Harry Potter i Zakon Feniksa

Recenzja książki

„Harry Potter i Zakon Feniksa” autorstwa J.K. Rowling jest piątą powieścią z serii opowiadającej o przygodach młodego czarodzieja, uczącego się w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Tytułowy bohater spędza kolejne wakacje w domu swoich krewnych Vernona i Petunii Dursleyów przy ulicy Privet Drive w Little Whinging. Jednak dla Harry’ego nie jest to czas beztroskiego odpoczynku. Chłopiec z niecierpliwością wyczekuje jakichkolwiek wieści o poczynaniach potężnego czarnoksiężnika Voldemorta. Brak informacji od przyjaciół z czarodziejskiego społeczeństwa, dodatkowo frustruje bohatera. Skazany na towarzystwo swoich mugolskich (niemagicznych) krewnych, czuje się niedoceniony i pominięty. Przez cały czas zastanawia się, dlaczego dyrektor nie chce wtajemniczyć go w swoje plany, mimo że ubiegłego roku chłopiec sam jeden walczył przeciwko Voldemortowi.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie, gdy niczym niezmącony spokój przerywa pojawienie się dementorów — przerażających istot, strzegących czarodziejskiego więzienia Azkabanu w Little Whinging. Harry Potter, aby uratować siebie i swojego kuzyna Dudleya Dursleya, zmuszony jest użyć czarów, łamiąc tym samym magiczne prawo, za co grozi mu wyrzucenie ze szkoły i proces sądowy.

Dodatkowo bohater zostaje wciągnięty w konflikt między Ministrem Magii a dyrektorem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Albusem Dumbledore’em. Korneliusz Knot i jego podwładni nie wierzą w powrót Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Nastawiają przeciwko chłopcu i dyrektorowi społeczeństwo, wykorzystując do tego między innymi swoje wpływy i czarodziejską prasę. W „Proroku Codziennym” podlegającemu Ministerstwu Magii, Harry i Albus Dumbledore kreowani są na kłamców, co wcale nie ułatwia żadnemu z nich życia. Również tuszowanie prawdy i zatajanie faktów przez przedstawicieli rządu wprowadza zamęt. Tylko nieliczni czarodzieje i czarownice wierzą w powrót Lorda Voldemorta i obawiają zbliżającej się wielkimi krokami wojny.

Nastoletni czarodziej dowiaduje się także o istnieniu tajnej organizacji, (do której przed laty należeli jego rodzice i ich przyjaciele) o nazwie Zakon Feniksa. Została ona powołana w okresie Pierwszej Wojny Czarodziejów do walki z Lordem Voldemortem i jego poplecznikami Śmierciożercami. Kiedy Czarny Pan się odrodził, Albus Dumbledore reaktywował organizację. Po ataku dementorów to właśnie w Kwaterze Głównej Zakonu Feniksa, Harry wraz z przyjaciółmi spędza pozostały czas wakacji, próbując ustalić, co planuje przebiegły czarnoksiężnik i jaką potężną bronią może dysponować.

Również powrót do Hogwartu przynosi wiele niemiłych niespodzianek. Nowym nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią zostaje bezwzględna Dolores Jane Umbridge. Kobieta wcześniej

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

Harry spędza kolejne wakacje u wujostwa Dursleyów. Chłopak nie ma jak dowiedzieć się co dzieje się w świecie czarodziejów po tym jak powrócił Voldemort. Jego przyjaciele, co prawda przysyłają mu listy, lecz są one bardzo ogólnikowe, pozbawione konkretów. Potter spacerując po Little Whining widzi jak jego kuzyn Dudley żegna się ze swoimi znajomymi. Harry zaczyna kłócić się z kuzynem. W trakcie sprzeczki zjawiają się dementorzy, którzy atakują obu młodzieńców. Harry rzuca zaklęcie „Patronus”, dzięki czemu obaj chłopcy mogą uciec. Pojawia się pani Figg, członkini Zakonu Feniksa, handlująca kocimi mieszańcami na Little Whining.
Pani Figg postanawia odprowadzić młodzieńców do domu. Harry pomaga iść Dudleyowi, który uwiesił się na jego ramieniu, przerażony spotkaniem z dementorami. Kobieta mówi, że jest charłakiem, czyli osobą urodzoną w rodzinie czarodziejów, lecz nieposiadającą żadnych zdolności magicznych. Chłopcy wracają do domu, gdzie wujostwo obwiniają Harry’ego o zły stan Dudleya. Potter otrzymuje cztery listy. Jeden od pana Weasley, który prosi Harry’ego, aby pozostał u wujostwa, drugi od Ministerstwa Magii z informacją o wydaleniu chłopaka ze szkoły za rzucanie zaklęć przy mugolu. Z trzeciego listu, ponownie od Ministerstwa Potter dowiaduje się, że decyzja o jego wyrzuceniu z Hogwartu zostaje odroczona. Ostatni list został wysłany przez Syriusza Blacka, który ma nadzieję, że młodzieniec pozostanie w domu Dursleyów. Wuj wyrzuca Harry’ego z domu. Po chwili przylatuje sowa, niosąc wyjca dla cioci Petunii. Kobieta nie pozwala mę1)żowi wyrzucić chłopaka ze swojego domu.
Pewnego dnia państwo Dursley opuszczają dom, aby odebrać nagrodę za najładniejszy trawnik. W tym czasie do Harry’ego przybywa dziewięciu czarodziejów. Emmelina Vance, Nimfadora Tonks, Remus Lupin, Kingsley Shacklebolt, Elfias Doge, Alastor Moody, Sturgis Podmore, Hestia Jones i Dedalus Diggle maja za zadanie bezpiecznie dostarczyć Pottera do Kwatery Głównej Zakonu Feniksu, mieszczącej się na Grimmauld Place.
W budynku Harry spotyka panią Weasley, która odsyła chłopaka do jednej z sypialń, gdyż członkowie Zakonu wciąż przebywają na ważnym spotkaniu. Na piętrze natrafia na Hermionę i Rona, którzy z radością witają go po tak długiej rozłące. Potter jest zły, że przyjaciele nie informowali go szczegółowo, co się dzieje w świecie czarodziejów. Młody Weasley i Gringer tłumaczą, że sami nie wiele wiedzą, gdyż nie mogą brać udziału w spotkaniach Zakonu, ponieważ nie są pełnoletni. Do pokoju przychodzi Fred, Ginny i George, którzy informują chłopaka, że Percy Weasley nie wierzy, ze Voldemort powrócił, dlatego też odwrócił się od rodziny i stanął po stronie ministerstwa Magii. Kiedy kończy się spotkanie Zakonu Feniksa przyjaciele schodzą na dół, aby wreszcie się czegokolwiek dowiedzieć.
Syriusz chce wprowadzić Harry’ego w cała sytuację związaną z powrotem Voldemorta, na co nie zgadza się pani Weasley. Ostatecznie po namowie męża, Lupina i Blacka niechętnie się zgadza, aby również i Fred, George, Ron i Hermiona poznali prawdę. Syriusz tłumaczy, że Zakon Feniksa próbuje odciąć Voldemorta od sojuszników. Negocjuje również z goblinami. Irytuje go fakt, że Ministerstwo Magii nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Sugeruje, że powrót Voldemorta może być korzystny dla ministerstwa, co tłumaczyłoby postępowanie instytucji. Członkowie Zakonu sprzeciwiają się temu, aby ktokolwiek, kto nie ukończył jeszcze Hogwartu dołączył do nich. Syriusz zaczyna mówić, o jakiejś broni, której prędzej Voldemort nie posiadał, lecz przerywa mu pani Weasley. Wszyscy nieletni zmuszeni są do udania się do swoich sypialń na noc.Następnego dnia trójka przyjaciół postanowiła posprzątać salon. Podczas porządków pojawia się skrzat domowy Stworek, który nie jest zbyt zadowolony z przebywania obcych w domu jego dawnej właścicielki – matki Syriusza. Harry dostrzega na ścianie drzewo genealogiczne rodu Blacków. Chłopak dowiaduje się, że Syriusz spokrewniony jest m.in. z Malfoyami i Bellatrix Lestrange. Ojciec chrzestny informuje go, ze jego brat Regulus był śmierciożercą.
Harry po pożegnaniu się z panią Wesaley, Lupinem, Tonks i Syriuszem udaje się z panem Weasley do Ministerstwa Magii, gdzie Potter ma zostać przesłuchany. Okazuje się, że miejsce i termin przesłuchania uległ zmianie. Pan Weasley odprowadza chłopca na rozprawę. W spotkaniu uczestniczy Korneliusz Knot. Obrońcą Harry’ego jest sam Albus Dumbledore. Podczas przesłuchania Potter opowiada swoją wersję wydarzeń. Świadkiem potwierdzającym prawdomówność Harry’ego jest pani Figg, którą przyprowadził Dumbledore. Knot nie chce uwierzyć w przedstawioną historię. Nie chce uwierzyć, że dementorzy mogliby uwolnić się spod kontroli Ministerstwa Magii. Dumbledore oskarża sędziów o stronniczość. Dochodzi do głosowania, w którym większość osób poparła uniewinnienie Harry’ego.
Młodzi czarodzieje otrzymują listy z Hogwartu z wykazem potrzebnych podręczników. Hermiona i Ron zostają prefektami Griffindoru. Pani Weasley urządza z tego powodu przyjęcie. Harry czuje się przygnębiony, kiedy dowiaduje się, że zarówno jego ojciec jak i Syriusz za młodu również byli prefektami swoich domów. Moody pokazuje chłopcu starą fotografię członków Zakonu, na której znajdują się również jego rodzice. W salonie zmartwiona pani Weasley nawiedzana jest przed bogina, który pokazuje jej po kolei jej martwych członków rodziny. Stworek zostaje odpędzony przez Lupina, Syriusza i Moody’ego. Trójka przyjaciół jest odprowadzana przez zamienionego w psa Syriusza, Weasleyów, Lupina, Tonks i Moody’ego na peron 9 i 3/4, skąd udają się w podróż pociągiem do Hogwartu. Ron i Hermiona udali się do przedziału dla prefektów, zaś Harry usiadł z Ginny, Nevillem i Luną. Na miejscu uczniowie powozami zawożeni są do szkoły. Harry po raz pierwszy dostrzega przedziwne stworzenia ciągnące powozy. Luna twierdzi, że były tu od zawsze. Zdaje się, że nikt inny poza nimi ich nie dostrzega.
W Hogwarcie zostaje zorganizowana uczta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Na stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią zostaje zatrudniony nowy profesor – Dolores Umbridge, która uczestniczyła w przesłuchaniu Harry’ego. Wszyscy w szkole uważają, że Potter i Dumbledore wymyślili sobie powrót Voldemorta. Nadchodzą pierwsze zajęcia z panią Dolores. Umbridge informuje swoich uczniów, że w trakcie lekcji nie będzie żadnego rzucania zaklęć, będzie nauczana sama teoria. Harry kłóci się z nową nauczycielką, która nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Za wywołanie sprzeczki chłopak zostaje ukarany szlabanem i wizytą u swojego opiekuna. McGonagall ostrzega Harry’ego, że profesor Dolores może być szpiegiem ministra Knota.
Nowy kapitan Gryfonów Quidditcha – Angelina Johnson jest wściekła, że Harry dostał szlaban, gdyż nie będzie mógł wziąć udziału w wyborze nowego obrońcy. Podczas odbywania kary Harry zostaje zmuszony przez Umbridge do wielokrotnego pisania na pergaminie zdania „Nie będę opowiadać kłamstw”. Słowa te Potter notuje piórem, który jako tuszu używa jego krwi i rozcina skórę jego dłoni, aby również i tam pojawił się podobny tekst. O zaistniałej sytuacji młody czarodziej nie powiadamia nikogo. Nowym obrońcom Gryfonów zostaje Ron. W trakcie odbywania ostatniego dnia szlabanu w momencie, kiedy profesor Dolores dotyka dłoni Harry’ego chłopaka przeszywa silny ból, którego źródłem jest blizna ma czole. Potter ponownie postanawia wszystko zachować dla siebie i nie informować o tym dyrektora.
Harry chciał wysłać list do Syriusza, w którym poinformowałby ojca chrzestnego o sytuacji mającej miejsce w biurze Umbridge. W sowiarni spotyka Filcha i Cho, którzy oskarżają go o zamawianie łajnobomb. Ron otrzymuje pismo od brata Percy’ego, który prosi go, aby trzymał się z daleka od Harry’ego. Wściekły rudzielec drze list i wyrzuca go do kominka, w którym po chwili pojawia się głowa Syriusza. Black tłumaczy Potterowi, że ból blizny w obecności Dolores jest przypadkowy i nie powinien mieć z nią nic wspólnego. Co więcej, informuje, że Hagrid, którego nieobecnością martwili się przyjaciele, powinien już dawno wróci do szkoły, nikt nie wie gdzie obecnie przebywa. W gazecie „Proroku Codziennym” pojawia się informacja, że profesor Umbridge została Wielkim Inkwizytorem Hogwartu. Hermiona dochodzi do wniosku, że pani Dolores nie nauczy jej jak efektywni bronić się przed czarną magią, więc proponuje, aby to Harry uczył chętnych uczniów nowych zaklęć. Chłopak po początkowym napadzie wściekłości decyduje się to przemyśleć. Po dwóch tygodniach Potter przystaje na propozycje Gringer. Lekcja, którą miał prowadzić Harry odbyła się w gospodzie „Po Świńskim Łbem”. Na początku Hermiona przedstawiła zgromadzonym cel spotkania. Dziewczyna podkreśliła, że lekcje te nie tylko mają pomóc uczniom zdać egzaminy, ale przygotować ich na ewentualną konfrontację z Voldemortem.
Następnego dnia pojawia się nowy dekret nr. 24, który rozwiązuje wszystkie stowarzyszenia i kluby, których liczba członków wynosiła minimum trzy osoby. Obowiązuje to również drużyny Quidditcha. Podczas zajęć z historii magii Potter otrzymuje list od Syriusza. Black chce spotkać się z chłopcem nocą w wieży Griffindoru. Syriusz ponownie pojawia się w kominku. Informuje Harry’ego, że jego spotkanie w gospodzie „Po Świńskim Łbem” zostało podsłuchane przez Mundungusa. Konwersację przerywa Dolores, której ręka pojawia się w kominku i odpędza Blacka.
Drużyna Gryfonów otrzymuje możliwość ponownego założenia klubu. Szybko rozpoczynają pierwsze treningi Quidditcha. Podczas jednego z nich Harry’ego znowu boli blizna, dzięki czemu chłopak wyczuwa, w jakim nastroju jest Czarny Pan. Pewnego dnia Potter zostaje odwiedzony przez skrzata Zgredka, który sugeruje, aby młody czarodziej prowadził zajęcia obrony przed czarna magią w Pokoju Życzeń. Harry informuje o tym resztę grupy, która przystaje na propozycję. Od tego momentu nazywają się Gwardią Dumbledore’a. Nadchodzi dzień meczu Quidditcha rozgrywający się pomiędzy Gryfonami a Ślizgonami. Ron popełnia wiele błędów, dzięki którym Slytherin prawie wygrywa mecz. Na szczęście Harry łapie znicz jako pierwszy, gwarantując nagrodę Gryffindorowi. Malfoy poirytowany przegraną obraża matkę Pottera oraz rodzinę Weasley. Harry z Georgem rzucają się na Draco. Sprzeczkę zakańcza dopiero pani Hooch. Obaj chłopcy zostają ukarani szlabanem. Wte

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

W tej części przygód młodego czarodzieja autorstwa J. K. Rowling zostajemy świadkami tego, jak świat czarodziejów staje w ogniu. Zaczyna panować chaos i nigdzie nie jest bezpiecznie.

Najpierw, w wakacje, kuzyna Harry’ego zaatakowali dementorzy. Obronił Dudley’a, jednak poniosło to za sobą konsekwencje. Dostaje wiadomość, że wyrzucono go ze szkoły za złamanie zasad i czarowanie poza szkołą. Podczas pobytu u Weasley’ów dowiaduje się przypadkiem o Zakonie Feniksa.
Wkrótce udaje się na nieplanowane przesłuchanie. Artur Weasley i Albus Dumbledore bronią chłopca. Dzięki zeznaniom pani Figg zostaje uniewinniony i może wrócić do nauki.
Harry zostaje oddelegowany przez Zakon Feniksa do pociągu. Na miejscu Harry pierwszy raz widzi co ciągnie szkolne powozy, o których uważa się, że nic ich nie ciągnie – to testrale, widzą je tylko Ci, którzy byli świadkami śmierci.
W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. To Dolores Umbridge. Rozsiewa propagandę, że Lord Voldemort nie powrócił. Ponadto na jej lekcjach Obrony Przed Czarną Magią nie uczy praktyki. Niedługo później zostaje ogłoszona Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna wydawać nowe rozporządzenia i zasady. Jednym z nich jest dekret edukacyjny numer dwadzieścia cztery, który rozwiązuje wszystkie szkolne kluby i drużyny oraz zakazuje ich formowania.
Harry zaczyna prowadzić dla przyjaciół i znajomych ze wszystkich domów, które go na pewno go nie wydadzą – czyli każdego poza domem Slytherinu – lekcje obrony przed czarną magią. Grupa uczniów, która uczęszcza na jego zajęcia, nazywa siebie Gwardią Dumbledore’a.
Harry ma wizję ataku na Weasley’a. Powiadamia o tym Dumbledore’a dzięki czemu ratunek przychodzi na czas. Dowiaduje się, że Voldemort może wchodzić do jego umysłu. Snap

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

„Harry Potter i Zakon Feniksa” – streszczenie książki
Po raz kolejny spotykamy Harry’ego w wakacje przed rozpoczęciem kolejnego roku nauki. Tym razem prowokuje Dudley’a, jednak w międzyczasie pojawiają się dementorzy. Atakują obu chłopców, a Harry z trudnością daje im radę.
Jest to zapowiedź tego, w jak okropnym stanie znajdował się świat czarodziejów.
Harry dostał wiadomość o wydaleniu ze szkoły za używanie poza nią magii. Wujostwo chce go też wyrzucić z domu, jednak trafia do nich wyjec, który ostrzega przed konsekwencjami tej decyzji. Niedługo później przybywa też list, w którym zawarta jest data jego przesłuchania w tej sprawie.
Z domu zabiera Pottera Remus Lupin, Alastor Moody i Nimfadora Tonks.
W końcu, po tak długich wakacjach, stęskniony Harry może w końcu zobaczyć swoich przyjaciół, Rona i Hermionę. Wyjaśniają oni przyjacielowi, dlaczego pisali listy niezawierające żadnych konkretów, czym jest Zakon Feniksa.
Harry nie panuje nad sobą i daje upust swoim emocjom, wściekłości. Przychodzą bliźniacy Fred i George, a chwilę potem dołącza Ginny. Razem dopowiadają to, czego się dowiedzieli, a jeszcze nie powiedzieli.
W domu na Grimmauld Place 12 znajduje się też Syriusz. Kłoci się on z Molly Weasley na temat tego, czy Harry powinien się dowiedzieć o sprawach Zakonu, natomiast sam młodzieniec chciałbym wiedzieć wszystko. Mama Rona nie chce się zgodzić, ponieważ uważa, że jest na to za młody.
Stworek, podczas gdy mieszkańcy sprzątają dom, pokazuje im pewne miejsce w domu. Znajdują tam drzewo genealogiczne rodu Blacków.
Artur zabiera Pottera na przesłuchanie. Wychodzą odrobinę wcześniej, dzięki czemu nie spóźniają się, mimo zmiany godziny na wcześniejszą. Podczas tego przesłuchania Harry zostaje uniewinniony.
Podczas dalszego sprzątania w domu Blacków zostaje znaleziony bogin. Pokazuje jej on martwego Rona i Harry’ego.
Zaczyna się rok szkolny. Potter kolejny raz dociera do szkoły pociągiem, a z niego przesiada się na wozy. Do tej pory wydawało się, że nic ich nie ciągnie, tylko same jadą. Teraz dowiedział się, że to przez cały czas były testrale – zwierzęta widziane tylko przez świadków czyjejś śmierci.
W szkole pojawia się nowa nauczycielka, która jest jedną z pracownic Ministerstwa Magii. Łatwo jest ją sprowokować i dostać u niej szlaban, co niestety przydarzyło się też Potterowi. Ponadto na lekcjach Obrony Przed Czarną Magią profesor Umbridge nie są ćwiczone praktycznie żadne zaklęcia, przez co uczniowie ich nie umieją.
Percy, który stał się czarną owcą rodziny Weasley’ów, ostrzega Ron’a, żeby ograniczył lub zerwał kontakty z Harry’m.
Dolores zostaje Wielką Inkwizytor Hogwartu, zaczyna wprowadzać coraz więcej 'dekretów edukacyjnych’, które w rzeczywistości pogarszają warunki do nauki i integracji.
Harry ma już dość nieproduktywnych lekcji Obrony Przed Czarną Magią. Zbiera grupę zaufanych przyjaciół i znajomych i zaczyna zebrania, na których uczy ich później między zaklęć, które powinny być przerabiane na zaklęciach. Nazywają tą grupę Gwardią Dumbledore’a.
Po meczu quidditcha, w którym Gryffindor zwycięża nad Slytherinem, Malfoy obraża Weasley’ów i matkę Harry’ego. Ten, wraz z Georg’em atakują Malfoy’a. Umbridge, za karę, zabiera im miotły i wyrzuca z drużyny.
Harry ma wizję ataku na Weasley’a, dzięki czemu ratuje mu życie. Spotyka się z Arturem w szpitalu świętego Munga. Dowiaduje się, że Voldemort może czytać w jego myślach a nawet opętać, dlatego Snape – z nakazu Dumbledore’a – uczy Pottera oklumencji (zamykania umysłu).
Podczas jednej z lekcji wróżbiarstwa profesor Trelawney zostaje zwolniona przez Umbridge.
Do Dolores Umbridge zgłasza się uczennica, Marietta, która wy

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Plan wydarzeń

„Harry Potter i Zakon Feniksa” plan wydarzeń:

1. Wakacje Harry’ego u państwa Dursleyów.
2. Spotkanie Pottera z Dudleyem na Little Whinging.
3. Pojawienie się dwóch dementorów.
4. Przybycie pan i Figg i odpowiedzenie chłopców do domu.
5. Przyniesienie przez sowę czterech listów: dwa z Ministerstwa Maggi, jeden od Syriusza Blacka oraz jeden od pana Weasley.
6. Próba wyrzucenia Harry’ego z domu przez pana Dursleya.
7. Przybycie do Pottera dziewięciu czarodziejów – członków Zakonu Feniksa.
8. Lot miotłami do Kwatery Głównej Zakonu na Grimmauld Place.
9. Spotkanie Harry’ego z Hermioną i Ronem.
10. Zapoznanie młodych czarodziejów z planami Zakonu odnośnie walki z Voldemortem.
11. Rozmowa na temat drzewa genealogicznego rodu Blacka.
12. Przesłuchanie Harry’ego przez Ministerstwo Magii w sprawie rzucania czarów w obecności mugola.
13. Uniewinnienie Pottera z zarzutów.
14. Ogłoszenie Rona i Hermiony nowymi prefektami Gryffindoru.
15. Podróż do Hogwartu pociągiem.
16. Uroczysta uczta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.
17. Zapoznanie uczniów z nową nauczycielką obrony przed czarną magią – Dolores Umbridge.
18. Strzeżeni profesor McGonagall.
19. Odbycie szlabanu przez Harry’ego u profesor Umbridge.
20. Rozmowa Pottera z Syriuszem poprzez kominek w dormitorium Gryffindoru.
21. Mianowanie profesor Umbridge Wielkim Inkwizytorem Hogwartu.
22. Pomysł Hermiony o przeprowadzaniu przez Harry’ego zajęć z obrony przed czarną magią dla chętnych uczniów.
23. Przystanie Pottera na propozycję.
24. Pierwsze spotkania z rzucania zajęć w gospodzie „Pod Świńskim Łbem”.
25. Wydanie przez Dolores dekretu edukacyjnego nr. 24.
26. Otrzymanie przez Harry’ego listu nadanego przez Syriusza.
27. Nocne spotkanie z Blackiem.
28. Drugie spotkanie na zajęcia z rzucania czarów prowadzone przez Harry’ego.
29. Okrzyknięte grupy zajęciowej Gwardią Dumbledore’a.
30. W trakcie meczu Quidditcha dochodzi do bójki pomiędzy Harrym, GeorgemWeasley i Draco.
31. Otrzymanie przez chłopców szlabanów od profesor McGonagall.
32. Spotkanie z Hagridem w jego chatce.
33. Przybycie do olbrzyma DoloreUmbridge.
34. Ostatnie przedświąteczne spotkania Gwardii Dumbledore’a.
35. Pierwszy osobliwy sen Harry’ego, w którym pan Weasley zostaje ugryziony przez węża.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Zakon Feniksa” – piąty tom serii
Autor: J. K. Rowling
Po raz pierwszy wydano go czerwcem 2003 roku, wydawcą był Bloomsbury Publishing.
Narrator: trzecioosobowy, wszechwiedzący
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Little Whinging) i magiczne (Departament Tajemnic, myślownia w Hogwarcie, Ministerstwo Magii). Fabuła rozgrywa się

„Harry Potter i Zakon Feniksa” opowiada o kolejnych przygodach Harry’ego Pottera. Tym razem musi obalić Wielkiego Inkwizytora Dolores Umbridge i dowieść powrotu Voldemorta. Zostaje nawet przesłuchany w Ministerstwie Magii w sprawie używania magii przy mugolu – Dudleyu, którego uratował przed dementorem – i rozprzestrzeniania kłamstw w sprawie powrotu Voldemorta. W trakcie nauki w Hogwarcie doświadcza pewnych wizji, w których wydaje mu się, ze jest wężem kąsającym pana Weasley oraz Voldemortem torturującym Syriusza Blacka oraz zabijającym śmierciożercą. W końcu Harry trafia do Departamentu Tajemnic, gdzie odnajduje przepowiednie związaną z jego narodzinami i pokonaniem Voldemorta. Przypadkowo kulka z przepowiednią zostaje zniszczona. Niestety w czasie sowich przygód traci kolejnego członka rodziny – ojca chrzestnego Syriusza Blacka.

Ważniejsi bohaterowie:
Harry Potter – młody czarodziej, który rozpoczął kolejny rok nauki w Hogwarcie. Jest synem Lily i Jamesa Potterów, którzy stracili życie z rąk Voldemorta, kiedy Harry był jeszcze niemowlęciem. Podczas swoich przygód traci kolejnego członka rodziny – ojca chrzestnego Syriusza Blacka. Postanawia zemścić się na Voldemorcie.
Hermiona Granger – dz

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Rozprawka

„Harry Potter i Zakon Feniksa” rozprawa
Temat: Harry Potter powinien być dla nas wzorem do naśladowania

Harry Potter jest młodym czarodziejem, który urodził się w 1980 roku i w tym samym roku stracił rodziców z rąk Lorda Voldemorta, czyhającego na jego życie. Chłopiec rozpoczął swoja naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa – Hogwarcie, gdzie wiele się nauczył i przeżył przeróżne przygody. Harry Potter jest bohaterem piątek części najpopularniejszej serii książek J. K. Rowling to znaczy książki pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Po raz pierwszy utwór ten został wydany w Wielkiej Brytanii i 2003 roku. Opowiada on o historii młodego czarodzieja, który znajduje się w niebezpieczeństwie i potrzebuje pomocy przyjaciół, aby przetrwać spotkanie z Voldemortem i jego śmierciożercami. Uważam, że jest on niezwykle pozytywną i dobrą osobą, która powinna być dla nas wzorem do naśladowania. Moją tezę poprę następującymi argumentami.
Harry odznacza się wrażliwością, chęcią niesienia pomocy oraz niezwykłym oddaniem. Najcenniejszym darem i zarówno siłą młodego Pottera była miłość, którą odczuwał pomimo nieszczęśliwego dzieciństwa i straty obojga rodziców. To była moc, której nie miał nawet sam Czarny Pan. Kiedy Harry dowiedział się z wizji, że Voldemort torturuje jego ojca chrzestnego Syriusza Blacka, młody Potter od razu bez żadnego zastanowienia wyruszył do Departamentu Tajemnic, aby tam uratować swojego ostatniego, nie licząc państwa Dursleyów i Dudleya,członka rodziny. Nie zważał na to, że może to być pułapka, aby złapać go i oddać w ręce Czarnego Pana. Razem z przyjaciółmi wyruszył w nieznane, aby uratować najbliższą sobie osobę. Harry odznaczał się brakiem egoizmu, niezwykłą empatią, bezinteresownością i wrażliwością. Był przepełniony miłością, która była jego najsilniejszą bronią i dodawała mu sił, aby sprostać wszystkim wyzwaniom.
Harry Potter był odważną osobą, bezinteresowną o ogromnej charyzmie. Niczego się nie bał, nawet czarodziejów, którzy zagrażali jego życiu. Wszystko zrobiłby, aby uchronić swoich najbliższych. Kiedy Bellatriks Lestrange zabiła ojca chrzestnego młodego Pottera – Syriusza Blacka młodzieniec ruszył w pogoń za zwolenniczką Voldemorta. Był bardzo dzielnym i zdo

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

„Harry Potter i Zakon Feniksa” najważniejsi bohaterowie:

Harry Potter – jest młodym czarodziejem, którego rodzice zostali zamordowani przez Lorda Voldemorta, czyhającego teraz na życie chłopca. Miał czarne, zmierzwione słowy, bardziej niesforne z tyłu głowy oraz zielone oczy. Bardzo przypominał rodziców. Harry doświadczał wielu wizji, w których widzi poczynania Czarnego Pana, w tym torturowanie Syriusza Blacka, morderstwo śmierciożercy i ukoszenie Pana Weasley przez węża. Kiedy dowiedział się, że jego ojciec chrzestny jest w niebezpieczeństwie od razu ruszył do Departamentu Tajemnic, aby uratować jego życie. Niestety nie udaje mu się to, przez co wini samego siebie za śmierć Syriusza. Niszczy również kulkę z przepowiednią, która później wyjawia mu Dumbledore. Okazuje się, że Harry jest jedyną osobą, która może pokonać Voldemorta. Harry związał się z Cho, lecz zerwał z nią, aby nie narażać jej na niebezpieczeństwo.

Hermiona Granger – młoda czarodziejka, pochodząca z rodziny nie-czarodziei. Miała bujne, brązowe włosy. Była niezwykle zdolną i utalentowaną czarodziejką. Była również mądra, ambitna i inteligentna. Wyruszyła z Harrym do Departamentu Tajemnic, aby uwolnić Syriusza Blacka. Jednak na miejscu została zaatakowana i na chwilę straciła przytomność. Skontaktowała się z dziennikarką Ritą Skeeter, aby Harry mógł odbyć z nią wywiad i poinformować ludzi o powrocie Voldemorta. Była prefektem Gryffindoru.

Ron Weasley – młody czarodziej, który pochodził z biednej wielodzietnej rodziny. Jego rodzicami byli Molly i Arthur Weasey. Miał pięciu braci: Billa, Percy’ego, Freda, Geor

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

Harry Potter
Harry Potter był młodym czarodziejem, w wieku około 15–16 lat. Jego rodzice zostali zabici z rąk Voldemorta, kiedy Harry był jeszcze malutki. Od tego czasu mieszka u wujostwa Dursleyów, którzy są dla niego bardzo niemili. Harry ma czarne, zmierzwione włosy, nieco dłuższe i bardziej niesforne naz tyłu głowy. Ma również zielone oczy. Wszyscy uważają, że jest niezwykle podobny do rodziców. Uczy się w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwarcie. Był bardzo odważnym i zdolnym czarodziejem, który uratował swojego kuzyna Dudleya przed de mentorami. Z tego powodu otrzymał wezwanie na przesłuchanie do Ministerstwa Magii. Harry zawsze dążył do wyznaczonego celu, dlatego też, dawał z siebie wszystko. Próbował przekonać wszystkich do powrotu Voldemorta, nawet otworzył „klub” pn. Gwardię Dumbledore’a, aby uczyć uczniów obrony przed czarną magią, na wypadek spotkania śmierciożerców lub Voldemorta. Nie poskarżył się nikomu o tym, że Dolores Umbridge znęca się nad nim fizycznie. Zachował to dla siebie, aby nie dać satysfakcji kobiecie. Harry był oddanym przyjacielem, który zawsze wszystkim pomoże, jeśli zajdzie taka potrzeba Kiedy dowiedział się, że Volddemort przetrzymuje i torturuje jego ojca chrzestnego Syriusza Blacka od razu udał się do Departamentu Tajemnic, aby go uratować. Tam wykazał się wielką odwagą, rzucając się na Bellatriks, która była zdecydowanie silniejszą czarodziejka niż on i morderczynią jego ojca chrzestnego. Bardzo obwiniał się za śmierć Syriusza.

Hermiona Granger
Młoda czarodziejka, mugolak, pochodząca z rodziny nie-czarodziei. Jest pierwsza posiadaczką magii w swojej rodzinie, dlatego też bardzo chce przynieść chlubę rodzicom jako najlepsza czarodziejka w szkole. Ma bujne, brązowe włosy, które zawsze ma rozpuszczone. Jest bardzo mądra, ambitna i inteligentna. Pierwsza wpada na pomysł, aby Harry uczył chętnych uczniów obrony przed czarną magią. Organizuje nawet Potterowi rozmowę z dziennikarką Ritą Skeeter. Hermiona jest bardzo odważną i wierną przyjaciółką, bez zastanowienia wyruszyła z Harrym do Departamentu Tajemnic

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

Czas i miejsce akcji książki „Harry Potter i Zakon Feniksa” J. K. Rowling

Czas akcji książki „Harry Potter i Zakon Feniksa”
Akcja rozgrywa się w latach 1995–1996, kiedy to Voldemort powrócił i chciał zabić Harry’ego, który zgodnie z przepowiednią jako jedyny może go pokonać, ponieważ ma coś czego brakuje Czarnemu Panu. Wszystko zaczyna się od wyjścia Harry’ego z domu państwa Dursleyów i spotkania Dudleya na ulicy miasteczka Little Whinging. Obaj chłopcy zostają zaatakowani przez dementorów, których odpędził zaklęciem Harry. Przerażony Dudley i Potter wracają do domu, gdzie pan Dursley chce wyrzucić Harry’ego z domu, jednak w obronie młodzieńca staje jego ciocia petunia. Młody Potter zostaje odebrany przez członów Zakonu Feniksa i zabrany do Kwatery Głównej, gdzie spotyka swojego ojca chrzestnego Syriusza Blacka. Dalej Harry’ego spotyka wiele przygód i wyzwań, które musi pokonać. Fabuła kończy się dotarciem Pottera wraz z przyjaciółmi do Departamentu Tajemnic, gdzie wierząc wizji młodego czarodzieja, Syriusz Black jest przetrzymywany i torturowany przez Lorda Voldemorta. Na miejscu Harry odnajduje k

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

„Harry Potter i Zakon Feniksa” opracowanie
Autorem książki jest znana brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling (czyli J. K. Rowling). „Harry Potter i Zakon Feniksa” wchodzi w skład serii książek o losach młodego czarodzieja i walce dobra ze złem pn. „Harry Potter” i stanowi jego piątą część. Utwór został wydany w 2003 roku przed wydawnictwo Bloomsbury Publishing. W książce występuje trzecioosobowy narrator wszechwiedzący, który opowiadana nam o wydarzeniach, których bohaterem jest Harry Potter i jego przyjaciele, uczuciach , które odczuwają, ich planach, zamiarach i motywacjach. „Harry Potter i Zakon Feniksa” jest powieścią młodzieżową, fantastyczną, należy do utworów z gatunku epiki.
„Harry Potter i Zakon Feniksa” opowiada o historii młodego czarodzieja o imieniu Harry Potter, który dowiedział się, że zabójca jego rodziców powrócił i przybrał już pełną postać, czyhając na jego życie. Poznaje członków Zakonu Feniksa, którzy planują pokonać Voldemorta i uratować Pottera. Po tym jak Harry ratuje kuzyna Dudleya przed dementorem Zakon Feniksa pojawia się w domu wujostwa Dursleyów. Czarodzieje zabierają ze sobą Pottera i udają się z nim do Kwatery Głównej, gdzie spotyka rodzinę Weasley, Hermionę i ojca chrzestnego Syriusza Blacka. Harry udaje się wraz z Arthurem Weasley na przesłuchanie w Ministerstwie Magii, na którym obecny jest minister Korneliusz Knot, Dolores Umbridge oraz Albus Dumbledore. Chłopiec przepytywany jest z powodu wykorzystania magii w obecności człowieka. Było to przecież jednak konieczne, ponieważ Harry ratował i siebie i kuzyna Dudleya. Niedługo później wszyscy młodzi czarodzieje trafiają do Hogwartu, w którym nowym nauczycielem obrony przed czarna magią jest Dolores Umbridge, która woli nauczanie teoretyczne od praktycznego. Bardzo szybko Dolores zaczyna się rządzić, nie podoba jej się, że Harry i Dumbledore opowiadają o powrocie Voldemorta, ponieważ ani ona ani Ministerstwo w to nie wierzą. Umbridge dochodzi do władzy, stając się najpierw Wielkim inkwizytorem Hogwartu, a następnie przejmując stanowisko dyrektora szkoły. Wprowadza wiele dekretów edukacyjnych i zakazów. Harry wraz z przyjaciół organizują spotkania Gwardii Dumbledore’a, na których Potter uczy w sposób praktyczny obrony przed czarną magią chętnych uczniów, aby potrafili ochronić się w przypadku walki ze śmierciożercami lub Voldemortem. Umbridge chcąc uciszyć Harry’ego karze go fizycznie, np. nakazała mu pisanie piórem, pozyskującym tusz z jego krwi i raniącym go ciągle w dłoń, po czym została mu blizna. Harry jednak z Hermioną i Ronem szybko przechytrzają Dolores zaprowadzając ją do Zakazanego lasu, gdzie trafia w ręce centaurów. Potter miewa różne wizje, w ostatniej z nich widział, jak Voldemort torturował jego ojca chrzestnego Syriusza Balcka. Z tego powodu wyruszył do departamentu Tajemnic, aby mu pomóc. Nie udało mu się to jednak, ponieważ przybyli śmierciożercy, a Bellatriks zabiła Syriusza. Harry w akcie odwagi pobiegł za nią, rzucając w jej stronę zaklęciem, lecz pojawił się Voldemort, z którym starł się Dumbledore. Harry został przeniesiony z dyrektorem do Hogwartu, gdzie Albus opowiedział mu o przepowiedni, według której Harry jest jedyną osobą,, która może pokonać Czarnego Pana, ponieważ ma dar, którego on nie posiada. Jest nim miłość. Potter wraca na wakacj

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

,,Harry Potter i Zakon Feniksa” to już piąta książka z cyklu opowiadań o przygodach Harry’ego Potter’a. Jest powieścią młodzieżową, ale nie oznacza to, ż dorośli nie mogliby tego przeczytać.
W tej książce Harry ponownie spędza wakacje w domu przy ulicy Privet Drive, u Dursley’ów. Czarodziej chciałby jak najszybciej rozpocząć piąty rok nauki w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart. Nie może się doczekać spotkania z swoimi najlepszymi przyjaciółmi, Ronem Weasley’em i Hermioną Granger. Niestety, ci go zaniedbują i nie odpisują na jego listy. Niczego nie poprawia tajemnicze zachowanie wszystkich czarodziei wokół. Harry ma już dość i pragnie zmienić swoją sytuację. Na domiar złego, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.
Nowy rok nauki w Hogwarcie nie zapowiada się tak jak zwykle – tym razem jest jeszcze

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Cała seria “Harrego Pottera” to ponadczasowy fenomen, który na przestrzeni lat wciąż wzbudza mnóstwo emocji wśród czytaczy. Dzieci, młodzież i dorośli, którzy coraz chętniej sięgają po tę lekturę są żywym dowodem sensacji tej książki. Corocznie kilkanaście tysięcy jedenastolatków i jedenastolatek czekają na swoje listy ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Spotkać możemy również dorosłych ludzi, którzy nadal nie tracą nadziei na dotarcie swoich sów.

Piętnastoletni już Harry bardzo przejęty wydarzeniami, które stały się w poprzednim roku nasłuchuje radia aby mieć jakąkolwiek wiedzę o Voldemorcie. Doskonale wie, że jest jednym z nielicznych, który wierzy w powrót Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać. Tak naprawdę w wersję Pottera o tym co działo się na cmentarzu, podczas turnieju trójmagicznego wierzą najbliżsi przyjaciele, wśród których znajduje się na przykład Ron, Dumbledore, Syriusz czy też Hermiona. Minister Magii- Korneliusz Knott więc i całe ministerstwo są całkowitymi przeciwnikami tej teorii. Trudno jest uwierzyć w to, czego najbardziej nie chcemy. Bywa i tak, że nasz mózg samoistnie wypiera ewentualne zagrożenie jednak czy minister aż tak boi się Voldemorta, aby nie wierzyć rzetelnemu i już długo piastującemu na stanowisku dyrektora Hogwartu- Albus’owi Dumbledore’owi?

Gdy Harry postanowił wyjść z domu napotkał na Dudleya, który razem ze swoimi kolegami znęcał się nad słabszymi i młodszymi dziećmi. Po wymianie zdań Potter pod wpływem emocji i ciągłej frustracji spowodowanej swoją niemocą i bezradnością wycelował różdżką w przerażonego Dudleya. W ten czas niebo pociemniało i pochmurniało. W Privet Drive pojawili się Dementorzy, którzy zaatakowali chłopców. Harry chcąc obronić siebie samego jak i Dudleya kieruje różdżkę w stronę wrogów i rzuca zaklęcie patronusa tym samym uwalniając ich od “pocałunku Dementora”, który miałby pozbawić ich całkowitego szczęścia. Pojawiła się również Pani Figg, która opowiedziała Harremu o tym, jak Dumbledore poprosił ją, aby miała na niego oko, ostrzegła go również, że obecnie światowi czarodziejów grozi niebezpieczeństwo, i żeby na siebie uważał.

Gdy Harry razem ze swoim kuzynem dotarli do domu zszokowani rodzice chłopaka oskarżali Harrego o stan ich ukochanego synka. Dudley był oszołomiony i skołowany a jego rodzice nie mogli nawiązać z nim żadnego kontaktu. Ich złość na Harrego przelała czarę goryczy i postanowili wyrzucić chłopaka z domu. Do domu Dursleyów przyleciała sowa z listem skierowanym do samego Pottera. List ten mówił, że Harry złamał zasady czarodziejów dotyczące użycia magii przez nieletnich czarodziejów w dodatku przy obecności mugola. Ministerstwo podjęło decyzję o wydaleniu Harrego ze szkoły. Decyzja ta była dla Harrego wyrokiem. Hogwart był dla niego domem, którego nie chciał opuszczać. Nie był on tam wykorzystywany i poniżany na każdym kroku, mógł rozwijać swoje umiejętności i miał tam swoich najlepszych przyjaciół. To właśnie oni byli jego wsparciem, na które zawsze mógł liczyć. Chwilę później nadleciała kolejna sowa, z kolejnym listem. Tym razem nadawcą listu był Syriusz- ojciec chrzestny Harrego, który ostrzegł go, aby pod żadnym pozorem nie wychodził z domu. Zaświadczył on też, że Dumbledore usiłuje przekonać ministerstwo do zmiany swojej decyzji. Harry był załamany tym co przeczytał. W jednej chwili stracił wszystko co sprawiało mu jakąkolwiek radość z życia. Niepełnoletni czarodziej w świecie mugoli bez rodziców, mieszkający u wujostwa, którego nie znosi tak samo jak ono nie znosi jego. Zasadniczo już niemieszkający, ponieważ właśnie wyrzucili go z domu. Czy Harry poradziłby sobie z tym brzemieniem? Zapewne tak, zresztą już nie raz ani nie dwa udowadniał wszystkim, że w tym wychudzonym chłopcu drzemie ogromna moc. I nie chodzi tutaj o siłę jego czarów ale o jego samozaparcie i upór w dążeniu do celu. Kiedy w pierwszej klasie miał uratować kamień filozoficzny zrobił to wygrywając ze starszym i doświadczonym nauczycielem obrony przed czarną magią i samym Lordem Voldemortem. W drugiej klasie uratował Ginny Weasley z rąk Czarnego Pana a w trzeciej mimo zagrożenia ze strony zbiegłego więźnia, który chciał go zabić postanowił go znaleźć i pojmać. Kiedy poprzez spisek trafił do turnieju trójmagiczego i miał za zadanie zmierzyć się z przeszkodami znacznie wybiegającymi poza jego kompetencje nie poddał się i dotarł aż do wielkiego finału, w którym musiał patrzeć na śmierć swojego kolegi. Harry nigdy nie miał łatwo w życiu, ale ciągle parł do przodu, jego dojrzałość znacznie przebijała dojrzałość niektórych dorosłych. Gdy dotarł trzeci list z informacją, że decyzja o wyrzuceniu go ze szkoły zostaje wstrzymana do mementu przesłuchania go w tej sprawie mógł chwilowo odetchnąć. W rezultacie obrotów spraw ciotka zdecydowała, że Harry jednak zostanie w domu. Kazała udać mu się do pokoju.

Po Harrego zjawili się m.in. Alastor Moody, Kingsley Shacklebolt i Remus Lupin, którzy zabrali Harrego do Grimmauld Place 12, które okazało się domem rodzinnym Syriusza, ale spełniał on jeszcze inną funkcję. Była to kwatera główna Zakonu Feniksa. Zakon Feniksa był organizacją, która działała głównie podczas Pierwszej Wojny Czarodziejów. Wśród jej członków byli m.in. Lily i James Potter- rodzice Harrego, Syriusz Black, Remus Lupin, Peter Pettigrew, Albus Dumblerode, Rebeus Hagrid, Minerwa McGonagall czy też Alicja i Frank Longbotton- rodzice Nevila. Grimmauld Place był całkowicie niewidoczny dla niewtajemniczonych, oznaczało to, że żaden z przechodniów, ani nawet czarodziejów nie mógł widzieć tego miejsca. Harry był pod wrażeniem tego, że tyle osób czuwa nad jego bezpieczeństwem. Okazało się, że są tam także Ron i Hermiona, których Harry nie widział aż od początku wakacji.

Na swoje przesłuchanie Harry wybrał się z Panem Weasleyem, który odprowadził go pod salę numer 10- to właśnie tam miała odbyć się rozprawa. Podczas całego procesu Harremu zadawane były pytania odnośnie wydarzeń z dnia, kiedy zaatakowali go Dementorzy. Harry nie miał szans na odpowiedzenie na żadne z zadanych pytań. Ministerstwo otwarcie podważało jego wersję w mniemaną obecność Dementorów w dzielnicy mugoli. Dolores Umbridge uważała to nawet za obrazę ministerstwa, w końcu według niej Dementorzy są pod ich nadzorem . W przesłuchaniu Harrego brał udział również profesor Dumbledore, który usiłował obronić chłopaka spod ostrzału oskarżeń. Jego nadzieją okazała się Pani Figg, która zeznała prawdę- na korzyść chłopaka. Dzięki jej wstawiennictwu ministerstwo zdecydowało o możliwości powrotu Harrego do Hogwartu.

Pierwszego września, kiedy wszyscy uczniowie siedzieli w pociągu mającym dowieźć ich do Hogwartu Harry czuł rozczarowanie. Mianowicie Ron wraz z Hermioną zostali Prefektami Gryffindoru oznaczało to, że podroż spędzali oni w specjalnym wagonie przeznaczonym właśnie dla Prefektów. Bohater czuł rozczarowanie, ponieważ liczył na to, że to właśnie on zostanie Prefektem, co jednak nie miało miejsca. W tym samym wagonie co Harry siedziała również Luna Lovegood. Była to uczennica Ravenclaw, często nazywana “Pomyluną”. Działo się dlatego, że dziewczyna była dość oryginalna. Miała swoje teorie, którymi często dzieliła się z przyjaciółmi. Wierzyła w „Nargle”- nikt nie wie co to jest, ponieważ nikt o tym nie słyszał. To ona opowiedziała czym są testrale. Testralami były stworzenia podobne do koni, jednak miały skrzydła. Ciągnęły one powozy, którymi uczniowie dojeżdżali do szkoły. Stworzenia te były widoczne jedynie dla tych, którzy świadomie widzieli czyjąś śmierć. Harry doświadczył tego podczas odrodzenia Voldemorta, zginął wtedy Cedric.

Podczas wielkiej uczty, na której Dumbledore tradycyjnie wygłaszał przemowę przedstawił nową profesor obrony przed czarną magią. Była nią sama Dolores Umbridge,

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

„Harry Potter i Zakon Feniksa” to piąta część znanej na cały świat serii autorstwa J.K. Rowling. Książka ta jest kontynuacją opowieści o młodym czarodzieju, który trafia do szkoły magii i spotyka tam przyjaciół towarzyszących mu później w wielu przygodach.
Autorka zaczęła pisać serię w roku 1990. Ważnym czynnikiem na drodze jej historii była śmierć matki. Na kartach powieści możemy wielokrotnie zobaczyć jej wpływ, chociażby to, że Harry jest sierotą i zawdzięcza życie poświęceniu rodziców. Własne doświadczenie życiowe i wyobraźnia J.K. Rowling w połączeniu stworzyły czarodziejski świat pokochany przez ludzi. Piąta część z cyklu ukazała się 21 czerwca 2003 roku, a polskie tłumaczenie było dostępne od 31 stycznia 2004 roku.
Historia rozpoczyna się podczas wakacji roku 1995 przy Privet Drive 4, czyli mieszkaniu Harry’ego i jego wujostwa. Bohater opuszcza swój dom, po czym staje się świadkiem – a później też ofiarą, ataku dementorów – strasznych stworzeń, które potrafią wyssać szczęście z otoczenia, a w najgorszym wypadku – duszę z człowieka. Harry łamie magiczne prawo, mówiące o tym, że niepełnoletni czarodzieje nie mogą używać zaklęć. Robi to, aby uratować siebie i swojego kuzyna. W rezultacie otrzymuje list, z informacją, że musi stawić się na przesłuchanie do Ministerstwa Magii, ponieważ grozi mu za to wyrzucenie ze szkoły. Gdyby dotyczyło to jakiegoś innego ucznia, wyjaśnienie sytuacji zapewne by wystarczyło, ponieważ według tego samego prawa nie dotyczy ono przypadków, w których życie osoby jest zagrożone. Jednak Harry przed rozpoczęciem wakacji był jedynym świadkiem odrodzenia się Voldemorta – czarodzieja, który zszedł na złą stronę i głosząc swoje poglądy, rozpoczął wojnę z tymi, którzy się z nim nie zgadzali. Ministerstwo jednak zarzuciło mu kłamstwo i cały czas od tego wydarzenia oczerniało go w każdy możliwy sposób. Przez to nikt nie chciał mu wierzyć i tylko dzięki przybyciu Albusa Dumbledore’a – dyrektora szkoły magii Hogwart i jednego z najpotężniejszych czarodziejów – udaje mu się uniknąć kary. Dynamiczna akcja toczy się dalej – Harry wraca do szkoły, ale nie jest ona taka sama jak przed wakacjami. Ministerstwo i tu postanowiło zaznaczyć swoją kontrolę. Jedną z nauczycielek zostaje Dolores Umbrige. Przez cały rok, za aprobatą władz, wprowadza liczne zakazy i nakazy, cenzurę, a także kary za najmniejsze przewinienia. W tym czasie widzimy jak główny bohater i jego przyjaciele radzą sobie z odrzuceniem przez społeczeństwo – są wyśmiewani, tracą znajomych, nikt nie słucha tego, co mają do powiedzenia, mimo że wojna wisi w powietrzu. W tym tomie mamy okazję obserwować wielu bohaterów, wiele

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: