Folwark zwierzęcy

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Recenzja książki

„Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie” – John Acton
George Orwell rozpoczyna swoją powieść od ukazania tytułowego folwarku, jednak jeszcze nie zwierzęcego. Rządzi na nim pan Jones, a pod jego pieczą żyją świnie, kaczki, owce, koń, osioł i inne zwierzęta rolne. Normalny człowiek mógłby przypuszczać, że włada nimi ludzka ręka. Jednak prawdziwym wodzem jest tu stara świnia, Major. Pewnego dnia przedstawia swoim przyjaciołom ideę przejęcia folwarku i wygonienia Jonesa. Zwierzęta, zaślepione myślą o władzy, kultywowali ją nawet po śmierci przywódcy.
Powstanie nadeszło nagle; Właściciel folwarku popadł w problemy z alkoholem i zaczął zaniedbywać zwierzęta. Dostały się więc do spichlerza i wygnały opresora. Nazajutrz stworzyły konstytucję i wywiesiły ją na dachu. Opierała się ona na zakazie robienia „ludzkich” rzeczy, takich jak spanie na łóżku, czy noszenie ubrań. Podstawowa zasada brzmiała:
„Wszystkie zwierzęta są równe”.
Władzę przejmują dwie świnie, Napoleon i Snowball. Z początku rządy sprawowały sprawiedliwie, jednak z każdym dniem, Napoleon pragnął coraz to większej mocy. Do konstytucji dopisał:
„Ale świnie są równiejsze”.
Z farmy odchodziły zwierzęta. Pierwsza była kaczka, której brakowało ludzkiej ręki wiążącej jej kokardki na głowie. Wraz z nią poszły jej dzieci.
Były jednak stworzenia, które wiernie podążały za ideałami. Koń Bokser, codziennie pracował w pocie czoła, służąc władzom folwarku. Wyrabiał ponad 100% normy. Z czasem zachorował z przepracowania, i został zesłany przez Napoleona na ubój, do fabryki kleju.
Zwierzęta pogrążyły się w żałobie. Nikomu nic się nie chciało, wszyscy stracili chęci. Zrozumieli, że rewolucja w wykonaniu Napoleona nie była dobrym pomysłem. Wszyscy powinni walczyć w obronie swoich podstawowych praw, jednak każdy potrzebuje silnego rządu, który słucha potrzeb obywateli, a także sprawiedliwie i dobrze zarządza „folwarkiem”. Władza deprawuje, a władza absolutna dep

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Recenzja książki

Powieść “Folwark Zwierzęcy” została napisana przez George’a Orwella w 1943, władze alianckie zgodziły się ją wydać jednak dopiero po wojnie, w 1945 r., ze względu na sojusz z ZSRR, w które książka stanowczo uderza. Opowiada ona o wydarzeniach zaistniałych po wypędzeniu władzy w Folwarku Dworskim pana Jonesa przez zwierzęta hodowlane. Cała akcja rozpoczyna się od pamiętnego przemówienia Majora stawiającego jako jedynego wroga zwierząt człowieka. W końcu w folwarku wybucha bunt wskutek którego Jones zostaje przepędzony a władzę obejmują zwierzęta ze świniami Snowballem i Napoleonem na czele. Zostaje spisane siedem praw, “przykazań’, którymi zwierzęta mają się kierować:
Wszystko, co chodzi na dwóch nogach jest wrogiem.

Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła jest przyjacielem.

Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania.

Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku.

Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu.

Żadne zwierzę nie będzie zabijać innego.

Wszystkie zwierzęta są równe.

Zwierzęta zaczęły żyć ze sobą w zgodzie, wspólnie pracując na wzajemne utrzymanie. Gdy folwark (teraz już zwierzęcy) zostaje “zaatakowany” zwierzęta ramię w ramię stawiają czoła zagrożeniu i utrzymują suwerenność. Snowball odnosi rany, w związku z czym zostaje powszechnie uznany bohaterem. Wkrótce dochodzi jednak do sporu między nim, a Napoleonem wskutek którego musi opuścić folwark. W końcu równość, choć szczytną idea staje się łamana przez świnie, które przestają pracować i żyją pracą innych, a winą za wszelkie problemy i niedogodności obarczają Snowballa, który z czasem, z bohatera zostaje zmieniony w wroga. Świnie prowadzą rządy silnej ręki każąc śmiercią za nieposłuszeństwo i coraz bardziej upodabniają się do ludzi. Przykazania, które zakazywały zwierzętom upodobniania się do człowieka były zmieniane na potrzeby Napoleona. W końcu świnie zaczynają chodzić na dwóch nogach i prowadzić interesy z ludźmi, tak, że w końcu zwierzęta zyskują nowego uzurpatora nie różniącego się od Jonesa niczym oprócz gatunku.
W powieści nawiązania do kom

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Streszczenie

Gospodarz Jones prowadzi Folwark Dworski, w którym mieszkają różne zwierzęta.

Pewnego razu gospodarz za dużo wypił. Zwierzęta wykorzystując sytuację, postanowiły zorganizować zebranie, na którym stary knur, Major wygłosił przemówienie. Było ono na temat złego traktowania zwierząt oraz zniewalania ich i zmuszania do pracy ponad ich siły.
Zasugerował, że zwierzęta powinny postawić się człowiekowi i walczyć o lepsze warunki do życia.
Major nauczył zwierzęta też starego hymnu, dawno już zapomnianego, który śpiewały wolne zwierzęta.
Naradę tę przerwał Jones, który strzelał do zwierząt z dubeltówki.
Trzy dni po tym agresywnym zajściu Major zdechł, ale przygotowania do powstania nabrały tempa.
Działaniom przeciw ludziom dowodziły świnie, uważane za najmądrzejsze i najbardziej kompetentne przez pozostałe zwierzęta. Szczególnie spośród świń wyróżniali się: Napoleon, Snowball i Squealer.

Gdy gospodarz jak zwykle poszedł napić się do karczmy, zwierzęta wykorzystały jego nieobecność i przejęły władzę.
Zmieniły nawet nazwę z Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy.
Z domu Jonesa chciały zrobić muzeum ku czci znienawidzonego człowieka.
Po przejęciu folwarku zwierzęta ustaliły siedem głównych zasad. Zapisano je na drzwiach od stodoły.

Powstańcy bardzo ciężko pracowali w polu. Zabrali się też za walkę z analfabetyzmem. Bowiem czytać i pisać umiały tylko świnie oraz osioł Benjamin. Ten jednak raczej ukrywał tę umiejętność, a zapytany przez resztę, tłumaczył się, że osły żyją długo dlatego tyle wiedzą.
Nauka szła bardzo opornie. Zwierzęta nie nauczyły się zbyt wiele. Pomimo to rząd, który tworzyły świnie, ogłosił sukces edukacyjny.
Na czele tego rządu stał Napoleon.
Sytuacja jednak wymykała się trochę z pod kontroli, bowiem świnie za bardzo wkręciły się w sprawowanie władzy i już od początku dawały innym zwierzętom do zrozumienia, że to właśnie one są urodzonymi przywódcami. Na każdym kroku dawały im odczuć swoją dominację.
Zaczęły zabierać suczkom szczeniaki, by te tworzyły silny aparat policyjny. Rozpoczęły też grabież jabłek, jajek, mleka i innej żywności, tłumacząc się przed innymi, że muszą dbać o swoje zdrowie, by zapewnić reszcie bezpieczeństwo.

Wieść o buncie zwierząt na folwarku Jonesa szybko rozniosła się wśród innych folwarków, w których tamtejsze zwierzęta również zaczęły przejawiać opór wobec człowieka, lecz ich próby uwolnienia były surowo karane.

Pewnego dnia Jones wraz ze swoimi sojusznikami zaatakował Folwark zwierzęcy, powstańcy jednak dzielnie się obronili.
Podczas tej bitwy wyróżniło się kilka zwierząt, które za swoje czyny otrzymały ordery.
Od tamtego dnia, 12 października miała być obchodzona rocznica Bitwy nad Oborą.
Drugim ważnym świętem była rocznica powstania obchodzona 23 czerwca.

Zwierzęta ciężko pracowały w lecie. Z tego powodu w zimie mogły troszkę odsapnąć.
Zaczęły się wte

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Najważniejsze informacje

„Folwark Zwierzęcy” to powieść George Orwella. Pisarz był niezadowolony z panującego komunizmu i w sposób symboliczny opisał zniewolenie jednostki. Akcja utworu toczy się na folwarku w Anglii. Właściciel gospodarstwa wykorzystuje zwierzęta do niewolniczej pracy. Pewnego dnia zwierzęta przeprowadzają rewolucję i pozbywają się gospodarza. Początkowo odwołują się do braterstwa i równości wszy

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Plan wydarzeń

1. Narada zwierząt w stodole.
2. Major o wizji świata bez ludzi.
3. Hymn „Zwierzęta Anglii”.
4. Śmierć majora.
5. Rewolucja zwierząt i wygnanie Jonesa.
6. Zmiana nazwy na „Folwark Zwierzęcy”.
7. Nauka pisania i czytania.
8. Ustanowienie przykazań folwarku.
9. Praca zwierząt na roli.
10. Próba odzyskania folwarku przez pana Jonesa.
11. „Bitwa pod oborą”.
12. Moli ucieka.
13. Rywalizacja knurów.
14. Wygnanie Snowballa przez Napoleona.
15. Rządy Na

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Streszczenie szczegółowe

Gospodarz Jones pewnego wieczora znów za dużo wypił i poszedł spać. Wszystkie zwierzęta z jego folwarku (świnie, psy, konie, krowy, gołębie, owce, kury, kaczęta i kot) wykorzystując sytuację, zorganizowały spotkanie w stodole, na którym stary Major wygłosił przemowę na temat złego traktowania, zniewalania i wykorzystywania do pracy zwierząt, do tego stopnia, że przekładało się to ponad ich siły. A odpłaca im się małą ilością jedzenia, nienależytą opieką w chorobie lub podczas starszych lat. Wtedy praktycznie w ogóle się nimi nie opiekuje, tylko oddaje do ubojni, albo co gorsza sam uśmierca.
Z racji tego wszystkiego Major zasugerował, że zwierzęta powinny zrobić coś, żeby zmienić swoją sytuację, wystąpić przeciw tyranii człowieka. Przekonał też zwierzęta do wzięcia udziały w powstaniu i do jak największej jedności ze sobą, aby uzyskać większą skuteczność.
Major przestrzegał też zwierzęta, żeby nie naśladowały ludzkich zwyczajów takich jak: spanie w łóżku, picie alkoholu, terroryzowanie czy zabijanie zwierząt. Przestroga dotyczyła także handlu.
Początkowo nauczył wszystkich mieszkańców hymnu, który kiedyś był śpiewany przez wolne zwierzęta.
Narada jednak została przerwana przez pana Jonesa, który strzelał do komponujących zwierząt z dubeltówki.
Trzy dni później Major zdechł. Przygotowania do zwierzęcego powstania jednak nabierały tempa. Wszystkim przewodziły świnie. Były one bowiem uznawane za najmądrzejsze i najbardziej nadające się do tego. Spośród dowodzących najbardziej wyróżniali się Napoleon, Squealer i Snowball.
Gdy właściciel Jones jak zwykle poszedł do karczmy się zabawić, zwierzęta wkroczyły do akcji. Przejęły władzę. Zmieniły nawet nazwę z Folwarku Dworskiego na Folwark Zwierzęcy. Postanowiły również, że dom pana Jonesa będzie stanowił muzeum, ku czci znienawidzonego człowieka. Na drzwiach stodoły zostały zapisane główne przykazania, które ustaliły zwierzęta. Nakazane było im całkowite przestrzeganie ich.
Powstańcy zabrali się za ciężką pracę w polu. Szczególnie ciężko pracowały konie – Boxer i Clover.
Z zapałem zabrano się także za walkę z analfabetyzmem. Spośród wszystkich zwierząt czytać umiały tylko świnie i stary osioł Benjamin. Ale ten raczej ukrywał tę umiejętność, tłumaczył się tym, że osły żyją długo i właśnie dlatego dużo wiedzą.
Nauka nie szła zwierzętom za dobrze. Nie nauczyły się za wiele. Jednak Rząd, który tworzyły świnie na czele z Napoleonem, ogłosił sukces edukacyjny. Nie przejmowały się wcale tym, że pozostałe zwierzęta są niewykształcone. Od początku dawały im odczuć, że to one są urodzonymi przywódcami.
Zaczęło się poniżanie i inne drastyczne czyny ze strony świń. „Urodzeni przywódcy” zabierali suczkom ich szczeniaczki, po to, by móc je wyszkolić, aby tworzyły silny aparat policyjny.
Posunęli się nawet do stopnia, w którym można powiedzieć, że kradły jedzenie typu jabłka, mleko, jaja itp., innym zwierzętom. Tłumaczyli się, że przecież muszą dbać o swoje zdrowie, aby mieć siłę do zapewniania wszystkim zwierzętom bezpieczeństwa.
Wieści o niepanowaniu pana Jonesa nad zwierzętami szybko zaczęły rozchodzić się po innych folwarkach. Na nich zwierzęta również zaczęły stawiać opór człowiekowi. Próby uwolnienia się spod władzy ludzi były jednak surowo karane. Z tego powodu zostały one zneutralizowane.
Krążyły też plotki, że zwierzęta z folwarku pana Jonesa nie radą sobie już z walką przeciw ludziom i niebawem zginą.
Pewnego dnia doszło do bitwy. Jones wraz ze swoimi sojusznikami napadli na folwark. Zwierzęta stanęły do walki. Udało się im odeprzeć atak.
Wyróżniający się w tej bitwie mieszkańcy folwarku zwierzęcego otrzymały specjalne ordery. Do tego, od tamtej pory każdy dwunasty października miał być obchodzony jako rocznica Bitwy pod Oborą. Było jeszcze jedno ważne święto. A mianowicie dwudziestego trzeciego czerwca była obchodzona rocznica powstania.
Zwierzęta bardzo ciężko pracowały latem, zatem mogły troszeczkę odpocząć w zimie. W tym czasie odbywały się coraz częściej zebrania, na których początkowo zwierzątka mogły decydować o pomysłach świń za pomocą głosowania. Z czasem jednak i ten przywilej im zabrano. Rząd świński coraz bardziej pogardzał i źle traktował pozostałe zwierzęta. Zachowanie „urodzonych przywódców” może wydawać się niezrozumiałe, ponieważ bez wszystkich mieszkańców folwarku zwierzęcego i członków powstania, świnie nic by nie osiągnęły. Jednak jak widać władza uderzyła im do g�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Streszczenie krótkie

Podczas gdy właściciel folwarku dworskiego pan Jones spał, bo za dużo wypił, jego zwierzęta zorganizowały potajemne spotkanie, na którym stary knur Major wygłosił przemówienie na temat złego traktowania zwierząt i wykorzystywania ich do pracy ponad siły.
Zasugerował też, że zwierzęta nie powinny ulegać ludziom, a wystąpić przeciwko ich tyranii.
Tę naradę jednak przerwał pan Jones, który obudził się pod wpływem hałasu i chciał sprawdzić, co się dzieje. Właściciel strzelał do zwierząt z dubeltówki.
Trzy dni po naradzie Major, niestety, zdechł . Przygotowania do powstania jednak nabierały tempa. Działaniom konspiracyjnym przewodziły świnie, były one bowiem uznawane za najmądrzejsze i najbardziej nadające się do tego. Z przewodniczących najbardziej wyróżniali się Napoleon, Snowball i Squealer.
Jakiś czas później zwierzęta znów wykorzystały to, że pan Jones poszedł się napić i przejęły władzę. Zmieniły nawet nazwę z „Folwarku dworskiego” na „Folwark zwierzęcy”. Z domu właściciela uczyniły natomiast muzeum ku czci znienawidzonego człowieka.
Zwierzęta ustaliły też siedem zasad, które miału być przestrzegane nade wszystko.
Później zabrały się za ciężką pracę w polu. Najbardziej przykładały się do nie konie: Boxer i Clover.
Zaczęła się też walka z analfabetyzmem. I pomimo tego, że zwierzęta niewiele się nauczyły, to rząd składający się ze świni uznał sukces edukacyjny. Przywódcy od początku dawały odczuć innym zwierzętom, że to oni są najważniejsi. Robili wiele rzeczy, które bardzo nie podobały się innym zwierzętom. Zaczęli nawet kraść prawie całe jedzenie dla siebie, tłumacząc się przy tym, że muszą dbać o swoje zdrowie, aby móc zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.
Niebawem wieści o powstaniu zaczęły rozchodzić się po innych folwarkach. Na nich również inne zwierzęta zaczęły przejawiać opór wobec człowieka. Niestety próby te były surowo karane i nie udało się nic zdziałać

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Bohaterowie

Bohaterowie „Folwarku zwierzęcego” to postacie, które symbolizują oddanie, że ciężką pracą można wiele osiągnąć oraz jak pragnienie i pożądanie władzy potrafi zmienić nie tylko człowieka, ale też każdą inną postać.

Napoleon to świnia bezwzględna i „urodziny przywódca”. Charakteryzuje się bardzo silnym charakterem i chęcią stawiania na swoim. Robił wszystko, aby osiągnąć swój cel. Nie posiadał ponadto zbyt dużych umiejętności, lecz miał dar przekonywania do siebie innych.
Wkrótce władza uderzyła mu do głowy. Zaczął terroryzować i wyzyskiwać inne zwierzęta.

Następna świnia to Snowball. Jest on bardzo inteligentny i energiczny. Przestudiował wiele książek, dlatego doskonale wiedział jak przygotować się do bitwy. Z pewniej książki wiedział też jak zbudować wiatrak, który mógłby zmienić bardzo dużo i poprawić sytuację zwierząt.
Niestety świnia spotkała
się z odrzuceniem przez rywala Napoleona. Snowball został wygnany z folwarku, a każde następne niepowodzenie czy inne złe rzeczy, były przypisywane właśnie jemu.

Kolejna władcza świnia to Squealer, zwany „krzykaczą”. Jest to minister propagandy i wspaniały mówca wśród zwierząt. Wprowadzał on dużo zamieszanie, dopisywał do siedmiu głównych zasad swoje przekłamane dodatki.

Stary Major to idei Animalizmu. Na jego sprawą zwierzęta zaczęły się buntować

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Geneza utworu i gatunek

„Folwark zwierzęcy” napisany przez G. Orwella, wł. E. A. Blaira, stanowi powieść alegoryczną oraz antyutopię. Można jednak stwierdzić iż podobnie jak w przypadku Huxleya, to co napisał Orwell stanowi dokument a nie powieść fantastyczną. Pozycja ta jak sam pisarz stwierdził miała obalić sowiecki mit, pisarz chciał by pozycja była zrozumiała przez wszystkich bez względu na stopień wykształcenia. Pomysł na napisanie książki przyszedł do głowy Orwellowi gdy ujrzał młodego chłopca uderzającego batogiem konia pociągowego. Postaci Orwella wzorowane były na rzeczywistych postaciach, Napoleona utożsamia się z Józefem Stalinem, Snowball to Lew Trocki, Stary Major to postać wzorowana na Karolu Marksie, Squealera można utożsamić z Wiaczesławem Mołotowem, chociaż ja bym również dopatrywał się analogii do Żdanowa a nawet do Kirowa, Boxer to postać wzorowana na zaślepionych, całkowicie oddanych sprawie b

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Problematyka

George Orwell a wł. E. A. Blair pisząc “Folwark Zwierzęcy” postanowił ostrzec świat przed totalitaryzmem, który zawsze stanowi zagrożenie dla jednostki ludzkiej. „Folwark Zwierzęcy” to powieść która stanowi satyrę na rewolucję która „pożera własne dzieci”. Prawda ta jest uniwersalna, bo przecież we Francji przewrót termidoriański obalił Maksymiliana de Robespierre’ a, w Niemczech pozbyto się ludzi którzy torowali Adolfowi Hitlerowi drogę do władzy, jednakże Orwell z racji doświadczeń życiowych najwięcej pisze o bolszewickiej Rosji, to analogii do ustroju i systemu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich możemy odnaleźć u tego pisarza najwięcej. W momencie przewrotu, nowe elity które dochodzą do władzy nie mają wprawy w rządzeniu, ich rządy można nazwać mianem „pajdokracji”. Rządzący którzy doszli do władzy, kierują się pragmatyzmem, dążą do umocnienia swojej pozycji, dorabiają się. Jak to było w przypadku ZSRR dochodzi do starć pomiędzy poszczególnymi frakcjami, które chcą zdominować rządy w państwie, tak było u Orwella, tak też było w Rosji vide blok trockistowski, odchylenie kamieniewowsko-zinowjewowskie, frakcja bucharinowców. W ostatecznym rozrachunku zwycięża jeden przywódca, mianowicie ten który potrafi wykorzystać dla swoich celów aparat policyjny. Do władzy dochodzi dyktator, który wzywa Naród do walki z wrogiem zewnętrznym oraz wewnętrznym, obezwładnia państwo terrorem, czystkami, propagandowymi treściami. Przywódca staje się dla Narodu bogiem, który rządzi dzięki oddanej klice podwładnych, tak było w ZSRR gdzie Stalin poprzez

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Czas i miejsce akcji

Akcja „Folwarku Zwierzęcego zaczyna się w początkach marca, natomiast nie ma sprecyzowanego przedziału czasowego, zakłada się że akcja trwa łącznie kilka a nawet kilkanaście lat. Początkowo datowanie jest szczegółowe, później zaś następuje zabieg celowy polegający na większym, zasadniczo nie określonym chronologicznie przeskoku. W marcu podczas spotkania zwierząt w stodole przemawia Major. Rewolta rozpętana przez zwierzęta wybucha w 3 miesiące później, w wigilię św. Jana, zaś bitwa o oborę rozgrywa się 12 października, ostatnia scena dotyczy uczty w domu pana Jonesa. . Możemy wnioskować że akcję datuje się na I poł. XX w. Wielu krytyków literackich jest zdania iż Orwell opisał Rosję Sowiecką, marzec może rodzić pewne skojarzenia z Rewolucją Lutową która jak wiemy rozegrała się w marcu gdyż Imperium Rosyjskie posługiwało się odmiennym kalendarzem juliańskim, gdyż tak było w Rosji od czasów cara Piotra Wielkiego, październik zaś może rodzić pewne skojarzenia z Rewolucją Październikową, przewrotem bolszewickim. To co mi w te

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Opracowanie

„Folwark zwierzęcy”- opracowanie
Geneza:G. Orwell napisał „Folwark zwierzęcy” w 1944r., George Orwell należał do 35 tysięcy ochotników, jadących do Hiszpanii w lipcu 1936 roku, celem podjęcia walki z siłami wojskowymi prawicowego generała Franco, z początku myślał o dołączeniu do Brygad Międzynarodowych,z czasem poróżnił się z przywódcą Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii, Harrym Pollittem, co doprowadziło do odrzucenia jego kandydatury, początkowo ideolog komunizmu pod wpływem doznanych w Hiszpanii doświadczeń odwraca się od ruchu bolszewickiego, świadomy czym jest naprawdę pisze demaskatorską książkę „Folwark Zwierzęcy”
Czas i miejsce akcji: akcja toczy się w Folwarku Dworskim pana Jonesa, który z czasem przemianowany zostaje na Folwark Zwierzęcy zaś później powraca do swej pierwotnej nazwy
Motywy które występują w książce:
– motyw rewolucji – jako główny, wiodący motyw utworu występuje rewolucja, jakiej zwierzęta dokonują na farmie, polega na wypędzeniu pana Jonesa w imię poprawy warunków życia zwierząt i przejęcie władzy w folwarku, w toku czytania książki czytelnik dowiaduje się że zwierzęta nie potrafią skorzystać z otrzymanej władzy, dochodzi do pajdokracji czyli rządów jednostek niedojrzałych, niedoświadczonych, nie potrafiących pokierować folwarkiem we właściwym kierunku, następnie jak to w życiu bywa ster rządów przejmuje jednostka najbardziej pozbawiona skrupułów, skupiona na osiągnięcie partykularnych celów, na prywatę, taką postacią w książce jest Napoleon, knur, jeden z przywódców rewolucji, początkowo musi liczyć się z Snowballem, który jest odwzorowaniem Lwa Trockiego, z czasem jednak po pozbyciu się konkurenta staje się niepodzielnym władcą Folwarku

motyw walki o władzę – rewolucja/przewrót  w utworze jest wstępem do bezwzględnej walki o władzę pomiędzy Napoleonem i Snowballem, w końcu dzięki terrorowi Napoleon wypędza Snowballa z folwark

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Rozprawka

Kto twoim zdaniem powinien przeczytać „Folwark zwierzęcy” Georga Orwell’a?
„Folwark zwierzęcy” to wspaniała opowieść o spełnianiu marzeń. Zwierzęta marzą o polepszeniu warunków ich życia. Wierzą, że mogą się uwolnić od człowieka tyrana, a w zamian człowiek zostanie zastąpiony zwierzęciem (świnią). Myślę, że książka pt. „Folwark zwierzęcy” powinna zostać przeczytana w szczególności przez osoby, które sprawują nad kimś lub nad czymś władzę np. królowie czy prezydenci oraz ludzie, którzy nie mają szacunku dla zwierzą i krzywdzą je. Postaram się dowieść słuszności tego przetaczający kilka argumentów.
Pierwszym z nich są informacje w jakim świetle przedstawiony jest człowiek. Mianowicie jest on przedstawiony jako zła, wyrachowana i bez duszna osoba. Nie lutuje się nad zwierzętami. Zmusza je do ciężkich prac, karmi je tylko żeby dożyły następnego dnia, a sam bowiem zabiera to co dają one czyli m.in mleko, mięso, skórę, wełnę. Sam natomiast nic nie daje. Często również je zabija, bo są najczęściej chore albo zbyt stare by ciężko pracować. Chcę zwrócić uwagę na jeden szczegół. Mianowicie w powieści jest mowa o tym, że dosłownie wszyscy ludzie są źli i trzeba ich wszystkich zlikwidować. Ja się trochę z tym nie zgadzam. Owszem niektórzy ludzie są źli, ale nie wszyscy. Są też tacy którzy troszczą się o swoich pupili i nie zostawili by ich nigdy chyba, że stałoby coś co by ich rozłączyło, ale człowiek i tak by ich nie zapomniał. Takim przykładem jest tekst pt. „Stary człowiek przy moście”. Opowiada o

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Charakterystyka bohaterów

Bohaterów „Folwarku Zwierzęcego” można podzielić na kilka zasadniczych grup, mianowicie ludzkich właścicieli folwarków, świnie, psy, owce, konie pociągowe. Jeśli Folwark Zwierzęcy ma stanowić alegorię Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, to właściciele folwarków mogą charakteryzować rządy państw niekomunistycznych. Konie pociągowe charakteryzuje pracowitość, oddanie, szlachetność. Kot jest symbolem cynizmu, podczas przemówienia knura Majora udawał zadowolenie wcale Go jednak nie słuchając, umie się ustawić głosował za oraz przeciw. Świnie uważane są za najbardziej inteligentne zwierzęta, są nastawione jednak na realizację jedynie swoich celów. Zwierzęta upatrują w ludziach wroga, świnie jako populiści potrafiły genialnie wykorzystać nienawiść zwierząt w stosunku do człowieka, buntują zwierzęta, uderzają w najczulsze miejsca, by zniechęcić zwierzęta do osoby ludzkiej. Świnie potrafiły zjednoczyć ludzi, spoiwem była nienawiść do ludzi, potrafiły wskazać, że całe zło ich życia jest wynikiem tyranii człowieka. Stworzyły utwór ” Zwierzęta Anglii” celem zjednoczenia zwierząt, wokół pieśni, która mnie osobiście przypomina utwór „Warszawianki 1905”, choć Blair pisze o niej jako o połączeniu „Akukaraczy” z „Clementine”. Można powiedzieć że świnie są „najbardziej ludzkie”, kierują się umysłem, a nie jak zasadnicza reszta zwierząt, poza paroma wyjątkami vide osioł, sercem, instynktem. Cały proces przeprowadzają, rzekłbym, że z premedytacją, major Knur jest populistą, genialnym erudytą, podobnie jak Squealer, Minimus to reżimowy pisarz, kierujący się prywatą, niczym Maksym Gorki, którego kupiono tym, że nazwano miasto Jego nazwiskiem, zaś Snowball oraz Napoleon to politycy, rywale prowadzący walkę o wpływy. Świnie przypominają ludzi,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Folwark zwierzęcy – George Orwell – Charakterystyka

CZAS I MIEJSCE AKCJI
George Orwell zasłynął utworami demaskatorskimi, które stały na straży praw jednostki, obnażając mechanizmy działające w systemie totalitarnym. Jego dzieła zyskują wymiar uniwersalny. W „Folwarku zwierzęcym” nie odnajdziemy informacji, które pozwoliłyby dokładnie określić czas akcji. Wiemy natomiast, że wydarzenia mają miejsce na farmie pana Jonesa, ale dodatkowych wskazówek, które zasugerowałyby konkretne miejsce na mapie świata, brakuje.
Taka kompozycja sprawia, że buntujemy się przeciwko wyzyskiwaniu jednostki, czujemy niechęć do tych, którzy wykorzystują ich słabość, manipulując informacjami, ale nie nazywamy systemu po imieniu. Zatem każde zniewolenie człowieka przez system podlega krytyce.
GENEZA
„Folwark zwierzęcy” został wydany w 1945 roku i od razu zwrócił uwagę czytelników. Tekst wyrasta z bogatej tradycji bajek dziecięcych. Orwell był przenikliwym obserwatorem rzeczywistości. Żył w czasach wielkich wojen, w momencie rodzenia się krwiożerczych systemów. Rozgoryczenie pisarza znalazło wyraz w groteskowym obrazie totalitaryzmu. Dlaczego zwierzęta zamiast ludzi? Ze względu na cenzurę, ale także na wielką sympatię, jaką Orwell darzył m.in. psy, koty.
BOHATEROWIE
Bohaterami utworu są zwierzęta domowe. Na plan pierwszy wysuwa się Major – autor teorii o równości wszystkich zwierząt. To dwunastoletni knur rasy angielskiej, który wśród innych mieszkańców farmy cieszy się wielkim poważaniem. Z buntowniczej postawy słynie natomiast Napoleon – młody knur rasy Berkshire. To późniejszy przywódca. Obojętnie kto stoi na czele społeczności, zawsze się znajdzie ktoś niezadowolony. Dlatego ustrojowi potrzebni są tacy mówcy jak Squealer, który potrafi tak manipulować faktami, że wmówienie innym, że czarne prosię jest białe, nie stanowi dla niego wyzwania.
W grupie tej warto zwrócić uwagę na Boxera. To koń pociągowy, który jest powszechnie szanowany ze względu na niezłomny charakter i imponującą siłę fizyczną. Jego poplecznikiem jest Benjamin, najstarsze zwierzę na farmie – osioł znany z kolei z ciętego języka. Pan Jones ma też swoich ulubieńców. Wśród nich jest Mojżesz. Na uznanie gospodarza ten oswojony kruk zasłużył plotkowaniem i donosicielstwem.
W grupie dużo się mówi o Snowballu. Dlaczego? Bystry, wygadany, pomysłowy młody knur uznany został za zdrajcę. Są i tacy, którymi łatwo kierować i za uciechy życia doczesnego zrobią wszystko. Mollie to „ładna, głupawa, młoda klacz”, dla której błyskotki i kostki cukru to odpowiednia mobilizacja do ciągnięcia bryczki.
W świecie ludzi na plan pierwszy wysuwa się gospodarz Jones. Kiedyś przykładnie opiekował się folwarkiem. Teraz wpadł w nałóg alkoholowy i nie wywiązuje się odpowiednio z opieki nad zwierzętami.
GATUNEK
Lektura „Folwarku zwierzęcego” wiąże się z koniecznością odkrycia drugiego dna. Pod zwierzęcymi maskami kryją się określone ludzkie postawy, a sama farma obrazuje społeczeństwo uwikłane w totalitarny system polityczny. Dlatego też mówi się, że Orwell osiągnął mistrzostwo w komponowaniu powieści-paraboli (przypowieści). Wydarzenia, które miały miejsce w świecie zwierząt, są tylko pretekstem do rozważań o ludzkiej naturze. Jacy jesteśmy w obliczu trudnej sytuacji? Czy staramy się podporządkować? Czy odnajdujemy w sobie siłę, aby walczyć o zmiany? Lektura zmusza każdego z nas do refleksji.
To satyryczna, ale jednocześnie też gorzka antyutopia. Na naszych oczach rodzi się nowy system.

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.