „zmarłym mężem” okazał się Passepartout. Hindusi przejrzeli ich, bo prawdziwe ciało leżało na stosie. W końcu udało im się uciec z Audą, bo tak miała na imię kobieta którą uratowali. Dotarli już do Allahabadu bezpiecznie. Tam oddał słonia przewoźnikowi i Auda powiedziała, że ma krewnego w Hongkongu, który chętnie ją przyjmie. Pociągiem dojechali do Kalkuty gdzie odłączył się od nich generał Cromarty i zostali aresztowani za świętokradztwo w hinduskiej świątyni w Bombaju. Jednak

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Fileas Fogg-dżentelmen mieszkający w Anglii. Nosi niższy tytuł szlachecki, jest mądry, odważny, lubi spędzać czas w klubie ,,Reforma”. Podejmuje tytułowe wyzwanie , zakładając się udowadnia że potrafi przemierzyć w 80 dni cały świat.Nie bogaci się tym osiągnięciem , lecz zdobywa miłość swojego życia.
Jan Obieżyświat-wierny i oddany lokaj Fogga,służąc mu paryżanin miał nadzieje na spokojną i przyjemną pracę.W podróży nie raz okazał się być bohaterem , ratując życie wielu osobą.
Fix-detektyw ,osądzający Fogga o napad na bank.Przemierzył pół świata za bohaterem aresztując go ,chociaż był niewinny.
Francis Cromarty-szanował bohatera,wiernie mu towarzyszył.Lubił grać w gry , był wysokim mężc

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

Pan Fileas Fogg był przystojnym angielskim dżentelmenem mieszkającym w Londynie. Miał około czterdziestu lat. Miał jasne włosy i wąsy, a także piękny uśmiech. Wielu ludzi uważało go za dziwaka, ponieważ nie lubił chodzić do klubów ani na przyjęcia. Jedynym miejscem, do którego chętnie uczęszczał, był klub „Reforma”. Tam spotykali się bogacze. Fogg spędzał tam całe dnie, grając w wista, popularną angielską grę karcianą.
Najdziwniejsze u Fileasa było to, że całe jego życie toczyło się zgodnie z rytmem wskazówek zegara. Zawsze wstawał o tej samej godzinie, twarz mył wodą nagrzaną do trzydziestu stopni Celsjusza. Każdego dnia punktualnie o 11.30 wychodził z domu i udawał się do klubu. Był szczodrym człowiekiem i swoje wygrane pieniądze najczęściej przeznaczał na działalność dobroczynną. Mieszkał sam w swoim ogromnym domu i miał tylko jednego służącego. Właśnie rozmawiał z potencjalnym kandydatem na nowego służącego, gdyż poprzedniego sługę Fogg zwolnił. Pretendent nazywał się Jean Passepartout i pochodził z Francji. Fogg zatrudnił go dokładnie w środę 2 października o godzinie 11.29. Minutę później swoim zwyczajem ruszył do klubu. Wszyscy z ekscytacją w głosie mówili tam o obrabowanym banku. Złodziej zabrał pięćdziesiąt pięć tysięcy funtów! Rabuś był ubrany jak dżentelmen. Bogacze byli pewni, że ucieknie z kraju. Fogg był przeciwnego zdania. Przez coraz więcej odkrytych lądów świat się kurczył. Fileas czytał w gazecie, że w ciągu zaledwie 80 dni można okrążyć świat. Nikt mu nie chciał uwierzyć. Fogg postawił dwadzieścia tysięcy na to, że okrąży Ziemię w 80 dni i wróci w sobotę, 21 grudnia o 8.45. Wszyscy byli zdumieni, gdy Fileas wypisał czek na dwadzieścia tysięcy funtów i wyszedł z klubu. Musiał złapać pociąg do Dover!Passepartout był zszokowany, gdy Fogg rozkazał mu natychmiast pakować ubrania i inne potrzebne rzeczy. Służący marzył o spokojnym życiu, ale najwidoczniej wkrótce miał przeżyć największą przygodę swego życia. Mężczyźni zjawili się na stacji o 8.20 i kupili bilety – oczywiście w pierwszej klasie! – do Francji. Pociąg ruszył o 8.45. Z Paryża podróżnicy udali się parowcem „Mongolia” do Bombaju w Indiach. O niezwykłym zakładzie wkrótce pisały gazety na całym świecie. Niektórzy nawet myśleli, że Fogg ma szansę zrealizować swój plan. Większość jednak uznała go za szaleńca.
Spodziewano się, że dziewiątego dnia października parowóz dotrze do Suezu. Detektyw Fix czekał w porcie i rozglądał się za podejrzanymi. Był bardzo zdeterminowany, by odnaleźć złodzieja, który okradł bank. Miał chyba spore doświadczenie, ponieważ przechwalał się, że bez żadnych dowodów będzie umiał wskazać rabusia. Podobno wystarczała sama obserwacja. Passepartout musiał podstemplować dokumenty upoważniające do dalszej podróży. Napotkał po drodze Fixa. Dosłownie przez chwileczkę mignęło mu przed oczami zdjęcie Fileasa. Pasowało idealnie do wyglądu złodzieja opisanego przez świadków! Mężczyzna zmusił pewnego konsula, by ten nie dawał stempla na dokumencie Fogga. I wtedy Fileas pojawił się w biurze. Detektyw był już pewny, że to właśnie jego trzeba aresztować. Postanowił nie spuszczać go z oka i nadał nakaz aresztowania do Bombaju. Wkrótce w angielskich gazetach pisano o tajemniczym mężczyźnie. Te wiadomości dotarły także do członków klubu „Reforma”. Koledzy przypomnieli sobie o nienaturalnych zachowaniach kolegi i w także w ich mniemaniu dżentelmen okazał się bandytą.
Fix kupił bilet na „Mongolię”. Zaczepił Passepartouta i chciał od niego dowiedzieć się jak najwięcej o Foggu i o celu jego podróży. Lokaj zgodnie z prawdą przyznał, że jego pan założył się. Każda informacja z jego ust sprawiała, że detektyw się upewniał w swoich przekonaniach. Fix całą podróż nie spuszczał oka z Fogga, ale nie zauważył niczego podejrzanego w jego zachowaniu.
Dwudziestego października podróżnicy dotarli do Bombaju. Panowie spędzili w tym mieście cztery godziny, po czym udali się pociągiem do Kalkuty. W międzyczasie Fix poszedł się upewnić, czy nakaz aresztowania już doszedł. Obieżyświat kupował skarpetki i koszule dla Fileasa, jednak niedaleko zobaczył piękną hinduską świątynię. Nie wiedział zupełnie, że przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Na ten brak ogłady zareagowało troje duchownych, którzy wyrzucili biednego Passepartouta z budynku. Mężczyzna pobiegł szybko do Fogga i opowiedział o swojej przygodzie. Detektyw się cieszył: za wejście w butach do świątyni sługa mógłby zostać ukarany karą pozbawienia wolności, a do czasu wyjścia nakaz aresztowania dawno już byłby w Indiach. Pociąg po postoju ruszył. Podróżnicy mknęli przez piękne Indie, aż wjechali do dżungli i tam pociąg się zatrzymał. Okazało się, że tory nie były tam jeszcze zbudowane! Fogg i Passepartout znaleźli się w trudnej sytuacji: musieli dotrzeć do Hongkongu 25 sierpnia! Na szczęście na swojej drodze znaleźli jegomościa, który jechał na swoim słoniu. Po długich namowach zgodził się on sprzedać zwierzę Fileasowi za dwa tysiące funtów. Oprócz tego wynajął jeszcze doświadczonego przewodnika. Chwilę potem Fogg i Obieżyświat razem podskakiwali na grzbiecie słonia. Podróżowali całymi godzinami, a na noc zatrzymali się w opuszczonym domu. Obudzili się o szóstej rano i zjedli na śniadanie banany prosto z drzewa. Wtedy usłyszeli jakąś muzykę i głosy. Minął ich żałobny orszak. Pośrodku procesji żołnierze nieśli ciało Radży, który już nie żył. Tuż za orszakiem szło dwóch duchownych ciągnących młodą dziewczynę. Przewodnik wytłumaczył, że była to Auda, młoda żona Radży. I Obieżyświat, i jego pan wytrzeszczyli oczy. Kobieta miała zostać spalona żywcem! Tamtejszy zwyczaj mówił, że gdy mężczyzna umiera, kobieta musi trafić do nieba razem z nim. Tutaj dało o sobie znać wielkie serce pana Fogga: mieli zaledwie 12 godzin, ale dżentelmen postanowił uratować Audę. W nocy procesja dotarła do niewielkiej świątyni. Na wielkim stosie położono Radżę. Następnie żołnierze wpuścili kobietę do świątyni i zamknęli drzwi. Sytuacja wydawała się fatalna, ale Passepartout miał pomysł. Wdrapał się na stos.Gdy tylko słońce wzeszło, piękna Auda, mdlejąca ze strachu, została wprowadzona na stos i położyła się koło swego męża. Stos podpalono. Fogg z nożem w ręku chciał pędzić w stronę Audy, ale wtedy żałobnicy padli na ziemię i krzyknęli, że Radża odżył! Tak naprawdę był to Obieżyświat, który uwolnił wdowę. Rozpoczęli ucieczkę. Fileas pomógł im się wdrapać na słonia i odjechali. Duchowni odkryli podstęp i zaczęli strzelać, ale było już za późno. Ucieczka się powiodła! Auda płakała ze szczęścia i dziękowała swoim wybawcom. Okazało się, że dziewczyna była córką bogatego kupca z Bombaju i została zmuszona do poślubienia starego Radży po śmierci jej ojca.
W nocy uciekinierzy dotarli na stację kolejową i wsiedli do pociągu do Kalkuty. Szczęśliwie okazało się, że w Hongkongu mieszkał kuzyn Audy, który mógłby się nią zaopiekować. Rano znaleźli się w Kalkucie – zgodnie z planem. Kiedy tylko wysiedli na stację, zatrzymał ich policjant i zabrał na posterunek. Nie chodziło tu ani o incydent w świątyni, ani o zamieszanie z Audą. To Fix uwziął się na dżentelmena. Fileas i Passepartout zostali aresztowani na piętnaście dni, ale wyszli za sprawą kaucji wpłaconej pr

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

„W 80 dni dookoła świata” to niesamowita, fascynująca powieść napisana przez Juliusza Verna w XIX wieku. Jest on twórcą bardzo znanych dzieł takich jak „20000 mil podmorskiej żeglugi”, „Tajemnicza wyspa” lub „Podróż do wnętrza ziemi”. Mimo, iż nie dostał żadnej znaczącej nagrody to bez wątpienia jego umiejętności władania piórem były na wysokim poziomie.
„W 80 dni dookoła świata” możemy zaliczyć do literatury przygodowej i choć nie ma tam żadne magii ani nadprzyrodzonych zjawisk to powieść jest bardzo ciekawa podobnie jak jej postacie.
Fileas Fogg to główny bohater całej książki. Był on bardzo tajemniczym, pełnym sekretów, oryginalnym mężczyzną. Cenił sobie bardzo punktualność oraz dyscyplinę, ponieważ niegdyś zwolnił swojego służącego za brak punktualności. Jednak pan Fogg był ogromnym dżentelmenem zdolnym do pomocy, a nawet robił to bardzo często bez rozgłosu i zachowując anonimowość. Mężczyzna mało mówił i ogólnie mało się wypowiadał, a gadatliwość uważał za okropną wadę, która go irytowała. Ta j

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„W 80 dni dookoła świata” to niesamowita, pełna uczuć książka napisana przez Julesa Verne w XIX wieku, a wydana 1872 roku. Mężczyzna był francuskim pisarzem i autorem takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza ziemi” lub „Tajemnicza wyspa”.
Choć twórca tej fascynującej powieści nie otrzymał żadnej światowej nagrody, to jego książki są po dziś dzień chętnie czytane oraz udowadniają nadzwyczajne umiejętności ich autora.
Głównym bohaterem utworu był Fileas Fogg. Mężczyzna był skryty i tajemniczy. Jego ogromną cechą mógłbym nazwać dyscypliną, bowiem nie tolerował spóźnień ani błędów dokonywanych przez jego służbę. Pan Fogg, mimo surowych zasad był eleganckim dżentelmenem, który bardzo często pomagał ludziom, lecz nie robił tego na pokaz, a w swoich interwencjach często zachowywał a

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„W 80 dni dookoła świata” to fascynująca, pełna ambicji książka napisana przez Julesa Verne. Był on niesamowitym pisarzem o dosyć realistycznej wyobraźni, lecz nie gorszej. Jest twórcą takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza Ziemi” czy „Tajemnicza wyspa”. Choć nie zdobył żadnej ogromnie znaczącej nagrody, to jego umiejętności pisarskie z pewnością były na wysokim poziomie. Jego książki do dziś są z chęcią czytane przez czytelników różnych grup wiekowych, a nawet powstał film z dziś omawianej lektury, pod tym samym tytułem z genialną obsadą.
Powieść „W 80 dni dookoła świata”, pierwszy raz ujrzała światło dzienne w 1872 i została bardzo szybko doceniona przez krytyków za swój oryginalny klimat.
Głównym bohaterem książki był pewien mężczyzna, Fileas Fogg. Ten Brytyjczyk bardzo cenił sobie dyscyplinę, bowiem często irytował go brak punktualności oraz błędy popełniane przez służbę. Pan Fogg bardzo mało mówił, jak na tak ciekawego człowieka. Był tajemniczy, a gadulstwo uważał za dużą wadę. Jego twarz była kamienna,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

„W 80 dni dookoła świata” to odważna książka napisana przez słynnego Juliusza Verne. Mężczyzna jest autorem takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza Ziemi” lub „Tajemnicza wyspa”, lecz zdecydowanie omawiana dzisiaj lektura jest najsłynniejszą wśród młodzieży. Nie znamy do końca narodowości Juliusza Verne czy był Francuzem, czy może nie, ale bez wątpienia był niesamowitym pisarzem o bogatej wyobraźni i ciekawych pomysłach. Mężczyzna wykazywał zamiłowanie do podroży o czym świadczy długa lista jego autorskich książek, które przedstawiają jakąś wędrówkę.
W każdej swojej powieści, pisarz przedstawiał nam ważne morały i przekazy, choć niektóre były dość głęboko ukryte. Poruszył między innymi problem strachu niezauważalnego przez osobę drugą. Fileas Fogg był dżentelmenem z „kamienną twarzą”. Często trudno było ocenić jakie ma samopoczucie lub towarzyszące w danej sytuacji emocje. W pewnym momencie Fogg założył się z ważnym brytyjskim dżentelmenem o coś niemożliwego. Przegrana głównego bohatera pogrążyłaby go i zabrała coś bardzo ważnego. Choć nie było tego w stu procentach widać, Fogg bał się. Mimo strachu wiedział, że nie podda się bez walki i zrobił to najlepiej

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

„W 80 dni dookoła świata” to niesamowita, odważna, pełna morałów książka napisana przez słynnego francuskiego pisarza Juliusza Verne w XIX wieku, a wydana dokładnie 1872 roku. Autor tej fascynującej książki jest również twórcą takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza Ziemi” lub słynna „Tajemnicza wyspa”. Choć Juliusz Verne nie otrzymał żadnej światowej nagrody, to jego książki są chętnie czytane i omawiane przez różne grupy wiekowe, a jego umiejętności władania piórem są na wysokim poziomie.
Głównym bohaterem książki był Fileas Fogg. Mógłbym nazwać go człowiekiem o dużej dyscyplinie, bowiem nienawidził braku punktualności oraz błędów popełnianych przez swą służbę.
Fogg był dość zimny i mało rozmowny, natomiast samą gadatliwość uważał za okropną wadę, którą trzeba tępić. Cechowała go również „kamienna” twarz, przez co bardzo trudno było odczytać jego uczucia i myśli. Choć przez wyżej wymienione rzeczy można się zrazić do tej osoby, lecz był on prawdziwym dżentelmenem, który w przeciwieństwie do innych szanowanych ludzi, pomagając nie robił hałasu ani n

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

„W 80 dni dookoła świata” to niesamowita, odważna, pełna ważnych przekazań powieść napisana przez znanego Juliusza Verne w XIX wieku, a wydana dokładnie 1872 roku. Autor tej fascynującej książki jest również twórcą takich dzieł jak „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, a także „Tajemnicza wyspa”. Mimo, iż Juliusz Verne nie otrzymał żadnej światowej nagrody, to jego umiejętności pisarskie bez wątpienia były na wysokim poziomie.
Głównym bohaterem był pewien dżentelmen Fileas Fogg. Mógłbym go nazwać człowiekiem, który bardzo cenił sobie dyscyplinę, bowiem irytował się przez brak czyjejś punktualności i błędy popełniane przez swoją służbę. Do tego Fogg miał tak zwaną „kamienną” twarz, co utrudniało zrozumienie go, a także trudno było zorientować się co czuje ten zacny człowiek. Mimo tych rzeczy wymienionych wyżej, bardzo często pomagał, lecz w przeciwieństwie do innych ludzi, robił to bez hałasu, często zacho

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1.Zatrudnienie przez Phileasa Fogga nowego lokaja – Jana Obieżyświata.
2. Zadowolenie Obieżyświata z nowego miejsca pracy.
3. Zakład w klubie o możliwość odbycia podróży dookoła świata w ciągu osiemdziesięciu dni.4. Zdziwienie lokaja podróżą, wyprawa na dworzec.
5. Nadejście depeszy od detektywa Fixa.
6. Podróż do Bombaju na parowcu „Mongolia”.
7. Dotarcie mężczyzn do Bombaju i złamanie religijnych nakazów w świątyni przez Obieżyświata.
8. Niedokończona trasa kolejowa – nagły wypadek podczas podróży.
9. Kupno słonia imieniem Kiuni i dalsza podróż.
10. Uratowanie hinduskiej wdowy przed spaleniem na stosie.
11. Oskarżenie Fogga i Obieżyświata o zbezczeszczenie miejsca czczonego w religii bramińskiej.
12. Nieprzypadkowa obecność Fixa na statku.
13. Sztorm na morzu i opóźnienie statku.
14. Radość na wieść o opóźnieniu statku „Carnatic”. „Zakrapiane” spotkanie Obieżyświata z Fixem.
15. Spóźnienie się Fogga na statek.
16. Wynaję

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Książka, którą obecnie opisuję nosi tytuł: „W 80 dni dookoła świata”. Jej autorem jest Juliusz Verne, który znany jest z wielu innych dzieł literackich. Na podstawie wyżej wymienionej książki powstało bardzo dużo fascynujących adaptacji filmowych oraz seriali. Gatunek tej powieści to literatura przygodowa toteż zadowala czytających, ponieważ dzieci zarówno, jak i młodzież uwielbiają utwory przygodowe, ze względu na to, iż mogą przeżywać r

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Charakterystyka Pana Fileasa Fogga
Fileas Fogg to główny bohater lektury, której autorem jest Juliusza Verne, noszącej tytuł „W 80 dni dookoła świata”. Na początku książki dowiadujemy się, że mieszka przy ulicy Saville Row w stolicy Wielkiej Brytanii, Londynie. Odziedziczył ogromny majątek po swoim krewnym, który był mówcą angielskim. Był członkiem renomowanego Klubu nazywającego się „Reforma”, w którym spędzał dużo swojego czasu.
Bohater powieści swoim wyglądem przypominał barona. Był bardzo przystojnym i eleganckim człowiekiem. Miał typową angielską urodę. Jest to człowiek „lat około czterdziestu, o twarzy szlachetnej i pięknej, o wysokiej postaci, której nie szpeciła lekko już znacząca się tusza, blondyn o jasnych faworytach, z czołem gładkim i szerokim, o bladej cerze i białych zębach” – czytamy na kartach powieści.
Fileas Fogg jest typowym Anglikiem o spokojnym usposobieniu, można rzec, że wręcz flegmatycznym. Wszystkie jego cechy ujawniały się w jego zachowaniu i sposobie bycia. Każdą czynności miał dokładnie zaplanowaną i starannie wszystko wykonywał. Wykazywał się dużą surowością dla swoich służących. Nieprzestrzeganie regulaminu groziło straceniem stanowiska pracy. Trudno było im się do tego przystosować, więc często się to zdarzało. Nie było miejsca na jakąkolwiek przypadkowość. Woda do golenia musiała mieć odpowiednią temperaturę. Zawsze jadał posiłki o stałej porze. Każdy dzień miał ten sam starannie przygotowany przebieg. Miał jednak jedną wadę. Uwielbiał ryzyko, które było związ

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: