Harry Potter i Zakon Feniksa - Harry Potter i Zakon Feniksa – J.K. Rowling – Charakterystyka

Harry Potter i Zakon Feniksa – J.K. Rowling – Charakterystyka
Informacje o książce
Książkę pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa” (jej oryginalny tytuł to po angielsku: „Harry Potter and the Order of the Phoenix”) napisała angielska pisarka J.K. Rowling (Joanne Kathleen Rowling). Jest to piąta z kolei część z serii dotyczącej popularnego i znanego na całym świecie Harry’ego Pottera. Książka ta została wydana 21 czerwca 2003 roku przez wydawnictwo Bloomsbury Publishing w Wielkiej Brytanii w języku angielskim. W Polsce natomiast ukazała się (przetłumaczona) 31 stycznia 2004 roku. Utwór ten należy do rodzaju literackiego, jakim jest epika, natomiast jego gatunkiem jest powieść.
Ogólnie książka opiera się na motywie fantasy. Można spotkać tam wiele magii i niezwykłych rzeczy, które nie mają miejsca w prawdziwym życiu. Jej głównym bohaterem jest tytułowa postać, która uczestniczy w każdej części z serii książek J.K. Rowling o tej tematyce.
Wcześniejsze części tej powieści to: „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Harry Potter i Czara Ognia”. Po części „Harry Potter i Zakon Feniksa” powstały jeszcze dwie książki z tej serii: „Harry Potter i Książę Półkrwi” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Co ciekawe, powstała jeszcze jedna książka, w 2016 roku, pt. „Harry Potter i przeklęte dziecko”, która była także przedstawiana w formie sztuki teatralnej. Opowiada ona o głównym bohaterze – Harrym Potterze, który dziewiętnaście lat po ostatniej części ukazany jest jako ojciec Albusa Severusa Pottera. Rozpoczyna on tak samo, jak jego tata naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Książka ta jest oficjalnie uznawana za ósmą część serii Harry’ego Pottera.
Krótkie streszczenie
Albus Dumbledore postanawia wznowić działalność dawnego Zakonu Feniksa. Jest to tajna organizacja, która została utworzona wiele lat temu, by przeciwdziałać największemu wrogowi Hogwartu – Voldemortowi i jego sługom, a także śmierciożercom. Do tej organizacji należą, między innymi: Syriusz Black, Remus Lupin, Alastor Moody, rodzina Weasleyów i Severus Snape. Po ostatnim pokonaniu przez Harry’ego, Voldemorta, Ministrerstwo Magii nie podziela zdania, że Voldemort wrócił. Wtedy do akcji wkracza jedna z najbardziej znanych i wpływowych gazet w czarodziejskiej społeczności, o nazwie „Prorok Codzienny”. Obarcza ona zarzutami Pottera i Dumbledora, dotyczącymi chęci przejęcia władzy, knucia spisku i wielu kłamstw dotyczących sporu o władzę w Ministerstwie Magii.
Niedługo później nadchodzą wakacje, podczas których Harry Potter i jego kuzyn Dudley Dursley zostają zaatakowani przez jednego z dementorów. Harry, chcąc obronić swojego kuzyna, używa magii. Z tego powodu Ministerstwo Magii wszczyna pokazowy proces przeciwko Potterowi, ponieważ użył magii w obecności jednego z mugoli – jego kuzyna. Postępowanie jednak zostaje odrzucone, a Harry uniewinniony, ponieważ działał w obronie własnej. Tymczasem na stanowisku nauczycielki do spraw obrony przed czarną magią, zasiada jedna z pracownic Ministerstwa – Dolores Umbridge. Na swoich zajęciach używa czarnej magii i stosuje kary cielesne na Harrym, za to, że mówi same kłamstwa o powrocie Voldemorta. Za swoje „zasługi” zostaje niedługo później mianowana tzw. Wielkim Inkiwzytorem Hogwartu, co daje jej nieograniczone uprawnienia.
Uczniowie wiedzą o powrocie Voldemorta, więc zaczynają szykować się na jego ostateczne przyjście poprzez naukę obrony przed czarną magią, i w tajemnicy tworzą Gwardię Dumbledore’a, by razem przeciwstawić się wrogowi Hogwartu. Gdy jeden z uczniów należących do Slytherinu odgaduje sekret grupy, zgłasza to Umbridge, która rozbija zgromadzenie, i domaga się aresztowania Dumbledore’a. Dyrektor w ostatniej chwili ucieka, a jego stanowisko obejmuje ówczesna nauczycielka obrony przed czarną magią – Dolores Umbridge. W tym samym czasie Harry doznaje kolejnych wizji, które obrazują mu umysł Voldemorta. Dowiaduje się przez to, że zły czarnoksiężnik ma zamiar ukraść niedostępną dla wszystkich broń, która ukryta jest w Ministerstwie Magii. W jednej z wizji dostrzega, jak Voldemort torturuje jego chrzestnego – Syriusza Blacka. Chcąc go powstrzymać, wraz ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi – Hermioną i Ronem, postanawia wyruszyć na pomoc Syriuszowi. Gdy dociera na miejsce, rozpoczyna się walka między śmierciożercami – wysłannikami czarnoksiężnika, a Zakonem Feniksa. W bitwie ginie Black, a tuż po tym zjawiają się urzędnicy, którzy zauważają Voldemorta, który chwilę później ucieka. Wtedy Ministerstwo nie ma wyjścia i postanawia potwierdzić informacje o powrocie największego wroga. Tym samym z posady dyrektora zostaje usunięta Umbridge, a na nią ponownie powraca Dumbledore, który zdradza Harry’emu sekret, że podczas, gdy walczył w Ministerstwie, jedną ze zniszczonych kul była kryształowa kula, która zawierała przepowiednię, mówiącą o tym, że Harry ma w sobie moc, która jest w stanie pokonać Voldemorta, a podczas ich ostatecznej walki jeden z nich zabije drugiego.
Bohaterowie
Bohaterami opisanymi w książce J.K. Rowling, pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa”, są: tytułowa postać – Harry Potter,
jego przyjaciółka – Hermiona Granger, jego bliski przyjaciel – Ron Weasley, gruby i duży, a zarazem bardzo pomocny Rubeus Hagrid, kuzyn głównego bohatera – Dudley Dursley oraz jego rodzice (Petunia i Vernon Durleyowie), koleżanka Harry’ego – Luna Lovegood, największy wróg Harry’ego i całego Hogwartu – Lord Voldemort, dyrektor ośrodka magii (Hogwartu) i przyjaciel Harry’ego – Albus Dumbledore, tymczasowa dyrektorka Hogwartu – Dolores Umbridge, kolejny wróg tytułowego bohatera – Draco Malfoy i jego ojciec – Lucjusz Malfoy, nauczyciel źle postrzegany przez Harry’ego (myśli, że to on pomaga Voldemortowi) – Severus Snape, ojciec chrzestny Harry’ego – Syriusz Black (umiera), bracia Rona Weasleya – Fred i George Weasleyowie, opiekunka Gryfindoru i nauczycielka Harry’ego – Minerwa McGonagall, dwaj członkowie Zakonu Feniksa – Remus Lupin i Alastor Moody, współpracownica Voldemorta, jego wysłanniczka – Bellatriks Lestrange.
Ekranizacja
Ekranizacja książki J.K. Rowling pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa” powstała w dość szybkim czasie, dokładniej po trzech latach, tj. w 2006 roku (swoją światową premierę miała 28 czerwca 2007 roku, natomiast w Polsce ukazała się 27 lipca tego samego roku). Film ten trwa 138 minut i w całości opiera się na wersji książkowej. Wyprodukowany został we współpracy Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią, w języku angielskim. Główne role ponownie zajęli znani i lubiani aktorzy, a także najbardziej kojarzeni z tych obsad: Daniel Radcliffe (jako Harry Potter), Rupert Grint (jako Ron Weasley) i Emma Watson (jako Hermiona Granger).

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.