Menu książki:

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Recenzja książki

Głównym bohaterem bajki jest nosorożec. Zwierzę ma wiele marzeń, których nie może spełnić. Był ogromnie zmartwiony, że nie potraf latać, a chciałby się bardzo nauczyć. Wiedział, że jeżeli powie komuś innemu ze stada, to będą się z niego śmiać. Spotkał więc wróbla, któremu wszystko opowiedział. Jego przyjaciel wróbel próbuje mu w tym pomóc. Doskonale wie, że jest to niemożliwe, lecz nosorożec dalej próbuje swoich sił. Pomaga przyjacielowi chociaż wie, że to się nie stanie. Nie licząc się ze zdaniem innych stara się marzyć jak bardzo chciałby polecieć. Cieszy się, że ma obok przyjaciela, który wie, że to na nic, a jednak go w tym wspiera. Pokazuje mu różne sposoby, które być może przybliżają go do celu. Próbuje nauczyć go latać i pożycza mu swoje skrzydełka , jednak nosorożec się nie unosi. Wróbel trafnie stwierdza, że skrzydełka są za małe. Polecił mu aby udał się na lotnisko i pożyczył skrzydła od samolotu. Nosorożec bardzo wierzy w spełnienie marzenia. Jest tak pełny wiary że łapie się wszystkiego. U

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Plan wydarzeń

Plan wydarzeń do książki „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski

1. Smutek i wielkie zmartwienie nosorożca.
2. Rozmyślanie nosorożca o swoim zmartwieniu jakim było to, że nie umie latać.
3. Spotkanie z wróblem.
4. Podzielenie się swoimi zmartwieniami z ptaszkiem.
5. Pomysły Wróbla -jak nauczyć nosorożca latać.
6. Pożyczenie skrzydeł od wróbelka.
7. Próba latania zakończona płaczem nosorożca.
8. Pocieszanie nosorożca przez wróbelka.
9. Nowy pomysł na naukę latania-nosorożec idzie na lotnisko.
10. Rozmowa nosorożca z samolotem o pożyczeniu skrzydeł.
11. Kolejny powód do rozpaczy – samolot nie użyczył swoich skrzydeł.
12. Poszukiwanie wróbla.
13. Ponowne spotkanie i rozmowa wróbla z nosorożcem.
14. Nazwanie nosorożca pechowcem.
15. Radoś�

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Streszczenie krótkie

Bajka rozpoczyna się widokiem smutnego nosorożca z opatrunkiem na pupie. Wszyscy zastanawiają się skąd wziął się ten opatrunek. Okazało się, że nosorożec ma jedno marzenie, którego nie umie spełnić -chciałby fruwać a nie potrafi. Bohater rozmyślał o tym z kim podzielić się tymi rozterkami. Spotkał wróbla, który udzielił mu rad na temat latania. Najpierw pokazał mu jak sam pięknie i szybko lata, następnie zaproponował, że pożyczy swoje skrzydła nosorożcowi. Okazały się jednak zbyt małe. Zaproponował, żeby nosorożec pobiegł na lotnisko i poprosił samolot o użyczenie skrzydeł, ale to się nie udało. Coraz bardziej rozżalony nosorożec jednak się nie poddawał. Wróbelek nazwał go pechowcem, co trochę spodobało się nosorożcowi bo stwierdził, że jest kimś jeszcze niż tylko samym nosorożcem. Niestety ta radość nie trwała długo ,nosorożec bardzo chciał latać. Długo rozmyślali co dalej i wróbel wymyślił, że uszyją skrzydła z patyków i prześcieradeł, w które nosorożec wycierał nos podczas rozpaczy. Nosorożec trochę się wystraszył tego pomysłu, ale po chwili je

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Bohaterowie

Głównymi bohaterami bajki jest nosorożec i wróbelek.
Nosorożec jest bardzo smutna postacią, za wszelką cenę chce nauczyć się latać. Po wielu próbach i potłuczeniach spotyka na swej drodze małego wróbelka. Nosorożec widząc jego akrobacje i to jak pięknie szybuje po niebie w ogóle nie myśli o tym, że jest za ciężki tylko uparcie dąży do celu. Bohater się nie poddaje, ale niestety każda kolejna próba kończy się coraz większą frustracja i rozgoryczeniem. Nosorożec chce „być kimś” ,mimo że jest duży i silny to niestety mu nie wystarcza. Nawet w pewnym momencie nazwanie go przez wróbelka pechowcem przynosi chwilowe ukojenie jego smutku. Poczuł się, że jest kimś innym nie tylko zwykłym nosorożcem. Postać bohatera pokazuje jak bardzo powinniśmy szukać w sobie to co mamy dobrego i umiemy wykonywać, a nie to co chcemy i nie możemy osiągnąć. Upartość nosorożca doprowadziła go do jeszcze większego smutku i rozczarowania. Należy pamiętać też o obiektywnej ocenie swoich możliwości.
Wróbelek to również

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Streszczenie szczegółowe

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – no kto? Jak myślicie?
Streszczenie:Tej sztuki podjął się Wróbel.
Bajka ta opowiada o Nosorożcu, który bardzo chciał nauczyć się latać. W opanowaniu tej umiejętności wspomagał go wspaniały, w jego mniemaniu nauczyciel, ptasi ekspert.
Na początku widzimy smutnego Nosorożca, który rozpacza, że nie umie opanować sztuki latania. Choć próbował wiele razy, to mu się to nie udawało. Z pomocą przyszedł mu Wróbel, który podpowiedział mu kilka sposobów na naukę latania.
Na wstępie zwierzęta odkrywają, że Nosorożec nie ma skrzydeł, więc nie ma możliwości, aby wzbił się w powietrze. Usiłują temu zaradzić poprzez dorobienie ich Nosorożcowi. Pierwsze skrzydła, które pożycza mu Wróbel, okazują się o wiele za małe w stosunku do wymiarów Nosorożca. Nie jest on w stanie wznieść się w ogóle w powietrze. Nosorożec jest zawiedziony.
Następnie Wróbel namówił przyjaciela, żeby ten poszedł na lotnisko i pożyczył skrzydła od samolotu. Nosorożec wykonuje to zalecenie, ale niestety i z tymi skrzydłami nie jest on w stanie nigdzie polecieć.
Wróblowaty nauczyciel wpada więc na kolejny, cudowny jego zdaniem pomysł, aby uszyć skrzydła z prześcieradeł, które Nosorożec używa do dmuchania nosa. Gdy ta sztuka im się udaje, Nosorożec idzie na wysoką skałę i skacze z przymocowanymi skrzydłami wprost do morza. Założenie było takie, że jeśli nie uda mu się znowu pofrunąć, to przynajmniej spadnie do morza i się nie poobija. I rzeczywiście kolejne doświadczenie związane z lataniem ponownie kończy się niepowodzeniem. Nieudana próba wzbudza w morzu wielkie fale, które powodują przewrócenie się łódki rybaków. To z kolei wywołuje ich wielką złość na Nosorożca. Wyciągają go na brzeg i karcą. Nosorożec ponownie zostaje sam razem ze swoim niespełnionym marzeniem. Wróbel ucieka w obawie przed konsekwencjami swoich nieudanych lekcji.
Możemy pokusić się o stworzenie planu wydarzeń w tym utworze:
– 1.Wielkie marzenie Nosorożca o lataniu.- 2. Smutek Nosorożca z powodu nieumiejętności latania.
– 3. Rady Wróbla.- 4. Pożyczenie skrzydeł przez Wróbla i pierwsza próba latania.
– 5. Wyprawa po skrzydła samolotu i druga próba latania.
– 6. Uszycie skrzydeł z prześcieradeł.
– 7. „Do trzech razy sztuka” – trzecia próba latania.
– 8. Skok do morza i „spotkanie” z rybakami.
– 9. Ucieczka Wróbla.
– 10. Ponowna samotność Nosorożca.
Nosorożec – główny bohater bajki – jest naiwnym zwierzątkiem, które wierzy w to, że da się coś zrobić wbrew swojej naturze. Jego największym marzeniem jest, aby móc pofrunąć i obserwować świat z góry jak ptaki. Wierzy we wszystkie zapewnienia Wróbla, swojego podniebnego nauczyciela. Nie zastanawia się nad tym, że może jest to niemożliwe z jakichś względów. Żadna próba zaproponowana przez nauczyciela Nosorożca nie przynosi upragnionych rezultatów. Nosorożec jednak za każdym razem, po kolejnym nieudanym eksperymencie, ma nadzieję, że to już na pewno będzie „to”. Na koniec zostaje jednak sam, po wielu nieudanych próbach. Pytanie -, czy nauczyciel od początku nie powinien zwrócić mu uwagi, że jego próby nie mają szans? Że tylko zwiększą jego frustrację i będą przyczyną jeszcze większej niechęci do samego siebie?
Czy powinniśmy próbować realizować nierealne marzenia?Czy próbować? -o to jest pytanie. Uważam, że zawsze trzeba próbować, bo jak się nie spróbuje, to się nie wie, czy jesteśmy coś w stanie zrobić czy nie. Marzenia jednak nie powinny wykraczać poza obszar, który zawsze będzie dla nas niedostępny, np. niska osoba nigdy nie będzie mogła się mierzyć w koszykówce na równi z wysokimi graczami – to nierealne i wg mnie szkoda tracić czas i nasze chęci na nieefektywne działania.
Przyniesie to tylko zniechęcenie i frustrację do innych działań w przyszłości.
Warto skupić się na tym jacy jesteśmy, jakie mamy dobre strony, co nas wyróżnia wśród innych ludzi. A na pewno, zawsze nas coś wyróżnia, tylko czasem jesteśmy tak zapatrzeni na innych i na nasze „nieumiejętności”, że nie potrafimy dostrzec, gdzie kryje się nasz potencjał. Poniekąd jest to trudne tak samemu coś odkryć o sobie. Potrzebujemy często do tego drugiej osoby, przyjaciela, nauczyciela, który jest nam w stanie udzielić konstruktywnych wskazówek i

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Streszczenie

Dawno temu żył sobie pechowy nosorożec. Był bardzo smutny i przygnębiony. Cały czas tylko wzdychał i nic go nie cieszyło. Miał ogromne zmartwienie. Chciał bardzo nauczyć się fruwać. Pewnego dnia siedział na trawie i popłakiwał, bo nie umiał fruwać, a bardzo tego chciał. Nie chciał nikomu mówić o swoim zmartwieniu, bo myślał, że nikt go nie zrozumie. Nagle przyleciał Wróbel. Nosorożec zaufał mu i powiedział o tym, że nie umie fruwać, a to jest jego ogromne marzenie. Wróbel postanowił mu pomóc. Wróbel chwile myślał i nagle powiedział, że go tego nauczy. Wróbel zaczął machać skrzydłami tak, żeby nosorożec mógł zobaczyć, jak on to robi i kazał mu robić to samo. Nosorożec machał nogami, ale nic mu nie wychodziło. Nie udało mu się wzbić do góry.
Wróbel zrozumiał, że Nosorożec nie ma skrzydeł i postanowił mu pożyczyć swoje skrzydła. Po drugiej nie udanej próbie Nosorożec westchnął i tym swoim westchnięciem Wróbel spadł na ziemię. Ptak jęknął. Nosorożec zaczął płakać.
Ptak poprosił o prześcieradła od swoich przyjaciół, żeby Nosorożec mógł wytrzeć nos od płaczu. Po chwili Wróbel pomyślał i powiedział, że samolot może mu pożyczyć skrzydła. Nosorożec pobiegł co sił w nogach i po kilkunastu minutach dotarł do lotniska. Zobaczył tam wielki samolot, który warczał. Nosorożec zaczął rozmawiać z samolotem. Po kilku minutach rozmowy samolot nie zgodził się, żeby pożyczyć Nosorożcowi swoje skrzydła. Nosorożec zaczął płakać. Po dł

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Geneza utworu i gatunek

Książka, którą opisuję nosi tytuł: „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” znanego autora Leszka Kołakowskiego. Lektura stała się jedną z ulubionych przez czytelników. Jej gatunkiem jest fikcja oraz literatura dziecięca. Nie jest napisana trudnym językiem. Książka jest humorystyczna i naprawdę potrafi rozśmieszyć. Wywoła nawet śmiech u dorosłych. W wyżej wymienionym utworze

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Charakterystyka

Bajkę „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” słynny filozof Leszek Kołakowski napisał dla swojej kilkuletniej wówczas córki Agnieszki. Tytułowy zwierzak marzy o lataniu. Czy pragnienie to w ogóle jest realne? Czy w jego realizacji może przeszkodzić pech, który rzekomo go prześladuje?
Bajka powstała w latach sześćdziesiątych XX wieku, w czasach PRL-u. Istniejąca wówczas cenzura nie dopuściła jej do druku. Książka została skonfiskowana, gdyż cenzorzy doszukali się w niej niewygodnych aluzji politycznych. Dopiero anonimowy znalazca opublikował ją w podziemiu, w tak zwanym drugim obiegu.
Nie jest jednak wskazane wprost, kiedy i gdzie można spotkać pechowego nosorożca? Bohater nie jest znany nawet z imienia, podobnie jak inne postacie. Dzięki temu bajka Kołakowskiego zyskuje wymiar uniwersalny i ponadczasowy. Czym mogli więc być zaniepokojeni komuniści, którzy tekstu nie dopuścili do druku? Może przesłaniem, że nie można nikogo namawiać, aby postępował wbrew swojej naturze?
Największym marzeniem ociężałego hipopotama jest wzbicie się w przestworza. Doskwiera mu jednak myśl, że stado nigdy nie zaakceptuje jego pragnienia i zostanie skazany na śmieszność i odrzucenie. Nosorożec próbuje odganiać od siebie myśl o lataniu, ale ta powraca, gdy poznaje drobnego wróbelka, który jest ekspertem w tej dziedzinie.
Tak rozpoczyna się nietypowa znajomość. Nosorożec pewnie by porzucił nierealne marzenie, gdyby nie postawa ptaszka, który stale go motywuje i z

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Problematyka

Bajka „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego rozpoczyna się od prezentacji bohatera. Poznajemy go tuż po spektakularnym upadku z wielkim kompresem na pupie. Już na wstępie wiemy, że jego działania zakończyły się nieprzyjemnie. Chwile później dowiadujemy się czegoś więcej. Otóż ociężałe zwierzę lądowe zapragnęło nauczyć się latać. Brzmi jak szaleństwo.
Bajka, która nie przeszła przez sito cenzury w czasach PRL-u, porusza wiele delikatnych kwestii. To przede wszystkim problem braku akceptacji siebie i szaleńcze dążenia do tego, aby być kimś innym, niż się jest w rzeczywistości. Drogą do szczęścia jest zaakceptowanie własnej odmienności i znalezienie w sobie mocnych stron i zalet. Bajka kończy się wierszowanym podsumowaniem, z którego jasno wynika, że nosorożec powinien zostać nosorożcem, a jego róg też może być pożyteczny w wielu sytuacjach. A jeśli już tak bardzo chce się wzbić w przestworza, najlepiej będzie, jeśli skorzysta z linii lotniczych.
Bajka jest też przestrogą przed ludźmi, którzy nas otaczają. Fałszywi doradcy kryją się u Kołakowskiego pod maską niepozornego wróbelka. Niby jest blisko, niby go pociesza, niby próbuje go uczyć latać, niby pożycza m

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski – Najważniejsze informacje

„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego – najważniejsze informacjeKsiążka nosząca tytuł „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, której autorem jest Leszek Kołakowski, opowiada historię pewnego nosorożca. Czuł on się bardzo nieszczęśliwy, ponieważ nie potrafił latać, a bardzo chciał się tego nauczyć. Czuł się również samotny, dlatego że żaden z jego krewniaków nie miał takich rozterek. Pewnego razu nosorożec zwierzył się wróblowi, a ten postanowił, że nauczy go latać. Niestety, wszystkie próby skończyły się fiaskiem. Ostatnia z nich skończyła się wyjątkowo źle. Z powodu swojego ciężaru nosorożec nie tylko wyrzeźbił wielką dziurę w dnie, ale wzburzył też fale i przez niego trzech rybaków wpad�

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.