Tomek w krainie kangurów - Bohaterowie

„Tomek w krainie kangurów” – Alfred Szklarski, Bohaterowie.
Główny bohater:
– Tomasz Wilmowski, ma lat czternaście, jest synem Andrzeja Wilmowskiego, blondyn, osierocony przez matkę, uczeń IV klasy gimnazjum, interesujący się zoologią i geografią. Pochodzi z Warszawy.

Bohaterowie drugoplanowi:
– Andrzej Wilmowski, ojciec Tomasza Wilmowskiego, geograf, łowca zwierząt. Ścigany przez władze carskie, człowiek prawy i patriota. Wysoki, barczysty, silny, zahartowany życiem. Pochodzi z Warszawy.

– Tadeusz Nowicki, bosman, ścigany przez władze caratu razem z Andrzejem Wilmowskim, wysoki, silny mężczyzna, wierny nauczyciel, towarzysz i przyjaciel głównego bohatera; uczy go celnie strzelać ze sztucera. Jego rodzice mieszkają w Warszawie na Powiślu, do którego ma głęboki sentyment. Mężczyzna o dużym poczuciu humoru.

– Jan Smuga, przyjaciel Andrzeja Wilmowskiego i Tadeusza Nowickiego, łowca zwierząt dla ogrodów zoologicznych. Doskonały strzelec, niezabijający jednak dla przyjemności. Tomek usiłuje go pilnie naśladować; chce się stać taki sam jak on, odpuszcza jednak przy jedzeniu zupy, nie mogąc skonsumować jej tyle samo co podróżnik. Bosman Nowicki opowiada o nim, że już od dziecka ćwiczył łowienie zwierząt na kotach, które łapał za ogony. Odbył wiele podróży po różnych zakątkach świata. Nie jest ścigany przez władze carskie, więc może pojechać po Tomka do Warszawy.

Bohaterowie epizodyczni:
– Sally Allan, Australijka, odnaleziona przez Tomka podczas wyprawy, kiedy utknęła w wąwozie ze złamaną nogą. Stale koresponduje z głównym bohaterem, jego sympatia; w trakcie wyprawy do Nowej Gwinei bierze z nim ślub. Daje głównemu bohaterowi psa imieniem Dingo, który staje się jego wiernym towarzyszem wypraw.

– Rodzina Karskich; rodzina, która opiekuje się głównym bohaterem po śmierci jego matki i przymusowym wyjeździe ojca.

– Carter, australijski rozbójnik, „postrach wszystkich dróg Nowej Południowej Walii”, razem z czterema towarzyszami napada na O’Donellów, aby ich obrabować ze złota. Ginie z rąk Tony’ego, ugodzony bumerangiem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: