Motylek - Motylek – Hans Christian Andersen – Bohaterowie

Motylek jest krótka baśnią-opowieścią napisaną przez Hansa Christiana Andersena. Jej pierwsze wydanie pochodzi z roku 1861. Ta krótka historia opowiada o życiu małego motyla i jego wyborze żony. W baśni tej występują następujący bohaterowie:

Przede wszystkim bohaterem jest tytułowy Motylek-mężczyzna, który zapragnął znaleźć żonę. Co ważne miała ona być piękna, bo cóż to mieć brzydką żonę. Zwrócił się więc do kwiatów i szukał wybranki serca wśród nich. Poleciał po radę do Margeritki, ale niepocieszony odleciał bez odpowiedzi. Poleciał do konwalii i dzwoneczków, ale stwierdził, że są za młode i dziecinne. Nazwał je podlotkami. Następnie podleciał do lilii, ale stwierdził, że są za duże, fiołki były zbyt niepozorne, a lipa za pospolita. Kwiat jabłoni zaś był zbyt delikatny, kruchy i nietrwały. Już się zdecydował na kwiat gruszy, ale widząc zwiędnięty kwiat (siostrę) stwierdził, iż nie chce na starość mieć takiej żony. Jesienią zaś, gdy zostały mu georginie i astry stwierdził, iż nie mają wiosennego zapachu i uroku. Stwierdził wtedy, że jego żona zostanie miętą, ale ona stwierdziła, że są już za starzy na małżeństwo. Gdy nastały mrozy wleciał do domu, gdzie dzieci przekłuły go szpilka w włożyły do albumu. Podsumował, iż teraz jest prawie jak w małżeństwie, gdyż musi siedzieć w jednym miejscu. Motylek był bardzo wybredny i niezdecydowany oraz miał wygórowane oczekiwania względem żony, dlatego też jej nie znalazł.

Bohaterką jest również Margeritka, do której po radę udał się motyl. Był dla niej miły, uważał ja za najdroższą i najmądrzejszą wśród kwiatów i poprosił o pomoc. Jednak ona nie pomogła mu, tylko się obraziła, gdyż tytułował ja panią, a nie panną (czyli ją postarzył) oraz ucałował jej płatki, co też wypad a tylko w przypadku starszych kwiatów, a nie młodych. Nie odezwała się do motyla słowem, nawet po to, aby nauczyć go manier i powiedzieć co zrobił nie tak, żeby wiedział na przyszłość.

W baśni występuje również mięta. Niemająca kwiatów, ale, jak motyl stwierdził, będąca cała pachnącym kwiatem. Motyl postanowił jej się oświadczyć, lecz ona stwierdziła, że są za starzy na takie wygłupy i tylko się ośmieszą. Zaproponowała mu jedyne przyjaźń, która jednak motylowi nie wystarczyła i odleciał niepocieszony bez żony.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.