Mocni ludzie

Mocni ludzie – Ferdynand Antoni Ossendowski – Problematyka

„Mocni ludzie” stanowią kontynuację „Trębacza cesarskiego”.
Władysław Lis zostaje zesłany na Syberię za udział w Powstaniu Listopadowym.
„Mocni ludzie” każą czytelnikowi zadać sobie pytanie, czy katorga na Syberii oznacza jedynie cierpienie oraz pewną śmierć?
W opowiadaniu Ossendowskiego, dzika tajga okazuje się żywicielką, Syberia staje się dla bohatera domem.
Ważnym motywem jest tutaj walka o siebie oraz o wyzwolenie spod jarzma carskiego.
Pisarz wysuwa tezę, że nie ma życia bez wolności.
Autor jako pierwszy opisuje Syberię w sposób pozytywny, dostrzega wszystkie mankamenty, trudności, jednak jako jeden z pierwszych, potrafi znajdować pozytywy tego miejsca. Ossendowski zwraca uwagę na piękno przyrody, z opisów, które przedstawia czytelnikowi promieniuje cała gama kolorów.
Autor opowiada o potrzebie pokonania lęku i strachu, własnych obaw oraz tym jak należy nauczyć się życia w trudnych syberyjskich warunkach.
Pisarz pisze, że ludzie, którzy trafiają na Syberię, doznają wielkiej tęsknoty za krajem ojczystym, jest to więc opowieść o patriotyzmie.
Autor ma wielki szacunek do dziejów kraju, nie pisze historii na kolanach, zdarza się jemu ją ubarwiać, jednak zawsze można dostrzec wielki szacunek.
Pisarz jest romantykiem, jednak nie przesadza z tą postawą, potrafi we właściwy sposób wyważyć.
Opowieść, którą mamy okazję przeczytać jest również o Samojedach, czyli rdzennych mieszkańcach Syberii.
Historia jest o koegzystencji podróżnika, idealisty będącego przedstawicielem polskiej szlac

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Mocni ludzie – Ferdynand Antoni Ossendowski – Geneza utworu i gatunek

’Mocni ludzie’ to powieść autorstwa F.A. Ossendowskiego, który nazywał siebie osobistym wrogiem W. I. Lenina. Powieść ta stanowi kontynuację 'Trębacza cesarskiego’, drugą część czyta się tym lepiej, że pisarz doskonale zna tereny syberyjskie, na których to umieszcza akcję swej powieści, pracował tam jako badacz, korespondent, doradca wojskowy, stykał się z ludem Samojedów, którzy są rdzennymi mieszkańcami Syberii.
O 'Mocnych Ludziach’, możemy powiedzieć, że jest to powieść historyczna, nie tylko o polskim szlachcicu, który zostaje zesłany na katorgę, ponadto o rdzennych mieszkańcach Syberii. Książka spodoba się zwłaszcza tym czytelnikom, którzy pragną poznawać losy naszych rodaków, którzy brali czynny udział w Powstaniu Listopadowym, za które to działania musieli odpowiedzieć.
W powieści odnajdziemy również wątk

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Mocni ludzie – Ferdynand Antoni Ossendowski – Bohaterowie

1) Władysław Lis to główny bohater powieści F. A. Ossendowskiego. Polak ten za działalność patriotyczną został skazany na katorgę na Syberii. Miejscem zsyłki jest Narym, dokąd bohater zostaje zesłany po klęsce powstania listopadowego. Władysław parał się na Syberii nauczaniem. Władysław i Julianna, jego wybranka, byli dla siebie nawzajem doskonałym uzupełnieniem. W trudnych chwilach, kiedy to Władysław tracił nadzieję, że kiedykolwiek opuści tajgę, właśnie małżonka była dla niego cenną podporą, podtrzymywała go na duchu.2) Garas i Roman, tymsko-karakońscy Samojedzi, którzy koczowali na tundrze, byli oni przyjaciółmi Wotkuła. Roman był postacią milczącą, z którą Władysław pracował w dolinie.3) Roman Wasin, zbiegły katorżnik z więzienia w Akatuju. Ratował R. Z. Haaza, wychowawcę  Aleksandra, przyszłego Imperatora.4) Karol Ernst Baer, przedstawiciel cara.5) Julianna Lis, wierna małżonka Władysława, która wraz z małżonkiem podąża w miejsce zsyłki. Bohaterka ta leczyła chorych. Para Lisów spotkała się z szacunkiem rdzennej ludności, na który zasłużyła tym, że parała się uczciwą pracą, którą dodatkowo oboje wykonywali dobrze. Jedną z postaci, którymi zaopiekowała się Julianna, był wójt, Samojed Pyraga. Władysław i Julianna darzą siebie uczuciem, pielęgnują polskość oraz kresowość na tych trudnych syberyjskich terenach.6) Safianow, urzędnik carski, który jest uważany za najbardziej antypolskiego. Rzeczywiście, z czasem okazuje się, że jest to postać mściwa i okrutna. Safianow „zatroszczył się” o to, żeby Lis nie otrzymał możliwości powrotu do swojego kraju rodzinnego.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Mocni ludzie – Ferdynand Antoni Ossendowski – Najważniejsze informacje

„Mocni ludzie” to kontynuacja '”Trębacza Cesarskiego”. Książka ukazała się drukiem we Lwowie oraz w Warszawie w 1935 r., po wojnie zaś kolejne wydanie ukazało się w 1946 r. W 1946 r. książka ta ukazała się dzięki wydawnictwu Książnica-Atlas.Fabuła i główni bohaterowie. Miejsce akcji”Mocni ludzie” to powieść, która składa się z XVI rozdziałów, opowiadająca historię życia Władysława Lisa oraz jego małżonki Julianny, którzy zostali zesłani na Syberię w ramach odwetu władz carskich za udział bohatera w powstaniu listopadowym.Książka przedstawia dzieje idealnego patrioty oraz nauczyciela, który ponadto jest świetnym myśliwym oraz rybakiem.Fabuła powieści nie jest skomplikowana, czytelnik śledzi losy małżeństwa Lisów, ich niedolę i trudne warunki bytowe.Akcja powieści rozgrywa się w miejscowości Narym – to miejsce, o którym się czasem mawia, że „zostało zapomniane przez ludzi i Boga”.Geneza utworu. Sposób ukazania SyberiiW p

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.