Mendel Gdański - Bohaterowie

„Mendel Gdański” – Maria Konopnicka – Bohaterowie

Mendel Gdański – 67-letni Żyd pracujący jako introligator. Od 27 lat mieszka w warszawskiej kamienicy przy spokojnej ulicy. Jest to człowiek bardzo spokojny i ułożony. Ma określony harmonogram dnia: wcześnie rano wstaje, następnie odprowadza wnuka do szkoły, a później czeka na niego z obiadem, który przynosi mu sąsiadka każdego dnia po południu. Następnie pilnuje Kubusia podczas odrabiania lekcji i wraca do swojej pracy. Sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Często wygląda przez okno i zna każdy najmniejszy fragment ulicy. Czuje się Polakiem i dumnym patriotą, który dla ojczyzny poświęcił dużo pracy. Jest szczęśliwy, ponieważ jego praca przynosi dużo pożytku. Uczniowie edukują się z książek w szkole, adwokaci gromadzą je w swych kancelariach, a wierzący modlą się z modlitewników. Jest bardzo tolerancyjny i nie dzieli ludzi ze względu na pochodzenie, narodowość czy religię. Wierzy, że ludzi uczciwych w kraju cywilizowanym nie może spotkać nic złego. Zawodzi się bardzo na Polakach, gdy niszczą jego zakład i ranią jego wnuka. Nie może zrozumieć agresji warszawiaków i powodów, dla których mają bić Żydów. Jest mu z tego powodu bardzo przykro. Zachowuje się tak jakby odprawiał żałobę. Twierdzi, że jest to żałoba po umarłej miłości do Warszawy.

Kubuś (Jakub Gdański) – wnuk Mendla, syn Liji. Około dziesięcioletni chłopak uczęszczający do gimnazjum. Od małego dziecka odczuwa to, że jest Żydem. Polscy koledzy wyśmiewają się z niego. Kubuś jest strachliwy i nie potrafi się im przeciwstawić. Bardzo kocha dziadka. Podczas zamieszek, zostaje raniony kamieniem w głowę.

Zegarmistrz – jeden z sąsiadów Mendla. Człowiek negatywnie nastawiony do Żydów. Bezmyślnie i wrogo krytykuje mniejszość żydowską. Podczas rozmowy z Mendlem używa utartych stereotypów. Bezmyślnie popiera poglądy antysemickie.

Student – sąsiad Mendla. Ostrzega Mendla o niebezpieczeństwie i radzi mu uciec z Kubusiem. Podczas ataku ochrania Żyda własnym ciałem. Jako jedyny staje w jego obronie przed rozszalałym tłumem.

Sąsiadki Mendla – mieszkają w tej samej kamienicy lub też w pobliżu. Darzą go szacunkiem i z chęcią udzielają mu pomocy. W chwili ataku na zakład introligatorski stoją jednak za oknem i płaczą współczując Żydowi.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.