Motylek - Opracowanie

„Motylek”- opracowanie

Autorem baśni „Motylek” jest Hans Christian Andersen. Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii. Zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed w Danii. Książka została napisana w języku duńskim. Pierwsze jej wydanie miało miejsce 25 listopada 1861 roku. Tytuł oryginalny opowiadania to Sommerfuglen. Na język polski przetłumaczyła go Cecylia Niewiadomska. Gatunek: literatura dziecięca, młodzieżowa.
Forma: baśnie, bajki.
Głównym bohaterem książki jest motyl.
Bohaterzy drugoplanowi:
– Margaretka – jest dobrą wróżka, ma białe płatki
– Konwalie – bieluchne, mają śliczne dzwonki
– Lilie – wabiły motyla czystym kielichem, ale były za duże i trochę za sztywne
– Fiołki – niepozorne i sentymentalne
– Kwiat lipy – pospolity i bezbarwny
– Kwiat jabłoni – jest piękny, przypomina różę, ale bardzo nietrwały; dziś jest, jutro go nie ma, lada wietrzyk go zdmuchnie
– Groszek – bardzo miłe kwiatki, jak młode gosposie, a jednakże pełne wdzięku, powabny i cnotliwy
– Powój – piękne kwiaty, tylko przez kilka godzin w ciągu dnia stoją otwarte, a potem się skręcają jak sznureczki
– Astry – są piękne, ale nie mają w sobie uroku młodości ani rozkosznej woni
– Georginie – są piękne, ale nie mają w sobie uroku młodości ani rozkosznej woni
– Mięta – która rośnie nisko przy ziemi, nie ma ona kwiatów, ale sama kwiatem jest pachnącym od końca łodyżki do każdego listka
– Dzieci
Pozostali bohaterowie:
– Rośliny doniczkowe – złośliwe

Pewien motylek postanowił się ożenić. Pomyślał, że najlepiej będzie ożenić się z jakimś kwiatkiem. W okół było bardzo dużo pięknych kwiatów, a że motyl nie lubił się długo zastanawiać poleciał do dobrej wróżki Margeritki.
Margeritka nie chciała mu pomóc, ponieważ motyl zachował się tak, jakby ona była starym kwiatem, a ona była młoda i też mogła uchodzić za jego żonę.
Motylek musiał więc szukać sam przyszłej żony. Znalazł dużo kwiatów takich jak: konwalie, lilie, fiołki, kwiat lipy, kwiat jabłoni, groszek, powój, astry, georginie, jednak żaden nie był idealny.
Aż nadeszła jesień. Nowe barwy pojawiły się w ogrodzie. Wtedy motyl pomyślał, że idealną żoną dla niego będzie mięta. Jednak gdy wybrał tą najlepszą, ta uznała, że to nie jest dobry pomysł. Powiedziała, że mogą zostać przyjaciółmi, ale ona jest już stara i on też, więc nie powinni się żenić. Poza tym inni pewnie śmialiby się z nich.
Gdy przyszła zima, motyl dostał się do pokoju, w którym było ciepło i był tu szczęśliwy. Jednak w pewnym momencie złapały go dzieci. Najpierw obejrzały motyla dokładnie, a potem przekłuły szpilką i wsadziły do pudełka.
„Nie jest to bardzo przyjemnie” – myślał motylek – „ale mi przypomina stan małżeński”. „Nieszczególna pociecha” – zauważyły złośliwe rośliny doniczkowe.
Motyl jednak nie zwracał na to uwagi. Pomyślał, że za długo przebywały z ludźmi i to im przewróciło w głowie.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia: