Medaliony - Bohaterowie

,,Medaliony”- bohaterowie
Na początku należy wspomnieć o tym, że nie wszyscy bohaterowie są ujawnieni z imienia i nazwiska, dlatego zostaną oni podzieleni ze względu na opowiadania, w których się pojawiają.
1) Osoba, która rozmawia z bohaterami – w książce nie dowiadujemy się tego bezpośrednio, lecz Zofia Nałkowska nigdy nie ukrywała, że to ona kryje się za postacią, która przeprowadzała wywiady i zapisała słowa osób, z którymi rozmawiała. Nie wtrąca własnych uwag – wyjątkiem jest słynne zdanie, które brzmi: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.
Opowiadanie „Profesor Spanner”
2) Profesor Spanner – tytułowy bohater, tajemniczy, poznajemy go tylko z opowieści innych osób. W roku 1943 zaczął produkować mydła z ludzkiego tłuszczu. Wszystko działo się w ukrytych laboratoriach. Zabronił zdradzać uczniom i znajomym tajemnice swojego zajęcia. Nieznane są nam jego dalsze losy, bo zbiegł z miejsca pracy.
3) Pracownik Instytutu Anatomicznego – młody student, który przed wojną zdał maturę. Znajomy Niemiec załatwił mu posadę u Doktora Spannera przy przygotowywaniu zwłok. O swoim zajęciu opowiada kompletnie bez uczuć, mówi nawet o tym, że sam korzystał z mydła i chwalił je za jego zalety, między innymi to, że dobrze się pieni.
Opowiadanie „Dno”
4) Bezimienna główna bohaterka przedstawia nam historię swego życia od momentu, kiedy trafiły z córką do obozu w Ravensbrück. To ona opowiada nam o czymś straszniejszym niż obóz, czyli o samym transporcie do niego. Od niej dowiadujemy się o Niemcu, który kazał otworzyć wagony i sam się przeraził na widok tego, co zobaczył. Podczas wojny straciła męża i dwójkę dzieci.
Opowiadanie „Kobieta cmentarna”
5) Bezimienna kobieta opowiada nam o swojej pracy na cmentarzu, skąd dochodzą cały czas niepokojące odgłosy. Twierdzi, że nie da się tam żyć. Jest pod wpływem silnej propagandy nazistowskiej i nienawidzi Żydów.
Opowiadanie „Przy torach kolejowych”
6) Ranna kobieta – kolejna bezimienna postać. Uciekła z pociągu wiozącego ludzi do obozu, jednak została postrzelona w nogę. Nie może iść dalej, więc siedzi przy nasypie kolejowym. Jej męża zastrzelono zaraz przy lesie. Przychodzą do niej ludzie z pobliskiej wioski, jednak nikt nie chce jej pomóc z obawy przed konsekwencjami.
7) Chłopak z tłumu – kupuje kobiecie papierosy i wódkę, czuwa przy niej, gdy inni tylko na nią patrzą z oddali. Na jej prośbę strzela do niej.
Opowiadanie „Dwojra zielona”
8) Znów bezimienna kobieta, która opowiada, jak podczas wojny próbowała się ukrywać w pustych budynkach, oraz o tym, jak straciła oko, gdy w noc sylwestrową Niemcy postanowili sobie urządzić zabawę w strzelanie do cywili. Później sprzedawała złote zęby w zamian za chleb.
Opowiadanie „Wiza”
9) Bohaterką jest kobieta z obozu, która przyszła do Nałkowskiej w więziennym stroju. Opowiada o tym, jak SS-manki zmuszały więźniarki do stania w wielkim mrozie na środku polany. Jest osobą bardzo wierzącą, przebacza Niemcom krzywdy, jakie jej wyrządzili.
Opowiadanie „Człowiek jest mocny”
10) Michał P – jest Żydem, który nie został zagazowany, a zamiast tego pracuje przy wykopywaniu grobów i zakopywaniu innych zagazowanych już Żydów w lesie. Zaprowadził do komory swoją żonę i dzieci. Gdy zobaczył ich zwłoki, chciał się położyć z nimi, lecz został zmuszony do pracy. Poznał innego Żyda irazem udało im się uciec.
Opowiadanie „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”
11) Bohater zbiorowy – dzieci, które wiedziały, że jeżeli nie dosięgną pręta postawionego na wysokości 120 cm, to pójdą do komory, więc stają na palcach, byle nie zginąć, ale móc pracować.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: