Wizja lokalna - Streszczenie krótkie

„Wizja lokalna” to powieść S. Lema z gatunku science – fiction, która została wydana w 1982 roku. Jest to utwór, w którym autor zastanawia się nad przyszłością, nad rozwojem cywilizacji i nad możliwością istnienia cywilizacji obcych.
Tematem utworu jest podróż Ijona Tichego na planetę Encję. Celem wyprawy jest zbadanie cywilizacji, która żyje na tamtej planecie. Utwór składa się z czterech części. Pierwsza zatytułowana „W Szwajcarii” została poświęcona pobytowi w tym państwie głównego bohatera. Otrzymał on stary zamek, w którym mógł prowadzić spokojny żywot. Okazało się jednak, że przekazanie darowizny nie było bezinteresowne. Właściciel zamku chciał po prostu w ten sposób uniknąć jego konfiskaty. Bohater poznaje także profesora Rogera Gnussa, który jest szefem Instytutu Maszyn Dziejowych, i który zaprasza Tichego do siedzimy formy. Tam ma okazję poznać sposoby badania obcych planet, gatunków.
Druga część nosi tytuł „Instytut Maszyn dziejowych”. Opisuje ona wydziały instytutu, na które składają się między innymi wydział Fizyki, Kosmologii, Nieziemskich Teologii. We wszystkich wydziałach działają maszyny, które tworzą ciąg zaziemskich historii, w które zostają skierowane. Jednakże maszyny te nie odnoszą zbyt wielu sukcesów. Nie potrafią dokładnie opisywać pozaziemskich cywilizacji. Do jednego ze wsadów zostaje wsadzona relacja podróżnika z pobytu na Enteropii. Po tym wydarzeniu bohater otrzymuje listy, z których Trebic wynika, że planeta, którą miał okazję zwiedzać była nieprawdziwa. Jednocześnie bohater otrzymuje zaproszenie na planetę Kurdlandczyków i Luzanów. Przed wyruszeniem w podróż otrzymuje także materiały, dzięki którym ma okazję zyskać wiedzę na temat mieszkańców planety. Kurdlandczycy to stworzenia, które wywodzą się od ogromnych stworów. Luzanie to stworzenia, które dużą wagę przywiązywały do rozwoju techniki, dzięki czemu nastąpił chaos informacyjny. Miał oto wpływ na to, iż nauka została poważnie zagrożona.
Część trzecia została zatytułowana „W drodze” i jest opisem podroży bohatera na Encję. Naukowiec chce zapewnić sobie w czasie podróży rozrywkę, dlatego na pokładzie statku montuje maszynę, która ma możliwość stworzenia postaci przypominających autentyczne osoby. Bohater stworzył sobie specjalistów zajmujących się Luzanią, swojego adwokata, a także Szekspira. Mógł z nimi dyskutować na temat świata, do którego się udawał. Ostatnia część to „Wizja lokalna”. Opowiada o lądowaniu bohatera w Kurdlandii Tam przeżywa on spotkanie z tubylcami, dowiaduje się wielu interesujących faktów na temat planety. Następnie udaje się do Luzanii. tam spotyka go przykra niespodzianka – zostaje porwany przez dziwnych ekstremistów. Dość szybko udaje mu się jednak wydostać z ich rąk. Tichy rozpoczyna swoją podróż po planecie. Poznaje jego historię, religię, filozofię, a także codzienne życie. Na uwagę zasługuje jego spotkanie z filozofem, któremu udało się uzyskać upragnioną przez wielu nieśmiertelność, ze studentami i członkiem miejscowego zakony, który skupia się na analizowaniu wojny z Kliwią Czarną.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: