Kłamczucha

Plan wydarzeń

,,Kłamczucha”-plan wydarzeń

1.Zapoznanie się Anieli i Pawła.

2.Zakochanie się w nowo poznanym chłopaku.

3.Aniela zamknięta w domu przez ojca.

4.Powrócenie Pawełka do Poznania.

5.Korespondencja między Anielą ,a Pawłem.

6.Rozmowa z ojcem o kontynuowaniu nauki w Poznaniu.

7.Zgoda ojca.

8.Wyruszenie do Poznania.

9.Pomieszkiwanie u wujka i ciotki.

10.Rozmowa przez telefon z Pawłem.

11.Rozczarowanie chłopakiem.

12.Pójście do ciotki Lili .

13.Prośba o wynajęcie pokoju.

14.Zarabianie pieniędzy p

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Recenzja książki

Po książkę Małgorzaty Musierowicz pt. ,,Kłamczucha” sięgnęłam, nie mając specjalnego powodu. Właściwie zapragnęłam do niej zajrzeć dlatego, że spodobało mi się kilka innych powieści autorki, które przeczytałam wcześniej. ,,Kłamczucha” to drugi tom serii ,,Jeżycjada”, dzięki której Małgorzata Musierowicz stała się sławna.

Powinnam również dodać kilka słów o autorce. Małgorzata Musierowicz urodziła się 9 stycznia 1945 roku. Wychowywała się w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce, która później stała się głównym miejscem akcji jej utworów. Ukończyła liceum i Akademię Sztuk Pięknych, zdobywając zawód grafika. Jednak ostatecznie została pisarką, stając się autorką wielu książek.

Akcja ”Kłamczuchy” toczy się w Poznaniu, w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Główną bohaterką utworu jest piętnastoletnia Aniela Kowalik. Dziewczyna mieszka w nadmorskim miasteczku, Łebie, gdzie właśnie ukończyła podstawówkę. Pewnego dnia poznaje Pawła, nieco od niej starszego, w którym z miejsca się zakochuje. Jego śladem wyrusza aż do Poznania, gdzie zapisuje się do Liceum Poligraficznego, choć poligrafia zupełnie jej nie interesuje. Chce po prostu być jak najbliżej Pawełka, który również mieszka w Poznaniu. Dalej śledzimy losy Anieli, jak dziewczyna radzi sobie w szkole, dowiadujemy się, czy uda jej się przekonać ciotkę Lilę do wynajęcia jej apartamentu, oraz dalsze losy w roli pomocy domowej u matki Pawła.

Książka bardzo mi się podoba. Jest napisana w dobrym stylu, nie odbiega zbytnio od głównego tematu, czyli perypetii Anieli, i nie nudzi, gdyż wszędzie znajdujemy tu coś ciekawego. Wzajemnie przeplatają się tu romans, komedia i pasja.
W książce podoba mi się głównie charakter Anieli, która zyskała przezwisko ,,Kłamczucha”, jej przekonanie, że często należy kłamać, gdyż to się opłaca. Jest to bardzo ciekawa, dobrze nakreślon

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie

Akcja ,,Kłamczuchy” zaczyna się w pogodny, majowy dzień, kiedy piętnastoletnia Aniela Kowalik spotyka na plaży swego rodzinnego miasteczka przystojnego chłopaka, który ma na imię Paweł. Mimo, że spędzają razem tylko godzinę, dziewczyna z miejsca się w nim zakochuje. Kiedy dowiaduje się, że Paweł mieszka w Poznaniu, postanawia zapisać się do jakiegoś dobrego liceum w owym mieście. Po wyjeździe Pawła pisze więc list do Liceum Poligraficznego. Pod koniec maja dziewczyna wyjeżdża do Poznania, by dowiedzieć się, czy została przyjęta.
Okazuje się, że tak. Jednak Aniela nie korzysta z przyznanego internatu i kłamie, że go nie dostała. Internat znajduje się bowiem z dala od ulicy Roosevelta, na której mieszka Paweł. Zamiast tego udaje się do nieznanego wcześniej wuja Mamerta, który również mieszka w Poznaniu. Raczy go i jego żonę Tosię zmyśloną historyjką, z której wynika, że po śmierci jej matki ojciec ożenił się z dwudziestoletnią Marylką, a biedna Aniela co dzień musiała się opiekować ich synem Filipem. Zgodnie z planem, Mamerta i Tosię wzrusza jej historia i postanawiają wziąć dziewczynę pod swój skromny dach. Później dziewczyna załatwia sprawę z ciotką Lilą, która wynajmuje pokoje, i zajmuje małe mieszkanie w willi wujostwa, za które miesięczna opłata wynosi pięćset złotych.
Aniela zaczyna naukę w liceum. Poznaje Roberta Rojka, nowego przyjaciela. Chłopak staje się jest jedynym w klasie, który żywi do niej sympatię.
Tymczasem niegrzeczne dzieci Mamertów (sześcioletni Tomcio, pięcioletnia Romcia) urządzają wyprzedaż zabawek w piaskownicy. Jedną z rzeczy kupuje niejaka Marzenka, której mama (wicedyrektor Dąbkówna) twierdzi, że to Tosia podsunęła dzieciom pomysł ze sprzedawaniem. Aniela postanawia wziąć na siebie odpowiedzialność. Przebrana za dziewczynę ze wsi wybiera się do wicedyrektor. Przedstawia się jako Franciszka Wyrobek, pomoc domowa Tosi, która właśnie straciła posadę, gdyż to ona podsunęła dzieciom pomysł z zarabianiem. Zaciekawiona kobieta proponuje Anieli, by zaczęła pracować u niej. Dziewczyna postanawia to przemyśleć. Nagle do mieszkania wchodzi Paweł. Aniela bezzwłocznie przyjmuje posadę. Okazuje się, że Pawełek to syn pani wicedyrektor. Jednak chłopak nie poznaje Anieli. Nadal wysyła listy do Łeby, które przyjaciółka Anieli – Kasia – wysyła dziewczynie pocztą.
Anieli z coraz większą łatwością przychodzi udawanie głupkowatej Frani, i również coraz większą sprawia jej to radość. Jest jednak zmartwiona, gdyż do Pawła przychodzą od niedawna dwie inne dziewczyny, Danusia i Cesia.
Aniela postanawia napisać do Pawła list, że przyjeżdża do Poznania. Chce poznać jego reakcję. Umawiają się w restauracji. Jednak tam Aniela rozbija butelkę coca-coli. Kiedy myje podłogę, akurat wchodzi Paweł. Rozpoznaje w niej Franię i mówi, że nie miał pojęcia, że tu pracuje. Dziewczyna uświadamia sobie, że teraz, ilekroć chłopak ją zobaczy, będzie myślał, że to Frania.
Pewnego dnia, kiedy Aniela przychodzi do domu Pawła jako Frania

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Czas i miejsce akcji

1) Czas akcjiAkcja książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha” zaczyna się w pewien piękny majowy wieczór 1977 roku, a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia tego samego roku.2) Miejsce akcjiHistoria dzieje się w Poznaniu i nawiązuje do przeżyć nastolatki Anieli Kowalik.
Miejsca wymienione w książce to m.in.: Most Teatralny, ulica Roosevelta, ulica Zacisze, Opera i inne miejsca w dzielnicy Jeżyce. Autorka przybliża również nadmorskie miasteczko – Łebę, w której bohaterka mieszkała przed przeprowadzką. W tym przypadku mowa jest o plaży oraz o ulicy Turystycznej (smażalnia ,,Przysmak”).
Dzięki szczegółowym opisom znacznie łatwiej wyobrazić sobie miejsca, w których znajdują się bohaterowie. Podczas czytania książki ma się przed oczami całą dzielnicę Jeżyce, która jest w książce główny

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Problematyka

Książka Małgorzaty Musierowicz pt. ”Kłamczucha” wiąże się z przeżyciami nastolatki Anieli Kowalik podczas jej wyprawy do Poznania. Akcja powieści toczy się w roku 1977. Książka powstała i została wydana po raz pierwszy w 1979. Jest kontynuacją Jeżycjady, czyli drugim tomem bestsellerowej serii Małgorzaty Musierowicz, która na zawsze pozostała w sercach wielu osób.

Problematyka porusza przede wszystkim szaleńczą miłość Anieli do Pawła Nowackiego, dla którego wyjechała do dalekiego, nieznanego miasta. Ważny jest również motyw licznych kłamstw dziewczyny, kiedy oszukiwała na swoją korzyść. Aniela kłamała przede wszystkim, by ukryć jakieś swoje przewinienie, ale także, by się komuś przypodobać lub stanąć w czyjejś obronie. Przykładem tego jest, kiedy dziewczyna okłamała swojego wuja, że jest ciężko pracującą sierotką, pozostającą bez opieki. Ponieważ przez swoje kłamstwa Aniela często wpadała w tarapaty, płynie z tego taki morał, że lepiej mówić prawdę.

Utwór jest powieścią obyczajową, która ma miejsce w Poznaniu. Problematyka głęboko porusza rozterki miłosne głównej bohaterki. Dziewczyna cierpi, gdyż jej ukochany nie rozpoznaje jej po kilku miesiącach rozłąki, biorąc ją za kogoś innego. Cała powieść opiera się na tym głównym wątku. Występujące w powieści wątki poboczne to:
– Wystawienie sztuki ”Hamle

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie szczegółowe

Maj 1977
Piętnastoletnia Aniela Kowalik, mieszkanka Łeby, właśnie ukończyła podstawówkę. Kiedy wybiera się na plażę, spotyka tam przystojnego chłopaka o imieniu Paweł. Spędzają razem około godziny, w czasie której Aniela zakochuje się w młodzieńcu. Paweł ma do niej przyjść po południu. Jednak dzieci piekarza donoszą ojcu Anieli o spotkaniu z Pawłem. Rozwścieczony mężczyzna zamyka Anielę w pokoju. Dziewczyna próbuje wyjść małym okienkiem. Kiedy Paweł przychodzi, nie zastaje Anieli. Następnego dnia wyjeżdża do swojego domu w Poznaniu. Tymczasem Aniela pisze list do dyrekcji Liceum Poligraficznego w Poznaniu, gdyż chce mieszkać bliżej Pawła. Dostaje się. Przyznają jej także internat.

Sierpień
Aniela nie korzysta z przyznanego internatu, gdyż znajduje się on daleko od domu Pawła na ulicy Roosevelta. Przyjeżdża do Poznania i postanawia poszukać nowego mieszkania. Jednak wprzód dzwoni do Pawła z budki telefonicznej. Niestety, kiedy słyszy jego głos, onieśmiela ją to i udaje księgową. To kończy rozmowę.
Aniela odnajduje niedaleki dom swojego stryja, Mamerta Kowalika, który mieszka w Poznaniu wraz z żoną Tosią i dziećmi – Romcią i Tomciem. Stryj jest zaskoczony przyjściem Anieli, gdyż dawno nie miał kontaktu z jej ojcem i nie ma pojęcia, kim jest dziewczyna. Aniela mimo to wszystko im wyjaśnia. Okłamuje także, że po śmierci jej matki ojciec ożenił się z młodą dziewczyną o imieniu Marylka, która urodziła syna Filipa, i to Aniela musiała się nim opiekować. Wujostwo jest wzruszone historią i pierwszą noc Aniela spędza na hamaku w przedpokoju. Stryj obiecuje, że spróbuje załatwić sprawę u ciotki Lili, która jako właścicielka domu wynajmuje apartamenty. Usiłuje także skontaktować się z jej ojcem, by zawiadomić go o przybyciu Anieli. Jednak nikt nie odbiera. Aniela jest szczęśliwa, że wszystko idzie zgodnie z planem.
Aniela ponownie dzwoni do Pawła. Tym razem używa swojego normalnego głosu. Jednak chłopak jest przekonany, że rozmawia z inną dziewczyną, Danusią, gdyż Aniela nie przedstawiła mu się. Aniela wściekła kończy rozmowę. Wysyła również listowną wiadomość do ojca, by wszystkie listy, które przyjdą pod jej adres, odsyłał tutaj.
Pani Tosia daje dzieciom mleko i każe Anieli przypilnować, by je w całości wypiły. Jednak nieznośne dzieciaki marudzą, więc Aniela wpada na pomysł – zabiera im kubeczki, a całą zawartość wylewa do zlewu. Kiedy wraca Tosia, Aniela przekonuje ją, że Tomcio i Romcia wszystko wypili. Jednak Tomcio zdradza Anielę, która otrzymuje miano ”Kłamczucha”. Aniela usiłuje przekonać ciotkę Lilę, by wynajęła jej mieszkanie. By to uczynić, dużo kłamie o swojej pasji – udaje, że również bardzo interesuje się malarstwem i podziwia namalowane przez kobietę obrazy. Jednak ciotka Lila przyłapuje Anielę na kłamstwie. Mimo wszystko ostatecznie wynajmuje Anieli mały pokoik, za który ma płacić pięćset złotych za miesiąc.
W domu u Mamertów rozpętuje się wielka afera. Tomcio i Romcia bez zgody rodziców sprzedawali zabawki w piaskownicy po dziesięć złotych za sztukę. Jedną z zabawek kupiła córka wicedyrektorki szkoły Pawełka. Pani Dąbek – wicedyrektorka – jest rozgniewana z tego powodu i oskarża Tosię. Twierdzi, że to ona podsunęła dzieciom ten pomysł.
Aniela pragnie załagodzić kłótnię, dlatego przebiera się za prostą dziewczynę ze wsi. Kupuje brzydkie kwiaty i wraz z dziećmi wybiera się do pani wicedyrektor, która mieszka na ulicy Zacisze. Aniela przybiera nazwisko Franciszki Wyrobek i opowiada jej, że jest pomocą domową Tosi, i właśnie została wyrzucona z posady, gdyż podsunęła dzieciom pomysł z zarabianiem w piaskownicy. Wicedyrektor proponuje Anieli, by zatrudniła się u niej. Wtedy do mieszkania wchodzi nie kto inny, jak Paweł, i zwraca się do pani wicedyrektor per mamo.
Aniela natychmiast przyjmuje posadę i postanawia pobierać miesięcznie pięćset złotych pensji, by wystarczyło na opłacenie mieszkania. Kiedy dziewczyna zaczyna pracę, nic jej się nie udaje – przygotowuje ojcu Pawła bardzo niesmaczne śniadanie. Jej praca ma również związek z wyczyszczeniem wanny i klozetu. Aniela udaje, że nie potrafi, by Paweł za nią wykonał tę robotę.
Dziewczyna pisze również list do Pawła z pozycji Anieli Kowalik. Pisze w nim, że przyjeżdża do Poznania. Sama wkłada list do jego skrzynki. Chłopak na jej oczach go z niej wyciąga. Jednak na czas czytania zamyka się w pokoju.

Wrzesień
W rozpoczęcie roku szkolnego Aniela po raz pierwszy wybiera się do Liceum Poligraficznego. Poznaje tam nowego kolegę, Roberta Rojka (Robrojka). Chłopak wyraźnie zabiega o jej względy, jednak dziewczyna tego nie docenia. Siada z Robrojkiem w pierwszej ławce. Dziewczyna orientuje się, że nowe przedmioty w ogóle jej nie interesują.
Kiedy wraca do domu, otrzymuje list od Pawła. Jest to wiersz miłosny pod tytułem ”Gdzie byłaś wczoraj?”. Aniela jest tym czynem tak wzruszona, że dzwoni do ukochanego. Umawiają się na sobotę na randkę w Hotelu ”Merkury”. Aniela przybywa pierwsza, wystrojona. Paweł długo nie przybywa. Dziewczyna z nudów zamawia butelkę Coca Coli. Niestety rozbija ją. Kiedy klęka na podłodze, by ją wyczyścić, nie ma pojęcia, że znów wygląda jak Frania, do której się upodabnia.
Nagle wchodzi Paweł. Nie rozpoznaje w dziewczynie Anieli, lecz Franię. Jest zdziwiony, gdyż nie wiedział, że tu pracuje. Pechowo, całą sytuację widzi ciotka Lila, akurat przebywająca w hotelu. Po wyjściu Pawła podchodzi do Anieli. Aniela opowiada jej całą historię od

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Bohaterowie

Aniela Kowalik – główna bohaterka. Na początku książki ma piętnaście lat. Jest absolwentką szkoły podstawowej w Łebie nad Bałtykiem. Nie ma rodzeństwa, a jej matka umarła we wczesnym dzieciństwie Anieli. Dziewczyna ma proste, brunatne włosy, opaloną cerę, czarne oczy i znacznie za chude nogi. Ma wielki talent w dziedzinie aktorstwa i pragnie zostać aktorką. Zdała do Liceum Poligraficznego. Ku swojemu rozczarowaniu, często nie jest zbyt lubiana w towarzystwie, chociaż na to zasługuje.
Aniela ma naturę kłamczuchy. Potrafi kłamać w żywe oczy bez śladu łgarstwa na twarzy, czym niektórych przeraża, a innym imponuje. W niektórych sytuacjach jest to przydatne, jednak często wynikają z tego niemiłe konsekwencje.

Robert Rojek – przyjaciel, stały adorator Anieli, również uczęszczający do klasy poligraficznej. Jest niski i tęgi. Ma ognistą, rudą czuprynkę i twarz pełną piegów. Jest sympatycznym i poczciwym chłopakiem. Mieszka w Poznaniu. Wszyscy nazywają go ”Robrojek”, co jest śmiesznym połączeniem jego imienia i nazwiska.
Robrojek jest lubiany wśród młodzieży i, w przeciwieństwie do Anieli, poligrafia jest jego pasją, gdyż wszyscy w jego rodzinie zajmowali się tą dziedziną.

Paweł Nowacki – jest wielką miłością Anieli Kowalik, jak i również wielu innych dziewcząt. Jest wysoki, ma jasne włosy i piękny, rzymski profil. Paweł jest uczniem poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z Danutą Filipiak i Cesią. M

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka bohaterów

„Kłamczucha” to niesamowita, a zarazem wzruszająca książka, napisana przez wielką, polską pisarkę – Małgorzatę Musierowicz w XX wieku, a wydana dokładnie 1979 roku. Autorka urodziła się 1945 roku i do dzisiejszego dnia przeżyła 75 pięknych lat, które wykorzystała w stu procentach w swej twórczości. Może pochwalić się również swoją świetną, kochającą rodziną, która stoi za nią murem. Kobieta stworzyła masę książek oraz niesamowity cykl „Jeżycjada”, do którego zaliczają się między innymi utwory, takie jak: „Kwiat kalafiora”, „Opium w rosole”, „Dziecko piątku” czy omawiana dzisiaj książka. „Kłamczucha” jest powieścią przedstawiającą nam perypetie miłosne oraz wiele ciekawych sytuacji. Każdy z bohaterów ma swój własny, niepowtarzalny wątek w tej fabule, co czyni ten utwór tak barwny i interesujący.
Aniela Kowalik to główna bohaterka książki i tytułowa kłamczucha. Urodziła się oraz do piętnastego roku życia mieszkała w Łebie. Pewnego dnia na plaży poznała przystojnego chłopca o imieniu Paweł, z którym stworzyła fascynującą więź, lecz ten musiał wrócić do swego rodzinnego miasta, czyli Poznania. Stęskniona dziewczyna, ubłagała ojca o przeniesienie się do owego miasta pod pretekstem nauki w liceum poligraficznym, którego nie było w Łebie. Tak oto dziewczyna dokonała swego, wykazując się sprytem, inteligencją oraz umiejętnością dobrego mówcy. Warto wiedzieć, iż Aniela marzyła być aktorką, dlatego każdego dnia przed lustrem

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Najważniejsze informacje

“Kłamczucha” to powieść Małgorzaty Musierowicz. Opowiada o problemach Anieli Kowalik, która z Łeby przeprowadziła się do Poznania, aby być bliżej swojego ukochanego Pawełka. Aby to osiągnąć dopuściła się wielu kłamstw, przez które musi zmierzyć się z kolejnymi kłopotami.

Czas akcji zaczyna się w maju w 1977 roku, a kończy w grudniu tego samego toku. W tym czasie Aniela poznała Pawełka i zakochała się w nim, złożyła dokumenty do Liceum Poligraficznego w Poznaniu, zamieszkała w Poznaniu u wuja Mamerta, rozpoczęła pracę u Nowackich jako Franciszka Wyrobek, zaczęła się uczyć w nowej szkole, poznała Robrojka oraz uczestniczyła w spektaklu.

Akcja rozpoczyna się od poznania przez Anielę Pawełka w porcie w Łebie. Potem czas spędzali na plaży. Następnym miejscem akcji jest restauracja “Perełka” i dom Anieli. Po przeprowadzce do Poznania dziewczyna zamieszkała w mieszkaniu Mamertów. Złożyła te�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Opracowanie

Tytuł: Kłamczucha

Autor: Małgorzata Musierowicz

Streszczenie krótkie fabuły:
Żywa i bardzo temperamentna Aniela Kowalik mieszka z ojcem w Łebie. Tam rozpoczyna się akcja, kiedy główna bohaterka poznaje bardzo przystojnego blondyna o imieniu Pawełek na plaży i zakochuje się w nim. Aby być bliżej niego, wyjeżdża do Poznania, gdzie ten mieszka, mówiąc, że jedzie do liceum poligraficznego, którego nie ma w Łebie. Aby i tam być jak najbliżej ukochanego, kłamstwem wprasza się do domu swojego stryja Mamerta, który przyjmuje ją pod swój dach. Na skutek zbiegu okoliczności Aniela zatrudnia się jak sprzątaczka pod imieniem Franciszki Wyrobek u pani Dąbek-Nowackiej, która okazuje się być mamą Pawełka. Aniela ma więc idealne warunki, żeby przebywać koło obiektu westchnień. Niestety okazuje się, że Pawełek ma także inną dziewczynę – Danusię.

Bohaterowie:
1.) Tytułowa Kłamczucha – Aniela Kowalik, inteligentna, odważna, nie boi się kłamać i także dzięki kłamstwu zamieszkała u wujostwa, gdzie zostaje nazwana kłamczuchą przez kuzynostwo. Zak

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Geneza utworu i gatunek

Rodzaj i gatunek literacki:

„Kłamczucha” to powieść młodzieżowa, którą stworzyła Małgorzata Musierowicz. Jest ona jak każda tego typu powieść przykładem epiki.
Geneza powieści młodzieżowej Małgorzaty Musierowicz:

Utwór jest drugim tomem autorki opowiadającym o młodych ludziach, młodzieży, ich problemach, przeżyciach, uczuciach. Pochodzi z cyklu „Jeżycjada”.
Książka opowiada o młodej dzi

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Streszczenie krótkie

Aniela i Paweł spotkali się w maju, w Łebie, przypadkiem. Ale już niedługo później Paweł wyznawał jej w listach miłość, a Aniela pomyślała, że powinna się przenieść do Poznania. Była zaradna i sprytna, więc dowiedziała się, jak się dostać do liceum poligraficzno-księgarskiego w Poznaniu. Trochę też kłamała i oszukiwała, bo chciała zamieszkać u krewnego ojca (udawała zaniedbaną, biedną, mówiła o macosze i przyrodnim bracie). W domu Kowalików było ciasno, ale ugościli oni kuzynkę. Aniela zadzwoniła do Pawła. Była zła i rozczarowana, bo ten pomylił ją z Danuśką (swoją sympatią). Aniela musiała załatwić kwestię mieszkania z ciotką Lilą. Chwaliła jej obrazy, udawała, że też maluje. Ale ciotka szybko odkryła, że Aniela kłamie. Jednak po dłuższej rozmowie dziewczyna wyznała, czemu musi mieszkać blisko Roosvelta. Ciotka polubiła ją i postanowiła wynająć jej pokój, ale podała wysoką cenę. Zasugerowała, że Aniela mogłaby pracować. Niedługo potem Aniela zdobyła pracę. Poszła do wicedyrektor Dąbkówny w sprawie dzieci Kowalików, które w piaskownicy wypożyczały innym zabawki za pieniądze, w tym córce pani dyrektor, Marzence. Przebrała się i ucharakteryzowała. Została Franciszką Wyrobek. Podczas rozmowy z panią Dąbkówną zobaczyła wchodzącego do kuchni Pawła. Wciąż będąc w szoku, zgodziła się pracować u matki Pawła jako pomoc domowa. Poprosiła też Kasię, przyjaciółkę z Łeby, o przesyłanie do niej listów od Pawła i wysyłanie Pawłowi jej listów. W pracy Aniela nie radziła sobie zbyt dobrze, bo niewiele umiała. Ale podstępem skłoniła chłopaka do posprzątania łazienki. We wrześniu Aniela po raz pierwszy poszła do nowej szkoły. Poznała Roberta Rojka. Mieli siedzieć razem w jednej ławce. Otrzymała też list z wierszem miłosnym Pawła. Zadzwoniła do Pawła i zaczęła zauważać coraz więcej jego kłamstw. Umówiła się jednak z nim na randkę. Niestety, Paweł się spóźnił, a poza tym, gdy dziewczyna sprzątała szkło z rozbitej niechcąco butelki, nazwał ją Franią. Dziewczyna pożaliła się w domu ciotce na swój los (ta widziała zdarzenie z kawiarni). Obie porozmawiały między innymi o kłamstwie. Gdy Aniela poszła do pracy, Paweł zaczął ją podrywać – ją, czyli Franciszkę Wyrobek. Aniela była zła. Pod koniec września w domu Pawła przez przypa

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Charakterystyka

AutorMałgorzata Musierowicz z domu Barańczak urodziła się 9 stycznia 1945 w Poznaniu. Jest pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorką. Znana z cyklu powieściowego dla młodzieży „Jeżycjada” i z wydanych w serii „Poczytaj mi, mamo” utworów dla dzieci. Na Liście Honorowej im. Hansa Christiana Andersena znalazła się powieść „Kwiat kalafiora”. Za „Kłamczuchę” zdobyła Złote Koziołki. Została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Odznaczono ją Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.Gatunek„Kłamczucha” to powieść młodzieżowa. Jest to utwór dłuższy, wielowątkowy, obfitujący w zdarzenia i bohaterów. Należy do epiki. Narrator trzecioosobowy jest ciepłym, inteligentnym, czasem uszczypliwym obserwatorem życia młodych ludzi i ich rodzin. Geneza utworu„Kłamczucha” została wydana w roku 1979. Jest częścią cyklu „Jeżycjada”. Nazwa pochodzi od dzielnicy Jeżyce w Poznaniu (tam mieszkają bohaterowie jej powieści). Utwór w żartobliwy i lekki sposób przybliża problemy i radości młodzieży, dla której był przeznaczony.Czas i miejsce akcjiCzas akcji jest bardzo konkretny – to rok 1977. Szczególnie podkreślony jest maj i miesiące od sierpnia do grudnia.Miejscem akcji jest Poznań, dzielnica Jeżyce (niektóre wydarzenia dzieją się w Łebie). Konkretne przestrzenie to dom Kowalików, dom Pawła, Liceum Poligraficzne, poznański dworzec, ulice miasta, kawiarnie.Bohaterowie1. Aniela Kowalik – nastolatka z Łeby; uczennica Liceum Poligraficznego w Poznaniu; szczupła; ma czarne włosy; nosi okulary; posiada urok osobisty; jest odważna, gwałtowna; ma bogatą wyobraźnię; jest zaradna i pomysłowa; często kłamie – myśli, że tak załatwi więcej spraw; ma trudny charakter; można ją polubić; jest dobrą aktorką, kocha teatr; wrażenie zrobił na niej Paweł, ale z czasem stracił w jej oczach;
2. Franciszka Wyrobek – wcielenie Anieli; odgrywa rolę gospodyni domowej u państwa Nowackich;
3. Paweł Nowacki – uczeń liceum; wysoki, przystojny blondyn; zachwyca dziewczyny; sam chętnie flirtuje z nimi; bywa nieuczciwy, egoistyczny; potrafi kłamać; jest też sympatyczny, przyjacielski, wrażliwy;
4. Mamert Kowalik – chirurg; kuzyn ojca Anieli; kocha rodzinę, choć dzieci wystawiają jego miłość i cierpliwość na próbę;
5. Tosia Kowalik – żona Mamerta, matka Tomcia i Romci; miła, ciepła, opiekuńcza; zajmuje się rodziną i domem;
6. Tomcio i Romcia – dzieci państwa Kowalików; inteligentne, bystre, energiczne, pomysłowe; testują cierpliwość i wytrzymałość rodziców;

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: