Motylek

Motylek – Hans Christian Andersen – Recenzja książki

Motylek to przezabawna baśń Jana Christiana Andersena. Właśnie tą baśń poleciła mi koleżanka. Lubię czytać baśnie Andersena wiec pomyślałam że ta również może być ciekawa. Przedstawia tak jak tytuł wskazuje w roli głównej motylka. Motylek lata sobie z kwiatka na kwiatek Na początku motyl jest młody później robi się coraz starszy aż kończy w książce. Jego głównym problem jest to, że nie ma żony. Szuka jej wśród kwiatków. Wszystkie kwiaty stoją pięknie prosto jak takie panienki młode. Nie ma czasu na pomysły i zastanowienia się. Po prostu idzie przed siebie. Na początku trafia się mu margerytka, która płatki ma białe. Jest ona wróżką, motylek do niej bardzo ładnie przemawia mówi o niej, że jest najdroższa, najmądrzejsza. Żaden z kwiatków jej nie dorównuje. Całuje on każdy płatek traktuje ją jako wróżkę która potrafi przepowiedzieć przyszłość. Jednak ona nie mówi kogo ma wybrać motylek. Motylek ją obraził gdyż nazwał ją panią a nie panienką. Motyl dalej poluje na wybrankę. Przygląda się d

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Streszczenie

MOTYLEK
Pewien motyl chciał się ożenić. Pomyślał, że najlepszą kandydatką na żonę będzie jakiś kwiatek. Jednak nie mógł się zdecydować, bo wszystkie były bardzo ładne. Ponieważ nie za bardzo lubić długo myśleć i pracować chciał, żeby ktoś mu pomógł.
Poprosił o pomoc Margaretkę, ponieważ była najmądrzejsza w okolicy i uważana była za dobrą wróżkę. Zwrócił się do niej i poprosił, żeby powiedziała mu, który kwiatek go kocha. Nie chciało mu się o to pytać każdego kwiatka. Wiedział, że Margaretka dobrze mu podpowie, bo przecież ona wie wszystko.
Niestety Margarieka była na niego zła, bo nazwał ją panią, a sama przecież była jeszcze bardzo młoda. Takich młodych kwiatków nie wypada całować w płatki, a on to zrobił. Tak robi się tylko ze starszymi.
Dlatego nic mu nie powiedziała.
Motyl był jednak uparty, pytał Margaretkę o to samo kilka razy. Ona jednak nic mu nie mówiła. Wtedy się obraził i zdenerwowany odleciał. Pomyślał, że sam coś wymyśli.
Kiedy nadeszła wiosna motyl zauważył kwitnące konwalie i dzwonki. Bardzo mu się podobały, ale stwierdził, że nie są zbyt poważne i nie są to dobre kandydatki na żonę. Lilie z kolei miały piękny kielich, ale były raczej dla niego zbyt duże, fiołki natomiast – zbyt małe. Inne kwiaty też nie były dla niego najlepsze. Nie podobał mu się ani kwiat lipy, ani kwiat jabłoni.
Najbardziej spodobał mu się groszek i postanowił poprosić go o rękę. Jednak trochę starszy kwiatek nie spodobał mu się i zrezygnował z tego, żeby groszek był jego żoną.
Pomyślał o powoju, ale wieczorem nie miał już tak pięknie rozwiniętych kwiatów, jak w ciągu dnia.
Uważał zresztą, że wiele jest pięknych kwiatów, ale żaden nie jest idealny.
Przez całą wiosnę i lato motyl nie mógł znaleźć

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Streszczenie szczegółowe

Żył sobie kiedyś pewien motyl, który zapragną wybrać sobie piękną żonę. Naturalnym więc było , że zwrócił się z tym problemem do kwiatów. Wybrał się więc do ogrodu , w którym rosło wiele różnych kwiatów. Gdy dotarł na miejsce zaczął z zaciekawieniem spoglądać na kwiaty. W pewnym momencie stwierdził , że każdy z kwiatów stoi na swej łodyżce skromnie i prosto niczym młoda panienka. Bardzo spodobało się to motylowi , który na żonę zechciał więc wybrać sobie jeden z kwiatów. Niestety wybór okazał się bardzo trudny ponieważ wszystkie kwiaty były bardzo piękne i podobały się motylowi. Warto dodać , że motyl nie należał do osób , które lubią się długo zastanawiać i rozważać nad danym wyborem. Były to dla motyla rzeczy bardzo nudne. A motyl był osobą , która wolała uciekać od wszystkiego , co jest choćby trochę podobne do pracy. Dlatego i przy wyborze żony motyl zdecydował się zasięgnąć czyjejś rady , by tylko ktoś inny mógł go wyręczył w tym trudnym zadaniu. Motyl udał się więc do Margeritki. Była to jak każdy wiedział dobra wróżba , najmądrzejsza ze wszystkich kwiatów. Poza tym umiała przepowiadać przyszłość. Motyl uznał więc , że jest jedyną osobą , która na pewno pomoże mu wybrać najlepiej. Wierzył także , że tylko Margeritka wie , który z kwiatów go naprawdę kocha. Poza tym motyl byłby w stanie pójść za jej radą bez namysłu w ożenek. Kiedy tylko zjawił się u Margeritki złożył pocałunek na każdym płatku jej białej korony. Uczynił tak , gdyż z natury był bardzo czuły i serdeczny. Po czym zapytał Margeritkę , który kwiatek powinien wziąć za żonę. Margeritka była wielce obrażona i oburzona na motyla , który zachował się wobec niej nieodpowiednio. Po pierwsze nazwał ją panią , kiedy ta tak naprawdę należała do młodych panienek , o czym motyl powinien doskonale wiedzieć. Po drugie całował płatki jej korony co jest nieprzyzwoite wobec tak młodej panny jak ona. Całuje się natomiast tylko płatki korony starszych kwiatów na znak uszanowania. Nasz motyl jednak o tym nie wiedział. A oburzona Margeritka nie miała zamiaru odpowiadać na jego pytanie , a tym bardziej wyznawać motylowi powód jej oburzenia. Motyl zadał Margeritce pytanie jeszcze kilka razy. A ponieważ nie usłyszał żadnej odpowiedzi od Margeritki , co bardzo go zdziwiło odleciał , nie przepraszając za swe zachowanie. Skoro najmądrzejszy z kwiatów nie mógł mu pomóc w wyborze. Motyl stwierdził, że sam da sobie jakoś radę z tym problemem.
Udał się więc ponownie do kwiatów , aby wybrać sobie żonę. Był piękny wiosenny dzień. Właśnie rozwinęły się bieluchne konwalie i śliczne dzwoneczki. Motyl z uwagą przypatrywał się każdemu z nich z każdej strony. Kwiaty te były bardzo ładne , a jednocześnie jasne i niewinne. Motyl jednak po chwili namysłu uznał , że są zbyt młode dla niego i wolał na żonę wybrać poważniejszą kandydatkę. Następnie zwrócił uwagę na lilie , które wabiły go czystym kielichem , ale były za duże i trochę za sztywne dla motyla. Kolejno motyl zaczął spoglądać na kwiaty i zawsze dopatrywał się w nich czegoś co mu przeszkadzało. Każdemu z kwiatów był w stanie coś zarzucić. Dla motyla fiołki były zbyt niepozorne i sentymentalne jak na kandydatkę na żonę. Kwiaty lipy dość pospolite i bezbarwne, a przy tym miały zbyt liczną rodzinę. A jak każdy dobrze wie liczna rodzina to nic pożądanego i same problemy. Piękny kwiat jabłoni przypominający kwiat róży był zaś dla motyla za bardzo nietrwały. Motyl stwierdził , że któżby chciał mieć żonę , która jednego dnia jest , a której drugiego dnia mogłoby już nie być za sprawą lekkiego podmuchu wiatru. W końcu motyl zwrócił uwagę na groszek , który należał do bardzo miłych i sympatycznych kwiatów. W dodatku takich małych gosposi , które były jednocześnie pełne wdzięku i powabu oraz wszelkich cnót. Motyl w końcu zdecydował się , że groszek będzie idealną kandydatką na żonę i napewno nie znajdzie lepszej. Postanowił się jej oświadczyć. Gdy podszedł do groszka , by oznajmić swe zamiary spostrzegł coś zaskakującego tuż obok swej wybranki. Otóż motyl ujrzał na zielonym strączku pokurczone �

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Plan wydarzeń

W baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Motylek” plan wydarzeń wygląda następująco:
1. Pragnienie znalezienia sobie pięknej żony przez motylka.
2. Udanie się motylka do ogrodu.
3. Zachwycenie się motylka kwiatami, spośród których chce wybrać sobie żonę.
4. Udanie się motylka do Margeritki po poradę.
5. Nazwanie Margeritki panią i całowanie jej płatków korony.
6. Oburzenie Margeritki zachowaniem motylka, który jest nieświadomy jej młodego wieku.
7. Margeritka milczy i nie pomaga motylowi.
8. Motylek odlatuje i nie przeprasza Margeritki.
9. Motylek postanawia samodzielnie znaleźć sobie żonę.
10. Poszukiwania żony.
11. Przypatrywanie się motylka bielutkim konwalią i ślicznym dzwonkom.
12. Ciągłe odrzucenie przez motylka różnych kwiatów.
13. Zachwycenie się motylka groszkiem.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Problematyka

Baśń Hansa Christiana Andersena pt.”Motylek” to krótki i zwięzły utwór opowiadający o motylku poszukującym sobie pięknej żony wśród kwiatów. W końcu przychodzi w życiu taki czas, że każdy z nas szuka sobie bliskiej osoby, z którą chce spędzić resztę życia. Motyl chciał znaleźć sobie piękną żonę, ale nie potrafił się zdecydować. Postanowił więc wyręczyć się w tym zadaniu ponieważ należał do osób, które nie lubią się zbyt długo zastanawiać, a tym bardziej rozważać. Autor chce w ten sposób pokazać, że motyl należy do osób leniwych, które szukają łatwych rozwiązań niewymagających dużego wysiłku. Motyl próbuje zasięgnąć rady u Margeritki najmądrzejszej z kwiatów. Jednak zachowuje się niestosownie w stosunku do niej. Przez swe zachowanie, oburzona Margeritka nie udziela mu żadnej pomocy. Zachowanie motyla pokazuje jaki jest jeszcze niedojrzały i jak mało jeszcze wie. Bierze młodą panienkę za starszą panią i w dodatku nie jest świadomy swego błędu. Po czym ucieka nie przepraszając byle nie słuchać kazań i wykładów. Co jeszcze bardziej pokazuje nam jak bardzo jest niedojrzały i zbyt pewny siebie. W dalszej części baśni motyl przez cały czas na własną

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Hans Christian Andersen- baśń pt. ,,Motylek”

Motyl marzył, by wybrać jak najładniejszą żonę. Przyglądał się różnym kwiatom i podziwiał je. Wszystkie zachwycały swoją urodą i upiększały ogród. Zwrócił się z pytaniem do „Margeritki”. Ucałował ją i powiedział ,,Najdroższa, najmądrzejsza pani Margeritko, wiem, że nikt nie dorówna ci w mądrości, że umiesz przepowiadać przyszłość. Bądź więc tak dobra i powiedz mi, który kwiatek mam wziąć za żonę”?
Margeritka nie udzieliła mu żadnej odpowiedzi. Obraziła się, że potraktował ją nieprzyzwoicie. Kilka razy zadawał jej to pytanie, w końcu bez odpowiedzi odleciał.
Przyglądał się konwaliom, dzwonkom, liliom, fiołkom, kwiatom lipy, jabłoni. Postanowił się oświadczyć groszkowi, ale przestraszył się zwiędł

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Czas I miejsce akcji

Miejsce akcji baśni Hansa Christiana Andersena pt.”Motylek” jest przede wszystkim piękny ogród , w którym tytułowy bohater motylek chcę znaleźć sobie odpowiednią żonę wśród kwiatów. W tej krótkiej baśni motyl wciąż przebywa w ogrodzie , w którym rosną liczne kwiaty , ale nie potrafi zdecydować się na wybranie odpowiedniej kandydatki na żonę. Pod koniec baśni miejscem akcji staje się pokój w pewnym dom. Nie wiemy gdzie dokładnie ten dom się znajduje , możemy się jedynie domyślał , że jest położony w pobliżu ogrodu. Motyl zmuszony jest chować się w domu przed nadchodzącą zimą. Udaje mu się do niego dostać przez uchylone okno. Jest to ostatnie miejsce akcji baśni ponieważ motyl zostaję złapany w pokoju przez dzieci i dołączony do pudełka z innymi okazami. Jeśli chodzi o czas akcji baśni

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Bohaterowie

Motylek jest krótka baśnią-opowieścią napisaną przez Hansa Christiana Andersena. Jej pierwsze wydanie pochodzi z roku 1861. Ta krótka historia opowiada o życiu małego motyla i jego wyborze żony. W baśni tej występują następujący bohaterowie:

Przede wszystkim bohaterem jest tytułowy Motylek-mężczyzna, który zapragnął znaleźć żonę. Co ważne miała ona być piękna, bo cóż to mieć brzydką żonę. Zwrócił się więc do kwiatów i szukał wybranki serca wśród nich. Poleciał po radę do Margeritki, ale niepocieszony odleciał bez odpowiedzi. Poleciał do konwalii i dzwoneczków, ale stwierdził, że są za młode i dziecinne. Nazwał je podlotkami. Następnie podleciał do lilii, ale stwierdził, że są za duże, fiołki były zbyt niepozorne, a lipa za pospolita. Kwiat jabłoni zaś był zbyt delikatny, kruchy i nietrwały. Już się zdecydował na kwiat gruszy, ale widząc zwiędnięty kwiat (siostrę) stwierdził, iż nie chce na starość mieć takiej żony. Jesienią zaś, gdy zostały mu georginie i astry stwierdził, iż nie mają wiosennego zapachu i uroku. Stwierdził wtedy, że jego żona zostanie miętą, ale ona stwierdziła, że są już za starzy na małżeństwo.

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Opracowanie

„Motylek”- opracowanie

Autorem baśni „Motylek” jest Hans Christian Andersen. Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii. Zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed w Danii. Książka została napisana w języku duńskim. Pierwsze jej wydanie miało miejsce 25 listopada 1861 roku. Tytuł oryginalny opowiadania to Sommerfuglen. Na język polski przetłumaczyła go Cecylia Niewiadomska. Gatunek: literatura dziecięca, młodzieżowa.
Forma: baśnie, bajki.
Głównym bohaterem książki jest motyl.
Bohaterzy drugoplanowi:
– Margaretka – jest dobrą wróżka, ma białe płatki
– Konwalie – bieluchne, mają śliczne dzwonki
– Lilie – wabiły motyla czystym kielichem, ale były za duże i trochę za sztywne
– Fiołki – niepozorne i sentymentalne
– Kwiat lipy – pospolity i bezbarwny
– Kwiat jabłoni – jest piękny, przypomina różę, ale bardzo nietrwały; dziś jest, jutro go nie ma, lada wietrzyk go zdmuchnie
– Groszek – bardzo miłe kwiatki, jak młode gosposie, a jednakże pełne wdzięku, powabny i cnotliwy
– Powój – piękne kwiaty, tylko przez kilka godzin w ciągu dnia stoją otwarte, a potem się skręcają jak sznureczki
– Astry – są piękne, ale nie mają w sobie uroku młodości ani rozkosznej woni
– Georginie – są piękne, ale nie mają w sobie uroku młodości ani rozkosznej woni
– Mięta – która rośnie nisko przy ziemi, nie ma ona kwiatów, ale sama kwiatem jest pachnącym od końca łodyżki do każdego listka

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Charakterystyka bohaterów

Motylek – Hans Christian Andersen – Charakterystyka bohaterów

Głównym bohaterem książki pt. „Motylek” jest motyl.
Motyl jest mały i wybredny. W większości kwiatów widział nie tylko pozytywy, ale też negatywy.
początku historii Motylek mieszkał w ogrodzie wśród pięknych kwiatów. Pod koniec historii trafia do domu i ginie przekłuty szpilką.
Bohaterzy drugoplanowi:
– Margaretka – jest dobrą wróżka, ma białe płatki, jest młoda
– Konwalie – bieluchne, mają śliczne dzwonki, bardzo ładne, śliczne niewinne, podlotki, pensjonarki, nieidealne. Motyl widział w nich niedoskonałości
– Lilie – wabiły motyla czystym kielichem, ale były za duże i trochę za sztywne, nieidealne. Motyl widział w nich niedoskonałości
– Fiołki – niepozorne i sentymentalne, nieidealne. Motyl widział w nich niedoskonałości
– Kwiat lipy – pospolity i bezbarwny, nieidealny. Motyl widział w nim niedoskonałości
– Kwiat jabłoni – jest piękny, przypomina różę, ale bardzo nietrwały; dziś jest, jutro go nie ma, lada wietrzyk go zdmu

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Streszczenie krótkie

Baśń „Motylek” opowiada o pewnym Motylu, który chciał wybrać sobie spośród kwiatów piękną żonę. W ogrodzie było pełno tych cudownych roślin. Motyl zauważył, że każdy kwiat stoi na swojej łodyżce skromnie i prosto, przypominając w ten sposób młodą panienkę. Owad nie wiedział, który kwiat poślubić, a że rozważanie uważał za nudne, postanowił poprosić kogoś o pomoc. Zdecydował, że poleci do dobrej wróżki – Margeritki.
Gdy Motylek był już na miejscu, ucałował każdy płatek białej korony wróżki. Następnie zapytał Margeritki, któremu kwiatkowi powinien się oświadczyć, aby nie popełnić błędu. W końcu wróżka potrafiła przewidywać przyszłość. Wiedziała ona także, który kwiatek kocha Motyla. Jednak Margeritka obraziła się na Motylka, ponieważ ten nazwał ją wcześniej „panią”, mimo iż była jeszcze młodą panienką. W dodatku nie powinien całować jej płatków u korony, gdyż tak powinno się czynić jedynie względem starszych. Wróżka nie odpowiedziała więc gościowi, na zadane jej pytanie, chociaż Motyl powtarzał je kilka razy. Motylek postanowił więc odlecieć, nie przepraszając Margeritki. Owad uznał, że sam da sobie radę.
Kiedy Motyl był z powrotem w ogrodzie, przypatrywał się ślicznym konwaliom i dzwonkom, które dopiero co się rozwinęły. Jednak główny bohater wolał poważniejszego kwiatka. Lilie, fiołki, kwiat lipy i kwiat jabłoni także nie odpowiadały Motylkowi. Nagle Motyl zauważył, że niedaleko rośnie groszek. Podleciał do niego i postanowił się mu oświadczyć. Był on bowiem pełen wdzięku i powabny. Jednak obok wybranki spostrzegł pokurczone, żółte płatki na zielonym strąc

W tej chwili widzisz 50% opracowania

Motylek – Hans Christian Andersen – Charakterystyka

Hans Christian Andersen „Motylek” – charakterystykaO autorzeHans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku, a zmarł w 4 sierpnia 1875 roku. Pochodził z Danii.Był jednym z najbardziej znanych na świecie autorów baśni dla dzieci. Uważał, że baśnie są jak pudełka – dzieci oglądają opakowanie, a dorośli powinni zajrzeć do wnętrza.Bohater baśniJedną z baśni Hansa Christiana Andersena jest „Motylek”. Opowiada ona o motylu, który pragnął wybrać sobie piękną żonę. Poszukiwał jej wśród kwiatów, które oglądał w ogrodzie. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie kwiaty były piękne. Motyl nie lubił pracować – wszystko, co wymagało zastanowienia i wysiłku, nudziło go. Postanowił poprosić o pomoc Margeritkę. Niestety, kwiat poczuł się urażony, ponieważ motyl zwrócił się do niego per pani, co miało świadczyć o jego wieku. Złożył również pocałunek na białych płatkach, a tak można całować jedynie starsze damy. Motyl nie dostał żadnej pomocy od obrażonego kwiatka, odleciał więc szukać żony. Była piękna wiosna. Motyl zauważył konwalie i dzwonki. Uznał, że są piękne, lecz zbyt młode. Nie podobały mu się równi

W tej chwili widzisz 50% opracowania
Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.