Dzika kaczka - Problematyka

„Dzika kaczka” Henryka Ibsena to dramat, który został wydany w 1884 roku. Pisząc swoje dzieło autor najprawdopodobniej kierował się utworem zatytułowanym „Morski ptak” Welhalvena praz teoria Darwina mówiącą o niezwykłym zachowaniu kaczek, które znalazły się w niewoli. Akcja utworu toczy się w Norwegii w XIX wieku i obejmuje okres trzech dni, w trakcie których bohater utworu przebywa w rodzinnymi mieście. Miejscem wydarzeń są dom Werlego i mieszkanie Hjalmara. Istotnym miejscem jest też strych, na którym mieszkają króliki, gołębie i Dziaka kaczka. Akcja jest dość prosta, mało skomplikowana. Porusza jednak ważne problemy.
Grzegorz Werle to mężczyzna, który zarządza fabryką swojego ojca Jego ojciec to Hagen, który jest właścicielem kilku fabryk. Ma problemy ze wzrokiem. Zdradza swoją żonę, najprawdopodobniej ma też wpływ na skazanie wspólnika za to, że prowadził nielegalny handel drewnem. Hjalmer Edkal to kolejny bohater utworu. Jest synem Ekdala i mężem Giny. Jego córka jest Jadwisia. Jego żona mówi, że nie wie kto jest ojcem Jadwini. Jest osobą pracowitą, bardzo kocha swoją rodzinę. Jadwinia ma problemy ze wzrokiem, opiekuje się dziką kaczką. Popełnia samobójstwo, kiedy dowiaduje się, że ojciec zamierza odejść.
„Dzika kaczka” to utwór o wieloznacznym charakterze. Istotne znaczenie ma w nim naturalistce postrzeganie świata, które wpływa na dzieje bohaterów. Autor stara się zwrócić uwagę na fakt, że człowiek jest uzależniony od natury. Ważną rolę odgrywa także dziedziczenie, np. ślepota czy niezrównoważenie psychiczne. Utwór podkreśla także znaczenie prawdy w życiu człowieka. Co ciekawe, nie przyczynia się ona do uwolnienia bohaterów od ich osobistych dramatów. Prawda przyczynia się do śmierci Jadwini i ogromnej, rodzinnej katastrofy. Podejście realistyczne przyczynia się do wielu moralnych nadużyć. Może także prowadzić do wykorzystywania innych ludzi. Ma to miejsce w przypadku Werle, którzy przyczynia się do zniszczenia swojego przyjaciela Ekdala i rodziny.
Warto zwrócić uwagę na pojawiające się w utworze motywy. Jednym z nich jest motyw dziecka. Jest nim Jadwiga, która bardzo kocha swoich rodziców i chętnie pomaga ojcu w pracy. Ojciec jest najważniejszą osobą w jej życiu. Wspiera go cieszy się z jego sukcesów. Kiedy ojciec zaczął ją traktować inaczej niż zwykle, dziewczynka załamuje się. Innym ważnym motywem jest motyw rodziny. W dramacie splatają się losy dwóch rodzin. Werle żyje w domu bez miłości. Jego relacje z synem pogarszają się po śmierci matki. Rodzina Ekdalów należy do ubogich rodzin. Syn Ekdala po jego bankructwie nie maił możliwości kontynuowania nauki. Rodzina jednak jest szczęśliwa. Wzajemnie się o siebie troszczyli. Okazało się jednak, że ich szczęście jest iluzją, opiera się na fałszu. „Dzika kaczka” to dramat, w którym pojawia się pytanie o to, czy prawda jest zawsze dobra i czy zawsze należy mówić ją innym. Być może w niektórych sytuacjach lepszym wyjściem będzie przemilczenie pewnych spraw lub po prostu kłamstwo. Ukazuje także, że w życiu wielu rodzin istnieją jedynie pozorne szczęście i harmonia.

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: