Harry Potter i Insygnia Śmierci

Recenzja książki

Rzadko zdarzają się książki, na premiery których czeka tak wiele osób. Nieczęsto też oczekiwanie przybiera tak ekstremalne formy jak wielogodzinne koczowanie pod drzwiami księgarń, byleby tylko mieć możliwość jak najszybszego zakupu pozycji i odkrycia dalszych losów ulubionych bohaterów. Takie właśnie emocje wzbudzał niegdyś ostatni tom z serii o przygodach małego czarodzieja pod tytułem „Harry Potter i Insygnia Śmierci.”

Księga ta jest ostatnią z serii, zamykającą historię i rozwiązującą główne wątki fabularne. Czy warto było na nią tak czekać? Moim zdaniem zdecydowanie TAK! Pozycja trzyma bardzo wysoki poziom, dobrze znany wszystkim fanom twórczości J. K. Rowling. Lektura tej książki kolejny raz pozwala czytelnikom przenieść do świata magii i czarodziejów. Świat ten jest już daleki od bajkowej idylli, bardziej przypomina horror a akcja książki skupia się na pojedynku dwóch największych wrogów, głównego bohatera serii – Harry’ego Pottera i „Tego którego imienia nie można wymawiać” – okrytego niezwykle złą sławą Lorda Voldemorta.

Zanim dojdzie do tego historycznego pojedynku, nasz bohater wraz z przyjaciółmi muszą wykonać niezwykle trudną misję, zleconą przez wielkiego czarodzieja Albusa Dumbledore’a. Zadaniem tym jest odszukanie i zniszczenie horkruksów, tajemniczych przedmiotów mających przechowywać w sobie cząstki duszy przywódcy Śmierciożerców. Dopiero eliminacja tych rzeczy ma dać nadzieję na ostateczne pokonanie Lorda Voldemorta w taki sposób, by nie mógł już powrócić… kolejny raz, jak miało to już miejsce i zostało opisane we wcześniejszych tomach z tej serii.

Fabuła rozwija się stopniowo, w pierwszej części naprzemiennie przyśpieszając i zwalniając. Istotne zdarzenia przeplatają się ze smutnym okresem bezradności głównych bohaterów. Autorka w ten sposób zapewne chciała nie tylko zbudować napięcie, ale przedstawić czytelnikom poczucie trudu sytuacji w jakiej znaleźli się Harry, Ron i Hermiona. Muszę przyznać, że świetnie jej się to udało.

Druga część tomu rozpędza się niczym lokomotywa, by finalnie pędzić z niesamowitą prędkością. Każda kolejna opisywana scena staje się kluczowa względem ostatecznego rozwiązania fabuły. Lektura wciąga czytelnika na długie godziny. Strach przestać czytać… przecież nie wiadomo, jakie niezwykłe, często przerażające wydarzenia mogą być opisane na kolejnej stronie.

Mało która książka tak dobrze działa na wyobraźnię jak te opisujące przygody młodego adepta magii. Bogate opisy miejsc i postaci sprawiają, że w ciągu kilku chwil przed oczami widzimy nie tylko zadrukowane strony tekstu, ale i wielkie zamczysko jakim jest Hogwart, ponure kreatury i potwory, przerażającego antagonistę, ale i wspaniałych, dzielnych młodych wojowników gotowych oddać życie za to, co jes

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Insygnia Śmierci”
Autor: J.K. Rowling

Główni bohaterowie:
Protagoniści:
Harry Potter, Hermiona Granger, Ron Weasley
Antagoniści:
Lord Voldemort (Tom Marvolo Riddle), Severus Snape, Draco Malfoy

Pozostali ważni bohaterowie:
Vernon, Petunia i Dudley Dursley’owie
Ginny, Will, Fred, George, Molly i Artur Weasley’owie

Ta książka jest ostatnią częścią serii popularnej autorki J.K. Rowling. Z powodu wydarzeń, które miały miejsce w poprzedniej części, to jest śmierci profesora Dumbledore’a i przejęcia tytułu dyrektora przez Severusa Snape’a, Harry zmuszony jest zrezygnować z udziału w swoim ostatnim roku nauki w Hogwarcie. Poświęca się odnalezieniu pozostałych horkruksów i zniszczeniu ich. Świadom odpowiedzialności i ryzyka musi przezwyciężyć swoje słabości, by pokonać Lorda Voldemorta.

Wydarzenia w tej części zaczynają się od zebrania śmierciożerców w domu Lucjusza Malfoy’a. Tam Severus Snape przekazuje Lordowi Voldemortowi informacje na temat transportu Harry’ego. Na tym spotkaniu antagonista zabija nauczycielkę mugoloznawstwa: Charity Burgage.
Przenosimy się do dnia tajnej misji. Potter musi uciec ze swojego dotychczasowego domu, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo bliskich mugoli: rodziny Dursley’ów.
Do domu przybywają członkowie Zakonu Feniksa. Zaczyna się przenoszenie Harry’ego, podczas którego ginie jego sowa Hedwiga oraz Alastor Moody. George Weasley traci ucho klątwą.
Następne dni bohaterowie spędzają w Norze. Zbliżają się dwa wydarzenia: ślub Billa i Fleur oraz urodziny Pottera. To drugie wydarzenie oznacza utratę zaklęć ochronnych, które do tej pory pomagały mu unikać Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać.
Przed weselem, w urodziny Harry’ego, przybywa do Nory Minister Magii, który przekazuje grupie przyjaciół spadek po Dubledorze.
Na weselu pojawiają się śmierciożercy, bohaterowie uciekają zaczynając w ten sposób długą podróż, podczas której zn

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Tytuł: „Harry Potter”
Podtytuł: „i Insygnia śmierci”
Nazwa serii: „Harry Potter”

Autor: J.K. Rowling

Główni bohaterowie:
Protagoniści:
Harry Potter, Hermiona Granger, Ron Weasley
Antagoniści:
Lord Voldemort (Tom Marvolo Riddle), Severus Snape, Draco Malfoy

Pozostali ważni bohaterowie:
Vernon, Petunia i Dudley Dursley’owie
Ginny, Will, Fred, George, Molly i Artur Weasley’owie

Streszczenie krótkie:

Harry Potter niedługo ukończy siedemnasty rok życia, co poskutkuje utratą ochronnego zaklęcia. Z tego powodu Lord Voldemort będzie miał łatwiej go znaleźć. Zakon Feniksa decyduje się dokonać transportu Harry’ego w bezpieczne miejsce, żeby uniknąć niepotrzebnych cierpień osobom postronnym (rodzinie Dursley’ów).

Podczas transportu atakują śmierciożercy, którzy dowiedzieli się o prawdziwej dacie misji od Severusa Snape’a. Podczas powietrznej bitwy ginie sowa Harry’ego – Hedwiga – i Alastor Moody.

Niedługo po bitwie mają miejsce: urodziny tytułowego bohatera i ślub Billa Wesleay’a i Fleur Delacour.

W dniu urodzin pojawia się Minister Magii, który przekazuje trójce protagonistów spadek po Dumbledor’ze. Niedługo później odbywa się ślub, podczas którego następuje atak śmierciożerców. Harry i przyjaciele uciekają.

Bohaterowie przenoszą się z wesela do innego miejsca, gdzie również trafiają na śmierciożerców. Ponownie uciekają, tym razem ukrywają się w domu pod adresem Grimmauld Place 12.

Remus spotyka się z Harrym i proponuje pomoc w misji, jednak Harry odmawia i wyrzuca mu, że powinien się zająć rodziną. W międzyczasie Stworek przyprowadza Mundungusa Fletchera, który wyjawia, że sprzedał będący horkruksem medalion Slytherina znienawidzonej Dolores Umbridge.

Przyjaciele obmyślają plan przejęcia medalionu. Bohaterowie zostają w różnych okolicznościach rozdzielenie. Harry odnajduje gabinet Dolores, gdzie znajdowało się oko Szalonookiego Moody’ego, następnie odnajduje Hermionę i razem odbierają to, po co przyszli.

Szalona misja kończy się sukcesem, jednak Ron ucierpiał przy deportacji. Okazuje się, że Hermiona była na to przygotowana. Harry doznaje wizji. Voldemort przesłuchuje i morduje Gregorowicza.

Bohaterowie codziennie zmieniają swoje położenie, w trakcie swoich wędrówek słuchali wiadomości w radiu, by dowiedzieć się, czy ktoś z ich bliskich nie zginął. Ron za długo nosi na sobie horkruksa, którego nikt nie dał rady wcześniej zniszczyć. Oddziaływanie medalionu skutkuje odejściem Weasley’a.

Harry wybiera się w wigilię na groby czarodziejów, w tym swoich rodziców. Spotykają później w Dolinie Godryka Bathildę, która ich zaprasza do środka. Tam okazuje się, że to pułapka, a kobieta była Nagini – wężem antagonisty. Harry i Hermiona uciekają, różdżka bohatera zostaje w trakcie zniszczona.

Dwójka przyjaciół czytają tektsy o Dumbledor’ze i jego współpracy z Grindelwaldem.

Z czasem wędrują w inne miejsce, gdzie podczas nocnej warty Harry zauważa łanię. To patronus, który prowadzi go do miecza. Tam ratuje mu życie Ron. Przyjaciele znów się jednoczą i niszczą horkruksa.

Bohaterowie spotykają się z Lovegoodem, u którego wcześniej zauważyli powiązanie z Insygniami Śmierci. Tam Hermiona czyta bajkę o trzech braciach i odnajdują w niej informacje o potężnych magicznych przedmiotach. Okazuje się, że spotkanie z Ksenofiliusiem było pułapką, w której ten brał udział, bo chciał odzyskać córkę Lunę.

Przyjaciele naradzają się, wtedy Harry dochodzi do wniosku, że posiada dwa z tych trzech przedmiotów: pelerynę niewidkę oraz kamień wskrzeszenia, natomiast Lord Voldemort szuka ostatniego: czarnej różdżki. Podczas dalszej podróży wypowiada niechcący imię antagonisty, które sprowadza na bohaterów grupę szmalcowników. Zostają oni (oraz Gryfek i Dean, których szmalcownicy również znaleźli) przez nich schwytani i trafiają do piwnicy domu Lucjusza Malfoy’a, gdzie znajdują się też Luna Lovegood i pan Ollivander. Bellatrix Lestrange torturuje Hermionę. Niespodziewanie pojawia się Zgredek, który deportuje wszystkich poza Ronem i Harry’

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

Rozdział 1.: „Czarny Pan rośnie w siłę”
Przypadkowe spotkanie Severusa z Yaxley’em podczas deportowania się na dwór Malfoy’ów. Rozmowa śmierciożerców z Voldemortem o przeniesieniu Harry’ego Pottera do nowej kryjówki, ślubie Remusa i Nimfadory oraz o Charity Burbage, która uczyła w Hogwarcie mugoloznawstwa. Charity Burbage wisiała nad stołem, przy którym siedzieli zebrani. Błagała Snape’a o pomoc, ale jej nie uzyskała. Została zabita przez Czarnego Pana, a jej ciało pożarła Nagini – wąż Voldemorta.
Rozdział 2.: „In memoriam”
Podczas sprzątania szkolnego kufra, Harry rani się w palec u prawej ręki. Otwierając drzwi swojego pokoju, przez przypadek tłucze filiżankę z zimną już herbatą. Sprząta po sobie, po czym przemywa krwawiący palec. Wraca do sprzątania kufra już z większą ostrożnością. Po skończonej pracy znajduje sobie nowe zajęcie – uprzątnięcie stosu gazet „Proroka Codziennego”. Wyrywa z jednego tekst pod tytułem „Wspomnienie o Albusie Dumbledorze” i wsuwa go między kartki „Praktycznej magii obronnej”. Znajduje kolejny tekst pod tytułem „Dumbledore – jaki był naprawdę?” dotyczący nowej biografii Rity Skeeter ,,Życie i kłamstwa Albusa Dumbledore’a”. Przeczytanie tych tekstów, sprawia, że Harry wpada w złość. Gniecie gazetę i wyrzuca ją do kosza. Przegląda książki w szufladach i ponownie odkłada je na miejsce, po jakimś czasie siada na łóżku i bierze do ręki kawałek potłuczonego lusterka. Przez moment błysk niebieskiego światła, który w nim widzi, wydaje mu się oczami Albusa Dumbledora. Dochodzi jednak do wniosku, że coś mu się przywidziało.
Rozdział 3.: „Dursley’owie opuszczają dom”
Harry schodzi do salonu i widzi trójkę dobrze mu znanych osób: ciotka Petunia, wuj Vernon i Dudley szykują się do wyjazdu. Mają jednak co do niego wątpliwości i ciągle zmieniają zdanie dotyczące wyjazdu. Harry’ego bardzo to śmieszy. Po krótkiej rozmowie, wystraszony kuzyn Harry’ego decyduje się zaufać Zakonowi Feniksa, czym przekonuje swoich rodziców do zrobienia tego samego. Rozlega się dzwonek do drzwi – to Dedalus i Hestia. Opowiadają im o planie przeniesienia rodziny w bezpieczne miejsce. Chwilę przed wyjściem Dursley’ów, Dudley powiedział Harry’emu, że nie jest dla niego nikim oraz że jest wdzięczny za uratowanie mu życia. Petunia podeszła do swojego syna i przytuliła go.
Rozdział 4.: „Siedmiu Potterów”
Ostatnie przechadzki Pottera po domu razem z Hedwigą. Pojawia się Zakon Feniksa. Jego członkowie objaśniają chłopakowi cały plan. Harry protestuje, martwiąc się o swoich przyjaciół, jednak oni są nieugięci. Czarodzieje gotują eliksir wielosokowy, który pozwala im na przybranie postaci Harry’ego na określony czas. Prawdziwy Potter leci razem z Hagridem na motocyklu. Podczas przeprawy napotykają na swojej drodze Voldemorta i śmierciożerców. W starciu życie traci Hedwiga – ukochana sowa Pottera. W momencie, gdy Harry jest bliski śmierci, jego różdżka sama się obraca i rzuca zaklęcie, Voldemort znika.
Rozdział 5.: „Poległy wojownik”
Harry woła Hagrida próbując wydostać się spod motocyklu, jednak nikt nie odpowiada. Po chwili słyszy jakieś głosy, jednak ponownie traci przytomność. Budzi się w domu Tonksów. Poznaje rodziców Nimfadory i z ich pomocą przenosi się do Nory, gdzie powoli przybywają kolejni czarodzieje. Okazuje się, że George bezpowrotnie stracił ucho.
Bill oznajmia, że Moody nie żyje i wszyscy pogrążają się w smutku. Harry rozważa opuszczenie Nory, obwiniając się o krzywdę przyjaciół, jednak zostaje odwiedziony od tego pomysłu. Potter niespodziewanie ma wizję, w której widzi Voldemorta torturującego Ollivandera. Opowiada o tym dwójce swoich przyjaciół.
Rozdział 6.: „Ghul w piżamie”
Przygotowania do ślubu Billa i Fleur. Pani Weasley rozdziela trójce przyjaciół obowiązki tak, aby spędzali ze sobą jak najmniej czasu. Wypytuje Harry’ego o misję. Przyjaciele mimo wszystko znajdują czas na omówienie planu wyprawy. Ron prezentuje Potterowi ghula w piżamie, który ma go udawać, gdy uciekną. Hermiona przyznaje się do kradzieży książki z Hogwartu opisującej tworzenie horkruksów. Dochodzą do wniosku, że jedynym sposobem na zniszczenie horkruksów jest jad bazyliszka. Mimo wszystko Harry nie jest zadowolony z faktu, że przyjaciele chcą iść z nim. Następnego dnia zjawia się rodzina Fleur.
Rozdział 7.: „Testament Albusa Dumbledore’a”
Harry ma sen, w którym widzi Voldemorta szukającego osoby o nazwisku Gregorowicz. Następnego dnia są jego urodziny. Otrzymuje wiele prezentów z okazji urodzin, w tym namiętny pocałunek Ginny. Pocałunek przerywa im Ron, który „przypadkowo” wchodzi do pokoju. Następnego dnia Norę odwiedza Rufus Scrimgeour, aby przekazać przedmioty zapisane w testamencie Albusa. Hermiona otrzymuje książkę ,,Baśnie Barda Beedle’a”, Ron wygaszacz, a Harry złoty znicz złapany przez niego na jego pierwszym meczu Quidditcha oraz miecz Godryka Gryffindora. Drugiego przedmiotu jednak nie mógł dostać, gdyż miecz ten nie należał do Dumbledore’a. Dochodzi do małej kłótni między ministrem a Potterem, przez co Rufus wychodzi wzburzony. Następnego dnia odbywa się wesele.
Rozdział 8.: „Wesele”
Harry wypija eliksir wielosokowy i upodabnia się do Barny’ego Weasleya – kuzyna Rona, po to aby nie robić zamieszania. Potter dowiaduje się od Kruma, że Ksenofilius Lovegood nosi na szyi symbol insygniów śmierci (znak Grindelwalda). Chłopak ujawnia swoją tożsamość przed Elfiasem. Rozmawiają o życiu Albusa. Muriel ujawnia swoje przypuszczenia dotyczące siostry Albusa – według niego była ona charłaczką i to Dumbledore ją zabił w czasie pojedynku. Za to Elfias bronił go i zaprzeczał tym informacjom. Harry dowiaduje się, że mieszkał on w młodości w Dolinie Godryka, tak jak jego rodzice. Niespodziewanie na miejsce przybywa patronus Kingsley’a rozkazując ucieczkę. Ministerstwo upadło, a minister Rufus nie żyje.
Rozdział 9.: „Kryjówka”
Wybucha panika. Harry, Ron i Hermiona deportują się razem na ulicę Tottenham Court Road w Londynie. Granger wyciąga z torebki ubrania dla chłopaków i ukrywa się pod peleryną niewidką. Wchodzą do kafejki, w której odnajduje ich trzech śmierciożerców, wśród nich Rowle i Dołohow. Przyjaciele pokonują napastników i usuwają im pamięć, po czym ukrywają się w kwaterze głównej Zakonu Feniksa. Dom był bardzo zabezpieczony zaklęciami ochronnymi przed Severusem. Do domu przez okno wpada patronus pana Weasleya informujący o tym, że wszyscy są bezpieczni. Chłopak odczuwa wściekłość Czarnego Pana przez mocny ból blizny. Znowu doświadcza wizji – tym razem torturowany jest Thorfinn Rowle. Voldemord każe Draconowi również torturować śmierciożercę.
Rozdział 10.: „Opowieść Stworka”
Harry wcześnie rano, gdy jego przyjaciele jeszcze śpią, zwiedza dom. Natrafia na pokój Syriusza, w którym znajduje dużo pamiątek i list od swojej mamy, napisany kilka dni przed jej śmiercią. Schodząc na dół, Harry natrafia na pomieszczenie z powieszoną karteczką na drzwiach z napisem „nie wchodzić bez wyraźnego pozwolenia Regulusa Arkturusa Blacka”. Dowiedział się, że to Regulus wykradł z jaskini horkruksa, którym był medalion Salazara Slytherina. To również ta sama osoba, która zostawiła list podpisany R.A.B. Przyjaciołom nie udało się znaleźć horkruksa w pokoju. Stworek wyjawia, że schował go w komórce. Stamtąd wziął go Mundungus Fletcher, który złupił także inne rzeczy Blacków. Opowiada również historię o tym, jak Regulus zmarł po wypiciu eliksiru rozpaczy, otrzymanego z rąk inferiusów w jaskini. Harry każe stworkowi odnaleźć Fletchera dając mu fałszywy medalion.
Rozdział 11.: „Łapówka”
W domu pojawia się niespodziewany gość. Okazuje się, że to Remus. Przekazuje on im wiele informacji, między innymi o tym, że na weselu nikt nie zginął, śmierciożercy przejęli kontrolę nad ministerstwem, powołano specjalną komisję rejestracji mugolaków oraz o tym, że Harry jest na liście najbardziej poszukiwanych czarodziejów. Lupin chciał dołączyć do ich trójki i pomóc im w poszukiwaniach, jednak okazało się, że robił to tylko z tchórzostwa, ponieważ Tonks była w ciąży, a on bał się, że zrobi jej krzywdę. Potter nazwał go tchórzem, przez co oberwał zaklęciem od Remusa. Panowała napięta atmosfera, przyjaciele krzyczeli na siebie i Harry miał wyrzuty sumienia. Stworek wrócił razem z Fletcherem. Po chwilowych szarpaninach i obezwładnieniu Mundungusa ustalono, że okradł on parę domów z pamiątek. Dowiedzieli się również, że nie ma on już medalionu, ponieważ pewna kobieta przyjęła go w postaci łapówki. Przyjaciele byli przekonani, że to nikt inny jak Dolores Umbridge.
Rozdział 12.: „Magia to potęga”
Cały koniec sierpnia mija przyjaciołom na przygotowywaniu planu zdobycia medalionu. Pierwszego dnia września, Harry przychodzi do domu z gazetą i informacją, że dyrektorem Hogwartu jest teraz Snape, a Alecto i Amycus Carrowowie (śmierciożercy) będą uczyć obrony przed czarną magią. Zmianę przeszedł stworek – jest teraz uprzejmy i zadbany, robi jedzenie, sprząta. Następnego dnia mają wyruszyć po horkruksa – Hermiona pakuje swoją zaczarowaną torebkę, do której wkłada między innymi portret Fineasa Nigellusa Blacka. Potter odczuwa nagły, mocny ból blizny i znów ma wizję. Widzi Voldemorta zakradającego się do domu jakiejś kobiety, którą pyta o Gregorowicza. Ta nie jest w stanie powiedzieć mu gdzie on się znajduje, więc razem z dwójką swoich dzieci zostaje zabita. Harry, mimo chęci, nie potrafi ukryć przed Hermioną faktu, że nadal ma wizje. Przyjaciele podchodzą w okolice Ministerstwa, gdzie udaje im się obezwładnić Mafaldę Hopkirk. Granger za pomocą eliksiru zmienia się w obezwładnioną kobietę, a następnie częstuje cukierkiem innego pracownika ministerstwa magii. Wywołuje to u niego wymioty, a Potter i Ron, ukryci pod peleryną niewidką, wyrywają mu włosy oraz zabierają jego rzeczy. Weasley zamienia się w pracownika działu technicznego. Harry zaś zmienia się w Alberta Runcorna. Przez toalety miejskie cała trójka dostaje się do Ministerstwa. Na miejscu ich uwagę przykuwa fontanna stworzona z ciał umarłych mugoli, a na niej widniejący napis „Magia to potęga”. W windzie spotykają Yaxley’a, który każe Regowi (Ronowi) usunąć awarię w jego gabinecie, strasząc go przy okazji przesłuchaniem czekającym jego żonę. Weasley oddziela się od reszty, aby zrobić to, co kazał śmierciożerca. Pozostali, jadąc dalej windą, spotykają obecną właścicielkę poszukiwanego przedmiotu – Dolores Umbridge.
Rozdział 13.: „Komisja Rejestracji Mugolaków”
Dolores zabiera ze sobą Mafaldę (Hermionę) jako protokolantkę do lochów. Harry pod peleryną niewidką błąka się po korytarzach, szukając gabinetu Umbridge. W końcu go odnajduje. Przed wejściem do pokoju, przy biurkach siedzi grupa pracowników, więc Potter podrzuca detonator pozorujący, który wybuchając robi straszne zamieszanie. Chłopak wykorzystuje to i spokojnie wchodzi do środka, przy okazji chowając do kieszeni oko Moody’ego. W środku przegląda wszystkie szuflady i szafki w poszukiwaniu medalionu, jednak zamiast tego natrafia na teczki z „niebezpiecznymi” czarodziejami, wśród których znajduje się między innymi Artur Weasley. Znajduje tam też swoje zdjęcie z podpisem „Niepożądany nr 1”. Nagle do gabinetu wchodzi Pius – minister magii, jednak nie zauważa Harry’ego ukrytego pod peleryną niewidką. Potter bezszelestnie wychodzi z gabinetu, a pelerynę ściąga dopiero w windzie. Do windy wsiada również Ron, a następnie jeszcze Artur Weasley, który daje rady Regowi (Ron), jak usunąć awarię. Potter rusza na poszukiwania Hermiony. Udaje się do lochów i wchodzi na salę rozpraw. Rozgląda się dookoła i wzrokiem spotyka Hermionę, siedzącą tuż obok Dolores. W pewnym momencie oboje zauważają medalion na jej szyi. Harry rzuca zaklęcie oszałamiające na Umbridge i Yaxley’a. Granger szybko zrywa medalion i w trójkę (razem z żoną Rega) uciekają z sali rozpraw. Wsiadają do windy, gdzie dołącza do nich Ron. Niestety, gdy tylko dotarli do atrium, zauważyli, że został włączony alarm i wszystkie wyjścia kominkowe są zablokowane. Potter w przebraniu uderza jednego z pracowników. Pojawia się prawdziwy mąż kobiety (prawdziwy Reg). Mugolka szybko zostaje wciągnięta do kominka i deportowana z Ministerstwa. Yaxley próbuje ich zatrzymać jednak mu się to nie udaje – Harry i Hermiona uciekają wyjściem kominkowym i razem z Ronem teleportują się z toalety miejskiej, chcąc zgubić śmierciożercę.
Rozdział 14.: „Złodziej”
Harry, Hermiona i Ron teleportują się do lasu, daleko od miasta. Znajdują się teraz w tym samym lesie, w którym kilka lat temu nocowali podczas Mistrzostw Świata w Quidditchu. Musieli teleportować się dwa razy, ponieważ za pierwszym razem Yaxley przeniósł się z nimi. Niestety, na skutek drugiej teleportacji, Ron się rozszczepił, przez co mocno krwawił. Zrozpaczona Hermiona leczy jego rany za pomocą dyptamu, który znalazła w torebce. Ze względu na to, że Ron jest zdecydowanie za słaby na kolejną teleportację, postanawiają spędzić w lesie noc. Hermiona rozstawia namiot i zabezpiecza obszar zaklęciami ochronnymi. Wspólnie z Harrym zastanawiają się nad sposobem zniszczenia medalionu. Weasley skupia swoje myśli na rodzinie Cattermole’ów, zastanawiając się nad tym, czy są bezpieczni i czy żyją. W nocy straż przed namiotem pełni Potter, którego podczas głębokich rozmyślań zaczyna mocno boleć blizna. Po raz kolejny ma wizję: Voldemort znalazł w niej Gregorowicza i torturuje go wypytując o jakiś przedmiot, który pragnie posiąść. Mężczyzna wydaje z siebie rozpaczliwe jęki i krzyki, informując o tym, że już nie ma tego przedmiotu. Czarny Pan jednak nie ufa Gregorowiczowi – wdziera się do jego umysłu za pomocą legilimencji i widzi scenę sprzed lat, przedstawiającą młodego mężczyznę o przystojnej twarzy (Gregorowicz), który oszałamia przeciwnika, po czym ucieka przez okno. Po poznaniu prawdy, Voldemort zabija go. Wizja Harry’ego się skończyła, a on dzieli się nią z Ronem i rozmyśla nad tym, skąd zna twarz młodzieńca i co on dokładnie ukradł.
Rozdział 15.: „Zemsta Goblina”
Harry zakopuje w ziemi oko Alastora. Razem z przyjaciółmi spędza dni na poszukiwaniu pozostałych horkruksów i jedzenia. Przyjaciele udają się w okolicę sierocińca, w którym wychowywał się Tom Riddle. Którejś nocy podsłuchują rozmowę kilku uciekinierów, w tym dwóch goblinów (Gornaka i Gryfka) oraz Deana Thomasa, Teda Tonksa i Dirka Cresswella. Ich rozmowa dotyczy nieudanej próby kradzieży miecza Gryffindora. Brali w niej udział członkowie Gwardii Dumbledore’a, między innymi Luna, Ginny, Neville. Gobliny mówiły również o ukrywaniu się i sprzeciwie wobec pełnienia funkcji skrzatów domowych. Jeden z nich wspomniał o tym, że w Banku Gringotta znajduje się podobno podróbka miecza Godryka Gryffindora. Po odejściu grupy goblinów, Hermiona wyciąga portret Fineasa Nigellusa Blacka i zaczyna go wypytywać o miecz. Black wyznał, że ostatnią osobą, która używała miecza był nie kto inny jak Albus Dumbledore, kiedy niszczył pierścień – horkruksa. Ron, który ma na szyi horkruksa, zaczyna się dziwnie zachowywać. Był podenerwowany, wyrzucał wszystkie żale i obwiniał Harrego. Doszło do użycia różdżek, co skończyłoby się źle, gdyby nie Hermiona, która wyczarowała tarczę ochronną i zakończyła sprzeczkę. Jednak wściekły Ron odchodzi od przyjaciół i deportuje się z obozu. Potter wykończony kłótnią idzie spać, a Hermiona płacze.
Rozdział 16.: „Dolina Godryka”
Po odejściu Rona panuje ponura atmosfera. Hermiona jest zrozpaczona i zdołowana, za to Harry wściekły i zły. Mimo wszystko oboje są świadomi, że ta sytuacja nie może przeszkodzić im w dalszych poszukiwaniach i wypełnianiu misji. Pewnego dnia, przeglądając książkę, Hermiona natrafia na dziwny znak, który Potter rozpoznaje od razu. Widział go już na weselu, na szyi u pana Lovegooda, jednak nie miał pojęcia, co on oznacza. Wie tylko, że to znak Grindelwalda. Oboje postanawiają odwiedzić Dolinę Godryka. Hermiona przypuszcza, że Albus mógł ukryć miecz Gryffindora u pewnej kobiety – Bathildy Bagshot. Gdy trafiajądo Doliny Godryka, odkrywają, że jest 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia. Razem idą na cmentarz w poszukiwaniu grobu rodziców Harry’ego, przy okazji znajdując wiele innych znajomych nazwisk. Granger pomaga chłopakowi złożyć wieniec na grobie Potterów.
Rozdział 17.: „Sekret Bathildy”
Wracając z cmentarza, Harry czuje się dziwnie obserwowany. Pod domem Potterów spot

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

„Harry Potter i Insygnia Śmierci” – siódma część serii autorstwa J.K. Rowling. Główny bohater po śmierci dyrektora Hogwartu, Albusa Dumbledore’a, musi wyruszyć na wyprawę, by odnaleźć i zniszczyć pozostałe horkruksy oraz pokonać Lorda Voldemorta.

Rozdział pierwszy: „Czarny Pan rośnie w siłę”
W tej części jesteśmy świadkami zebrania śmierciożerców. Odbywa się ono w Dworze Lucjusza Malfoya, który stał się siedzibą Voldemorta. Tam odbywa się rozmowa, podczas której Snape przekazuje informacje o planach transportu Harry’ego Potter’a. Yaxley posiadał błędne informacje, które przedstawił, jednak Severus dementuje jego doniesienia. Przez cały ten czas nad zebranymi unosiła się postać, której identyfikację poznajemy pod koniec rozdziału. Jest to nauczycielka mugoloznawstwa Charity Burbage. Rozdział kończy się szydzeniem z niej przez śmierciożerców i jej śmiercią z ręki samego Lorda Voldemorta.

Rozdział drugi: „In Memoriam”
Harry Potter w swoim pokoju przygotowuje się do tajnej misji, przy czym czyta artykuły na temat Albusa Dumbledore’a z różnych gazet. Najpierw czyta wspomnienie o dyrektorze od Elphias’a Doge’a, po którym młodzieniec przeżywa refleksję na temat tego, czy znał tą ważną dla niego postać wystarczająco dobrze. Następny artykuł jest o dziele autorstwa Rity Skeeter, która jak zwykle wypowiadała się tak kontrowersyjnie, jak tylko jej dziennikarskie zdolności pozwoliły. Ten fragment gazety wywołał u niego szczególny gniew. Po tym Harry usiadł na łóżku, gdzie znalazł fragment lustra. Wydawało mu się, że ujrzał w nim oczy swojego mistrza, Albusa Dumbledore’a.

Rozdział trzeci: „Dursley’owie opuszczają dom”
W tym rozdziale Harry Potter żegna się ze swoją rodziną: wujkiem Vernonem, ciocią Petunią i kuzynem Dudley’em. Ten ostatni po raz pierwszy otwarcie okazuje Harry’emu wdzięczność i przekonuje swoich rodziców, by odeszli wraz z aurorami.

Rozdział czwarty: „Siedmiu Potter’ów”
Na Privet Drive 4 pojawiają się pozostali członkowie Zakonu Feniksa, którzy biorą udział w misji transportu Harry’ego. Dopiero teraz wyjawiają przyjacielowi cały plan: część osób wypije eliksir wielosokowy i wszyscy będą podróżować w parach (osoba wyglądająca jak Harry + ochroniarz), żeby zmylić ewentualny pościg. Harry wyrusza z Hagridem na motocyklu. Niestety śmierciożercy atakują. W powietrznej walce ginie sowa Hedwiga oraz prawdziwy Harry zostaje namierzony. Voldemort przylatuje i mierzy się z Harrym, którego różdżka sama z siebie wykonuje zaklęcie i ratuje go przed Niewybaczalnym Zaklęciem. Harry i nieprzytomny Hagrid wlatują w barierę ochronną, gdzie już są bezpieczni.
Podczas transportu atakują śmierciożercy, którzy dowiedzieli się o prawdziwej dacie misji od Severusa Snape’a. Podczas powietrznej bitwy ginie również Alastor Moody.

Rozdział piąty: „Poległy wojownik”
Harry z Hagridem znajdują się w domu Tonksów, skąd przenoszą się do Nory za pomocą świstoklika. Na umówionym miejscu czekają na nich pozostali przyjaciele poza Mundungusem i Alastor Moody. Pierwszy z nich uciekł podczas walki zostawiając drugiego na śmierć. Na koniec rozdziały Harry ma wizję, w której Ollivander jest torturowany przez Voldemorta.

Rozdział szósty: „Ghul w piżamie”
Niedługo po bitwie mają miejsce: urodziny tytułowego bohatera i ślub Billa Wesleay’a i Fleur Delacour. Przygotowania domowników do wesela idą pełną parą. Mama Rona specjalnie dba o to, żeby przyjaciele mieli dużo roboty, bo nie chce, żeby zaplanowali ucieczkę ze szkoły. Bohaterowie, mimo tych starań, w końcu znajdują chwilę, by porozmawiać. Każde z przyjaciół Harry’ego już poczyniło przygotowania, by wyruszyć z nim na wyprawę: Hermiona wyczyściła pamięć rodzicom, natomiast Ron wraz z braćmi (Fred’em i George’m) oraz ojcem przekształcili domowego ghula, by go przypominał.

Rozdział siódmy: „Testament Albusa Dumbledore’a”
Jest dzień urodzin Harry’ego. Ginny tego dnia go całuje. Później Artur powiadamia patronusem, że niedługo pojawi się Minister Magii – Rufus Scrimgeour. Remus wraz z Tonks deportują się i przybywa zapowiedziany gość. Informuje on o spadku, który ich były dyrektor na nich zapisał. Ron dostaje wygaszacz, Hermiona księgę „Baśnie barda Beedle’a”, natomiast Harry – miecz Godryka Gryffindora, którego przekazania Scrimgeour odmawia.

Rozdział ósmy: „Wesele”
Niedługo później odbywa się ślub. Harry wtapia się w tłum pijąc Eliksir Wielosokowy z włosem rudego chłopca z okolicy. Podczas rozmowy Wiktor Krum mówi o znaku, który widać u Ksenofiliusa Lovegood’a – to znak Grindelwalda. Harry bierze potem też udział w dialogu z Elfiasem Doge’m na temat Dumbledore’a. Niestety ślub zostaje przerwany atakiem śmierciożerców. Grupa przyjaciół ucieka.

Rozdział dziewiąty: „Kryjówka”
Bohaterowie przenoszą się z wesela do innego miejsca: Luchina Caffe. Tam również trafiają na śmierciożerców. Ponownie uciekają, tym razem ukrywają się w domu pod adresem Grimmauld Place 12.

Rozdział dziesiąty: „Opowieść Stworka”
W domu, który Harry odziedziczył po Syriuszu, znajduje się Stworek. Opowiada on Harry’emu o medalionie Salazara Slytherina, który jest horkruksem. Bohater prosi go, żeby znalazł ostatnią osobę, która ten medalion widziała: Mundungusa Fletchera.

Rozdział jedenasty: „Łapówka”
Remus spotyka się z Harrym i proponuje pomoc w misji, jednak Harry odmawia i wyrzuca mu, że powinien się zająć rodziną. W międzyczasie Stworek – z pomocą Zgredka – przyprowadza Mundungusa Fletchera, który wyjawia, że sprzedał medalion Slytherina znienawidzonej przez uczniów Hogwartu nauczycielce: Dolores Umbridge.

Rozdział dwunasty: „Magia to potęga”
Przyjaciele dowiadują się, że Severus Snape został dyrektorem Hogwartu, potem obmyślają plan przejęcia medalionu. Zmieniają się w pracowników Ministerstwa za pomocą Eliksiru Wielosokowego. Ron zostaje odesłany do rozwiązania problemu z deszczem w gabinecie.

Rozdział trzynasty: „Komisja Rejestracji Mugolaków”
Dolores nie poznaje Hermiony i prosi ją o pisanie protokołów podczas przesłuchań. Tymczasem Harry odnajduje gabinet Umbridge, gdzie znajdowało się oko Szalonookiego Moody’ego, następnie odnajduje Hermionę i razem odbierają on okrutnej kobiety to, po co przyszli. Pomagają uciec mugolom, znajdują Rona i we trójkę wszyscy uciekają.

Rozdział czternasty: „Złodziej”
Szalona misja kończy się sukcesem, jednak Ron ucierpiał przy deportacji. Okazuje się, że Hermiona była na to przygotowana. Pomaga przyjacielowi za pomocą mikstury. Harry doznaje wizji. Voldemort przesłuchuje i morduje Gregorowicza.

Rozdział piętnasty: „Zemsta Goblina”
Bohaterowie codziennie zmieniają swoje położenie, w trakcie swoich wędrówek słuchali wiadomości w radiu, by dowiedzieć się, czy ktoś z ich bliskich nie zginął. Ron, dlatego że za długo nosi na sobie medalion będący horkruksem, daje się ponieść emocjom i oddziela się od grupy przyjaciół.

Rozdział szesnasty: „Dolina Godryka”
Hermiona pokazuje znak w książce, którą dostała od Dumbledore’a. Potter rozpoznaje w nim znak, który nosi Lovegood i o którym opowiadał mu Wiktor Krum. Ponoć znajduje się on na ścianie Durmstrangu.
Harry wybiera się w wigilię na groby czarodziejów: swoich rodziców, rodziny Dumbledore’ów,

Rozdział siedemnasty: „Sekret Bathildy”
Spotykają później w Dolinie Godryka Bathildę, która ich zaprasza do środka. Tam okazuje się, że to pułapka, a kobieta była Nagini – wężem antagonisty. Harry i Hermiona uciekają, różdżka bohatera zostaje w trakcie zniszczona.

Rozdział osiemnasty: „Życie i kłamstwa Albusa Dumbledore’a”
Dwójka przyjaciół czytają tektsy o Dumbledor’ze i jego współpracy z Grindelwaldem.

Rozdział dziewiętnasty: „Srebrna łania”
Z czasem wędrują w inne miejsce, gdzie podczas nocnej warty Harry zauważa łanię. To patronus, który prowadzi go do miecza. Tam ratuje mu życie Ron. Przyjaciele znów się jednoczą i niszczą horkruksa.

Rozdział dwudziesty: „Ksenofilius Lovegood”
Bohaterowie spotykają się z Lovegoodem, u którego wcześniej zauważyli powiązanie z Insygniami Śmierci. Tam Hermiona czyta bajkę o trzech braciach i odnajdują w

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1. Zebranie śmierciożerców, na których dochodzi do dyskusji na temat Harry’ego Pottera.
2. Uśmiercenie nauczycielki mugoloznawstwa w Hogwarcie – pani Charity Burbage.
3. Pakowanie bagaży przez Harry’ego w domu państwa Dursley.
4. Przeczytanie artykułu o Albusie Dumbledorze, gdzie w polemikę wdają się: przyjaciel czarodzieja Elfias Doge i reporterka Rita Skeeter.
5. Przybycie Hestii Jones i Dedalusa Diggle, aby zabrać państwo Dursleyów w bezpieczne miejsce.
6. Spotkanie Harry’ego z członkami Zakonu Feniksa.
7. Plan dostarczenia Pottera do domu Weasleyów – Nory.
8. Przemienienie się Rona, Hermiony, Fleur, George’a, Freda i Mundungusa w Harry’ego.
9. Zaatakowanie czarodziejów przez śmierciożerców.
10. Śmierć sowy Hedwigi.
11. Ujawnienie się prawdziwego Harry’ego.
12. Pojawia się Lord Voldemort.
13. Potyczka między Potterem a Czarnym Panem.
14. Upadek Harry’ego i Hagrida do stawu.
15. Pobudka w domu państwa Tonks.
16. Dotarcie świstoklikiem do Nory.
17. Wizja Harry’ego, w której chłopiec widzi Voldemorta torturującego Ollivandera.
18. Pocałunek Pottera i Ginny.
19. Przybycie ministra Rufusa Scrimgeoura z testamentem Dumbledore’a.
20. Ślub Billa i Fleur.
21. Deportowanie się Harry’ego, Rona i Hermiony do Luchino Caffe, gdzie dochodzi do spotkania z śmierciożercami.
22. Ukrywanie się przyjaciół w domu Syriusza Blacka.
23. Natrafienie na skrzata Stworka.
24. Poproszenie Stworka o sprowadzenie Mundungusa, który jako ostatni był w posiadaniu medalionu – horkruksa.
25. Przybycie Mundungusa.
26. Poinformowanie trójki przyjaciół o posiadaniu horkruksa – medalionu Salazara Slytherina przez Dolores Umbridge.
27. Dostanie się do Ministerstwa Magii pod postacią pracowników.
28. Włamanie się Harry’ego do biura Umbridge i zabranie stamtąd oka Szalonookiego Moody’ego.
29. Uwolnienie mugolaków.
30. Zabranie Dolores Umbridge medalionu.
31. Kolejna wizja Harry’ego, w której widzi jak Voldemort zabija Gregorowicza.
32. Podsłuchanie rozmowy Dirka Cresswella, Teda Tonks, Deana Thomasa , Gryfka i Gornaka.
33. Odejście Rona.
34. Udanie się na cmentarz w Dolinie Godryka.
35. Odnalezienie dawnego domu Harry’ego i jego rodziców.
36. Zaproszenie młodych czarodziejów do domu pani Bathildy.
37. Ujawnienie tożsamości kobiety, jako węża Voldemorta – Naginy.
38. Przybycie Czarnego Pana.
39. Ucieczka młodych czarodziejów.
40. Zepsucie różdżki Pottera.
41. Zapoznanie się z biografią Dumbledore’a.
42. Spotkanie przez Harry’ego Patronusa pod postacią łani.
43. Udanie się za zwierzęciem.
44. Dotarcie do jeziora, na którego dnie spoczywa Miecz Godryka Gryffindora.
45. Nieudana próba zdobycia miecza przez Harry’ego, którego blokuje horkruks na szyi.
46. Pojawienie się Rona i wyłowienie przez niego miecza.
47. Zniszczenie horkruksa.
48. Udanie się do Ksenofiliusa Lovegooda.
49. Zapytanie mężczyzny o Insygnia Śmierci.
50. Insygniami Śmierci okazują się: peleryna niewidka, Czarna Różdżka i Kamień Wskrzeszenia.
51. Odkrycie, iż gościnność Ksenofiliusa jest pułapką.
52. Trójka przyjaciół ucieka z domu Lovegooda i rzucenie na czarodzieja zaklęcie zapomnienia.
53. Zrozumienie przez Harry’ego, że jego peleryna niewidka jest Insygniem Śmierci, a Kamień Wskrzeszenia znajduje się w złotym zniszcz Quidditcha, przepisanym mu w testamencie Dumbledore’a.
54. Wypowiedzenie przez Pottera imienia Voldemorta.
55. Osaczenie trójki przyjaciół przez szmalcowników.
56. Zabranie młodych czarodziejów na dwór M

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Harry Potter
Harry był niesamowicie podobny do swoich rodziców: Jamesa i Lily Potterów. Czarne, zmierzwione włosy, odstające z tyłu głowy, odziedziczył po ojcu, zaś zielone oczy odziedziczył po matce. Nosił okulary, ponieważ miał wadę wzroku. Jego rodzice zostali zabici przez Lorda Voldemorta, kiedy był jeszcze niemowlęciem. Po tym wydarzeniu ma bliznę na czole w kształcie błyskawicy, jako symbol tego, że jako jedyny przeżył. W „Harry Potter i Insygnia Śmierci” ma 18 lat, jest już pełnoletni. Był bardzo odważny, zdobył się na wyruszenie w nieznane, w celu odnalezienia wszystkich horkruksów i zniszczenia ich, aby w ten sposób pokonać ostatecznie Voldemorta i uratować świat czarodziei i mugoli. Przyjaźnił się z Hermioną i Ronem, których uznawał za najlepszych przyjaciół. Czasami wydawał się arogancki, lecz cenił sobie odpowiedzialność i wierność. Nie poparł pomysłu Lupina, aby ten zostawił żonę i dziecko i wyruszył z nim w poszukiwaniu horkruksów. Harry potrafił być impulsywny i obsesyjny na niektóre tematy. Już w przed ostatnim tomie powieści obiecywał wyruszyć w poszukiwaniu fragmentów duszy Voldemorta, a w „Insygniach Śmierci” zrobił wszystko, aby je odnaleźć. Miał obsesję na punkcie Voldemorta. Mogło to w pewien sposób spowodować powrót Harry’ego do żywych po jego śmierci. Innym powodem mogła być chęć uratowania świata czarodziei i ludzi i zemszczenie się na Czarnym Panie, potrzeba dopełnienia przepowiedni. Był oddanym przyjacielem i niezwykle uzdolnionym czarodziejem. Harry poślubił Ginny Weasley i miał z nią dzieci.

Hermiona Granger
Hermiona pochodziła z rodziny nie-czarodziei. Była pierwszą osobą w rodzinie, która posługiwała się magią, dlatego też czułą potrzebę, aby być najlepszym uczniem w Hogwarcie. Miała gęste, bujne brązowe włosy. Była uzdolnionym c

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Najważniejsi bohaterowie z „Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci”

Harry Potter – młody czarodziej, w wieku około 18 lat. Ma czarne, zmierzwione włosy i zielone oczy. Jego rodzice Lily i James Potterowie zostali zabici przez Lorda Voldemorta, który teraz czyha na życie Harry’ego. Czarodziej postanawia uciec od przyjaciół w poszukiwaniu horkruksów, których zniszczenie może uratować świat przed Czarnym Panem. W podróż wyrusza z Hermioną i Ronem. Młody Potter, skupiając się tylko i wyłącznie na poszukiwaniu horkruksów, popada w pewnego rodzaju obłęd, co dostrzega Granger. Wtedy jeszcze nie wiedział, że sam jest horkruksem Voldemorta. Harry jest bardzo odważny i zdeterminowany, postanowił przeciwstawić się Voldemortowi, z ręki, którego został zabity. Młody Potter jednak przezwyciężył nawet śmierć i powstał ze zmarłych, aby ostatecznie pokonać Czarnego Pana i uratować świat czarodziei i mugoli. Harry ostatecznie związuje się z Ginny Weasley, z którą zakłada rodzinę.

Hermiona Granger – młoda czarodziejka, w wieku około 19 lat. Jest o rok starsza od Rona i Harry’ego. Ma bujne, brązowe włosy, których zazwyczaj nie związuje. Pochodzi z rodziny nie-czarodziei, czyli mugoli. Z tego powodu pragnie stać się jak najlepszą czarodziejką, aby rodzina był dumna ze swojego pierwszego potomka-czarodzieja. Od pierwszego tomu serii zdecydowanie dojrzała i wydoroślała. Przestała być tak przemądrzała i zarozumiała. Hermiona jest bardzo odważną i uzdolnioną czarodziejką, która postanawia wyruszyć razem z Harrym i Ronem w poszukiwaniu horkruksów. Potrafi zachować spokój, nawet, kiedy torturuje ją Bellatrix na Dworze Malfoyów. Hermiona ostatecznie związuje się z Ronem, z którym zakłada rodzinę.

Ron Weasley – młody czarodziej, w wieku około 18 lat. Ma rude włosy i liczne piegi na twarzy. Pochodzi z biednej i wielodzietnej rodziny państwa Molly i Arthura Weasleyów. Ron ma pięciu braci: Billa, Percy’ego, George’a, Freda i Charliego oraz młodszą siostrę Ginny. Chłopak jest bardzo odważny, bardzo zmienił się na przestrzeni kart serii Rowling.Początkowo Ron nieco wystraszył się tego, z czym będzie musiał się zmierzyć, poszukując horkruksów Vodlemorta. Jednak ostatecznie wrócił do przyjaciół i pomógł wyło

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji książki „Harry Potter i Insygnia Śmierci”

Czas akcji książki „Harry Potter i Insygnia Śmierci”
Akcja książki rozgrywa się w latach 1997 – 1998 oraz 2017 roku (epilog). Fabuła rozpoczyna się w 1997 roku zebraniem śmierciożerców w Dworze Mafoyów, który stanowi siedzibę Voldemorta. Yaxley podaje fałszywe informacje na temat przeniesienia Harry’ego przez Zakon Feniksa, lecz Snape rujnuje jego plany i podaje prawdziwe informacje. Młody Potter z kolei przebywa w domu wujostwa Durlseyów, gdzie czyta artykuł o Albusie Dumbledorze. Dursleyowie pakują się do wyjazdu w bezpieczne miejsce, z kolei Harry wraz z Zakonem feniksa zamierza przenieść się do Nory Weasleyów. Niestety dochodzi do ataku śmierciożerców i Harry trafia do Tonksów, z kąd z Hagridem udaje się do Nory.
Akcja kończy się w dniu 2 maja 1998 roku, kiedy Harry Potter umiera, po czym zmartwychwstaje, aby ostatecznie pokonać Voldemorta. Udaje mu się to. Molly Weasley zabija Bellatriks, a Potter pod peleryną niewidką udaje się do Wie

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Harry Potter i Insygnia Śmierci” opracowanie

„Harry Potter i Insygnia Śmierci” jest siódmym i finalnym tomem serii przygód młodego czarodzieja pn. „Harry Potter”. Książka została wydana 21 lipca 2007 roku w Wielkiej Brytanii przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing. Autorem utworu jest brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling (czyli J. K. Rowling). Występuje tutaj wszechwiedzący narrator tzrecioosobowy, który opowiada nam o wszystkich wydarzeniach oraz odczuciach, emocjach, myślach, zamiarach i motywacjach poszczególnych bohaterów utworu. „Harry Potter i Insygnia Śmierci” stanowi zakończenie serii przygód Harry’ego Pottera (nie licząc później wydanych utworów wzbogacających naszą wiedzę i opisujących losy dzieci Harry’ego).
„Harry Potter i Insygnia Śmierci” rozpoczyna się spotkaniem śmierciożerców w Dworze Malfoyów (stanowiącym obecna siedzibę Czarnego Pana), na którym zostaje zabita jedna z nauczyciele Hogwartu. Severus Snape podaje prawdziwe informacje odnośnie planów Zakonu Feniksa co do przetransportowania Harry’ego w bezpieczne miejsce. Voldemort planuje atak. Harry wraz z członkami Zakonu Feniksa, z których niektórzy wypili Eliksir Wielosokowy i przemienili się w chłopca odlecieli z domu Dusrkeyów. Niestety plan się nie powiódł, ponieważ zaatakowali ich śmierciożercy. Harry wraz z Hagridem trafił ostatecznie do domu państwa Tonks, z którego świstoklikiem udali się do Nory, domostwa Weasleyów. Odbył się również ślub Billa i Fleur, podczas którego Hermiona, Ron i Harry uciekli i wyruszyli w poszukiwaniu horkruksów, których zniszczenie spowoduje pokonanie Lorda Voldemorta. Podczas przeprawy trójka przyjaciół zostaje porwana i osadzona w Dworze Malfoyów. Hermiona jest torturowana przez Bellatriks Lestrange, lecz zostaje uratowana przez Harry’ego i Rona. Podczas starcia ginie Zgredek. Młodzi czarodzieje uciekają. Do Bitwy o Hogwart dochodzi dnia 2 maja 1998 roku. Wtedy Harry dociera do Hogwartu, który jest opanowany przez śmierciożerców i Voldemorta. Dowiaduje się również, że sam jest jednym z horkruksów Czarnego Pana. Ponosi śmierć, po czym zmartwychwstaje i pod osłoną pelerynki niewidki dociera do Wielkiej Sali, gdzie rzuca się na Voldemorta. Wymierza w niego różdżką i rzuca czar Expelliarmus, zaś Czarny Pan rzuca na Harry’ego zaklęcie Avada Kedavra. Oba zaklęcia się ze sobą stykają i czar Harry’ego odbija zaklęcie Voldemorta, które trafia w Czarnego Pana. Lord Voldemort umarł. Bellatriks z koeli została uśmiercona przez Molly Weasley. W książce pojawia się również epilog, który ma miejsce 19 lat po wydarzeniach z Hogwartu w 1998 roku. Przenosimy się do roku 2017, kiedy Harry z żoną Ginny i trójką dzieci spotyka się z Ronem i Hermioną i ich dziećmi na peronie 9 i ¾, odprowadzając młodych adeptów magii na pociąg do Hogwartu.
Akcja rozgrywa się w latach 1997–1998 oraz 2017 roku w epilogu. Lokalizacje z kolei możemy podzielić na rzeczywiste (np. Londyn, Little Whinging) oraz nierzeczywiste, magiczne (Hogwart, Nora, Dwór Malfoyów).

Najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – młody czarodziej, którego rodzice zostali zabici w 1981 roku przez Voldemorta. Od te

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

„Harry Potter i Insygnia śmierci” J. K. Rowling (Joanne Rowling) jest to siódmy tom historii o młodym czarodzieju.
Któż nie zna historii Harrego Pottera, chłopca, który jako jedyny przeżył spotkanie z potężnym Voldemortem.
Wyjaśnienie tytułu:
Początkowo za Insygnia śmierci uznawano horkruksy, jednak po zapoznaniu się z książką, czytelnik dowiaduje się, że te przedmioty wywodzą się z „Opowieści o Trzech Braciach” ze zbioru „Baśnie barda Beedle’a.” Tam śmierć, podarowała trzem braciom, różne przedmioty,
czarną różdżkę,

pelerynę niewidkę,

kamień wskrzeszenia

Pierwszym tomem, rozpoczynającym historię o chłopcu, który przeżył, jest „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, ostatnim „Harry Potter i Insygnia śmierci” (istnieje również przedłużenie serii dodatkiem- „Przeklęte dziecko”, które zostało napisane w formie scenariusza). Wydawcą

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Harry Potter i Insygnia Śmierci to już siódma, a zarazem ostatnia część całego tomu. Harry ma do wykonania niesamowicie trudne zadanie- zniszczyć pozostałe horkrusy i ostatecznie, raz na zawsze pokonać samego Lorda Voldemorta. Czy nastoletni chłopak jest w stanie podołać takiej misji? Czy to nie jest za duże brzemię dla zwykłego dzieciaka? Zdecydowanie tak, jednak Potter od niemowlaka był zdany tylko na siebie. Trafił do “rodziny”, która go nie znosiła tak samo jak on nie znosił ich. Był poniżany i wykorzystywany, ale te wszystkie trudne momenty odcisnęły piętno na jego charakterze. To właśnie te przeszkody, które pojawiały się na każdym jego kroku sprawiły, że Harry ma odwagę stanąć twarzą w twarz z Czarnym Panem- tym, którego boją się wszyscy prawie czarodzieje, a no właśnie- prawie. Dwójka nieprawdopodobnie odważnych i silnych czarodziejów, którymi jest Harry oraz był Albus Dumbledore. To właśnie oni nie boją się wypowiadać o Voldemorcie, to oni zawsze stają z nim do pojedynku i walczą aż po granice swoich możliwości.

Na początku całej akcji widzimy, jak Snape wraz z innym Śmierciożercom udaje się do Dworu Malfoyów na spotkanie Voldemorta z jego zwolennikami. Na miejscu omawiają plan przejęcia Ministerstwa Magii oraz planowanym przeniesieniu Pottera z Privet Drive 4 do jakiegoś tajnego miejsca, które miałoby być dla niego schronieniem. Na Piusa Thicknesse została rzucona klątwa Imperius, co pomoże Śmieciożercom kierować Piusem, który ma zostać nowym ministrem. Podczas spotkania zostaje zabita Charity Burbage. Po wydarzeniach na cmentarzu w czwartej części, kiedy to różdżka Pottera i Voldemorta się połączyły, tworząc Priori Incantatem, Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać wie, że aby zabić chłopca, nie może użyć swojej różdżki. Pożycza ten magiczny przedmiot od Lucjusza Malfoya, a następnie szydzi z jego rodziny.

Dursleyowie muszą opuścić swój dom, ponieważ grozi im niebezpieczeństwo. W tym celu po całą ich rodzinę Dedalus i Hestia przybywają na Privet Drive, aby następnie eskortować całą trójkę w bezpieczne dla nich miejsce. Jeszcze przed ich odejściem rękę w stronę Pottera wyciąga Dudley, który twierdzi, że tak naprawdę nie uważa Harrego za nikogo i dziękuje mu za uratowanie życia w czasie spotkania z Dementorami w piątej części. Krótko później po Harrego zjawiają się członkowie Zakonu Feniksa, którzy przedstawiają mu plan ich podróży. Hermiona, Ron, Fleur, Mundungus, Fred i George mają wypić eliksir wielosokowy, który ma ich zmienić w Harrego. Każdy Harry miałby wraz z asystą udać się w jakieś miejsce. Prawdziwy Harry ma lecieć razem z Hagridem. Początkowo chłopiec nie chce przystać na ten pomysł, ponieważ boi się o swoich przyjaciół. Jest to dość absurdalne, bo jakby nie patrzeć to wszyscy narażają się nawet w tym momencie. Misja zaczyna wchodzić w życie, jednak na Harrego i Hagrida czekają Śmierciożercy. Harry rozbraja jednego z nich, wtedy pojawia się Vlodemort, jednak różdżka Harrego sama rzuca zaklęcia w stronę wroga. Podczas walki ginie Hedwiga- sowa Harrego.

Harry i Hagrid zjawiają się w domu Tonksów. Ulegają lekkim obrażeniom, jednak Ted i Andromeda- rodzice Nimfadory pomagają nowo przybytym. Potter wraz z Hagridem za pomocą świstoklika przetransportowują się do Nory, jednak ku ich zaskoczeniu nikogo tam jeszcze nie ma. Niedługo później pojawiają się Fleur i Bill, którzy oznajmiają, że Szalonooki nie żyje. Harry coraz to gorzej znosi kolejną śmierć osoby, która to za niego walczyła. Postanawia opuścić Norę i udać się na poszukiwanie horkrusków tak, aby już nikogo więcej nie narażać, jednak przyjaciele skutecznie odwodzą go od tego pomysłu. Harry ma wizję, w której to Voldemort ma torturować Olivandera. W Norze zbiiża się wesele Fleur i Billa. Jednak myśli przyjaciół wciąż wirują wkoło tematu Voldemorta i jego horkruksów. Wkrótce dochodzą do wniosku, że zniszczenie horkruksa jest możliwe za pomocą jadu Bazyliszka.

Harry obchodzi swoje siedemnaste urodziny, podczas których całuje się z Ginny. Do Nory przybywa Minister Magii, który mówi o tym, że przyjaciele w spadku po Albusie Dumbledorze dostają pewne przedmioty. Hermiona odziedzicza książkę Baśnie Barda Beedle’a, Ron wygaszacz, natomiast Harry Złoty znicz, który złapał podczas swojego pierwszego meczu i Miecz Godryka Griffondora, jednak nikt nie wie, gdzie on obecnie się znajduje. Twierdzi też, że miecz miał za dużą wartość, aby od tak Dumbledore mógł nim sobie dysponować. Na czas wesela Harry używa eliksiru wielosokowego, i zmienia się w kuzyna Rona. Rozmawia tam z Wiktorem Krumem, któremu nie podoba się symbol, jaki nosi pan Lovegood- ojciec Luny Lovegood. Owy symbol nazywa Insygniami Śmierci. W trakcie trwania wesela rozmawia z byłymi znajomymi Albusa, którzy opowiadają mu o siostrze Dumbledora oraz o tym, że mieszkał on kiedyś w Dolinie Godryka. Pojawia się patronus Kingsleya, który informuje zebranych o upadku ministerstwa oraz o tym, że Minister Magii nie żyje. Radzi wszystkim uciekać.

Przyjaciele teleportują się na jedną z ulic Londynu. Chłopcy jak zawsze mogli liczyć na Hermionę, która ze swojej torebki wyciągnęła dla nich ubrania. Aby pomyśleć o tym, co dalej udają się do kawiarni. Na miejscu atakuje ich dwóch Śmierciożerców. Trio pokonuje popleczników Czarnego Pana a za pomocą Olivate usuwają pamięć zarówno napastników, jak i pracownicy kawiarni. Uznali, że najlepszą kryjówką będzie Grimmauld Place 12- kwatera główna Zakonu Feniksa. Na miejscu zastają pułapkę przygotowaną na niepożądanych gości, jednak szybko sobie z nią radzą. Harry ma kolejną wizję. Następnego ranka przyjaciele ustalają, że Regulus Arktulus Black- brat Syriusza- wykradł Medalion Slytherina. Po wypytaniu Stworka, czyli skrzata domowego Blacków, dowiadują się, że medalion został skradziony przez Mundungusa Fletchera. Harry prosi Stworka, aby ten odnalazł i przyprowadził owego czarodzieja. Stworek wypełnia polecenia i po kilku dniach zjawia się spowrotem wraz z celem swojej misji. Po krótkiej szarpaninie Fletcher opisał, komu dał medalion. Okazuje się, że medalion jest w rękach Dolores Umbrige. W między czasie zjawia się również Remus Lupin, który zdaje raport trójce Gryfonom o obecnej sytuacji. Chce się do nich przyłączyć, jednak okazuje się, że Lupin chce uciec od Nimfadory, która jest w ciąży. Po wymianie zdań z Harrym, który wygarnął mu co o tym sądzi Remus opuszcza Grimmauld Place.

Po zaplanowaniu całej akcji przyjaciele wybierają się do ministerstwa. Za pomocą eliksiru wielosokowego przybierają postać pracowników ministerstwa. W ministerstwie zauważają rzeźbę, która pokazuje, że świat czarodzejów jest bardziej wartościowy od świata mugoli. Ron na prośbę swojego przełożonego oddziela się od swoich przyjaciół i idzie wykonać powierzone mu zadanie. Harry i Hermiona zostali sami, ale na ich szczęście lub też nieszczęście zjawiła się Umbridge. Dziewczyna wraz z Dolores udaje się na przesłuchanie mugolaków, a Harry za cel ustalił sobie znalezienie gabinetu ich znienawidzonej, byłej nauczycielki obrony przed czarną magią. Tworzy zamieszanie wśród pracowników ministerstwa i zakrada się do gabinetu. W gabinecie jest również sam minister, więc Harry ukryty pod peleryną niewidką wymyka się z pomieszczenia. Kieruje się do lochów, gdzie trwają przesłuchania. Kiedy na szyi Dolores zauważa medalion, rzuca zaklęcie oszałamiające a Hermiona zrywa go z jej szyi. Czekającym przed salą mugolakom polecają uciekać. W ministerstwie wzniósł się alarm, jednak przyjaciołom udało przeteleportować się do lasu. Niestety podczas teleporatacji ucierpiał Ron. Jego ciało się rozszczepiło, przez co bardzo cierpiał. Hermiona używajc dyptamu przynosi Ronowi ulgę, jednak ten nie jest gotowy na dalszą podróż. Cała trójka zostaje więc w lesie. Rzucają ochronne zaklęcia oraz rozbijają namiot. Harry doświadcza wizji, podczas której widzi jak Gregorowicz jest wypytywany przez Voldemorta o nieznany Harremu przedmiot. Voldemort używa legimencji, podczas której widzi młodego chłopaka uciekającego od Gregorowicza. Czarny Pan zabija mężczyznę.

Przyjaciele wciąż tułają się w poszukiwaniu horkruksów. Ich nadzieje na ich odnalezienie powoli gasną a doskwierający im głód i zmęczenie wcale nie polepsza sytuacji. Będąc w okolicy sierocińca, w którym wychowywał się młody Lord Voldemort napotykają się na Gornaka i Gryfka (goblinów), Deana Thomasa, Teda Tonksa i Dirka Cresswella, którzy rozmawiają o próbie kradzieży miecza przez Nevila, Lunę i Ginny. Ich zamiary skończyły się fiaskiem, ponieważ przyłapał ich Snape. Dowiadują się, że replika miecza znajduje się w Banku Gringotta. Humor poprawia im wiadomość, że to właśnie miecz Gryffindora jest w stanie zniszczyć horkruksy, jednak ich nowy zapał szybko studzi Ron, który nosił na sobie horkruksa. Pokłócił się z Harrym i odszedł od swoich przyjaciół.

Harry i Hermiona mimo żalu i smutku do Rona są świadomi, że nie mogą zaprzestać swojej misji. Postanawiają wybrać się do Doliny Godryka. Harry pod wpływem eliksiru wielosokowego wraz z Hermioną kierują się na cmentarz, gdzie leżą rodzice Harrego. Na jednym z grobów zauważają taki sam znak, jaki podczas wesela nosił pan Lovegood. Zauważają starszą kobietę, która zaprowadza ich do jej domu. Okazuje się, że Bathilda Bagshot nie żyje, a jej ciało przybrała Nagini. Mniemana Bathilda rzuca się na przyjaciół, jednak udaje im się uciec. Harry nawiązuje więź z Voldemortem, który jest rozgniewany ponownym nieudanym atakiem na Pottera. W czasie ataku Harry traci swoją różdżkę.

Kiedy Harry pełni nocną wartę pod ich namiotem, jego oczom ukazuje się patronus w postaci łani- takiego samego patronusa miała matka Hattego- Lily. Zaintrygowany Harry podąża za zwierzęciem, które prowadzi go do jeziora. Na jego dnie dostrzega miecz Godryka Gryffindora. Kiedy wskoczył do wody, aby go wyciągnąć, medalion, który miał na szyi zaczął go dusić. Potter budzi się na lądzie, jednak to nie Hermiona go uartowała. Życie uratował mu Ron. Okazuje się, że Ronowi w powrocie i odnalezieniu przyjaciół pomógł wygaszacz podarowany przez Dumbledora. Chłopcy postanawiają zniszczyć horkruksa. Harry wykorzystuje umiejętność mowy wężów i otwiera medalion. Ron czeka z mieczem w rękach, w gotowości, aby uderzyć nim w magiczny przedmiot. Jednak z medalionu ukazuje się Harry i Hermiona, którzy wygarniają Ronowi wszystkie wady oraz zaczynają się całować, Ron niszczy kolejnego horkruksa.

W celu zdobycia jakichkolwiek kolejnych informacji, przyjaciele wybierają się do Ksenofiliusa Lovegooda. W domu nieobecna jest Luna, jednak jej ojciec tłumaczy, że zaraz powinna wrócić. Trójka przyjaciół pyta gospodarza o tajemniczy znak- Insygnia Śmierci. Poznają historię o trzech braciach, która mówiła, że owi bracia pewnego razu przechytrzyli śmierć. W nagrodę za to Śmierć postanowiła podarować każdemu z braci poproszoną przez nich rzecz. Najstarszy brat zażyczył sobie różdżkę, z pomocą której stałby się najsilniejszym ze wszystkich czarodziejów. Pewnej nocy różdżkę mu ukradziono, a on sam został zamordowany. Drugi z braci chciał móc wskrzeszać zmarłych. Dostał pewien kamień, dzięki któremu wróciła jego luba, jednak nie była ona zmaterializowana- z rozpaczy mężczyzna popełnił samobójstwo. Ostatni, a zarazem najmłodszy z braci chciał czegoś, przez co będzie omijał śmierć, ta podarowała mu pelerynę, pod którą nie będzie go widać. Kiedy i ten z braci dosięgnął sędziwego wieku, swoją pelerynę przekazał swojemu synowi, a sam odszedł ze śmiercią, jak równy z równym. W ten oto sposób powstały Insygnia Śmierci- Czarna Różdżka, Kamień Wskrzeszenia oraz Peleryna Niewidka. Przyjaciele już wiedzą, że Voldemort chce zdobyć Czarną Różdżkę. Okazuje się jednak, że Luna została porwana w ramach ukarania jej ojca za niewłaściwe artykuły w jego gazecie. Pan Lovegood wymawia “Voldemort”, co sprowadza do jego domu Śmierciożerców. Naszemu triu znowu udaje się uciec.

Kiedy w radiu słychać audycję nadawaną przez głównie członków Zakonu Feniksa pod różnymi pseudonimami, przyjaciele dowiadują się, że Czarny Pan jest za granicą, wiadomość ta potwierdziła ich teorię, jakoby Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać poszukiwał Czarnej Różdżki. Przez przypadek Harry wypowiada słowo tabu- Voldemort, które sprowadza na nich Szmalcowników. Hermiona rzuciła na Harrego zaklęcie, które zmieniło jego wygląd, przez co poplecznikom Voldemorta trudniej było go zidentyfikować. Każdy z trójki podał fałszywa tożsamość, jednak ich kłamstwo zostało odkryte. Zostali odprowadzeni do bramy Malfoyów,.

Kiedy zjawiają się na miejscu Lucju

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

Seria o przygodach młodego czarodzieja – Harry’ego Potter’a to niewątpliwie perła współczesnej literatury młodzieżowej. Mimo swojej popularności, książki zbierają różne opinie. Najczęściej osądy dotyczą motywu magii oraz zawartych wartości. Czy więc powieści o chłopcu z blizną przedstawiają nam właściwe wzory do naśladowania? W tym rozważaniu postaram się udowodnić, że absolutnie tak właśnie jest. Moje argumenty przedstawię w oparciu o książkę „Harry Potter i Insygnia Śmierci” autorstwa J. K. Rowling, która co więcej stanowi ostatnią część serii i zdaje się mieć szczególne znaczenie w kontekście powyższej tezy.
Historia „Chłopca, który przeżył” opowiada przede wszystkim o przyjaźni. Wartość ta, jak dobrze wiemy, jest bardzo istotna dla młodych czytaczy. Bowiem w takim etapie życia każdy człowiek uczy się funkcjonować w społeczeństwie i budować relacje z innymi. Koleżeństwo wśród rówieśników powinno opierać się na właściwych podstawach, takich jak: zaufanie, bezinteresowność i przebaczenie. Te cechy z pewnością dotyczą przyjaźni trójki głównych bohaterów serii – Harry’ego, Rona i Hermiony. Młodzi czarodzieje, mimo często niesprzyjającego losu, wystawiającego ich relację na próbę, zawsze potrafią znaleźć porozumienie. W części „Harry Potter i Insygnia Śmierci” to Ron na chwilę odwraca się od dwójki przyjaciół, po czym szybko jednak wraca, rozumiejąc swój błąd. Opuszczeni czarodzieje czują żal do towarzysza, jednak starają się go zrozumieć i podają mu dłoń na zgodę. Jak widać, treść książki przekazuje nam siłę prawdziwej przyjaźni, która przetrwa każdą przeciwność.
Poświęcenie to także istotna i cenna wartość przekazywana przez serię. W prawdzie, łączy się ona nieco z moim poprzednim argumentem. Ten motyw jest także różnorodnie przedstawiony w książkach. Możemy znaleźć go na przykład w odniesieniu do oddaniu życia za syna przez Potterów. Lily i James nawet na moment nie zawahali się nad ochroną swojego dziecka przed zagrożeniem. Woleli poświęcić własne życi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Harry Potter i Insygnia Śmierci – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książka pt. „Harry Potter i Insygnia Śmierci” to siódmy tom powieści fantastycznej napisanej przez brytyjską autorkę wielu książek: J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Zarazem jest to ostatnia książka dotycząca przygód Harry’ego Pottera i jego przyjaciół w Hogwarcie (powstaje jeszcze jedna część, jednak wtedy do szkoły zaczynają chodzić ich dzieci, a poza tym jest to sztuka napisana na podstawie wcześniejszych książek). Swoje pierwsze wydanie utwór ten miał 21 lipca 2007 roku (niecałe 15 lat temu) w Wielkiej Brytanii, dokładniej w stolicy tego kraju – Londynie, w oryginalnym języku angielskim, wydany został przez brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W Polsce natomiast książka ukazała się ponad pół roku później – 26 stycznia 2008 roku, wydana przez poznańskie wydawnictwo: Media Rodzina, a przełożona przez wielokrotnego tłumacza tekstów J.K. Rowling: Andrzeja Polkowskiego. Książka opisuje przygody trójki przyjaciół, w tym głównego, a zarazem tytułowego bohatera: Harry’ego Pottera, Rona Weasleya i Hermiony Granger. Po przeżyciu wspaniałej historii pełnej zaskoczeń i magii, dobiegł koniec ich wspólnej podróży. Harry toczy ostateczną walkę z Voldemortem, a Hogwart się rozpada. W tej części można ujrzeć wiele zwrotów akcji, a także mimo dość ponurej atmosfery, wiele komicznych sytuacji. Książka składa się z 37 rozdziałów.
Jak przy wydaniu ,,Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci” autorka powtarzała, siódmy tom był zarazem kulminacyjnym, jak i ostatnim tomem, który zakończył przygody trójki przyjaciół: Harry’ego, Hermiony i Rona. Dlatego też nie zapowiada się na kontynuację ciekawych historii związanych ze światem magii w wydaniu J.K. Rowling.
Krótkie streszczenie
Przed śmiercią Albusa Dumbledore’a, którego zabił Severus Snape – jeden z nauczycieli magii – Harry dowiedział się większości potrzebnych informacji o przeszłości jego odwiecznego wroga – Lorda Voldemorta, który kiedyś nazywany był Tomem Marvolem Riddlem. Jak się okazuje, gdy był mały, miał wielką moc, większą od większości z czarodziejów jak na tamte czasy. Nie był dość lubiany i inne dzieci postrzegały go jako „innego”, z którym nikt nie chciał się zaprzyjaźnić. Zapewne miało to wpływ na jego przyszłość, którą przepełniała pycha, okrucieństwo i żądza władzy.
Gdy Harry dowiaduje się, że Voldemort jest coraz bliżej, postanawia opuścić Hogwart, który w pełni jest zarządzany przez Severusa Snape’a oraz dwójkę rodzeństwa, na których od nazwiska mówi się Carrow. Przed ucieczką Harry zrywa z Ginny dla jej bezpieczeństwa. Młodsza – Alecto Carrow została zatrudniona jako profesor mugoloznawstwa. Głównie można było ją rozpoznać przez to, że praktycznie cały czas krytykowała i kierowała obelgi w stronę ludzi niemagicznych (niemających mocy i nieużywających magii, ponieważ nie są czarodziejami). Natomiast jej brat – Amycus Carrow zasiadł na stanowisku profesora do obrony przed czarną magią. Oczywiście robił wszystko, by jak najsłabiej przygotować uczniów na przyjście Voldemorta. Przyjście tej dwójki do Hogwartu spowodowało wielką falę zwolnień wśród nauczycieli Szkoły Magii.
Oprócz głównej szkoły, która jako jedyna nauczała magii, opanowane zostało także Ministerstwo Magii przez złych czarnoksiężników i sługusów Voldemorta. Z tego powodu też rozpoczęto poszukiwania Harry’ego oraz mocną ofensywę w jego stronę, oczerniając go i pisząc nie tylko o nim, lecz także o jego przyjaciołach wiele kłamstw. W tym samym czasie trójka młodych magów rozpoczęła poszukiwania horkruksów dawnego Toma Marvolo Riddle, by je zniszczyć, jednocześnie uniemożliwiając tym ciągłe odradzanie się (pozbawić go nieśmiertelności) Voldemortowi. Jak się niedługo później okazuje, Severus Snape robił wszystko, by wdać się w łaski czarnoksiężnika, by ten mu zaufał i mógł go zabić, jednak Voldemort przewidział to, co nauczyciel magii chciał zrobić i go zabił.
Po tym wydarzeniu natomiast miała nastąpić ostateczna walka między odwiecznymi wrogami: młodym czarodziejem, który miał zostać zabity przez Voldemorta, jednak mu się to nie udało, a głównym wrogiem Hogwartu i całego świata dobrej magii – wcześniej wspomnianym Lordem Voldemortem, który zrobi wszystko, by dopaść Wybrańca, który podobno ma go zabić. Jedyne co wiadomo, to to, że to będzie ostatnia walka między nimi.
Charakterystyka bohaterów
Harry Potter – główny, a zarazem tytułowy bohater całego ciągu powieści fantastycznej napisanej przez J.K. Rowling. Z początku nie wyróżnia się niczym spośród uczniów, oprócz swojego charakterystycznego znaku na czole, który powstał w wyniku ataku Lorda Voldemorta na jego rodziców, których zabił. Przez to znamię uznawany jest za wyjątkowego, i tego, który ma zabić czarnoksiężnika. Harry jest dość sprytnym i inteligentnym chłopakiem. Zawsze chodzi z dwójką przyjaciół: Ronem i Hermioną. Młodzieńca charakteryzuje poczucie humoru, wyrozumiałość, ambicja i wytrwałość. Kiedyś miał biało-czarną sowę, która została zabita przez Stana Shunpike’a – jednego ze sługusów czarnoksiężnika. Ma czarne, gęste włosy, a na nosie nosi okulary. Staje do ostatecznej walki z jego odwiecznym wrogiem R

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.