Menu książki:
Tomek w krainie kangurów - Opracowanie
„Tomek w krainie kangurów” to pierwsza część z cyklu książek o Tomku Wilmowskim autorstwa Alfreda Szklarskiego. Opowiada o przygodach młodego chłopaka na dzikim kontynencie jakim jest Australia.
Tytułowy Tomek jest odważnym, odpowiedzialnym i opanowanym młodzieńcem. Poznajemy go jako mieszkającego u siostry swojej zmarłej matki, ponieważ jego ojciec musiał uciekać za granicę, ze względu na grożące mu aresztowanie. Wkrótce po Tomka do ojczyzny przyjeżdża przyjaciel ojca i ściąg a Tomka do niego. Razem z ojcem i jego towarzyszami, z którymi sam również szybko się zaprzyjaźnia ruszają na dziki kontynent – Australię, aby jako łowcy dzikich zwierząt złapać np. dzikie emu i dostarczyć je do ogrodu zoologicznego w Melbourne.
Akcja dzieje się na początku dwudziestego wieku, kiedy Polska znajduje się pod zaborami. Ponieważ bohaterowie ciągle podróżują nie można określić ich dokładniejszego położenia, oprócz tego, że większość czasu są w Australii. Czytając książkę możemy znaleźć takie miejscowości: Warszawa, skąd do ojca przybywa Tomek i gdzie mieszkał z wujostwem i chodził do szkoły, Triest nad Morzem Adriatyckim, gdzie Tomek spotkał się z ojcem – Andrzejem Wilmowskim, Port Said, gdzie jest między innymi historia z wróżbitą, Port Sudan, skąd odbierają wielbłądy, Melbourne, gdzie znajduje się ogród zoologiczny.
W powieści występują następujące postaci:
1.) Tomasz Wilmowski – główny bohater – młody chłopak, odważny i opanowany, zawsze trzyma głowę na karku, jest wzorowym uczniem, zna prawdziwą historię Polski, jest patriotą, szybko się uczy i jest ambitny.
2.) Andrzej Wilmowski – ojciec Tomka, musiał uciekać z kraju przed carskimi represjami, bardzo tęsknił za synem.
3.) Tadeusz Nowicki – bosman na statku „Aligatorze”, którym podróżują.
4.) Jan Smuga – długoletni przyjaciel ojca Tomka, to on przywozi Tomka do ojca, szybko zaprzyjaźnia się także z Tomkiem, uczy go m.in. strzelania ze sztucera.
5.) Sally Allan – córka jednego z farmerów, odnaleziona i uratowana przez Tomka, daruje mu swojego psa Dinga.
W powieści występują także inne poboczne postacie takie jak Tony, dwaj O’Donnellowie, Clark czy państwo Karscy.
Książka porusza takie problemy jak przyjaźń, represje, patriotyzm, miłość ojcowska i wiele innych. W książce znajdziemy także walory edukacyjne wspominając m.in. o wybitnych osobach takich jak Edmund Strzelecki, a także bardzo dokładnie i obrazowo opisując australijską florę i faunę.
Uważam, że książka jest warta polecenia i przeczytania, a główny bohater postacią godną naśladowania.