Harry Potter i Komnata Tajemnic

Streszczenie

Książkę rozpoczyna opis wakacji Harry’ego w domu wujostwa. Chłopak jest smutny, gdyż nie otrzymuje żadnych wiadomości od swoich przyjaciół, nawet życzeń z okazji jego dwunastych urodzin. Pewnego dnia wuj Vernon informuje go, że będą mieli gości i w tym czasie Harry ma siedzieć cicho w swoim pokoju. Kiedy zjawiają się goście, Harry w swoim pokoju odkrywa Zgredka – skrzata domowego, który namawia Harry’ego, by ten nie wracał do Hogwartu, gdyż nie będzie tam bezpiecznie. Skrzat przyznaje się, że przejmował on wszystkie listy do Harry’ego, by chłopak uznał, że nikt na niego nie czeka. Ponieważ Zgredek nie chce ujawnić szczegółów nadchodzącego niebezpieczeństwa, Harry nie zgadza się na pozostanie w świecie niemagicznym. Skrzat wybiera radykalne rozwiązanie – zbiega do kuchni i magicznie unosi miskę leguminy, po czym rozbija ją na środku kuchni. Dursleyowie próbują wyjaśnić gościom sytuację, jednak wizyta kończy się, gdy do domu przylatuje sowa z Ministerstwa Magii. Przynosi ona Harry’emu list przypominający o zakazie używania magii poza szkołą. Ucieszony tą informacją wuj zamyka chłopca w jego pokoju i montuje kraty w oknach.

Pewnej nocy Harry budzi się, słysząc dźwięki zza okna, Okazuje się, że na zewnątrz jest Ron i jego bracia Fred i George w zaczarowanym, latającym samochodzie. Decydują się oni wyrwać kratę z okna i zabrać Harry’ego od mugoli do swojego domu. Pani Weasley wita Harry’ego jak przybrane dziecko, ale jest wściekła na synów, że bez pozwolenia zabrali latające auto. Pan Weasley również potępia zachowanie synów, ale jako fan przedmiotów mugoli jest zainteresowany głównie tym, jak działają jego modyfikacje w samochodzie. Pod koniec wakacji Weasleyowie i Harry umawiają się z Hermioną na ulicy Pokątnej, aby kupić nowe podręczniki. W księgarni odbywa się akurat spotkanie z Gilderoyem Lockhartem, autorem wielu książek o swoich niebezpiecznych przygodach. Okazuje się, że jest on nowym nauczycielem obrony przed czarną magią. Jest on zadowolony ze spotkania z Harrym ze względu na popularność ich obu. Niespodziewanie w księgarni dochodzi do bójki pana Weasleya z Lucjuszem Malfoyem, ojcem Draco, który obraża rodzinę Weasleyów.

Pierwszego września Weasleyowie spóźnieni docierają na dworzec. Harry i Ron mają jako ostatni przejść przez ścianę prowadzącą na właściwy peron, ale ta niespodziewanie nie chce ich przepuścić. Chłopcy decydują się polecieć do szkoły samochodem. Pod koniec trasy samochód zaczyna się psuć, ostatecznie rozbija się na szkolnych błoniach i wpada na wierzbę bijącą – magiczne drzewo atakujące wszystko co znajdzie się w jego zasięgu. Różdżka Rona zostaje złamana, ale ostatecznie chłopcom udaje się uciec, zaś samochód wyrzuca ich rzeczy i odjeżdża do Zakazanego Lasu. Profesor Snape, który zabiera ich do szkoły grozi, że zostaną wyrzuceni, ale okazuje się to nieprawdą.

Rozpoczynają się lekcje. Na zajęciach z zielarstwa uczniowie przesadzają mandragory – rośliny, których korzenie mają kształt dziecka, a ich krzyk jest niebezpieczny dla słuchających. Na lekcji obrony przed czarną magią Lockhart prezentuje chochliki kornwalijskie. Kiedy wypuszcza je z klatki, a jego zaklęcie poskramiające wydaje się nie działać, kończy zajęcia i wyznacza Harry’ego, Rona i Hermionę do wyłapania chochlików i posprzątania klasy. Po lekcjach odbywają się treningi quidditcha. Na jednym z nich Gryfonom przerywa drużyna Slytherinu, do której dołączył Draco Malfoy, gdyż jego rodzina ufundowała nowe miotły. Gdy Draco nazywa Hermionę szlamą, Ron chce go przekląć, ale złamana różdżka nie działa poprawnie, zaklęcie zostaje odbite i chłopak sam zaczyna wymiotować ślimakami. Harry i Hermiona prowadzą go do Hagrida.

Harry spędza wieczór w gabinecie Lockharta, odrabiając szlaban, podczas którego pomaga profesorowi odpisywać na listy od wielbicieli. W pewnym momencie dobiega go dziwny głos, jednak profesor wydaje się niczego nie słyszeć. W Noc Duchów trójka przyjaciół idzie na przyjęcie organizowane przez duchy. Kiedy wracają, głos rozlega się ponownie i znowu słyszy go tylko Harry. Podążając za tym głosem natrafiają na korytarz z mrocznym napisem, informującym o otwarciu komnaty tajemnic, pod którym wisi kotka woźnego Filcha. Gdy na miejsce przybywa profesor Dumbledore, mówi wszystkim, że kotka nie jest martwa, ale spetryfikowana i uda się przywrócić ją do zdrowia.

Na lekcji historii magii uczniowie przekonują profesora, by opowiedział legendę o komnacie tajemnic. Wynika z niej, że komnatę może otworzyć jedynie dziedzic Salazara Slytherina, jednego z założycieli Hogwartu. Harry, Hermiona i Ron podejrzewają, że to Malfoy jest tym dziedzicem. Postanawiają uwarzyć Eliksir Wielosokowy, który pozwala zmienić się w inną osobę, aby przedostać się do pokoju wspólnego Ślizgonów i dowiedzieć się prawdy. Jako miejsce warzenia wybierają łazienkę, w której rezyduje duch Jęczącej Marty, gdyż warzenie trwa około miesiąca, a to miejsce nie jest odwiedzane przez uczniów.

Na meczu quidditcha Harry jest prześladowany przez tłuczek, jedną z piłek, która stara się strącić go z miotły. Ostatecznie kończy ze złamaną ręką.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

W rozdziale pierwszym (zatytułowanym „Najgorsze urodziny”) dowiadujemy się, że Harry Potter spędza swoje kolejne wakacje w domu wójtostwa. Tymczasem w dniu dwunastych urodzin chłopca zdaje się, że Państwo Dursleyowie zapomnieli o tak ważnym dniu dla Harry’ego. Podczas śniadania wuj Vernon informuje wszystkich zebranych przy stole, iż wieczorem na kolację przybędą do nich Państwo Masonowie. Jest to zamożna rodzina przedsiębiorców budowlanych, z którymi pan Dursley planuje podpisać ważną umowę dotyczącą sprzedaży świdrów produkowanych przez jego firmę. Vernon przydziela każdemu konkretne zadanie do wykonania. Harry’emu polecono siedzenie cicho w swoim pokoju oraz udawanie, że nie istnieje. W ogrodzie chłopiec dostrzega parę oczu wpatrującą się w niego z żywopłotu. Kuzyn Harry’ego – Dydley dokuczał małemu czarodziejowi, a kiedy ten zagroził mu użyciem magii, młody Dursley uciekł, aby jak najszybciej poskarżyć się matce. Po nędznej kolacji, przygotowanej przez ciotkę, Harry udał się do swojego pokoju, gdzie okazało się, że nie jest sam.
W rozdziale drugim („Ostrzeżenie Zgredka”) dowiadujemy się, że niespodziewanym gościem w pokoju Harry’ego był domowy skrzat o imieniu Zgredek. Stworek przybył, aby przekazać młodemu czarodziejowi bardzo ważną wiadomość, ale z nieznanego powodu wzbrania się przed tym, robiąc potworny hałas. Harry w obawie przed przybyciem rozłoszczonego wujostwa próbuje uspokoić Zgredka, proponując mu odpoczynek. Na pytanie „Może usiądziesz?” magiczne stworzenie prawie wyjawia złą prawdę o swoim właścicielu, ponownie tworząc głośny harmider. Ostatecznie okazuje się, że Zgredek przybył do Harry’ego, aby ostrzec go przed rychłym niebezpieczeństwem, czyhającym na niego po powrocie do Hogwartu. Prosi chłopca, aby pozostał u wujostwa na Privet Drive, zdradzając przy tym swoje wcześniejsze działania, wszczęte w celu uchronienia Harry’ego przed powrotem do szkoły dla czarodziejów. Przyznaje, że przechwytywał listy wysyłane przez Rona, Hermionę oraz Hagrida, gdyż był przekonany, że jeśli Harry pomyśli, iż jego przyjaciele o nim zapomnieli, pozostanie u Państwa Dursleyów, z daleka od niebezpieczeństwa. Młody czarodziej próbował zabrać Zgredkowi ukradzione listy, lecz stworek szybko uciekł schodami na dół, gdzie za pomocą Zaklęcia Swobodnego Zwisu zniszczył leguminę, zrzucając ją na podłogę, a następnie zniknął. Wujostwo o cały incydent oskarżyli chłopca. Po chwili do domu Dursleyów przyleciała sowa, która zrzuciła na głowę pani Mason list z Ministerstwa Magii, niwecząc tym możliwość zawarcia korzystnej transakcji przez wuja Vernona. Wiadomość dostarczona młodemu czarodziejowi stanowiła ostrzeżenie przed używaniem czarów poza szkołą, pod groźbą wydalenia z Hogwartu. Za swoją niesubordynację Harry został pozbawiony magii, tracąc przy tym swoją jedyną broń przeciwko wujostwu – strach przed czarami. Od tej pory chłopiec cały czas przebywał zamknięty w swoim pokoju, aż do czasu pojawienia się niespodziewanej możliwości ucieczki.
Rozdział trzeci („Nora”) rozpoczyna się przyleceniem zaczarowanym samochodem braci Weasley – Rona, Freda oraz George’a. Aby uwolnić Harry’ego z zamkniętego pokoju, w którym uwięzili go Państwo Dursley, chłopcy musieli za pomocą liny usunąć kratę z okna. Podczas pakowania do pojazdu swoich bagaży przez młody czarodziej został usłyszany przez wuja Vernona, który szybko przybiegł, aby powstrzymać Harry’ego przed ucieczką. Okazało się to bezskuteczne, a bracia Wesley wraz z młodym Potterem odlecieli do domu Rona – Nory. Harry opowiedział przyjaciołom o swoich wakacyjnych przeżyciach oraz dowiedział się, że ojciec Draco – Lucjusz Malfoy dawniej był zwolennikiem Voldemorta. George i Fred uważali, że może oni wysłali Zgredka, aby odwieść Harry’ego od powrotu do Hogwartu. Chłopcy obmyślili chytry plan, aby Państwo Weasley nie odkryli ich nocnej przejażdżki samochodem, jednakże okazało się, że matka braci świadoma samowolnej eskapady już czekała na wszystkich, niezbyt zadowolona ze swoich dzieci. Podczas śniadania pojawił się ojciec Rona, George’a i Freda – Arthur Weasley, wielbiciel mugoli (tzn. ludzi niebędących czarodziejami), który przyznał się, że sam zaczarował stary samochód, aby latał. Mężczyzna nie był zły na dzieci za kradzież pojazdu, lecz wydawał się zdecydowanie podekscytowany nową przygodą.
Na początku rozdziału czwartego (W księgarni „Esy i Floresy”) Harry i Ron otrzymują list wysłany z Hogwartu z listą podręczników obowiązującym w przyszłym roku szkolnym. Wszystkie książki oprócz jednej napisał Gilderoy Lockhart, znany pisarz i celebryta, niezwykle utalentowany czarodziej. Podręczniki Lockharta okazały się drogie, co stanowiło nie mały problem dla biednej rodziny państwa Weasley. Ponadto w tym roku po raz pierwszy do Hogwartu udaje się mała Ginny – siostra Rona i bliźniaków, co pogłębia kłopot finansowy. Harry z całą rodziną Weasleyów miał udać się na Ulicę Pokątną za pomocą proszku Fiuu, którego zastosowanie wytłumaczył chłopcu Fred. Niestety młody Potter niedokładnie wymówił nazwę celu docelowego, w wyniku, czego trafił do sklepu Borgina i Burkesa przy ulicy Śmiertelnego Nokturna, gdzie spotkał swojego wroga – Draco Malfoya w towarzystwie ojca Lucjusza, chcącego sprzedać w sklepie jakiś przedmiot. Zdarzenie to wydało się Harry’emu dość podejrzane, dlatego też postanowił przyjrzeć się tej sprawie. Niestety usłyszał tylko niepochlebne komentarze dotyczącego jego i jego przyjaciół. Kiedy Malfoyowie wyszli ze sklepu, a Borgin zniknął na zapleczu, młody czarodziej wymknął się z budynku. Chłopiec znalazł się na Ulicy Śmiertelnego Nocturnu, przepełnionej sklepami zdecydowanie nieprzeznaczonymi dla przyzwoitych czarodziejów. Nagle pojawił się Hagrid, szukający skutecznego środka na ślimaki. Mężczyzna zabrał Harry’ego na Ulicę Pokątną, gdzie pod bankiem Gringotta spotkał Hermionę, a po chwili również Weasleyów. Po wypłaceniu pieniędzy z banku wszyscy udali się do księgarni „Esy i Floresy”, gdzie Gilderoy Lockhart, autor podręczników do Hogwartu, miał podpisywać swoją najnowszą książkę. Pisarz „wyłowił” Harry’ego z tłumu i zrobił sobie z nim zdjęcie, po czym oznajmił, że w przyszłym roku szkolnym w Hogwarcie przejmie stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią. Po opuszczeniu księgarni młody Potter ponownie wpadł na Draco. Doszło do konfrontacji pomiędzy Weasleyami a Malfoyami, gdyż jak się okazało Arthur i Lucjusz nienawidzili się. Podczas kłótni ojciec Draco schował pomiędzy książkami, które Harry oddał Ginny, małą, czarna książeczkę. Awanturę zostaje przerwana przez Hagrida. Po zakupach wszyscy udają się do swojego domu.
Rozdział piąty („Wierzba bijąca”) opowiada o powrocie czarodziejów do Hogwartu. Weasleyowie z Harry przybyli do King’s Cross w ostatniej chwili. Ron z młodym Potterem mieli przejść przez Peron 9 i ¾ jako ostatni. Niestety z niewyjaśnionego powodu przejście się przed nimi nie otworzyło. Jedynym wyjściem z tej sytuacji zostało polecenie do szkoły zaczarowanym samochodem. Podczas lotu chłopcy napotkali kilka problemów. Czujnik niewidzialności nie chciał działać, a na dodatek tuż przy samym Hogwarcie uderzyli w wierzbę bijącą. Drzewo agresywnie zareagowało na niespodziewany atak, silnie uderzając konarami w pojazd. Ronowi i Harry’emu cudem udało się wydostać z samochodu. Po drodze do szkoły spotkali Severusa Snape’a, nauczyciela eliksirów, który wściekły zaciągnął ich do swojego gabinetu. Po chwili dołączyli do nich Albus Dumbledore, dyrektor Hogwartu, i Minerwa McGonagall, opiekunka Gryffindoru, domu przydzielonego chłopcom. Młodzi czarodzieje za swój wybryk zostali ukarani szlabanem. Ponadto sam dyrektor ostrzegł ich, przed kolejnym łamaniem regulaminu szkoły, gdyż w przeciwnym razie chłopcy zostaną wydaleni.
W rozdziale szóstym („Gilderoy Lockhart”) dowiadujemy się, że Hermiona jest oburzona występkiem Rona i Harry’ego. Dziewczynka wybacza chłopcom, dopiero po otrzymaniu przez Rona od rodziców wyjca, uznając to za odpowiednią karę. Rozpoczyna się pierwsza lekcja w tym roku – zielarstwo. Lockhart porywa Harry’ego na chwilę, aby wyjaśnić mu, że pomimo to, iż pozwolił zasmakować mu sławy, chłopiec nie powinien zjawiać się w szkole w taki sposób. Na zielarstwie uczniowie wyposażeni w nauszniki przesadzają mandragory, magiczne stworzenia zabijające swoim krzykiem. Po zajęciach Harry spotyka pierwszoroczniaka i swojego fana Colina Creevey’a, proszącego go ciągle o możliwość zrobienia mu zdjęcia. Podczas lekcji o obronie przed czarna magią Gilderoy Lockhart zrobił uczniom niezapowiedziany test wiedzy o samym sobie, a następnie wypuścił z klatki chochliki kornwalijskie. Jedno stworzonko wyrwało różdżkę nauczyciela i wyrzuciło je przez okno, ujawniając niskie umiejętności magiczne Lockharta. Pan Gilderoy zlecił Harry’emu, Hermionie i Ronowi zagonienie chochlików do klatki, a następnie uciekł.
W rozdziale siódmym („Szlamy i szepty”) poznajemy Olivera Wooda, kapitana drużyny Griffindoru, ćwiczącego do Quidditcha. Podczas treningu wtargnęli gracze Slytherinu z nowym członkiem – Draco Malfoyem i nowymi miotłami – nimbusami 2001. Draco pochwalił się zamożnością swojego ojca, co zdecydowanie zezłościło Hermionę, oskarżającą Ślizgona o wkupienie się do drużyny. Malfoy wściekły nazwał dziewczynę „szlamą”. Ron chciał dać nauczkę Draco i rzucić zaklęcie, mające spowodować pojawienie się ślimaków w ustach Ślizgana, jednakże okazało się, że różdżka chłopca uległa zepsuciu podczas ucieczki przed bijącą wierzbą i urok zadziałał na nim samym. Hermiona z Harrym zabrali młodego Weasleya do Hagrida, który pomógł Ronowi. Olbrzym wytłumaczył również, że „szlama” to obraźliwe określenie dziecka mugoli. Po powrocie do Hogwartu Profesor McGonagall przyporządkowała Harry’emu i Ronowi zadania, które mieli wykonać w ramach szlabanu. Młody Weasley został odpowiedzialny za wypolerowanie nagród w Izbie Pamięci, zaś Potter musiał pomagać Lockhartowi odpisywać na listy fanek. Harry pomagając profesorowi usłyszał lodowaty głos wydobywający się jakby ze ściany. Był przerażający. Ponadto wyrażał chęć uśmiercenia kogoś. Harry szybko wrócił do dormitorium, gdzie opowiedział o wszystkim Ronowi.
Rozdział ósmy („Przyjęcie w rocznicę śmierci”)zaczyna się powrotem ubrudzonego błotem Harry’ego z treningu Quidditcha. Chłopiec wracając do dormitorium zabrudził korytarze szkoły, co zezłościło Argusa Filcha. Woźny zaprowadził młodego czarodzieja do swojego biura, chcąc go ukarać. Uwagę Filcha odwrócił dźwięk tłuczonego szkła, za co obwinił Irytka. Kiedy woźny zniknął, aby sprawdzić źródło hałasu, Harry dostrzegł na biurku woźnego ulotkę z Wmiguroku – intensywnego kursu magii. Potter zaczął się zastanawiać, czy Filch jest czarodziejem czy może mugolem. Chłopiec szybko uciekł z biura woźnego i spotkał Prawie Bezgłowego Nicka, ducha wieży Griffindoru, który przyznaje, że namówił Irytka do odwrócenia uwagi Filcha. Ponadto wspomniał, ze w Noc Duchów przypadnie 500 rocznica jego śmierci, tłumacząc, że byłoby mu miło, gdyby Harry zechciał przybyć i wspomnieć członkom Koła Bezgłowych, że Nick był naprawdę przerażający, aby pozwolono mu do nich dołączyć. Chłopiec obiecuje wypełnić prośbę ducha. Na uroczystość przybył wraz z Hermioną i Ronem, lecz duchy nie potraktowały jego słów o Prawie Bezgłowym Nicku poważnie, dlatego też trójka przyjaciół postanowiła wrócić do dormitorium. Wracając do swojego pokoju, spostrzegli na schodach rozlaną wodę, a na ścianach widniejące krwawe napisy słów „Komnata Tajemnic została otwarta”, „Wrogowie dziedzica, strzeżcie się!” Co więcej, na uchwycie na pochodnie za ogon wisiała Pani Norris – kotka woźnego Filcha.
Rozdział dziewiąty („Napis na ścianie”) rozpoczyna się oskarżeniami Filcha o zabójstwo jego kota skierowanymi do trójki przyjaciół. Pojawia się Dumbledore, tłumacząc, ze Pani Norris nie jest martwa, a spetryfikowana. Ponadto nie ma żadnego dowodu, świadczącego o winie młodych czarodziejów. Nic nie postanowiono. Podczas lekcji o historii magii Hermiona poprosiła nauczyciela – pana Binsa o opowiedzenie im wszystkiego, co wie na temat Komnaty Tajemnic. Mężczyzna niechętnie się zgodził, tłumacząc, iż krąży pewna legenda jakoby Salazar Slytherin, będący jednym z założycieli Hogwartu, miał zostawić w zamku ukrytą komnatę z potworem wewnątrz. Natomiast, kiedy pojawi się jej dziedzic, komnata się otworzy, uwalniając bestię, aby oczyścić szkołę z mugolaków (dzieci powstających z związku czarodzieja z mugolem, przykładem może być Hermiona), których nienawidził Slytherin. Według trójki przyjaciół dziedzicem Komnaty Tajemnic może być Draco Malfoy. Hermiona sugeruje, aby przyrządzić Eliksir Wielosokowy, który pozwoli zamienić się im w każdą inną osobę. Postanowili wydusić z Draco wszystko, co wie na temat Komnaty.
Rozdział dziesiąty („Złośliwy tłuczek”) opowiada głównie o meczu Quidditcha pomiędzy Gryfonami a Ślizgonami. Mecz początkowo niczym się nie wyróżniał, aż do czasu. Jeden z tłuczków, kul mających za zadanie zrzucanie graczy z mioteł, uwziął się na Harry’ego, goniąc tylko jego. Chłopcu udało się zdobyć złoty znicz, gwarantujący wygarnę jego drużynie, jednak przypłacił za to złamaniem ręki przez tłuczka. Gilderoy Lockhart chciał pochwalić się swoimi umiejętnościami magicznymi, lecząc rękę Harry’ego, lecz usunął tylko z niej wszystkie kości. W wyniku tego zdarzenia chłopiec musiał udać się do szpitala i wypić mnóstwo eliksiru Szkielet–Wzro. Niedługo później nocą spotkał Zgredka, który przybył, aby

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

1. Wakacje Harry’ego spędzane u wujostwa.
2. Zapomniane urodziny Harry’ego.
3. Przybycie do Dursleyów państwa Masonów w celu zawarcia ważnej transakcji.
4. Pojawienie się w pokoju Harry’ego Zgredka.
5. Dostarczenie przez sowę listu z Ministerstwa Magii o zakazie wykorzystywania magii poza szkołą.
6. Uratowanie Harry’ego z aresztu domowego przez Rona i jego braci.
7. Odlecenie latającym samochodem do domostwa państwa Weasley – Nory.
8. Wyruszenie całej rodziny Rona wraz z młodym Potterem na Ulicę Pokątną w celu zakupu podręczników do szkoły.
9. Pomyłkowe pojawienie się Harry’ego w sklepie Borgina i Burkesa na Ulicy Śmiertelnego Nokturny.
10. Spotkanie Draco oraz jego ojca.
11. Przybycie Hagrida oraz odprowadzenie czarodzieja na Ulicę Pokątną.
12. Rozmowa Harry’ego z nowym nauczycielem obrony przed czarną magią Gilderoyem Lockhartem.
13. Bójka pomiędzy Lucjuszem Malfoyem a panem Weasley.
14. Udanie się państwa Weasley wraz z Harrym na peron pociągu do Hogwartu.
15. Nie otwarcie się przejścia do peronu 9 i ¾ dla młodego Pottera i Rona.
16. Wyruszenie chłopców latającym samochodem do Hogwartu.
17. Zderzenie pojazdu z bijącą wierzbą i zepsucie różdżki Rona.
18. Ucieczka młodych czarodziejów przed atakującym ich drzewem.
19. Pojawienie się profesora Snape’a, który odprowadza chłopców do gabinetu dyrektora.
20. Otrzymanie przez czarodziejów nagan oraz zadań do wykonania w ramach zadośćuczynienia za swoje zachowanie.
21. Pierwsze zajęcia z Gilderoyem Lockhatem.
22. Spotkanie przez Harry’ego swojego wiernego fana Colina Creeveya.
23. Przesadzanie mandragor na lekcji zielarstwa.
24. Utarczka pomiędzy Ślizgonami a Gryfonami podczas pierwszego treningu Quidditcha.
25. Rzucenie przez Rona czaru, który ostatecznie zadziałał na niego a nie na Draco.
26. Udanie się Harry’ego do profesora Lockharta, aby pomóc mu z listami od jego fanów.
27. Usłyszenie przez młodego Pottera tajemniczego głosu.
28. Zaproszenie Harry’ego na Noc Duchów przez Prawie Bezgłowego Nicka.
29. Podążanie Pottera za tajemniczym głosem.
30. Natrafienie na spetryfikowaną kotkę woźnego.
31. Zaatakowanie Harry’ego przez tłuczek podczas meczu Quidditcha.
32. Próba uleczenia złamanej ręki czarodzieja przez Lockharta.
33. Rozmowa Pottera ze Zgredkiem w skrzydle szpitalnym.
34. Pow

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

„Harry Potter i Komnata Tajemnic”
Zbliżają się dwunaste urodziny Harry’ego. Wuj Vernon każe mu tego dnia siedzieć w swoim pokoju, bo mieli się wieczorem pojawić ważni goście: państwo Masonowie, klienci wuja.
W pokoju młodzieńca pojawia się skrzat, który przedstawia się jako Zgredek. Próbuje on powstrzymać Pottera przed wyjazdem do szkoły. Okazuje się, że w tym celu przetrzymywał też listy od Rona. Kłótnia między dwójką doprowadza do użycia czarów przez skrzata. Harry znajduje się teraz w bardzo złym położeniu, ponieważ wujostwo jest na niego wściekłe i zamyka go w pokoju. Na szczęście w dotarciu do szkoły pomagają mu Ron i jego bracia.
Razem z przyjaciółmi ucieka do ich domu, Nory. Poznaje tam całą rodzinę Weasley’ów, z którą potem udaje się na zakupy. Do tego celu mają zamiar wykorzystać proszek Fiuu, którym przeniosą się kominkiem na ulicę Pokątną. Z nieznanej przyczyny, Harry przekręca słowa i ląduje na ulicy Śmiertelnego Nokrutnu (w wersji anglojęzycznej różnica jest równie absurdalna: Diagon Alley / Knockturn Alley).
Odnajduje tam Hagrida, który pomaga mu wydostać się z podejrzanej części miasta, a później spotyka Hermionę i rodzinę Weasley’ów. Docierają oni potem do Księgarni, by zakupić nowe podręczniki. Tam poznają nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią. Rozdaje on fanom autografy. Widząc Harry’ego Pottera daje mu w prezencie swoją autobiografię i wiele innych książek jego autorstwa, które młodzieniec przekazuje Ginny Weasley. Po tym nastąpiła kłótnia między Panem Weasleyem a Lucjuszem Malfoy’em.
Harry zostaje odwieziony z rodziną Weasley’ów na stację. On i jego przyjaciel, Ron, próbują wejść na peron 9 i 3/4 jako ostatni, jednak zderzają się ze ścianą. Ron postanawia dostać się do szkoły przy użyciu Forda, którym przyjechali. Szalony lot magicznym samochodem kończy się rozbiciem o Wierzbę Bijącą, podczas której łamie się różdżka Rona. Samochód odjeżdża do Zakazanego Lasu. Dwójka przyjaciół obawia się wyrzucenia ze szkoły, dostają jednak tylko po szlabanie.
Rodzice Weasleya dowiadują się o incydencie z Fordem Anglią. Molly wysyła synowi wyjca. Później, tego samego dnia, Gryfoni mają pierwszą lekcję z nowym nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią. Przynosi on na lekcję niebezpieczne stworzenia, nad którymi nie potrafi zapanować.
Harry udaje się na pierwszy w tym roku trening quidditcha. Na boisku pojawia się nie tylko drużyna Gryfonów, lecz także Ślizgonów. Chcą oni przećwiczyć nowego szukającego, Draco Malfoy’a. Najprawdopodobniej dostał się on do drużyny dzięki temu, że jego ojciec kupił zawodnikom Slytherinu nowe miotły, co zauważa Hermiona. Draco obraża ją nazywając Szlamą. Ron próbuje stanąć w jej obronie i rzuca zaklęcie na Malfoy’a, jednak zepsuta różdżka odbija czar w niego samego, powodując wymioty ślimakami.
Później on i Harry odbywają swoje szlabany. Weasley musi czyścić srebra – jednocześnie dalej wymiotując. Potter z kolei trafia do Lockharta i pomaga mu odpisywać na listy od fanów. W gabinecie słyszy tajemnicze szepty. Profesor wydaje się ich nie słyszeć.
Harry zostaje zabrany przez woźnego Filtch’a do jego biura. Gdy ten chce ukarać młodzieńca, Irytek robi hałas. Woźny wychodzi zrobić z duchem porządek. Potter boi się uciec, dlatego zostaje. Zauważa na biurku list dotyczący korespondencyjnego kursu magii Wmigurok. Wtedy Filtch wraca i wściekły każe Harry’emu wyjść i nikomu o tym nie mówić, udając przy tym, że list nie był skierowany do niego.
Razem z przyjaciółmi, Potter idzie na rocznicę śmierci Prawie Bezgłowego Nicka. Gdy z niej wychodzą, zauważają na ścianie korytarza napis. Jest to ostrzeżenie, żeby wrogowie nieokreślonego bliżej dziedzica się strzegli. W pobliżu znajdują spetryfikowaną kotkę woźnego.
Na historii magii bohaterowie słyszą legendę o Komnacie Tajemnic, która zostać po jednym z założycieli – Salazarze Slytherinie.
Hermiona pierwszy raz postanawia sama z siebie zrobić coś, co nie jest dozwolone: uwarzyć eliksir wielosokowy i z przyjaciółmi zmienić się w Ślizgonów, żeby przepytać Malfoy’a. Podejrzewa, że otwarcie komnaty to jego sprawka.
Na pierwszym meczu quidditcha w tym sezonie pojawia się przed Potter’em nowa przeszkoda. Rozgrywka trwa w najlepsze, gdy nagle jeden z tłuczków obiera za ce

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Byłem jeszcze młody… no, bardzo młody, na pewno bardziej niż teraz. Nie pamiętam, jak ta książka trafiła do moich rąk. To nie miało znaczenia, mój mały umysł ucznia upodobał sobie serię o czarodzieju i chłonął historię przez wiele następnych lat. Wtedy, w podstawówce, nawet nie spodziewałem się, że wrócę do niej teraz, w okresie maturalnym i że będę ją rozkładał na czynniki pierwsze. Wiem jedno – nie żałuję, że każdą z części przeczytałem i obejrzałem co najmniej trzy razy.

Joanne Kathleen Rowling pisała pierwszą w serii książkę o Harry’m Potterze od 1990 roku. To właśnie wtedy zaczynają się wydarzenia pierwszej części. Żaden inny pomysł, który do tamtej pory przyszedł jej do głowy, nie cieszył jej tak bardzo. Tworzyła historię regularnie, kawałek po kawałku, w kawiarni Nicholson’s. Czasami pisała też przebywając w Elephant House przy moście George’a IV.
Tak właśnie powstawała historia o tym cudownym dziecku, uratowanym przed śmiercią przez rodziców, wielokrotnie atakowany od jutrzenki życia aż po dorosłość.

W „Komnacie Tajemnic” poznajemy nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią. Jest on egocentrycznym, narcystycznym autorem wielu książek opowiadających najróżniejsze ciekawe historie o pokonywaniu różnych trudności, potworów i zagadek. Celowo unikam przypisywania mu czegokolwiek poza bycia autorem tych książek, ponieważ to jego jedyne faktyczne osiągnięcie, którego dokonał sam – jednak o tym dowiemy się później w fabule.
W tym roku szkolnym Harry’ego czekają kolejne wyzwania – najpierw przez skrzata Zgredka prawie zostaje wyrzucony ze szkoły. Następnie, również z jego powodu, nie zdąża na pociąg. Cudem przeżywa podróż latającym pojazdem i rozbicie się o Wierzbę Bijącą. Szkoła przestaje być bezpiecznym miejscem, gdy pojawiają się ofiary tajemniczego napastnika, Harry, Ron i Hermiona kolejny raz szukają przyczyn tych tajemniczych wydarzeń, żeby w końcu znaleźć ich źródło, odkryć prawdziwe oblicze Gilderoy’a Lockhart’a i doprowadzić do kolejnej konfrontacji Harry’ego z Lordem Voldemortem – a raczej, w tym przypadku, jego wspomnieniem.

Łatwo można zauważyć, że książka jest zbudowana podobnie do pierwszej części.
Tak samo: w wakacje towarzyszą Harry’emu problemy z wujem i wyjściem do szkoły.
Jeszcze przed początkiem roku szkolnego poznajemy z bohaterem nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią, który zresztą również robi na nim nie najlepsze wrażenie.
Potterowi znów zdarza się problem w dotarciu do szkoły – tym razem poważniejszy, bo nie może wsiąść do pociągu w ogóle, a rok

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Harry Potter i Komnata Tajemnic”
Autor: J. K. Rowling.

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” jest drugim tomem siedmioczęściowej serii książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Oryginalny tytuł angielski brzmi: „Harry Potter and the Chamber of Secrets”. Jest to kontynuacja „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”, który powstał z inspiracji Rowling podróżą zatłoczonym pociągiem z Manchesteru do Londynu.
Książka opowiada o przygodach młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, który uczy się w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hoogwarcie. Przeczytamy o jego dalszych losach, już po zakończeniu pierwszego roku i rozpoczęciu drugiego. W tej części przygód młody Potter poznaje dziedzica Slytherinu i dochodzi do pierwszego spotkania z Voldemortem pod postacią Riddle’a.

Główni bohaterowie:
Harry Potter: ma czarne włosy i zielone oczy. Mieszka u wujostwa Dursleyów, ponieważ jego rodzice zostali zamordowani przez Czarnego Pana, Voldemorta. Ma bliznę na czole w kształcie błyskawicy. Jest synem Lily Jamesa Potterów. Jest ambitny i mądry, odważny i pomocny. Pomaga sowim przyjaciołom.

Hermiona Granger: ma bujne brązowe włosy i wystające przednie zęby. Jej rodzice są nie-czarodziejami. Jako pierwsza w rodzinie jest czarodziejem, dlatego czuje obowiązek, aby być najlepszą w klasie. Szybko przyswaja nowe informacje i umiejętności. Zawsze jako pierwsza uczy się zaklęć. Często jeszcze przed zajęciami się na nie uczy, aby wiedzieć co będzie ja czekać na konkretnej lekcji. Jest wyzywana od mugolaków – dzieci ludzi, którzy nie potrafią rzucać zaklęć.

Ron Weasley: : Ma rudą czuprynę oraz wiele piegów. Jest dosyć wysoki. Pochodzi z biednej rodziny, wielodzietnej. Ma pięciu braci: Billa, George’a, Percy’ego, Freda i Charlie; oraz siostrę Ginny. Myśli, że jest gorszym czarodziejem od braci, dlatego też uważa, że musi być lepszy od nich. Z jednej strony jest ambitny i odważny z drugiej zaś porywczy i nadwrażliwy, szczególnie na swoim punkcie.

Inne ważne postacie:
Draco Malfoy: syn Lucjusza Malfoya. Jest niegrzeczny, arogancki, wywyższa się i uznaje siebie za lepszego od innych. Z tego powodu Harry z przyjaciółmi go nie lubią. Próbuje utrudnić życie Harry’emu. Często go wyśmiewa i poniża.

Albus Dumbledore: dyrektor Hogwartu. Ma długą, białą brodę i nosi okulary. Jest bardzo mądrym i zdolnym magiem. Bardzo lubi Harry’ego, chce mu pomagać jak tylko może.

Lord Voldemort.: Cza

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Vernon Dursley – wuj Harry’ego, mugol , ojciec Dudleya. Razem ze swoją żoną opiekują się Potterem, o co poprosił ich Dumbledore, gdy rodzice chłopaka zginęli przez Voldemorta. Nie znosi swojego podopiecznego i nie ukrywa tego – wyzywa chłopaka, nie pozwala mu na wiele rzeczy. Rozpieszcza swojego rodzonego syna, nie widzi poza nim świata. Mężczyzna nienawidzi wszystkiego, co jest związane z magią i przez jedenaście lat okłamywał Harry’ego mówiąc, że jego rodzice zginęli w wypadku.

Harry Potter – czarodziej półkrwi, gdy miał zaledwie rok, jego rodzice (James Potter, Lily Potter) zostali zamordowani przez Czarnego Pana w Dolinie Godryka. Od tego czasu zamieszkał u wujostwa, gdzie miał mieszkać do ukończenia 17 lat. Chłopak był rozpoznawany przez swoją bliznę i mówili o nim jako o ,,tym, który przeżył”, ponieważ jako jedyny nie zmarł na wskutek morderczego zaklęcia. W Hogwarcie został przydzielony do Gryffindoru, poznał tam również Hermionę i Rona , z którymi się zaprzyjaźnił. Został najmłodszym szukającym Quidditcha w swoim stuleciu. Chłopak na pierwszym roku ochronił kamień filozoficzny przed Voldemortem, a na drugim zabił Bazyliszka i uratował życie Ginny Weasley.

Hedwiga – sowa Harry’ego, została kupiona chłopakowi przez Rubeusa Hagrida.

Dudley Dursley – kuzyn Pottera, mugol , rozpieszczone dziecko Petunii i Vernona Dursley’ów.

Petunia Dursley – żona Vernona Dursley’a, ciotka Harry’ego ze strony matki. Zerwała kontakt ze swoją młodszą siostrą (Lily Potter, matka chłopaka), gdyż uważała magię za coś dziwnego.

Severus Snape – czarodziej półkrwi, nauczyciel eliksirów w Hogwarcie. Od zawsze marzył o stanowisku nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią.

Rubeus Hagrid – półolbrzym, gajowy i strażnik kluczy w Hogwarcie. W przeszłości został oskarżony o otwarcie komnaty tajemnic i wyrzucony ze szkoły, jednak dzięki Dumbledore’owi mógł zamieszkać w chatce na skraju lasu i zostać gajowym. Pierwszy przyjaciel Harry’ego, gdy rodzice chłopaka zginęli, on przetransportował go na Privet Drive, do wujostwa. Wprowadził go w świat Magii, kupił mu sowę i zrobił pierwsze potrzebne zakupy do szkoły.

Lord Voldemort – czarodziej półkrwi, przywódca śmierciożerców. Za czasów nauki w Hogwarcie został przydzielony do Slytherinu. Już w czasie edukacji planował zawładnięcie nad światem czarodziejów, tworzył pierwsze horkruksy. Stracił swoją moc próbując zabić małego Harry’ego, ponieważ zaklęcie odbiło się od dziecka i go uderzyło.

Lily i James Potter – rodzice Harry’ego, zginęli z rąk Czarnego Pana gdy chłopak miał zaledwie roczek.

Pan Mason – gościł u Dursley’ów ponieważ był zainteresowany zamówieniem dużej ilości świdrów od firmy Grunnings, w której pracował Vernon. Koniec końców nie zamówił z powodu incydentu który miał miejsce.

Pani Mason – żona Pana Masona. Podczas wizyty u wujostwa Harry’ego Zgredek zrzucił na podłogę w kuchni leguminę, za co obarczony winą został chłopak. Przez okno wleciała sowa i zrzuciła na kobietę list od Ministerstwa Magii.

Ron Weasley – czarodziej czystej krwi. W Hogwarcie został przydzielony do Gryffindoru, na początku nauki zaprzyjaźnił się z Harrym i Hermioną. Pomógł uratować kamień filozoficzny ,pokonać Profesora Quirrella oraz uratować swoją siostrę (Ginny Weasley) w komnacie tajemnic.

Hermiona Granger – czarownica z mugolskiej rodziny, bliska przyjaciółka Pottera, została przydzielona do Gryffindoru.

Draco Malfoy – czarodziej czystej krwi, został przydzielony do Slytherinu. Zawsze trzymał się z dwójką swoich przyjaciół (Vincent Crabbe, Gregory Goyle). Nienawidził Pottera przez to, że odmówił znajomości z nim, gdy ten chciał go ,,wprowadzić”.

Zgredek – skrzat domowy. Służył na dworze Malfoy’ów do momentu, w którym nie dostał skarpety ”od swojego Pana” – tak naprawdę stał za tym nie kto inny jak Potter. Zawsze gdy chłopak potrzebował pomocy, służył pomocną dłonią.

Albus Dumbledore – czarodziej półkrwi, wieloletni dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, zdobywca Orderu Merlina pierwszej klasy za specjalne dokonania w świecie czarodziejskim, Naczelny Mag Wizengamotu. Miał w swoim gabinecie Feniksa (Fawkes) , który pomógł Harry’emu w komnacie tajemnic. Jedyny czarnoksiężnik którego bał się Voldemort.

Mafalda Hopkirk – kobieta, która wysłała Potterowi ostrzeżenie w związku z użyciem Zaklęcia Swobodnego Zwisu w obecności mugoli ( tak naprawdę tego zaklęcia użył Zgredek, który z troski o chłopaka robił wszystko, by nie wrócił on do Hogwartu – uważał, że było tam niebezpiecznie).

Fred Weasley – czarodziej czystej krwi, jeden z braci Rona. Miał bliźniaka (George’a), z którym praktycznie się nie rozstawał i robili du�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Komnata Tajemnic” – tom drugi serii
Autor: J. K. Rowling
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Londyn, Little Whinging), magiczne (Ulica Pokątna, ulica Śmiertelnego Nocturnu). Fabuła rozgrywa się od wakacji po pierwszym roku nauki w Hogwarcie aż do końca drugiego roku.

Główni bohaterowie:
Harry Potter – główny bohater, syn Jamesa i Lily Potterów. Ma czarne zmierzwione włosy i zielone oczy. Zna język wężów, przez co podejrzewany jest o bycie dziedzicem Slytherina. Przybywa do Hogwartu na drugi rok nauki. Mieszka u wujostwa Dursleyów. Jest bardzo odważny i wytrwały. Ponadto jest niezwykle mądry i przebiegły, udaje mu się odnaleźć ukrytą Komnatę Tajemnic i pokonać bazyliszka. Jest zawsze oddanym przyjacielem.
Hermiona Granger – dziewczynka o bujnej brązowej czuprynie i wystających przednich zębach. Pochodzi z rodziny nie-czarodziei, w której jako pierwsza potrafi posługiwać się magią. Jest ambitna, mądra i przebiegła. Często bywa również przemądrzała.
Ron Weasley – pochodzi z rodz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka głównych postaci z „Harry Potter i Komnata Tajemnic”:

Harry Potter
Harry był synem Jamesa i Lily Potterów. Uczęszczał do szkoły dla czarodziei Hogwart. Miał kruczoczarne niesforne włosy, które z tyłu odstawały. Harry był zielonookim chłopcem. Miał wadę wzroku, więc nosił również okulary. Jego rodzice zostali zabici przez Voldemorta, czego symbolem jest blizna w kształcie błyskawicy na czole Harry’ego. Jest on bardzo mądry chłopcem, który już od samego początku przeczuwał, że Gilderoy Lockhart nie jest tym, za kogo się podaje. Harry jest również pomysłowy i przebiegły. Włożył do księgi swoja skarpetkę i podał ją Lucjuszowi Malfoyowi, aby ten oddal ją Zgredkowi. Ten sprytny czyn uwolnił skrzat od jego właściciela i podarował mu wolność. Przebiegłość i spryt objawia się również w pomyśle, aby pod postacią przyjaciół Draco wyciągnąć informacje od młodego Malfoya. Harry znał mowę węży, dlatego też słyszał głos bazyliszka. Był odważnym i utalentowanym młodym czarodziejem. Pokonał bestię z komnaty tajemnic i zniszczył ostatecznie dziennik Toma Riddle’a.

Hermiona Granger
Hermiona była młodą czarodziejką, pochodzącą z rodziny mugoli, co oznacza, że jej rodzice byli ludźmi, nie posługiwali się magią. Z tego powodu Draco wyzywał ją od mugolaków. Miała bujne brązowe włosy, których zazwyczaj nie związywała. Miała wystające przednie zęby. Nawet poza szkołą wolała nosić mundurek. Z faktu, iż była pierwszym czarodziejem w rodzinie, chciała być najlepszą uczennicą, dlatego też bardzo przykładała się do nauki. Była bardzo ambitna i zdol

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji książki „Harry Potter i Komnata Tajemnic”

Czas akcji książki „Harry Potter i Komnata Tajemnic”
Fabuła rozgrywa się w latach 1992–1993, kiedy to Harry kontynuuje naukę w Hogwarcie i jest już w drugiej klasie. Na początku opisano pokrótce jak wyglądały wakacje Harry’ego u wujostwa Dursleyów. Pan Dursley pragnie podpisać z klientem bardzo ważny dokument sprzedaży świdrów, wyprodukowanych przez jego firmę. Harry’ego odwiedza skrzat domowy o imieniu Zgredem, który pragnie ostrzec młodego Pottera przed czyhającym na niego niebezpieczeństwem. Magiczne stworzonko powoduje wiele hałasu i nieporządku. Dudleyowie, uważając, że Harry zmyśla, więc zamknęli go tam. Na ratunek przybył mu jednak Ron z braćmi, prowadzącymi latający samochód. Akcja kończy się w roku 1992, kiedy Harry odkrywa Komnatę Tajemnic, pokonuje w niej bazyliszka oraz Toma Riddle’a, niszcząc jego dziennik. Młody Potter otrzymuje gratulacje za uratowanie uczniów, w tym porwanej Ginny. Harry spotyka Zgredka, którego panem okazuje się być Lucjusz Malfoy – tata Draco. Młody Potter podaruje skrzatowi swoją skarpetkę, ukrytą między stronami

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Harry Potter i Komnata Tajemnic – problematyka
Książka Joannne Rowling „Harry Potter i Komnata Tajemnic” jest powieścią przygodową. Autorka opisuje są w niej losy tytułowego Harrego Pottera oraz dwójki jego najlepszych przyjaciół – Rona Wesleya i Hermiony Granger.
Autorka tej niezwykłej opowieści opisała wydarzenia, które przytrafiły się w drugim roku nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie Harremu i jego przyjaciołom.
Motywem tej, jak i innych części z cyklu „Harry Potter” jest walka dobra ze złem. Harrego, któremu udaje się powstrzymać (czasami z czyjąś pomocą) Lorda Voldemorta przed zawładnięciem światem nie tylko czarodziei, także tym 'rzeczywistym’. W tej części Czarny Pan nie działa własnymi rękoma, tylko wykorzystuje uczennicę (siostrę Rona – Ginny) do osiągnięcia swego celu przez swój dziennik z czasów młodości.
Kolejnym motywem, jak i w poprzedniej części, jest odrzucenie (życie Harrego w domu wujostwa) oraz przyjaźń (Harrego, Rona i Hermiony). To pierwsze, czyli życie Harrego w domu Dursleyów w hrabstwie Surrey przy PrivetDrive 4. Jego ciotka Petunia, siostra jego zmarłej matki i wuj Vernon zapatrzeni są w swojego syna Dudleya. Ich siostrzeniec jest lekceważony i ignorowany. Wszystko się zmienia, kiedy Harry zostaje przyjęty do Hogwartu. Zapoznaje się z Ronem i Hermioną.Ich znajomość jest bardzo trwała i niezwykła. Pozostali przyjaciółmi aż

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

,, Harry Potter i Komnata Tajemnic” został napisany a następnie wydany przez J.K Rowling w 1998 roku. Jest to druga część z siedmioczęściowej serii opowiadającej historię czarodzieja o imieniu Harry Potter.

Pomysł na napisanie serii książek o młodym czarodzieju, przyszedł do głowy J.K Rowling gdy w 1990 roku czekała na spóźniony pociąg z Manchesteru do Londynu. Gdy dotarła do swojego mieszkania w Londynie od razu zaczęła pisać. Gdy umarła matka Rowling, ta postanowiła, że główny bohater będzie sierotą. Po wielu odrzuceniach prac pisarki przez wydawnictwa, w 1997 roku pierwsza część powieści została wydana przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing. Rok po wydaniu pierwszej części wyszła druga, która miała tytuł ,,Harry Potter i Komnata tajemnic”.W
tej części przed rozpoczęciem

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

W dzisiejszej rozprawce pragnę wypowiedzieć się na temat drugiej części z serii napisanej przez Joanne Kathleen Rowling czyli właściwie Joanne Murray. W kolejnych akapitach przybliżę Państwu historię, bohaterów oraz problematykę zawartą w książce pt. „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.
Jeśli mówimy o drugiej części mogliby Państwo zapytać, o co chodzi w tej serii i na czym bazuje autorka podczas pisania tylu książek? Oczywiście jestem tu po to, aby to wytłumaczyć więc śpieszę z wyjaśnieniem. Podczas czytania przeżywamy przygody razem z czarodziejem uczęszczającym do szkoły magii- Hogwartu. Mówiąc czarodziej mam na myśli tytułowego Harrego Pottera oraz jego dwóch najlepszych przyjaciół, Rona Weasley’a i Hermionę Granger. Dobrej stronie magicznego świata zagraża ta zła z czarnoksiężnikiem, często wspominanym jako „Sam wiesz kto” bądź „Ten, którego imienia nie wolno wymawiać” znanego jako Lord Voldemort.
Jeśli już wiemy „na czym polega” cała seria możemy przejść do drugiej już części, na początku wspomnę zarys historii. Młodego Pottera „nawiedza” skrzat domowy, który odradza mu wyjazdu na drugi rok nauki w szkole magii. Oczywiście Harry nie słucha rad stworzenia i postanawia wybrać się do szkoły. Niestety razem ze swoim przyjacielem spóźniają się na pociąg, który miał ich zabrać do Hogwartu. Tak więc chłopcy postanawiają wybrać inny środek transportu jakim jest latający samochód ojca Rona, Pana Weasley’a. Podczas drugiego roku w szkole dochodzi do serii napaści w wyniku których poszkodowani zostają spetryfikowani. Czarę goryczy i decyzję zamknięcia szkoły na czas złapania oprawcy, przelewa porwanie dziewczynki z pierwszego roku, a zarazem młodszej siostry Rona, Ginny Weasley. Na szczęście Golden Trio jak nazywana jest grupa składająca się z Harrego, Rona i Hermiony, znajduje informacje na temat prawdopodobnego napastnika. W czasie nauki Harry koresponduje z tajemniczym czarodziejem, który przedstawia się jako Tom Riddle i poznaje nieprzyjemną przeszłość swojego przyjaciela Hagrida, pół-olbrzyma oraz gajowego w Hogwarcie. Potter ma podstawy do oskarżenia go o ponowne otworzenie komnaty tajemnic. Gdy po szkole rozchodzą się wieści o zaginięciu młodej Weasley, Harry i Ron ruszają na ratunek wpros

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

Harry Potter i Komnata Tajemnic (w oryginale „Harry Potter and the Chamber of Secrets”) jest drugą książką z serii o nastoletnim czarodzieju napisaną przez Joanne Kathleen Rowling. Wydana była na początku w Wielkiej Brytanii w 1998 roku. W Polsce ukazała się 13 września 2000 roku (dwa lata później). Jest to powieść, a rodzajem literackim jest epika. Sprzedaż książek Harry’ego Pottera przekroczyła już 500 milionów egzemplarzy. Książka jest niezwykle znana na całym świecie.
Informacje o autorce:
Urodziła się 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury.

Jest słynną pisarką, scenarzystką, lecz wcześniej była także nauczycielką języka angielskiego.

Bohaterowie:
Głównymi bohaterami książki „Harry Potter” był oczywiście tytułowy czarodziej, a także jego najlepsi przyjaciele:
Hermiona Granger – niezwykle mądra, odważna, kochająca książki, cudowna przyjaciółka, z którą chłopcy na początku pierwszej części nie mieli przyjaznych stosunków. Wiele razy ratowała przyjaciół z tarapatów dzięki swoim zdolnościom magicznym. Na końcu została żoną Rona oraz minister magii.
Ron Weasly – Najlepszy przyjaciel Harry’ego Pottera. Był wysoki, chudy, piegowaty. Miał aż pięcioro starszych braci oraz młodszą siostrę. Jego rodzina nie należała do bogatych. Bracia chłopca byli niezwykle wyróżniani, a Ron bał się, że im nie dorówna. Był ambitny, przyjacielski oraz pomocny.
Harry Potter – Jego historia rodzinna była skomplikowana. Mieszkał u Dursley’ów. Odznaczała go niezwykła blizna na czole. Jego włosy były kruczoczarne, a okulary okrągłe. Miał wiele przygód i mnóstwo razy walczył z potężnym Lordem Voldemortem.
Ekranizacja:
Ekranizacja w Polsce pojawiła się pierwszego stycznia 2003 roku, a na świecie rok wcześniej, czyli trzeciego listopada 2002 roku. Film trwa 152 minuty. Harry’ego Pottera grał Daniel Radcliffe, Rona Wesley Rupert Grint, a Hermionę Granger Emma Watson.
Oprócz książki Harry Potter i Komnata Tajemnic wydane zostały także inne części jak:
– 1 część – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (w oryginale ,,Harry Potter and the Philosopher’s Stone”). Została opublikowana na świecie 26 czerwca 1997 roku.
– 2 część – „Harry Potter i Komnata Tajemnic”(w oryginale „Harry Potter and the Chamber of Secrets”). Została opublikowana na świecie 2 lipca 1998 roku.
– 3 część – „Harry Potter i więzień Azkabanu” (w oryginale „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”). Została opublikowana na świecie 8 lipca 1999 roku.
– 4 część – „Harry Potter i Czara Ognia” (w oryginale „Harry Potter and the Goblet of Fire”). Została opublikowana na świecie 8 lipca 2000 roku.
– 5 część – „Harry Potter i Zakon Feniksa” (w oryginale „Harry Potter and the Order

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: