Fircyk w zalotach - Charakterystyka bohaterów

Fircyk jest to młody panicz z tytułem starościca. Jest szczery, zalotny, błyskotliwy i wykształcony. Jego przyjacielem jest Aryst. Mężczyzna kocha kobiety, wino, wygodę, jest dobrym uwodzicielem, dlatego wzbudza duże zainteresowanie wśród kobiet. Dąży za wszelką cenę do osiągnięcia upragnionego celu, w tym wypadku do zdobycia Podstoliny – siostry swojego przyjaciela, co mu się w końcu udaje.

Aryst jest nieufny, złośliwy, ponury, często brutalny. Wyżywa się nad swoim służącym – Pustakiem, wymierza mu uderzenia, jeśli coś jest nie po jego myśli. Mężczyzna nie ma zaufania do swojego przyjaciela i żony – Klarysy. Obawia się, że Fircyk zaleca się do jego żony i nie jednokrotnie rozpoczyna kłótnie z tego powodu.

Podstolina jest osobą poważną, stateczną, spokojną, lecz z temperamentem. Być może przyczyniła się do tego śmierć jej męża i zostanie wdową. Kobieta jest sprytna, uparta, kobieca. Wie jak rozmawiać z mężczyznami i dopiąć swego. Często stosuje ironię, zgrywa niedostępną w relacjach z Fircykiem. Lubi mieć kontrolę, a jeśli ją traci pokazuje swoją emocjonalność i histerię (np. kiedy uznała, że Fircyk odkrył jej uczucia). Jest osobą bardzo tajemniczą, skrytą. Ukrywa swoją sympatię do starościca, jest zazdrosna, gdy dowiaduje się, że jest zakochany.

Klarysa to pełna życia i radości żona Arysta. Z jej twarzy bije spokój i powaga. Uśmiech ciągle gości na jej twarzy i rozjaśnia codzienność. Kobieta jest pogoda i wesoła. Stanowi zupełne przeciwieństwo swojego męża. Chętnie pomaga swoim przyjaciołom np. Fircykowi w zdobyciu Podstoliny. Klarysa kpi sobie z przesadnej powagi koleżanki, która odrzuciła jej przyjaźń.

Pustak pracuje w domu Arysta, który w stanie wzburzenia bije swojego podopiecznego. Bohater godzi się z tym, ponieważ podoba mu się posada. Mężczyzna podobnie jak Świstak chciałby mieć więcej pieniędzy. Poza tym lubi się najeść i napić. Jest wyrozumiały, potrafi postawić się w czyjeś sytuacji. Akceptuje uderzenia pana, ponieważ uważa, że jakby był na jego miejscu, może zachowywałby się jeszcze gorzej.

Świstak służy u Fircyka, co bardzo mu się podoba. Jest zadowolony z życia, radosny, dowcipny. Trochę wywyższa się nad Pustakiem i wyraża chęć zarabiania większych pieniędzy.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: