Harry Potter i Komnata Tajemnic - Harry Potter i Komnata Tajemnic – J.K. Rowling – Rozprawka

W dzisiejszej rozprawce pragnę wypowiedzieć się na temat drugiej części z serii napisanej przez Joanne Kathleen Rowling czyli właściwie Joanne Murray. W kolejnych akapitach przybliżę Państwu historię, bohaterów oraz problematykę zawartą w książce pt. „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.
Jeśli mówimy o drugiej części mogliby Państwo zapytać, o co chodzi w tej serii i na czym bazuje autorka podczas pisania tylu książek? Oczywiście jestem tu po to, aby to wytłumaczyć więc śpieszę z wyjaśnieniem. Podczas czytania przeżywamy przygody razem z czarodziejem uczęszczającym do szkoły magii- Hogwartu. Mówiąc czarodziej mam na myśli tytułowego Harrego Pottera oraz jego dwóch najlepszych przyjaciół, Rona Weasley’a i Hermionę Granger. Dobrej stronie magicznego świata zagraża ta zła z czarnoksiężnikiem, często wspominanym jako „Sam wiesz kto” bądź „Ten, którego imienia nie wolno wymawiać” znanego jako Lord Voldemort.
Jeśli już wiemy „na czym polega” cała seria możemy przejść do drugiej już części, na początku wspomnę zarys historii. Młodego Pottera „nawiedza” skrzat domowy, który odradza mu wyjazdu na drugi rok nauki w szkole magii. Oczywiście Harry nie słucha rad stworzenia i postanawia wybrać się do szkoły. Niestety razem ze swoim przyjacielem spóźniają się na pociąg, który miał ich zabrać do Hogwartu. Tak więc chłopcy postanawiają wybrać inny środek transportu jakim jest latający samochód ojca Rona, Pana Weasley’a. Podczas drugiego roku w szkole dochodzi do serii napaści w wyniku których poszkodowani zostają spetryfikowani. Czarę goryczy i decyzję zamknięcia szkoły na czas złapania oprawcy, przelewa porwanie dziewczynki z pierwszego roku, a zarazem młodszej siostry Rona, Ginny Weasley. Na szczęście Golden Trio jak nazywana jest grupa składająca się z Harrego, Rona i Hermiony, znajduje informacje na temat prawdopodobnego napastnika. W czasie nauki Harry koresponduje z tajemniczym czarodziejem, który przedstawia się jako Tom Riddle i poznaje nieprzyjemną przeszłość swojego przyjaciela Hagrida, pół-olbrzyma oraz gajowego w Hogwarcie. Potter ma podstawy do oskarżenia go o ponowne otworzenie komnaty tajemnic. Gdy po szkole rozchodzą się wieści o zaginięciu młodej Weasley, Harry i Ron ruszają na ratunek wprost do pieczary bazyliszka.
Mam nadzieję, iż trochę rozjaśniłam całą historię przejdę więc do opisania wybranych bohaterów, którzy według mnie są ważni w tej książce. Zacznijmy więc od Harrego Pottera, dwunastoletni osierocony chłopiec, który mieszka w domu wujostwa. Czarny Pan czyli Voldemort pragnie go dopaść, ponieważ nie udało mu się zabić chłopca podczas mordowania jego rodziców. Następnie mamy Hermionę, która została spetryfikowana przez bazyliszka na 2 roku nauki w szkole magii. Granger pochodzi z niemagicznej rodziny i jest jedną z najlepszych uczennic Hogwartu. Ron Weasley jeden z siedmiu dzieci Molly i Artura, to właśnie jego młodsza siostra została porwana do komnaty. Ronald posiada wielki strach przed pająkami co możemy zauważyć podczas spotkania z przywódcą pająków Aragogiem, na którym dowiadują się, iż gajowy Hogwartu jest niewinny. Wspominając o Hagridzie, który jest pół-olbrzymem i w tej części serii zostaje oskarżony o otworzenie komnaty tajemnic, jest on również przyjacielem Golden Trio. Ginny Weasley, zakochana w Harrym jedenastolatka (pokazuje nam to jej zachowanie przy młodym czarodzieju), która zostaje porwana do komnaty i jest powoli zabijana przez Toma Riddle’a, na końcu zostaje uratowana przez Pottera i bezpiecznie wraca do rodzeństwa. Opowiadając o bohaterach nie można zapomnieć o Zgredku, skrzacie domowym rodziny Malfoy’ów, który na początku odradza Harremu pójście do szkoły, a później robi wszystko by Potter ze szkoły został wyrzucony bądź odesłany do domu. To właśnie Zgredek powoduje zamknięcie się portalu na peron co wywołało podróż latającym samochodem.
Problematyka tego utworu jest dosyć jasna oraz zrozumiała w przypadku właśnie tej części. Harry musi uratować uczniów przed kolejnymi napaściami oraz szkołę przed zamknięciem. Tym samym Potter ryzykuje swoje życie, ponieważ nie wiedząc tego, Tom Riddle czyli Lord Voldemort czyha na jego życie i swoimi działaniami stara się zwabić chłopca do domu bazyliszka, aby następnie go zabić.
Kończąc swoją wypowiedź chciałabym zachęcić do przeczytania dalszych losów młodego czarodzieja. Mam również nadzieje, iż przybliżyłam Państwu losy jak i bohaterów ukazanych w tej części serii oraz w jakimś stopniu pomogłam zrozumieć temat i problematykę tej książki.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.