Medaliony - Rozprawka

Temat: Czy druga wojna światowa może być uznana za symbol przemocy?
Wojna jest złem w każdym tego słowa znaczeniu. Przez nią ginie wiele niewinnych istnień. Druga wojna światowa była szczególnie dramatyczna. W jej wyniku zmarło ponad pięćdziesiąt cztery milionów osób. Ponadto wymordowano znaczną część ludności pochodzenia żydowskiego. Poniesiono też olbrzymie straty materialne – na przykład w wyniku bombardowań.
Dla mnie słowo wojna jest symbolem przemocy, a także okrucieństwa i brutalności. Kojarzy się również ze śmiercią tysięcy, a czasem nawet milionów osób. Podczas walki stosowane są rozmaite rodzaje broni. W grę wchodzą np. czołgi, samoloty, a także pistolety i karabiny.
Bardzo dobrą książką obrazującą drugą wojną światową są „Medaliony’’ autorstwa Zofii Nałkowskiej. Autorka należała niegdyś do Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, dlatego też uczestniczyła w licznych przesłuchaniach. Z zeznań świadków i ofiar powstał właśnie ten utwór. Warto tu wspomnieć o pierwszym opowiadaniu zatytułowanym „Profesor Spanner’’. Bohaterowie idą terenami niegdyś należącymi do obozu koncentracyjnego. Widok, jaki zastają na miejscu, jest przerażający i zmrozi krew w żyłach nawet najbardziej odważnym osobom. Na samym początku dostrzegają stos zwłok. Ciała należały do ludzi zmarłych prawdopodobnie w wyniku zagłodzenia lub po prostu wycieńczenia pracą w nieludzkich warunkach ponad siły. Wielkie baseny pełniły funkcję magazynów. W dwóch z nich leżały ciała oddzielone od głów. To zdecydowanie wskazuje na brutalność byłych okupantów Polski. Jak tak można? Przecież ludzie pracujący tam również mieli uczucia i psychikę, a mimo to oglądali ten widok codziennie. Warto wspomnieć o dalszej części wędrówki. Po pewnym czasie grupka doszła do miejsca, gdzie produkowane były mydła. Niby nic niezwykłego – przecież każdy z nas posiada je w domu. A jednak te niewielkie pachnące kosteczki były wykonane z ludzkiego tłuszczu. To zdecydowanie świadczy o przemocy, zatem owszem, druga wojna światowa może być tego symbolem.
Innym opowiadaniem, również wchodzącym w skład „Medalionów”, jest „Człowiek jest mocny’’. Utwór ten idealnie opisuje jedną z sytuacji, jakie miały miejsce w tamtym okresie. Bohater utworu był świadkiem mordowania ludzi. Odbywało się to tak, że ludzie przyjeżdżali do miejsca, o którym byli przekonani, iż jest to zakład kąpielowy. Po dotarciu do celu ludzie rozbierali się aż do samej bielizny. Później zabierano ich do komór gazowych, gdzie umierali w wyniku zatrucia. Bohaterowi było o tyle ciężko, że musiał do takiego miejsca zaprowadzić członków swojej rodziny. Bardzo przeciw temu protestował i chciał umrzeć razem z nimi, jednak na to mu nie pozwolono. To tylko dowodzi okrucieństwa w tamtych czasach. Jakby tego było mało, po pewnym czasie trafiła tam też jego żona z dwójką dzieci. Oni też później nie żyli, a mężczyzna pragnął popełnić samobójstwo. Nie wytrzymywał już psychicznie. To również dowodzi ogromnej przemocy i nieludzkich działań w okresie drugiej wojny światowej.
Z powyższych argumentów wynika, iż „Medaliony” są dowodem na to, że druga wojna światowa jest symbolem przemocy. W wyniku walk zginęło wiele milionów ludzi, a duża część została bez dachu nad głową i środków do życia. Straty materialne nie były jednak najgorsze. Bardziej bolesne było to, co działo się w obozach koncentracyjnych, które masowo powstawały na terenie Polski. Okupanci zwozili tam swoich przeciwników, głównie osób pochodzenia żydowskiego. Przez to w Europie ich populacja zmalała o ponad siedemdziesiąt procent. Mordowano tam również ludność polską, gdyż inteligencja mogła się sprzeciwić władzy, a Niemcy nie chcieli do tego dopuścić. Zabijano więźniów przy użyciu wielu przyprawiających o dreszcze sposobów. Wśród nich znajdowały się komory gazowe, do których osoby wchodziły w samej bieliźnie i się dusiły. Kazano więźniom stać im na wyznaczonym terenie przez wiele godzin, głodzono ich, a także kazano pracować ponad siły, aby mogli wyrobić tak zwaną normę. Okrucieństwo w tamtych czasach jest nie do opisania i oby nigdy więcej coś takiego nam się nie przytrafiło.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: