Harry Potter i Komnata Tajemnic - Harry Potter i Komnata Tajemnic – J.K. Rowling – Problematyka

Harry Potter i Komnata Tajemnic – problematyka
Książka Joannne Rowling „Harry Potter i Komnata Tajemnic” jest powieścią przygodową. Autorka opisuje są w niej losy tytułowego Harrego Pottera oraz dwójki jego najlepszych przyjaciół – Rona Wesleya i Hermiony Granger.
Autorka tej niezwykłej opowieści opisała wydarzenia, które przytrafiły się w drugim roku nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie Harremu i jego przyjaciołom.
Motywem tej, jak i innych części z cyklu „Harry Potter” jest walka dobra ze złem. Harrego, któremu udaje się powstrzymać (czasami z czyjąś pomocą) Lorda Voldemorta przed zawładnięciem światem nie tylko czarodziei, także tym 'rzeczywistym’. W tej części Czarny Pan nie działa własnymi rękoma, tylko wykorzystuje uczennicę (siostrę Rona – Ginny) do osiągnięcia swego celu przez swój dziennik z czasów młodości.
Kolejnym motywem, jak i w poprzedniej części, jest odrzucenie (życie Harrego w domu wujostwa) oraz przyjaźń (Harrego, Rona i Hermiony). To pierwsze, czyli życie Harrego w domu Dursleyów w hrabstwie Surrey przy PrivetDrive 4. Jego ciotka Petunia, siostra jego zmarłej matki i wuj Vernon zapatrzeni są w swojego syna Dudleya. Ich siostrzeniec jest lekceważony i ignorowany. Wszystko się zmienia, kiedy Harry zostaje przyjęty do Hogwartu. Zapoznaje się z Ronem i Hermioną.Ich znajomość jest bardzo trwała i niezwykła. Pozostali przyjaciółmi aż do dorosłości. W pierwszej części
„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” główny bohater zapoznaje się z gajowym Hogwartu, półolbrzymem, Rubeusem Hagridem. Przedstawione są dalsze losy ich przyjaźni. Jest ona niezwykle ważna dla Harrego. W ,,Komnacie Tajemnic” Hagrid pomaga Harremu rozwiązać tajemnicę tytułowej komnaty.
Następny wątek to życie szkolne głównych bohaterów i choć Hogwart w niczym nie przypomina tradycyjnej szkoły to na pewno jest coś, co je łączy. Mniej i bardziej wymagający nauczyciele, nauka, prace domowe. Przyjaciele i nieprzyjaciele. Losy Harrego jako szukającego w drużynie Gryfonów, rywalizacja sportowa w meczach Quidditcha.
Harry odkrywa Komnatę Tajemnic, Aragoga (ukrywanego przez Hagrida olbrzymiego pająka). Na samym początku książki, gdy Zgredek odwiedza Harrego w domu Dursleyów, skrzat domowy zwiastuje, iż Potter jest w wielkim niebezpieczeństwie. Dziwne ataki na uczniów (zostają spetryfikowani, później okazuje się, że to wielki wąż, nazywany Bazyliszkiem), strach wśród dzieci, młodzieży, nauczycieli.
Książka ta jest niezwykle interesująca i fascynująca. Ma wiele ciekawych wątków, historii. Przeniesie czytelnika bądź czytelniczkę w świat magii, czarodziejstwa. W świat rzeczy niezwykłych i niecodziennych. Chodź wydawać się może, że jest bardzo długa (liczy sobie 358 stron), jest bardzo wciągająca i ciekawa. Z pewnością czytelnik nie będzie zawiedziony.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.