Kłamczucha - Kłamczucha – Małgorzata Musierowicz – Najważniejsze informacje

“Kłamczucha” to powieść Małgorzaty Musierowicz. Opowiada o problemach Anieli Kowalik, która z Łeby przeprowadziła się do Poznania, aby być bliżej swojego ukochanego Pawełka. Aby to osiągnąć dopuściła się wielu kłamstw, przez które musi zmierzyć się z kolejnymi kłopotami.

Czas akcji zaczyna się w maju w 1977 roku, a kończy w grudniu tego samego toku. W tym czasie Aniela poznała Pawełka i zakochała się w nim, złożyła dokumenty do Liceum Poligraficznego w Poznaniu, zamieszkała w Poznaniu u wuja Mamerta, rozpoczęła pracę u Nowackich jako Franciszka Wyrobek, zaczęła się uczyć w nowej szkole, poznała Robrojka oraz uczestniczyła w spektaklu.

Akcja rozpoczyna się od poznania przez Anielę Pawełka w porcie w Łebie. Potem czas spędzali na plaży. Następnym miejscem akcji jest restauracja “Perełka” i dom Anieli. Po przeprowadzce do Poznania dziewczyna zamieszkała w mieszkaniu Mamertów. Złożyła też wizytę miejscu zamieszkania ciotki Lili. Następnym miejscem akcji jest dom Nowackich przy ulicy Roosevelta, gdzie pracowała jako Franciszka Wyrobek. Uczyła się w Liceum Poligraficznym. Czasami spędzała czas w kawiarni i restauracji “Merkury”.

Główną i tytułową bohaterką jest piętnastoletnia Aniela Kowalik, która miała czarne oczy i włosy zaplatane w warkocze. Była odważna, samodzielna oraz gotowa do koloryzowania i wyolbrzymiania. Bohaterami drugiego planu są: przystojny Pawełek, w którym zakochała się Anielka, jej przyjaciel Robert “Robrojek” Rojek, Mamertowie z rodziną, czyli Mamert, Tosia, Tomcio, oraz Romcia, ciotka Lili, która wynajęła dziewczynie pokój i była dla niej ogromnym wsparciem, a także ojciec Anielki Józef Kowalik. Epizodycznymi bohaterami byli: Kasia Kurka, Wicedyrektor Dąbkówna, jej córka Marzenka i mąż, profesor Dmuchawiec, profesor Truskawa, Danusia, Cesia, Jerzy Hajduk i Janusz Pyziak.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.