Inny świat - Inny świat – Gustaw Herling-Grudziński – Najważniejsze informacje

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego – najważniejsze informacjePublikacja utworu, jego geneza i cela) Książka „Inny świat” została wydana w Polsce w 1988 roku, a w Londynie kilka lat wcześniej – w 1951 roku.
b) Celem autora było ukazanie sposobu funkcjonowania łagrów na przykładzie obozu w Jercewie. Pokazuje w książce ciemną stronę ludzi, ich bezwzględność i bestialstwo, ale jednocześnie przytacza osoby, które walczą o swoją wolność, o swój honor i własną godność. 
c) Grudziński broni w swojej książce praw człowieka, a w szczególności prawa do wolności.d) W swojej książce autor opisuje własne przeżycia i wspomnienia z przebywania w sowieckich łagrach.
Herling-Grudziński przeżył ponad półtora roku jako więzień obozu w Jercewie, skazany za niesłuszne domysły. e) Akcja rozpoczyna się w Witebsku, w więzieniu, a następnie przenosi się do Leningradu. Więźniami byli ludzie o różnej pozycji społecznych, zawodach czy narodowości.
Narrator Grudziński został skazany na pięć lat, ale wyroki często się wydłużały. Mężczyzna był człowiekiem takim, jak inni, niczym szczególnym się nie wyróżniał. Starał się zachować swoje człowieczeństwo, pomimo tego, że musiał żyć w trudnych warunkach i znosić nową, brutalną rzeczywistość. Toczył własną, prywatną walkę z o wolność, co w końcu mu się udało.
Narrator, opowiadając, nigdy nie oceniał ani nie poniżał przedstawionych osób. Wiedział, że tamte czasy, głód i życie w nieludzkich warunkach nie sprzyjają zachowaniu godności i przyzwoitości. Często zastanawiał się, do czego może zostać popchnięty człowiek w takich okolicznościach.Warunki w obozieW obozach panowały nieludzkie warunki. Wyniszczająca praca nie polepszała zdrowia i życia więźniów. Szerzyły się choroby, ludzie się okaleczali, by choć przez chwilę, przebywając w szpitalu, mogli odpocząć. Jednak częste wizyty tam też nie kończyły się dobrze.
Głód powodował, że więźniowie nie mieli sił się buntować. Ich główną myślą było zdobycie dodatkowego jedzenia.
Często donosili na swoich towarzyszy, by uzyskać coś w zamian za informacje.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.