Krasnoludek

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Streszczenie szczegółowe

KRASNOLDEK
Gdzieś w jakimś mieście w domu mieszkał student i kupiec. Student był bardzo biedny i mieszkał na poddaszu. Był naprawdę biedny, ale uwielbiał się uczyć.
Pod nim mieszkał sprzedawca, który w tym samym domu miał sklep. Był bogaty, więc sklep był bardzo duży i było w nim wiele rzeczy na sprzedaż. U tego kupca mieszkał też kobold czyli taki mały krasnoludek. Są to takie malutkie stworzenia, które mieszkają w domach i w zasadzie mogą się różnie nazywać, ale robią to samo. Ludzie ich nie widują, bo się przed nimi ukrywają, ale pilnują ich domów. Żeby nad nimi czuwały często dają im jakieś prezenty.
Ale krasnoludki nie lubią opiekować się ludźmi, którzy nie potrafią być dobrzy. Jeśli ktoś jest zły, to taki kobold jest też psotny dla niego. A jak już u kogoś zamieszka, to taki dom jest bardzo ważny.
Pewien krasnoludek mieszkał właśnie w domu kupca i pilnował jego sklepu, żeby nikt się do niego nie włamał i nie okradł. A w zamian mieszkał tutaj i było mu tu bardzo dobrze. Bo było ciepło. Poza tym na Święta dostawał nawet pyszności. Sprzedawca był bardzo bogaty i mógł mu dawać takie smakołyki.
Któregoś wieczoru przyszedł do sklepu student, żeby sobie coś kupić. Nie robił jakiś dużych zakupów. Kiedy wychodził grzecznie pożegnał się z właścicielami. Byli bardzo uprzejmi, szczególnie pani właścicielka. Potrafiła być naprawdę bardzo miła. Nagle zauważył, że ser ma owinięty w jakiś stary papier, a na nim jest zapisany piękny wiersz. Pomyślał, że nie powinno się wyrzucać takich wspaniałych rzeczy.
Sprzedawca powiedział, że ma takich kartek więcej, bo dostał je od staruszki. Może mu je dać w zamian za kilka złotych. Chłopiec ucieszył się bardzo, że może kupić spisane takie piękne wiersze. Niestety nie miał pieniędzy, więc zapytał sprzedawcy, czy dostanie te cudne zapiski w zamian za ser, który kupił przed chwilą. Dodał też, że kupiec przecież i tak nie będzie tego czytał, bo w ogóle tego nie rozumie. Pewnie rozumie takie teksty tak samo, jak beczka w jego sklepie. To były takie żarty, wiec śmiali się z nich bardzo.
Ale nie zrozumiał ich krasnal. Dlatego w nocy zakradł się do sypialni kupców i „wziął” od pani sprzedawczyni dar pięknej mowy. Poszedł do sklepu i zapytał beczki czy rzeczywiście nie zna się na poezji. Przekazał jej dar mowy i ona powiedziała mu, że wie co to są wiersze i jest ich w niej bardzo dużo. Na pewno dużo więcej niż w chłopcu, który mieszka na poddaszu. To samo powiedziały jeszcze inne przedmioty – beczka masła i kasa.
Kiedy tylko krasnoludek to usłyszał, pomyślał, że od razu powie to biednemu studentowi. Skoro wszyscy tak myślą, to tak przecież musi być. W końcu rozmawiał przed chwilą nie tylko z beczką papierów, ale też z innymi rzeczami. Dlatego może być pewien, że beczka zna się na poezji.
Nie czekał długo, postanowił od razu pójść do studenta. A że ten mieszkał na strychu, to szybko poszedł na górę.
Kiedy doszedł na miejsce przez dziurkę od klucza zobaczył, że biedny chłopiec siedzi w bardzo ubogim pokoju, ale jest w nim jeszcze jasno. Mieszkał w takim pomieszczeniu, bo nie stać go było na nic innego. Krasnoludek zobaczył, że student trzyma właśnie w rękach ten zeszyt, który kupił w sklepie za pieniądze, które miał przeznaczone na kawałek sera do chleba. Tak go to zainteresowało, że postanowił zadowolić się suchym chlebem. Wolał mieć możliwość przeczytania pięknych słów, niż jedzenia czegoś lepszego.
W momencie gdy krasnoludek spojrzał na studenta i jego pokój, bardzo się zdziwił. Zobaczył niesamowite rzeczy, zupełnie niespotykane. Książka, którą kupił chłopiec jakby świeciła. Wszystko wokoło było bardzo jasne.
W dodatku to był taki widok, którego nigdy wcześniej nie widział. Nawet nie potrafił sobie tego wyobrazić. Wydawało mu się, że z tej książki wyrasta takie świecące drzewo z wieloma gałęziami. Jest ono pokryte liśćmi i dziećmi. Poza tym wokoło rozbrzmiewa niesamowicie piękna muzyka. Naprawdę cudowna. To była taka rzecz, która była jedyna w swoim rodzaju. Krasnal nie mógł zrozumieć jak to się dzieje, że takich fantastycznych rzeczy nie ma w bogatym domu kupca, a są w tym bardzo biednym mieszkanku.
Ciągle się przyglądał i nie mógł się nadziwić. Wcale nie było mu łatwo, bo musiał naprawdę starać się, żeby patrzeć przez dziurkę od klucza. Przecież był maleńki. W końcu to krasnal.
W którymś momencie zrobiło się ciemno. Skrzat pomyślał, że może student chciał się już położyć spać, bo było późno i po prostu zdmuchnął świeczkę. Albo może sko

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Plan wydarzeń

1. Opis domu, w którym mieszka bogaty kupiec we wspaniałym mieszkaniu i biedny student na zimnym poddaszu.
2. Przedstawienie krasnoludka, mieszkającego w miejscu, którym się opiekuje i nad nim czuwa.
3. Opis wygód, które posiada skrzat w związku z tym, że mieszka u sprzedawcy.
4. Niewielkie zakupy studenta w sklepie.
5. Rozmowa biednego chłopca z kupcem na temat papieru, w który zostały owinięte zakupy.
6. Żarty studenta i sprzedawcy na temat poezji, które nie są zrozumiałe dla skrzata.
7. Rozmowa krasnala o rozumieniu poezji z innymi mieszkańcami sklepu .
8. Widok rozświetlonego pokoju studenta zaskakuje skrzata.
9. Ciekawość, którą wzbudza w krasnalu obraz świecącego zeszytu z poezją i piękna muzyka w biednym pokoju studenta.
10. Skrzat zastanawia się nad przeniesieniem się do mieszkania chłopca, w którym dzieją się tak

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Recenzja książki

Jestem uczennicą klasy trzeciej mam na imię Ola. Dużą księgę z Baśniami Andersena dostałam od mojej mamy. Mama ją miała od dzieciństwa, dostała ją od babci. Książka jest bardzo gruba i ciężka. Zawsze gdy do niej zaglądałam to czytałam baśnie na początku książki. Nigdy nie udało mi się dojść do końca. Więc zaczęłam czytać opowiadania od końca. Tak właśnie trafiłam na opowiadanie „Krasnoludek”. Bardzo pomysłowa baśń tak myślę. Przedstawia kupca, studenta i krasnoludka żyjących pod jednym dachem. Dowiedziałam się że taki krasnoludek mieszkający w domu, to nie taki krasnoludek z bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi. To pojęcie mylne. Taki krasnoludek to jakby dobry duch domu, który strzeże dom przed pożarem. W ramach swoich usług ma zapłatę. Chroni początkowo krasnoludek kupca. Kupiec dziękuje mu za to że jest i pilnuje. Krasnoludek ma też magiczną moc. Odbiera pewne moce i może je nadawać przedmiotom. Tutaj odbiera moce żonie kupca a daje starej beczce co ma książki. Staje się wtedy bardzo mąd

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Streszczenie

Chciałabym dzisiaj opisać baśń „Krasnoludek”. Została ona napisana bardzo, bardzo dawno temu przez Hansa Christiana Andersena. Od razu pokochałam tą opowieść. Przeczytałam ją chyba kilkanaście razy taki mi się spodobała. Opowiada ona historię krasnoludka czyli takiego dobrego duszka. Taki dobry duszek powinien mieszkać u każdego z nas. Tutaj w książce Krasnoludek zamieszkał razem z kupcem w chacie. Kupiec był właścicielem całego domu. Również z nimi mieszkał student. Student nic nie miał. Kupiec wraz z żoną prowadzili sklep w którym można było kupić żywność. Student mieszkał na strychu . Kupiec ma takiego krasnoludka aby mu pilnował dom. Chronił on przed pożarem, a w zamian dostawał jedzenie. Krasnoludek zamieszkał u niego gdyż co roku na gwiazdkę dostawał od niego talerz kaszy z masłem w środku. Kupiec był bogaty i mógł sobie na to pozwolić. Tak więc krasnoludek pozostał u niego w sklepie. Skrzat mógł odbierać i rozdawać również dary. Żona kupca miała dar wymowy . Na jakikolwiek przedmiot w pokoju go położył, przedmiot ten zaczynał mówić i potrafił wypowiadać myśli i uczucia Pewnego dnia student robił zakupy u kupca. Kupił ser owinięty w stronę książki. Student nie miał tyle pieniędzy chciał zapłacić tylko za strony książki . Były dla niego cenniejsze niż jedzenie. Kupiec oświadczył iż miał więcej tych stron. W starej beczce są takie strony od książki. Student bardzo się ucieszył taka książką. Gdy wszyscy spali, krasnoludek pozbawił żonę kupca daru wymowy i dał go starej beczce. Krasnoludek obdarzył mową również młynek do

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Bohaterowie

Głównymi bohaterami baśni „Krasnoludek” był kupiec i jego żona, Krasnoludek i student.
Student był bardzo ubogim człowiekiem, ale bardzo lubił się uczyć. Mieszkał u kupca na poddaszu i robił zakupy w jego sklepie. Był raczej skromny i miły, lecz pewnego dnia oburzył się, że kupiec zawinął mu zakupiony ser w kartki starej książki. Był tak zakochany i oddany nauce, że zrezygnował z zakupionego sera w zamian za stara książkę. Okazało się, że podczas czytania tej poezji, która miała ulec zniszczeniu jako opakowanie do zakupów rozświetlał się cały pokój studenta. Student bardzo szanował książki i nie pozwolił kupcowi na to, aby poezja uległa zniszczeniu.
Krasnoludek mieszkał u kupca, ponieważ cenił sobie wygodę i ciepło. Był dobrym duszkiem, który chronił go przed wszystkimi złymi rzeczami za co dostawał jedzenie. Raz do roku w Boże Narodzenie dostawał od kupca miseczkę miodu i osełkę świeżutkiego masła. Krasnal w ukryciu obserwował zachowania kupca oraz studenta. Był dobry wiec trochę oburzyły go słowa studenta na temat znajomości poezji przez kupca, który przecież miał wszystko. Po tym jak biedny student oddał swoją kolacj�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Streszczenie krótkie

Krasnoludek – streszczenie
Baśń „Krasnoludek” został napisana przez Hansa Christiana Andersena w 1899 roku. Opowiada historię prawdziwego studenta (ubogiego i kochającego naukę), kupca (posiadał on sklep z dobrymi towarami) oraz krasnoludka, który zamieszkał u kupca i jego żony. Wszyscy zamieszkiwali jeden dom – student strych a kupiec z tytułowym krasnoludkiem dół domu.
Krasnoludek zamieszkał u kupca, gdyż było tam dostatnio, a on co roku na Gwiazdkę dostawał talerz kaszy z masłem). Skrzat miał dar dawania i odbierania ludziom darów. Żona kupca miała taki dar wymowy.
Pewnego wieczora student przyszedł kupić świecę i ser od kupca, który zapakował mu ser w kartkę z poezją wyrwaną ze starej książki. Student wlepił wzrok w papier zdziwiony, iż tak można było potraktować dzieło pisane.
Kupiec pokazał studentowi iż ma więcej takich stron, które może mu sprzedać za 8 szylingów, jednak biedny student nie miał tyle pieniędzy i zamiast sera wybrał książkę, oznajmiając, iż może jeść sam chleb, a kupiec mimo swej zaradności na poezji zna się równie słabo jak beczka.
Gdy zapadła noc i wszyscy spali krasnoludek wśliznął się do mieszkania kupca i zabrał jego żonie dar wymawiania i przekazał go innym przedmiotom tj. starej beczce w której były stare gazety, młynkowi do kawy, beczułce z masłem i kasie. Wszyscy w opiniach zgadzali się z beczką, która wiedząc, że w starych gazetach ma w sobie więcej poezji niż sam student to i tak jest w porównaniu do kupca tylko beczką.
Kr

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Autorem utworu literackiego „Krasnoludek” jest Hans Christian Andersen. Za prawdopodobny rok napisania baśni uznaje się rok 1899.
Bohaterowie:
– Krasnoludek, mały duszek który ma pilnować domu i chronić od złego ,
-biedny i mądry student
– bogaty kupiec i jego żona, właściciele sklepu
Miejscem akcji jest dom bogatego kupca i jego żony, którzy mają sklep z dobrami, w którym można kupić m.in. masło, kawę, świece, ser. Dół domu zamieszkuje kupiec z żoną, a strych wynajmowany jest przez biednego, acz mądrego studenta.
W domu kupca zamieszkuje również tytułowy Krasnoludek, który umilił sobie jego dom ze względu na wygodę i ciepło oraz fakt, iż co roku w Boże Narodzenie otrzymywał k

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Problematyka

Główną postacią w baśni ,,Krasnoludek” jest nikt inny jak tytułowy krasnoludek. Z opisu wynika że krasnoludki to takie dobre duszko które każdy chciał by mieć w domu, jeśli się o nie dba one odwdzięczają się lojalnością, pilnują domu, pomagają w obowiązkach przynoszą szczęście. Nasz krasnoludek służył u zamożnego kupca, który miał swój sklep, swoje mieszkanie na własność i pamiętał co roku o krasnoludku, w święta Bożego Narodzenia zostawiał mu miód i masło. Dlatego krasnoludek był mu wierny, pomagał mu w doglądaniu dobytku.
Jego rozterki rozpoczynają się w momencie gdy do sklepu przychodzi biedny student, kupić chleb i ser na kolację jednak wychodząc już zauważa że ser zawinięty jest w kartkę na której napisana jest poezja, kupiec proponuje mu aby odkupił resztę kartek ale student nie ma pieniędzy więc zostawia ser w zamian za kartki.
Krasnoludek był szczerze zdziwiony że biedny student, który będzie musiał jeść suchy chleb wolał poezję od sera, wieczorem gdy kupiec i jego żona zasnęli zabrał od Pani dar mowy i pytał poszczególnych przedmiotów jak beczka, kasa itp. o

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Opracowanie

Opracowanie książki, którą napisał Hans Christian Andersen tytuł „Krasnoludek”.
W domu u kupca mieszkał student. Kupiec miał duży sklep na parterze budynku zaś student mieszkał na górze. Na parterze budynku było ciepło i przytulnie a na górze było zimno i biednie. Studentowi często brakowało pieniędzy. Okazało się że u kupca mieszkał również krasnoludek. Krasnoludek pomagał kupcowi i chronił jego sklep w nocy a dzień kupiec sprzedawał swój towar. Obecność krasnoludka w domu sprzyjała szczęściu. Krasnoludek dostawał każdego roku w wigilie jedną miseczkę miodu i porcję świeżego masła.
Pewnego dnia przyszedł do kupca do sklepu student i chciał kupić świecę i porcję sera. Student otrzymał swoje zakupy i zauważył, że ser został zawinięty w kartkę wyrwaną z tomiku poezji. Tak się zachwycił tym wierszem, że poprosił kupca o wymianę sera na książkę z tymi wierszami. Przy tym zażartował sobie, że kupiec zna się na poezji tyle co beczka w której leżały stare gazety. Ta sytuacja obraziła krasnoludka i

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Czas I miejsce akcji

„Krasnoludek” jest krótką baśnią-opowiadaniem napisanym przez Hansa Christiana Andersena, wydaną po raz pierwszy w roku 1852. Opowiada historię krasnoludka mieszkającego w izdebce u kupca i pomagającego mu.

Gdzie i kiedy rozgrywa się akcja opowiedzianej w baśni historii?

Otóż bezpośrednio nie ma w tekście wyszczególnionego czasu trwania historii. Wiemy zaś, iż krasnoludek mieszka już u kupca kilka lat, ponieważ każdego roku na Boże Narodzenie dostawał od kupca miseczkę miodu i osełkę masła (a skoro otrzymywał to rok rocznie, dlatego też nie mogło to się wydarzyć tylko raz, ani dwa, tylko więcej, skoro to tradycja, raz, czy dwa to byłoby za krótko na takie stwierdzenie). Jednak główna akcja rozpoczyna się pewnego wieczora. Nie jest podana pora roku, jednak prawdopodobnie będzie to wiosna, albo lato (nie było jeszcze wtedy zimno, jak krasnoludek przychodził pod drzwi studenta na poddasze). Wiemy, iż później nadeszła jesień, a w sieni przed drzwiami studenta, gdzie siedział wieczorami krasnoludek robiło się zimno. Następnie zaś przyszła zima i kolejne Boże Narodzeni

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Charakterystyka bohaterów

„Krasnoludek”, ta krótka baśń została napisana przez Hansa Christiana Andersena w 1852 roku. Opowiada ona historię krasnoludka mieszkającego w domu u kupca. Mimo iż występuje w niej niewielu bohaterów, można pokusić się o ich charakterystyki.
Kupiec, u którego mieszkał krasnal. Był on bardzo dobrym człowiekiem. Przede wszystkim wiemy to z faktu, iż kobold zamieszkał u niego, ponieważ jak wiadomo krasnale mieszkają jedynie u dobrych ludzi przynosząc im szczęście i zaszczyt. Co roku na święta Bożego Narodzenia zostawiał on koboldowi w darze na czystej serwetce miseczkę miodu i osełkę najlepszego masła. Dobroć kupca przejawiała się również tym, iż pozwolił mieszkać na poddaszu swojego domu studentowi, biednemu studentowi. Nie jest powiedziane, że student nie musiał mu nic płacić, ale skoro mieszkał u kupca, znaczy, że jeżeli nawet musiał za opłacać wynajem nie mogła to być duża suma, gdy nie byłoby go stać. Kupiec zaś nie znał się wcale na literaturze i poezji, dlatego też niszczył książki od staruszki zawijając w ich kartki produkty ze swojego sklepu. Nie obrażał się również z byle powodu. Uwagę studenta, że nie zna się na poezji zbył śmiechem – czemu miałby się obrażać na coś, co prawdopodobnie było prawdą?
Student, prawdziwy biedny student mieszkający na poddaszu u kupca. Bardzo kochał on naukę, dlatego każdą chwilę spędzał na czytaniu. Kochał on też poezję, dlatego gdy zobaczył w co kupiec owinął mu ser – iż była to kartka ze

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję nosi tytuł: „Krasnoludek” bardzo znanego autora utworów dla dzieci i młodzieży Hansa Christiana Andersena. Wymienione powyżej dzieło zyskało dużą popularność wśród czytelników. Gatunkiem tego utworu literackiego jest baśń. Nie jest pisana trudnym językiem. Na jej podstawie powstało wiele rozmaitych bajek dla najmłodszych. Jej rodzajem jest epika, czyli zawiera narratora, świat p

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.